Bizi Takip Edin

RUSYA

Putin Federal Meclis’e hitap etti: Batı, Ukrayna’da yaptığını Rusya’ya da yapmak istiyor

Yayınlanma

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Federal Meclis’te yaptığı konuşmada, ülkesinin ulusal çıkarlarını dikkate almadan ABD ile stratejik istikrar konusunu görüşmeyeceğini belirtti.

Moskova’nın uzaya nükleer silah yerleştirmeye hazırlandığı iddialarını uydurma olarak nitelendiren Putin, ülkesinin yeni ve gelecek vaat eden Rus silah türlerine sahip olduğunu anımsattı.

Ayrıca Putin, Batı’nın Rusya’nın uzay faaliyetinin ‘solmasını ve ölmesini’ görmek istediğini kaydederek ‘olası müdahalecileri’ kaderlerinin önceki dönemlerden çok daha trajik olacağı konusunda uyardı.

Rusya Devlet Başkanı’nın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

ABD’nin Rusya’yı ‘savaş alanında stratejik bir yenilgiye’ uğratmaya çalışırken Rusya’ya stratejik istikrar konusunda diyalog teklif etmesi ikiyüzlülüktür.

Washington’un böyle bir diyaloğa ilgi duyduğunu iddia etmesi ABD başkanlık seçimleri öncesi demagojidir. Sadece vatandaşlarına -ve diğer herkese- hala dünyayı yönetenlerin kendileri olduğunu göstermek istiyorlar.

Moskova’nın uzayda nükleer silah konuşlandırmayı planladığı iddiaları asılsızdır. Bu tür atraksiyonlar sadece bizi kendi şartlarında müzakerelere sürükleme amaçlı bir oyundur ve bu da sadece ABD’nin lehinedir.

‘Moskova, Washington ile stratejik istikrarı kendi ulusal çıkarlarından soyutlayarak tartışmayacaktır’

Moskova, Washington ile stratejik istikrarı kendi ulusal çıkarlarından soyutlayarak tartışmayacaktır. Tüm gezegen için önemli olan güvenlik ve istikrar konularını tartışmak istiyorsanız, bunu yalnızca birleşik bir kompleks içinde yapmalısınız.

Batılı ülkeler sadece Rusya Federasyonu’nun gelişimini engellemek istemiyor. Rusya yerine, istediklerini yapabilecekleri bağımlı, gerileyen, yok olan bir alan istiyorlar.

Batı, Ukrayna’da yaptığını Rusya’ya da yapmak istiyor. Evimize nifak sokmak ve bizi içten zayıflatmak istiyorlar. Ama hesapları tutmadı.

Rusya, özel askeri operasyonun tüm görevlerini yerine getirmek için her şeyi yapacaktır. Donbass’ta bu savaşı başlatan biz değiliz, ancak pek çok kez söylediğim gibi, bitirmek için her şeyi yapacağız.

Birliklerimiz inisiyatifi sıkı bir şekilde ellerinde tutuyorlar. Bir dizi operasyonel yönde güvenle ilerliyor, giderek daha fazla yeni bölgeyi özgürleştiriyorlar.

‘Silahlı kuvvetlerimiz muazzam bir savaş deneyimi kazanmıştır’

Silahlı kuvvetlerimiz muazzam bir savaş deneyimi kazanmıştır. Muharebe kabiliyetleri kat kat artmıştır.

Silahlanma alanında 2018 Federal Meclis konuşmasında açıklanan tüm planlar yerine getirilmiş ya da getirilmek üzeredir. Kinjal ve Zirkon hipersonik füze sistemleri halihazırda özel askeri operasyonda kullanılıyor, Avangard hipersonik kıtalararası menzilli bloklar ve Peresvet lazer sistemleri savaş görevinde ve Burevestnik seyir füzesi ve Poseidon insansız su altı aracının testleri tamamlanıyor.

İlk seri üretim Sarmat ağır balistik füzeleri de birliklere teslim edildi. Bunları yakında üs bölgelerinde muharebe görevinde sergileyeceğiz.

Gelecek vaat eden bir dizi başka silah sistemi üzerindeki çalışmalar devam ediyor. Bilim insanlarımızın ve tasarımcılarımızın yeni başarılarından haberdar olmaya devam edeceğiz.

Ukrayna, Orta Doğu ve diğer bölgelerdeki çatışmaları kışkırtan Batı’ydı ve şimdi de Rusya’nın Avrupa’ya saldıracağını iddia ediyor. Saçmalıyorlar.

