Bizi Takip Edin

RUSYA

Politico: Ukrayna, dünyanın dört bir yanında Rus paralı askerlerin peşine düştü

Yayınlanma

Politico gazetesi, Ukrayna istihbaratının ‘dünyanın dört bir yanında Rus militanları’ avladığını iddia etti.

Gazetede yer alan haberde, bu durumun Ukrayna Savunma Bakanlığı’na bağlı Ana İstihbarat Müdürlüğü’nün (GUR) Sudan’daki başarılı operasyonuyla kanıtlandığı öne sürüldü.

Haberde, aynı zamanda Kiev’in sadece uluslararası hukuk çerçevesinde hareket ettiğine dair güvence verdiğini de kaydetti.

GUR temsilcisi Andrey Yusov, gazeteye yaptığı açıklamada ‘düşmanın yok edilmesi gereken her yerde Ukrayna istihbaratının bulunması’ gerektiğini savundu.

Yusov, “Rusya’nın çıkarlarını zayıflatabileceğimiz her yerde varız. Sudan’a gelince… Ne doğrulayabilirim ne de yalanlayabilirim,” ifadelerini kullandı.

Bundan önce Kyiv Post gazetesi, Ukrayna özel kuvvetlerinin Sudan’da yakalanan ve Wagner özel askeri şirketi mensuparı olduklarını iddia eden Rusça konuşan militanları sorguladığını gösteren bir video yayınlamıştı.

‘Timur’ kod adlı Ukraynalı bir askerin yer aldığı videoda, askerin esirlerden birini geçmişi ve Sudan’da bulunma nedenleri hakkında sorguladığı görülüyor.

Yakalanan savaşçı, Wagner’in bir üyesi olduğunu kabul ediyor ve görevlerinin yerel hükümeti devirmek olduğunu iddia ediyor.

Militana göre şu anda Sudan’da faaliyet gösteren ve komşu Orta Afrika Cumhuriyeti’nde üslenen yaklaşık yüz Wagnerli var. Bu ifşaat, Kyiv Post’un Ukraynalı özel kuvvetlerin Kasım 2023’te Sudan’da Rus paralı askerlerin izini sürdüğü iddia edilen iki videoyu ele geçirmesinin ardından gelmişti.

Politico, Rusya’nın Afrika’da ‘kayda değer bir ayak izine’ sahip olduğunu aktardı. Özellikle Ukrayna’da savaşan Wagner, Afrika Kolordusu olarak yeniden yapılanmaya gitti. Varşova merkezli ve hükümet destekli düşünce kuruluşu Doğu Araştırmaları Merkezi’nin (ISW) raporuna göre bu birlikler Afrika’nın Sahel bölgesinde, Burkina Faso’da ve Libya’da faaliyet yürütüyor.

Raporda, “Son yıllarda Sahel bölgesindeki pek çok ülkede iktidarı ele geçiren askeri cuntalar, Rusya’yı hem iç hem de uluslararası arenada bir koruyucu olarak görüyor ve onunla savunma işbirliği arayışına giriyor,” ifadelerine yer veriliyor.

Yusov, Afrika kıtasındaki askeri şirketlerden oluşan Rus ağının faaliyet göstermeye ve yerel gruplara destek vermeye devam ettiğini belirtti.

Temsilci, “Ukrayna’nın yurt dışında yaptığı her şey uluslararası hukuk çerçevesinde ve yerel makamlar ve uluslararası ortaklarımızla işbirliği içinde gerçekleştirilmektedir,” diye konuştu.

Ukrayna Güvenlik Teşkilatı (SBU) Başkanı Vasil Malyuk, yakın zaman önce yaptığı açıklamada, Ukrayna istihbarat kurumlarının, özellikle de GUR ve SBU’nun, Rusya’nın zayıf noktalarını hedef alan geleneksel olmayan savaş taktikleri uyguladığını söylemişti.

Malyuk, bu stratejik yaklaşımın bir parçası olarak Ukrayna’nın odaklandığı kilit bölge olarak Afrika’yı göstermişti.

RUSYA

Zaharova: Batı, Zaporojye santrali üzerinden nükleer şantaj yapıyor

Yayınlanma

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Batılı ülkelerin Zaporojye nükleer santralinin kontrolünü Kiev’e devretmesi halinde bombardımanın duracağını söyleyerek Moskova’ya şantajda bulunduğunu belirtti.

TASS ajansının haberine göre Zaharova, dün düzenlediği basın toplantısında, Avrupa’nın en büyük ikinci nükleer santrali olan Zaporojye’nin bombalanmasıyla ilgili olarak 17 Nisan’da Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nde düzenlenen brifinge dikkat çekti.

Zaharova, “Kelimenin tam anlamıyla kendilerini ve [Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir] Zelenskiy rejimini ele verdiler. Kendileri de farkına varmadan bunu bir ültimatom şeklinde ifade ettiler. Doğrudan alıntı: ‘Zaporojye nükleer santralinin kontrolünü teslim edin, o zaman bombardıman duracaktır.’ Bence bu olan biteni çok iyi anlatıyor,” ifadelerini kullandı.

Sözcü, ayrıca Batılı ülkelerin söz konusu açıklamayla ‘nükleer şantaj’ yaptıklarını teyit etmiş olduklarına vurgu yaptı.

Zaharova, Moskova’nın Kiev’in işlediği suçlara sessiz kalınmasını ve bunların meşturulaştırılmaya çalışılmasını suç ortalığı olarak gördüğünü de sözlerine ekledi.

