ORTADOĞU

Mescid-i Aksa’da “Pesah” kışkırtması: Gerilim tırmanıyor

Yayınlanma

İsrail polisi işgal altındaki Doğu Kudüs’te, Mescid-i Aksa’ya baskın düzenledi. Mescid-i Aksa’yı “savaş alanına” çeviren baskının ardından bölgede gerilim tırmanıyor. Batı Şeria’da İsrail kontrol noktasına saldırı düzenlenirken Gazze’den atılan füzelere İsrail hava operasyonuyla karşılık verdi.

Fanatik Yahudi yerleşimcilerin Yahudilerce kutsal Pesah Bayramı nedeniyle Mescid-i Aksa’ya baskın düzenleme ve burada kurban kesme çağrıları üzerine Hamas, Filistinlileri camiyi korumaya çağırmıştı. Dün akşam teravih namazının ardından bir grup Filistinli Mescid-i Aksa içindeki Kıble Mescidi’ne sığındı.

İsrail polisi, Mescid-i Aksa’ya baskın düzenleyerek Kıble Mescidi’ne sığınanlara ses bombası ve kauçuk kaplı mermiyle müdahale etti, burada bulananları copla darbetti. Aralarında kadın ve çocukların da yer aldığı grup, Kıble Mescidi’nin kapılarını kapattı. İsrail polisi, Mescid-i Aksa’nın avlusuna girerek temizlik görevlileri ve Müslümanları buradan güç kullanarak çıkardı, Aksa’nın kapılarını kapattı. Hamas ve çeşitli direniş grupları ise olayların ardından yaptıkları açıklamalarda, Batı Şeria ve İsrail içindeki Filistin halkının Aksa’ya gelmesi çağrıları yapıldı.

İsrail polisi sabah namazının kılınmasının ardından tekbir getirerek İsrail’i protesto eden gruplara ses bombası ve kauçuk kaplı mermiyle müdahale etti, buradaki kişileri copla darp etti.

Kontrol noktasına silahlı saldırı

Gerginlik tırmanırken Batı Şeria’da bir İsrail kontrol noktasına silahlı saldırı düzenlendi.

İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamada, işgal altındaki Batı Şeria ile Doğu Kudüs’ü bağlayan, bölgedeki en büyük kontrol noktalarından “300” adlı noktaya silahlı bir saldırı düzenlendiği belirtildi. Olay yerinde bulunan İsrail askerlerinin saldırıya ateş açarak, karşılık verdiği kaydedildi. İsrail güçlerinden yaralanan olmazken, saldırının şüphelisinin yakalanması için bölgede geniş çaplı arama başlatıldığı belirtildi.

İsrail uçakları Gazze’yi vurdu

Mescid-i Aksa’da yaşananlar, işgal altındaki Batı Şeria’da protestolara yol açtı ve İsrail ordusu Gazze’den dokuz roketin ateşlendiğini duyurdu.

İsrail ordusu, beş roketin havada vurulduğunu, diğer dördünün “açık alanlara düştüğünü” söyledi. Bunun ardından İsrail savaş uçakları Gazze Şeridi’nde sabaha karşı saldırı düzenledi.

İsrail güvenlik güçlerinin “orantısız gücü”nü yansıtan görüntülerin sosyal medyada yayınlanması infial yarattı. Tüm İslam dünyasının yanı sıra başta AB olmak üzere Batılı ülkelerden de İsrail’e tepki geldi.  Arap Birliği acil toplantı kararı aldı.

Çok Okunanlar

Exit mobile version