Bizi Takip Edin

RUSYA

Lavrov: Batı ile Ukrayna konusunda gayri resmi temaslarımız oldu

Yayınlanma

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Moskova’nın Batılı ülkelerin temsilcileriyle kamuoyuna açık olmayan temaslarda bulunduğunu söyledi. Bakan, söz konusu görüşmelerde Ukrayna makamları, özellikle de Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’in izlediği politikaların ele alındığını belirtti.

Dün Nijnijy Novgorod’da düzenlenen BRICS dışişleri bakanları toplantısının ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Lavrov, Rusya ile Ukrayna arasında müzakere ihtimalini ele aldı.

Lavrov, Ukrayna’da Rus dilinin eğitimde ve kitle iletişim araçlarında yasaklandığına ve bunun da Rus diasporasının haklarını doğrudan kısıtladığına dikkat çekti.

Bakan, “Çeşitli ülkelerdeki ortaklarımızın içtenlikle müzakere süreçleri önermesi bazen ‘düşmanlıkları durduralım ve görüşmeye başlayalım’ şeklinde algılanıyor. Herhangi bir ulusal azınlığın, özellikle de Ukrayna’daki Ruslar kadar büyük bir azınlığın haklarına saygı gösterilmesi talebi yapay bir önkoşul mudur? Ben öyle düşünmüyorum,” dedi.

Kiev yönetiminin, uluslararası toplumun diğer tüm sorumlu üyelerinin yaşadığı ‘yasal alana geri döndürülmesi’ gerektiğini kaydeden Lavrov, bu konunun Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de dahil olmak üzere Rus tarafınca defalarca gündeme getirildiğini hatırlattı.

Lavrov, “Bu durumdan öylece kurtulabileceğimiz ve hiçbir şey olmamış gibi müzakere masasına oturabileceğimiz düşüncesinin yanlış olduğunu düşünüyorum. Zira Batı’da hiç kimse, ki bazı gayri resmi temaslarımız da oldu, bu rejimin yarattığı Nazi ve Rusofobik etkinin ayırdına varmak istemiyor,” ifadelerini kullandı.

Bakan, ayrıca Batılı ülkelerin temsilcilerinin Aralık 2023’te Ukrayna ile ilgili sorunları çözmek için Moskova ile kamuoyu önünde olmayan temaslar kurmaya çalıştıkları bilgisini verdi.

Görüşmenin detaylarını vermeyen Lavrov, ‘çok iyi bilinen bir Batılı ülkenin belirli bir liderinin’ farklı kanallar aracılığıyla birkaç kez bir toplantı üzerinde anlaşmak ve ‘Ukrayna ve Avrupa’nın güvenliği konusunda ne yapılacağını’ konuşmak için ‘sinyaller gönderdiğini’ vurguladı.

“Ukrayna’ya 1 trilyon dolar gönderin, yine de savaşın sonucunu değiştirmeyecek!”

RUSYA

Rusya’nın uzak doğusunda kuraklık: Transbaykal’da olağanüstü hal ilan edildi

Yayınlanma

Rusya’nın uzak doğusunda yer alan Transbaykal’da kuraklıktan kaynaklanan mahsul kaybı nedeniyle olağanüstü hal rejimi ilan edildi.

Kommersant gazetesinin haberine göre Transbaykal oblastı hükümetinin internet sitesinde yayımlanan açıklamada, Tarım Bakanlığı yetkililerinin bölgede incelemelerde bulunacağı kaydedildi.

Açıklamada, “Tarım Bakanlığı çalışanları, kuraklıktan kaynaklanan hasarı değerlendirmek üzere tüm bölgeleri incelemeye gitti. Tarım üreticilerine masrafların geri ödenmesiyle ilgili sorunu federal düzeyde çözeceğiz,” denildi.

Zabaykalskiy Krayı Başbakan Yardımcısı Buyanto Batomunkuyev ise “Ön verilere göre kuraklık sonucunda yaklaşık 16 bin hektar tarım arazisi etkilendi,” ifadelerini kullandı.

Rusy’da yaşanan kuraklık, sel felaketi ve mayıs ayındaki don olayları mahsul kaybına uğrayan ondan fazla bölge, sigorta tazminatı almaya olanak tanıyan bir olağanüstü hal rejimi uygulamaya başladı.

Mayıs ayında Rusya Tarım Bakanlığı, kayıpların 1 milyon hektardan fazla olduğu tahminini paylaşmıştı.

Bakanlık, 2024 yılında 132 milyon tonluk tahıl hasadı tahminini henüz revize etmedi.

Okumaya Devam Et

RUSYA

Rusya’dan kripto para madenciliğini kısıtlama kararı

Yayınlanma

Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma, bu hafta sonuna kadar ülkede kripto para madenciliğini düzenleyen bir yasa tasarısını kabul etmeyi planlıyor.

Vedomosti gazetesinin haberine göre söz konusu tasarı, Duma Finans Piyasası Komisyonu Başkanı Anatoliy Aksakov başkanlığındaki bir grup milletvekili tarafından kasım 2022’de hazırlanmıştı.

Ancak Duma, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Rusya’da dijital para birimlerinin madenciliğini düzenleme talebinden sonra değerlendirmeye devam etmeye karar verdi. Devlet Başkanı, özellikle ülkenin bazı bölgelerindeki elektrik sıkıntısından kripto madencilerini sorumlu tutmuştu.

Tasarıya göre, yalnızca özel olarak oluşturulmuş bir sicile dahil olan tüzel kişilikler ve bireysel girişimciler Rusya’da kripto para madenciliği yapabilecek.