Zaporojye santrali, 2022 yılının şubat ayından bu yana Rusya’nın kontrolünde. Santral, son haftalarda bir dizi saldırıya maruz kaldı.

7 Nisan’da insansız hava araçları (İHA) 6 numaralı güç ünitesine, eğitim merkezine, kantine ve mal kabul bölümüne saldırdı ve üç santral görevlisi yaralandı.

Politico: Ukrayna yenilgiye doğru gidiyor

Okumaya Devam Et

RUSYA

Rusya’da yolsuzluktan hüküm giyenlerin sayısı artıyor

Yayınlanma

İzvestiya gazetesi tarafından analiz edilen Yüksek Mahkeme verilerine göre, Rusya’da rüşvet suçuyla hüküm giyenlerin sayısı bir yıl içinde yaklaşık yüzde 14 oranında arttı.

Gazeteye konuşan uzmanlar, yolsuzluk davalarının sayısındaki artışın yalnızca rüşvetçilerin yargılanmasına yönelik eğilimin artmasından değil, aynı zamanda gergin iktisadi durum ve kolluk kuvvetlerinin kamu görevlilerine yönelik ilgisini artmasından da kaynaklandığını söyledi.

Rusya Yüksek Mahkemesi yargı dairesinin istatistiklerini inceleyen gazete, 2023 yılında 1914 kişinin rüşvet almaktan mahkum edildiğini ve bu rakamın 2022 yılına göre yüzde 13,6 daha yüksek olduğunu aktardı.

Rüşvet suçundan hüküm giyenlerin sayısı yüzde 10 daha artarak 2 bin 363’e yükseldi. Aynı zamanda, yıl boyunca bu maddeler kapsamında sadece 27 kişi beraat etti.

Avukat Nikolay Yaşin, gazeteye verdiği demeçte “Rüşvet konusundaki ceza davalarının hacmindeki artış, Rusya’da yolsuzlukla mücadeledeki genel eğilimden ve sanıklarla aktif iş birliği anlaşmaları yapılmasından kaynaklanıyor,” dedi.

İstatistikler, 2023 yılında ufak çaplı rüşvetle ilgili madde kapsamında hüküm giyenlerin sayısının azaldığını gösteriyor, bu tür durumlarda rüşvet miktarı 10 bin rubleyi geçmiyor.

Bununla birlikte, Ceza Kanunu’nda özellikle büyük ölçekli rüşvetle ilgili maddelerde bir üst sınır bulunmuyor.

Mahkeme istatistiklerine göre, 2023 yılında mali suçlarda mahkumiyet sayısı da arttı, bir önceki yıla göre 1000 kişi daha fazla olmak üzere yaklaşık 12 bin kişi mahkum edildi.

Söz konusu mali suçlar arasında yasa dışı bankacılık, vergi kaçakçılığı, kara para aklama ve evrakta sahtecilik bulunuyor.

Bununla beraber avukat Eleonora Gafurova, rüşvet davalarında artış eğilimi olduğunu doğruladı.

Alınan tedbirlerin işe yaramadığını ifade eden Gafurova, “Devasa para cezaları ile cezalandırma sistemi etkisizdi ve bu cezaların karşılanamaz olduğu ispat edildi,” değerlendirmesini yaptı.

Okumaya Devam Et

RUSYA

Putin: Dünyada yeni bir salgın riski yüksek

Yayınlanma

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, dünyada yeni bir salgının riskinin son derece yüksek olduğunu ve özellikle de Afrika’nın savunmasız durumda olduğunu belirtti.

İzvestiya gazetesinin haberine göre Putin, 17 Nisan’da Rusya ile Afrika arasında bulaşıcı hastalıklarla mücadele konulu ilk uluslararası konferansının katılımcılarına gönderdiği mesajda, Moskova’nın kıta ülkeleriyle sağlık alanında aktif işbirliğine hazır olduğunu ifade etti.

Putin’in mesajını Rusya Halk Sağlığı ve Tüketiciyi Koruma Kurumu Başkanı Anna Popova okudu.

Putin, “Afrika kıtası bu zorluklara karşı özellikle savunmasız ve nüfusu çeşitli enfeksiyonlardan korumak için tıbbi, bilimsel ve teknolojik kapasitenin hızlandırılmış gelişimine ihtiyaç duyuyor. Rusya da kendi adına, sağlık hizmetlerinin bu önemli alanında en aktif işbirliğine hazır,” dedi.

Devlet Başkanı, mesajında ayrıca 2023 yılında başlayan Afrika ülkelerine yönelik sıhhi ve epidemiyolojik refah alanında başlatılan yardım programını anımsattı.

Program, yüksek koruma düzeyine sahip 10 mobil laboratuvarın oluşturulması, Afrika’dan 350’den fazla uzmanın eğitilmesini ve bir dizi ortak çalışma yapılmasını öngörüyor.

Diğer yandan Putin, konferansın 2023’teki ikinci Rusya-Afrika zirvesinde ortaya konan girişimlerin bir devamı olarak düzenlendiğini vurguladı.

Putin’e göre etkinlik, onlarca ülkeden sağlık profesyonellerinin bulaşıcı hastalık salgınlarına müdahale konusundaki uzmanlık ve deneyimlerini paylaşmalarına olanak tanıyacak.

Rusya-Afrika Uluslararası Bulaşıcı Hastalıklarla Mücadele Konferansı, Rospotrebnadzor ve Uganda Sağlık Bakanlığı tarafından düzenleniyor.

Konferans 17-19 Nisan tarihlerinde ülkenin başkenti Kampala’da karma bir formatta gerçekleştiriliyor.

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar

English