Bizi Takip Edin

AVRUPA

Merkel müzakere sürecinde yer almak istemiyor

Yayınlanma

Eski Almanya Başbakanı Angela Merkel, İtalyan Sette gazetesine Rusya – Ukrayna savaşıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Ukrayna’daki savaşın nasıl biteceğini tam olarak bilmediğini dile getiren Merkel, olası çözüm ve müzakere sürecinde yer almak istemediğini söyledi.

Merkel, “Bir gün müzakerelerle sona erecek. Savaşlar, müzakere masasında sona erer. Ancak, zoraki bir barış ile açık ve dostane bir görüşme arasında fark var” ifadelerini kullandı.

7 Aralık’ta da Alman Die Zeit gazetesine konuşan Merkel, Minsk anlaşmalarının Ukrayna’ya güçlenmesi için zaman kazandırma girişimi olduğunu söylemişti.

Rusya’yı BMGK’dan atma çağrısına yanıt

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dimitry Kuleba’nın Rusya’yı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) üyeliğinin iptali için girişimde bulunacağını açıklamasına Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mari Zaharova yanıt verdi. Zaharova, Ukrayan’nın söz konusu girişimi “Köpekler havlayıp da kervan yol aldığında durum tam olarak böyledir” sözleriyle değerlendirdi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da Rusya’yı BMGK’dan dışlamanın imkansız olduğunu dile getirmişti.

Associated Press’e konuşan Kubela, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’in moderatörlüğünde Şubat ayında Rusyasız bir “barış zirvesi” yapmayı planladıklarını da duyurdu. “Savaşların diplomatik yöntemlerle sona erdiğini” söyleyen Kuleba, Rusya’nın öncelikle uluslararası bir mahkemede savaş suçlarından yargılanması gerektiğini öne sürdü. Kuleba, “Bu adıma ancak bu şekilde davet edilebilirler” dedi.

Fransız savunma bakanı Kiev’e gidecek

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Telegram hesabından paylaştığı görüntülü mesajıyla ulusa seslendi, ordunun gelecek yıla yönelik hazırlıklarını hakkında bilgi verdi. Zelenskiy, “Ukrayna’nın savunma ve güvenlik güçlerini gelecek yıla hazırlamaya devam ediyoruz. Bu belirleyici bir yıl olmalı” dedi.

Ukrayna’nın tamamını özgürleştirmeyi hedeflerini kaydeden Zelenskiy, 2023 yılına da bu inançla gireceklerini söyledi.

Öte yandan France 24 kanalı Fransız Savunma Bakanı Sébastien Lecornu’nun 28 Aralık’ta Ukrayna’nın başkenti Kiev’i ziyaret ederek askeri yetkililerle görüşmesinin beklendiğini duyurdu.

 

 

 

AVRUPA

Fransız parlamentosunun başkanı Macron’un seçtiği isim oldu

Yayınlanma

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Ulusal Meclis başkan adayı perşembe günü yeniden seçilerek, Macron’un ittifakının seçimlerde yenilgiye uğramasına rağmen yeni bir hükümet kurma şansına sahip olduklarını gösterdi.

Yaël Braun-Pivet, muhafazakâr milletvekillerinin desteğini alarak ve Yeni Halk Cephesi (NFP) ve Ulusal Birlik’ten (RN) adayları yenerek, milletvekilleri tarafından yapılan üç tur oylamanın ardından yeni meclisin başkanı seçildi.

Braun-Pivet, 207 oy alan Komünist Parti vekili André Chassaigne’e karşı 220 oy aldı. RN üyesi Sébastien Chenu 143 oyla üçüncü, son olarak Merkezciler üyesi Charles de Courson 12 oy aldı fakat 3. tur oylamadan çekildi.

Macron’un ittifakı, haziran ayında yapılan erken parlamento seçimlerinin ardından soldan daha az sandalyeye sahip olmasına rağmen yeniden seçildi. Mecliste hiçbir grup çoğunluğa sahip değil.

Bir önceki mecliste başkan olarak görev yapan Braun-Pivet, “Son birkaç hafta çok gergin geçti. Ülkenin üçe bölündüğünü, parçalanmış bir ülke olduğunu gördük,” dedi.

Ulusal Meclis başkanlığı Fransa’daki en önemli dördüncü devlet görevi.

Komünist parti milletvekili ve sol ittifakın meclis başkanı adayı olan ve 13 oyla kaybeden André Chassaigne, seçimin Macron ile sağ arasındaki “doğal olmayan bir ortaklık tarafından çalındığını” söyledi.