Vatandaşların, hükümet tarafından belirlenen enerji tüketim limitlerini aşmamaları halinde, sicile dahil olmadan kripto para madenciliği yapmalarına izin verilecek.

Tasarı, ayrıca madencilik altyapısı operatörleri için ayrı bir sicil oluşturulmasını da öngörüyor.

Yalnızca bunları çıkaran madenciler dijital para birimleriyle işlem yapma hakkına sahip olacak. Kendi adlarına, masrafları kendilerine ait olmak üzere ve kendi çıkarları doğrultusunda hareket etmek zorunda olacaklar.

Telekom operatörlerinin ağ adresleri ve donanım ve yazılım kompleksleri hariç olmak üzere, işlemler için ülkenin bilişim altyapısının kullanılması yasaklanacak.

Öte yandan tasarı, dijital para birimlerinin dolaşımının kontrol edilmesini ve böylece yasa dışı gelirlerin aklanması ve terörün finansmanı için kullanılmamasını öngörüyor.

Özellikle madenciler, Rosfinmonitoring, vergi makamları ve Federal Güvenlik Teşkilatına (FSB) dijital para birimi ile yapılan işlemleri kaydetmek için tasarlanmış benzersiz bir sembol dizisi olan adres tanımlayıcılarını sunmak zorunda kalacak.

Buna ek olarak, madenciler kripto para işlemlerine ilişkin bilgileri hükümet tarafından yetkilendirilmiş bir kuruma bildirmekle yükümlü olacak.

Tasarı, hükümete kripto para birimi ile yapılan işlemlere yasak ya da kısıtlama getirme yetkisinin yanı sıra Rusya’nın belirli kurucu birimlerinde ya da belirli bölgelerinde madencilik yasağı getirme yetkisi de veriyor.

Aynı zamanda yasa tasarısı, Rusya’da dijital para birimlerinin yanı sıra madencilik hizmetleri, madencilik şirketleri, kripto borsaları ve kripto borsalarının sınırsız sayıda kişiye reklamını ve başka herhangi bir biçimde sunulmasını yasaklayacak.

Endüstriyel Madencilik Derneği Direktörü Sergey Bezdelov, gazeteye verdiği demeçte Rusya’da kripto madenciliğinin düzenlenmesinin gerekli olduğunu, ancak tasarının bazı hükümlerinin ‘dengeli olarak adlandırılamayacağını ve tek tek hükümlerinin aslında sektör için felaket olduğunu’ savundu.

Belirli bölgelerde madenciliğin yasaklanmasının sektöre karşı ayrımcılığa, yolsuzluğa ve haksız iş uygulamalarına yol açabileceğine işaret eden Bezdelov, endüstriyel madencilerin ilgili sicile dahil edilmesi için kriterler, gereklilikler ve şartlar oluşturulması ve ülkedeki tüm kripto para madencileri için bir işletme olarak elektrik tarifeleri getirilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Rusya’da elektrik kesintileri: Putin, kripto para madencilerini sorumlu tuttu

Okumaya Devam Et

RUSYA

Rusya: Göçmenler ülkeye gelmeden önce çocuklarına Rusça öğretmeli

Yayınlanma

Rusya Federal Eğitim ve Bilim Denetleme Kurumu (Rosobrnadzor) Başkanı Anzor Muzayev, ailesiyle birlikte Rusya Federasyonu’na taşınmayı planlayan yabancı vatandaşların, ülkedeki davranış kültürünü anlamak için çocuğuna önceden Rusça öğretmesi gerektiğini söyledi.

RİA Novosti‘nin haberine göre Muzayev, yaptığı açıklamada, “Hayatınızı Rusya’ya bağlıyorsanız, ülkenin vatandaşı olmak istiyorsanız, çocuklarınızın burada eğitim görmesini istiyorsanız, Rus dili bilgisi olmadan bilgiye nasıl hakim olabilirsiniz? Bu nedenle, eğer bir aile çocuklarının bizim okullarımızda okuması için buraya taşınmaya ve burada yaşamaya karar verirse, elbette çocuğun Rus dilini öğrenmesini sağlamak için önceden çalışmalıdır,” dedi.

Muzayev, bir göçmen çocuğunun ülkenin kültürel kodlarını anlamak ve yaşıtlarıyla iletişim kurmak için Rusça bilmesi gerektiğini savundu.

Daha önce Liberal Demokrat Parti (LDPR) milletvekilleri, ülke parlamentosunun alt kanadı Duma’da, Rusya vatandaşlığı olmayan göçmenlerin çocuklarının okullara kabul edilmeden önce Rus dili bilgisinin test edilmesini öngören bir yasa tasarısı sunmuştu.

Geçtiğimiz hafta, Adil Rusya partisi başkanı Sergey Mironov, Rus okullarındaki göçmen çocuk sayısının toplam sınıf mevcudunun yüzde 10’u ile sınırlandırılmasını önerdi.

Mironov, ‘yabancı göçmenlerin çocuklarını sosyalleştirmek ve adapte etmek için acil önlemlerin değerlendirilmesi’ çağrısında bulundu.

Mironov’un paylaştığı verilere göre Rusya’da eğitim gören 100 binden fazla yabancı ülke vatandaşının çocuğu bulunuyor ve bu sayı toplam öğrenci sayısının yüzde 1’inden daha az.

Ancak Mironov’a göre başta Orta Asya ülkeleri olmak üzere yurt dışından göç akışları Rusya topraklarında eşit olmayan bir şekilde dağılıyor. Bu nedenle, banliyölerdeki okullarda göçmen ailelerden olan öğrencilerin oranı yüksek.

Rusya, göç yasası hükümlerini sertleştirdi: Sebepler, sonuçlar ve tartışmalar

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar

English