DİPLOMASİ

Lavrov: Rusya, ‘tek Çin’ ilkesine bağlı kalmaya devam edecek

Yayınlanma

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Politbüro Üyesi, Dışişleri Merkez Komisyonu Direktörü ve Dışişleri Bakanı Wang Yi ile yaptığı görüşmede Tayvan Devlet Başkanı Lai Ching-te’nin göreve başlaması bağlamında Moskova’nın ‘tek Çin’ ilkesine bağlı kalacağını söyledi.

Görüşmede bakanlar, Tayvan meselesinde üçüncü ülkelerin Çin’in içişlerine müdahalesini kınadı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın internet sitesinden yayımlanan açıklama göre göre Wang Yi, Lavrov’a Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in göreve geldikten sonraki ilk resmi ziyareti için Çin’i seçmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Lavrov da Putin’in 16-17 Mayıs tarihlerinde Pekin ve Harbin’de gördüğü sıcak karşılama için Çin tarafına teşekkür etti. İki taraf, Pekin zirvesinde varılan anlaşmaların uygulanmasının yanı sıra ikili gündemde yer alan bir dizi konuyu ele aldı.

Lavrov Çinli ortaklarına Ukrayna krizinin çözümüne ilişkin dengeli tutumları için teşekkür etti ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in Moskova’nın güvenlik çıkarlarını ve mevcut gerçekleri dikkate alarak Rusya ve Ukrayna’nın eşit katılımıyla bir barış konferansı düzenlenmesi önerisini memnuniyetle karşıladı.

Tayvan Devlet Başkanı, dün düzenlenen yemin töreninde Çin’i adaya yönelik siyasi ve askeri tehditlerine son vermeye ve Tayvan Boğazı’nda ve tüm bölgede barış ve istikrarı korumak için birlikte çalışmaya çağırmıştı.

Öte yandan ABD, Ching-te’nin yemin töreni için Taipei’ye gayri resmi bir heyet gönderdi. Heyetin beş eski ABD hükümet yetkilisi ve eski yönetim danışmanlarından oluştuğu kaydedildi.

Rusya-Çin Ortak Bildirisi

Çok Okunanlar

Exit mobile version