Aynı zamanda, NATO’nun bir başka genişlemesiyle bağlantılı tehditleri etkisiz hale getirmek için batı stratejik yönündeki gruplaşmaların güçlendirilmesi gerekiyor.

‘Rusya’yı işgal etmeyi düşünen herkes, bir zamanlar bunu yapmaya çalışanların akıbetini hatırlamalıdır’

Rusya’yı işgal etmeyi düşünen herkes, bir zamanlar bunu yapmaya çalışanların akıbetini hatırlamalıdır. Ancak şimdi olası müdahaleciler için sonuçlar çok daha trajik olacaktır. Eninde sonunda bizim de kendi topraklarındaki hedefleri vurabilecek silahlara sahip olduğumuzu anlamalılar.

Rusya’nın stratejik nükleer kuvvetleri güvence altına alınmış kullanım için tam hazır durumdadır.

Batılı ülkeler, 1980’lerde Sovyetler Birliği ile başardıkları numarayı tekrarlamak için Rusya’yı bir silahlanma yarışına sürüklemeye çalışıyorlar. Bu nedenle, kaynakları mümkün olduğunca rasyonel bir şekilde tahsis etmek ve silahlı kuvvetler için verimli bir ekonomi inşa etmek önemlidir.

Öngörülebilir gelecekte Avrasya’da eşit ve bölünmez güvenliğin yeni bir çerçevesinin oluşturulması için çalışılması gerektiği açıktır. Bu konuda ilgili tüm ülke ve kuruluşlarla kapsamlı bir görüşmeye hazırız.

Rusya Başkonsolosu: Ukrayna’da yaşananlar Batı’nın politikalarının bir sonucu

RUSYA

Zaharova: Batı, Zaporojye santrali üzerinden nükleer şantaj yapıyor

Yayınlanma

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Batılı ülkelerin Zaporojye nükleer santralinin kontrolünü Kiev’e devretmesi halinde bombardımanın duracağını söyleyerek Moskova’ya şantajda bulunduğunu belirtti.

TASS ajansının haberine göre Zaharova, dün düzenlediği basın toplantısında, Avrupa’nın en büyük ikinci nükleer santrali olan Zaporojye’nin bombalanmasıyla ilgili olarak 17 Nisan’da Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nde düzenlenen brifinge dikkat çekti.

Zaharova, “Kelimenin tam anlamıyla kendilerini ve [Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir] Zelenskiy rejimini ele verdiler. Kendileri de farkına varmadan bunu bir ültimatom şeklinde ifade ettiler. Doğrudan alıntı: ‘Zaporojye nükleer santralinin kontrolünü teslim edin, o zaman bombardıman duracaktır.’ Bence bu olan biteni çok iyi anlatıyor,” ifadelerini kullandı.

Sözcü, ayrıca Batılı ülkelerin söz konusu açıklamayla ‘nükleer şantaj’ yaptıklarını teyit etmiş olduklarına vurgu yaptı.

Zaharova, Moskova’nın Kiev’in işlediği suçlara sessiz kalınmasını ve bunların meşturulaştırılmaya çalışılmasını suç ortalığı olarak gördüğünü de sözlerine ekledi.

Zaporojye santrali, 2022 yılının şubat ayından bu yana Rusya’nın kontrolünde. Santral, son haftalarda bir dizi saldırıya maruz kaldı.

7 Nisan’da insansız hava araçları (İHA) 6 numaralı güç ünitesine, eğitim merkezine, kantine ve mal kabul bölümüne saldırdı ve üç santral görevlisi yaralandı.

Politico: Ukrayna yenilgiye doğru gidiyor

Okumaya Devam Et

RUSYA

Rusya’da yolsuzluktan hüküm giyenlerin sayısı artıyor

Yayınlanma

İzvestiya gazetesi tarafından analiz edilen Yüksek Mahkeme verilerine göre, Rusya’da rüşvet suçuyla hüküm giyenlerin sayısı bir yıl içinde yaklaşık yüzde 14 oranında arttı.

Gazeteye konuşan uzmanlar, yolsuzluk davalarının sayısındaki artışın yalnızca rüşvetçilerin yargılanmasına yönelik eğilimin artmasından değil, aynı zamanda gergin iktisadi durum ve kolluk kuvvetlerinin kamu görevlilerine yönelik ilgisini artmasından da kaynaklandığını söyledi.