NFP içinde yer alan La France Insoumise’den (Boyun Eğmeyen Fransa – LFI) müttefiki Mathilde Panot ise sonucun Fransız demokrasisi için “korkunç bir sinyal” olduğunu söyledi.

Marine Le Pen’in RN partisinden üst düzey bir milletvekili ise, her şeye yine mecliste değil Élysée Sarayı’nda karar verileceğini söyledi.

Seçimlerin 7 Temmuz’daki son turundan sonra Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, görevden ayrılan Başbakan Gabriel Attal’ı geçici olarak görevde kalmakla görevlendirdi. Meclis başkanının seçimi, bir parlamento grubu ve müttefiklerinin başbakanlık iddiası için olası bir atlama taşı olarak görüldüğü için özel bir önem kazandı.

Başkan parlamentodaki tartışmaları denetliyor, anayasa mahkemesi gibi kritik görevlere atamalar yapıyor ve yasa tasarılarını incelenmek üzere sevk edebiliyor.

Okumaya Devam Et

AVRUPA

Leyen, manifestosunda Çin’i hedef aldı

Yayınlanma

Ursula von der Leyen Perşembe günü yaptığı açıklamada, Avrupa Komisyonu başkanlığı için ikinci dönem adaylığının bir parçası olarak “Çin’i Tayvan’ı işgal etmekten caydırmaya” çalışacağını söyledi.

“Hint-Pasifik bölgesi dünyanın geleceği için belirleyici bir bölge haline geldi,” diyen Leyen, Avrupa’nın Seçimi başlıklı manifestosunda şu ifadelere yer verdi.

Leyen, “Ortak zorluklarla karşı karşıya olduğumuz Japonya, [Güney] Kore, Yeni Zelanda ve Avustralya ile birlikte çalışacağız… Bu, Çin’i, özellikle Tayvan konusunda, statükoyu askeri yollarla tek taraflı olarak değiştirmekten caydırmak için birleşik devletçiliğimizin tüm yelpazesini kullanmaya yönelik ortak çabalarımızı da içeriyor,” diyerek bugüne kadarki en net açıklamasını yaptı.

ABD böyle bir savaşın 2027 yılına kadar, Leyen’in olası ikinci görev süresinin ortasına kadar gerçekleşebileceğine inanıyor.

Leyen’in Tayvan konusunda birlikte çalışma sözü verdiği dört ülke aynı zamanda NATO’nun dört Hint-Pasifik ortağı.

Leyen manifestosunda ayrıca Çin’in askeri harcamalarındaki hızlı artışa karşı uyarıda bulundu.

Belgede, “2019‘dan 2021’e kadar AB’nin savunma harcamalarının toplamı yüzde 20 arttı. Bu süre zarfında Rusya’nın savunma harcamaları neredeyse yüzde 300, Çin’in ise neredeyse yüzde 600 arttı,” deniyor.

Okumaya Devam Et

AVRUPA

Fransa yakın gelecekte 2100 Ukrayna askerini eğitecek

Yayınlanma

Fransa, bu yıl 2100 Ukraynalı askeri eğiterek ve silah ve üniforma sağlayarak Ukrayna Silahlı Kuvvetleri için tam teşekküllü bir tugay kurmayı planlıyor.

France 3 televizyonunun haberine göre Ukrayna ordusu, Fransız askerlerinin normalde denizaşırı görevlere gitmeden önce eğitildikleri Fransa’daki eğitim üslerinde pratik yapacak.

Televizyon kanalı, askerlere zırhlı araç sürüşüyle ilgili eğitimin de verileceğini belirtti.

Eğitimin süresi iki ay olarak tasarlandı.

Fransız Silahlı Kuvvetlerinin üst düzey yetkilileri, konuya ilişkin henüz bir yorum yapmadı.

Haberde, eğitim hedefinin Aralık 2024’e kadar Ukrayna ordusu için bir tugay hazırlamak olduğu bilgisine yer verildi.

Bu kapsamda Ukrayna ordusuna 128 VAB zırhlı personel taşıyıcı, 18 Caesar kundağı motorlu obüs ve 24 hafif tank teslim edilecek.

Paris ayrıca 2024 yılında Kiev’e askeri kamyonlar, tanksavar güdümlü füzeler ve radarlar da tedarik edecek.

ABD, Ukrayna’ya askeri yüklenici gönderilmesine yönelik yasağı kaldıracak

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar

English