AVRUPA

Çekya, Rusya’nın devlet mülklerini mühürlemeye başladı

Yayınlanma

Ukrayna’daki çatışmalardan sonra Avrupa Birliği’nin (AB) uyguladığı yaptırımları bir adım ileri götüren Çekya, ülkede Rusya’ya ait yaklaşık 70 gayrimenkulü mühürledi.

ČTK ajansının haberine göre adım, Rusya’nın yurt dışındaki gayrimenkullerini yöneten şirketin yaptırım listesine eklenmesinin ardından mümkün hale geldi.

Mühürlenen konutlar çoğunlukla Prag, Orta Bohemya ve Karloviy Variy’de yer alıyor.

Ajans, Tapu Sicil Müdürlüğü verilerine dayanarak, Prag’da Krupkova Meydanı’nda bir okul binası, Ovenecka Caddesi’nde bir ev ve Pod Kasztaniy Caddesi’nde bir villanın mühürlendiğini bildirdi.

Ayrıca dün itibariyle Orta Bohemya’daki mülkler ve Karloviy Variy’deki eski Rus konsolosluğu binası da mühürlendi.

Çekya Dışişleri Bakanlığı, 15 Kasım’da Goszagransobranstvo şirketini, büyük Rus işletmelerinin ürünlerini dış pazarlarda tanıtmalarına yardımcı olduğu gerekçesiyle yaptırım listesine eklemişti. Bakanlık, kararın büyükelçilik veya büyükelçinin konutu gibi dört tesisi içeren diplomatik misyonlar için geçerli olmadığını kaydetmişti.

Çekya Başbakanı Petr Fiala ise daha önce Rusya’nın devlet mülklerine karşı Avrupa düzeyinde yaptırımlar talep etme taahhüdü vermişti.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov da Goszagransobranstvo’nun yurt dışındaki Rus mülklerinin sahibi ve işletmecisi olduğunu ve bu tesislerin ‘tehdit altında’ olduğunu bildirmişti.

AB’nin Rusya’ya yönelik 12. yaptırım paketinin detayları ortaya çıktı

Çok Okunanlar

Exit mobile version