Rusya Yüksek Mahkemesi yargı dairesinin istatistiklerini inceleyen gazete, 2023 yılında 1914 kişinin rüşvet almaktan mahkum edildiğini ve bu rakamın 2022 yılına göre yüzde 13,6 daha yüksek olduğunu aktardı.

Rüşvet suçundan hüküm giyenlerin sayısı yüzde 10 daha artarak 2 bin 363’e yükseldi. Aynı zamanda, yıl boyunca bu maddeler kapsamında sadece 27 kişi beraat etti.

Avukat Nikolay Yaşin, gazeteye verdiği demeçte “Rüşvet konusundaki ceza davalarının hacmindeki artış, Rusya’da yolsuzlukla mücadeledeki genel eğilimden ve sanıklarla aktif iş birliği anlaşmaları yapılmasından kaynaklanıyor,” dedi.

İstatistikler, 2023 yılında ufak çaplı rüşvetle ilgili madde kapsamında hüküm giyenlerin sayısının azaldığını gösteriyor, bu tür durumlarda rüşvet miktarı 10 bin rubleyi geçmiyor.

Bununla birlikte, Ceza Kanunu’nda özellikle büyük ölçekli rüşvetle ilgili maddelerde bir üst sınır bulunmuyor.

Mahkeme istatistiklerine göre, 2023 yılında mali suçlarda mahkumiyet sayısı da arttı, bir önceki yıla göre 1000 kişi daha fazla olmak üzere yaklaşık 12 bin kişi mahkum edildi.

Söz konusu mali suçlar arasında yasa dışı bankacılık, vergi kaçakçılığı, kara para aklama ve evrakta sahtecilik bulunuyor.

Bununla beraber avukat Eleonora Gafurova, rüşvet davalarında artış eğilimi olduğunu doğruladı.

Alınan tedbirlerin işe yaramadığını ifade eden Gafurova, “Devasa para cezaları ile cezalandırma sistemi etkisizdi ve bu cezaların karşılanamaz olduğu ispat edildi,” değerlendirmesini yaptı.

Okumaya Devam Et

RUSYA

Putin: Dünyada yeni bir salgın riski yüksek

Yayınlanma

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, dünyada yeni bir salgının riskinin son derece yüksek olduğunu ve özellikle de Afrika’nın savunmasız durumda olduğunu belirtti.

İzvestiya gazetesinin haberine göre Putin, 17 Nisan’da Rusya ile Afrika arasında bulaşıcı hastalıklarla mücadele konulu ilk uluslararası konferansının katılımcılarına gönderdiği mesajda, Moskova’nın kıta ülkeleriyle sağlık alanında aktif işbirliğine hazır olduğunu ifade etti.

Putin’in mesajını Rusya Halk Sağlığı ve Tüketiciyi Koruma Kurumu Başkanı Anna Popova okudu.

Putin, “Afrika kıtası bu zorluklara karşı özellikle savunmasız ve nüfusu çeşitli enfeksiyonlardan korumak için tıbbi, bilimsel ve teknolojik kapasitenin hızlandırılmış gelişimine ihtiyaç duyuyor. Rusya da kendi adına, sağlık hizmetlerinin bu önemli alanında en aktif işbirliğine hazır,” dedi.

Devlet Başkanı, mesajında ayrıca 2023 yılında başlayan Afrika ülkelerine yönelik sıhhi ve epidemiyolojik refah alanında başlatılan yardım programını anımsattı.

Program, yüksek koruma düzeyine sahip 10 mobil laboratuvarın oluşturulması, Afrika’dan 350’den fazla uzmanın eğitilmesini ve bir dizi ortak çalışma yapılmasını öngörüyor.

Diğer yandan Putin, konferansın 2023’teki ikinci Rusya-Afrika zirvesinde ortaya konan girişimlerin bir devamı olarak düzenlendiğini vurguladı.

Putin’e göre etkinlik, onlarca ülkeden sağlık profesyonellerinin bulaşıcı hastalık salgınlarına müdahale konusundaki uzmanlık ve deneyimlerini paylaşmalarına olanak tanıyacak.

Rusya-Afrika Uluslararası Bulaşıcı Hastalıklarla Mücadele Konferansı, Rospotrebnadzor ve Uganda Sağlık Bakanlığı tarafından düzenleniyor.

Konferans 17-19 Nisan tarihlerinde ülkenin başkenti Kampala’da karma bir formatta gerçekleştiriliyor.

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar

English