Bizi Takip Edin

RUSYA

Rusya, Harkov’da taarruza geçti

Yayınlanma

Geçen hafta sonundan bu yana Rus ordu birlikleri Ukrayna’nın güneyine doğru saldırıya geçerek ülkenin ikinci büyük kenti olan Harkov’un kuzeyindeki bölgeleri ele geçirdi.

Harkov’un kuzeyindeki Rus taarruzunda yeni kurulan Sever (‘Kuzey’) Kuvvetler Grubu’na bağlı yaklaşık 50 bin asker yer alıyor.

Rusya Savunma Bakanlığı’nın Telegram kanalına göre bu birlikler Harkov’un kuzeyindeki dokuz köyü ele geçirdi, Ukrayna tanklarını, toplarını ve hava savunma sistemlerini imha etti ve yüzlerce Ukrayna askerini öldürdü. Birlikler, pazar günü Vovçansk’a ve Harkov’un kuzeyindeki Ukrayna tahkimat hattına bağlı diğer kasabalara ulaştı.

‘Harkov oblastındaki durum ciddi ölçüde kötüleşti’

Ukrayna Genelkurmay Başkanı Aleksandr Sırskiy, pazar günü Telegram kanalından yaptığı paylaşımda “Bu hafta Harkov oblastındaki durum ciddi ölçüde kötüleşti,” ifadelerini kullandı.

Rusya birliklerinin ‘kısmi başarılar’ elde ettiğini belirten Sırskiy, “Ukrayna kuvvetleri savunma hatlarını ve mevzilerini korumak için ellerinden gelen her şeyi yapıyor,” diye konuştu.

Ukrayna ordusu şu anda Harkov’un kuzey bölgelerini savunan birlikleri takviye etmek için cephe boyunca başka yerlerden kuvvet aktarıyor.

‘Sınır ötesi taarruz, bu yıl Ukraynalılar için neyin yanlış gittiğinin bir başka izahı’

Harkov saldırısını değerlendiren CNN, Ukrayna ordusunun kan kaybına uğradığını itiraf etti: “Sınır ötesi taarruz, bu yıl Ukraynalılar için neyin yanlış gittiğinin bir başka izahı. Ruslara kıyasla çok daha az topa sahip olan, hava savunması son derece yetersiz olan ve hepsinden önemlisi asker eksikliği yaşayan Ukrayna ordusunun eli kolu bağlı.”

CNN‘e konuşan Ukraynalı bir subay, “İnsan gücü sıkıntısı Ukrayna’yı sınır boyunca sürekli olarak büyük birlikler konuşlandırmaktan kaçınmaya zorluyor,” değerlendirmesini yaptı.

Subay, Rusya’nın daha fazla ilerleme kaydetmesini beklediğini ve ‘kuvvetlerin ilave sınır bölgelerine nüfuz etmek ya da ilk başarıları pekiştirmek için daha fazla birlik konuşlandıracağını’ da sözlerine ekledi.

Mart ayında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna kuvvetlerinin bu bölgeden yakındaki Belgorod’a saldırı başlatması üzerine Harkov’un kuzeyinde bir ‘tampon bölge’ oluşturulması çağrısında bulunmuştu.

Dün Ukrayna füzelerinin Belgorod’a isabet etmesi sonucu en az dört kişi öldü, onlarca kişi de yaralandı.

‘Füze saldırılarını etkisiz kılmak için tampon bölgenin derinliği 300 ila 500 kilometreye çıkarılmalı’

Rus siyaset bilimci Rostislav İşçenko, Ukrainia.ru‘da kaleme aldığı makalede şu değerlendirmelere yer verdi:

“Bugün itibariyle Ukrayna, Rusya topraklarını bombalamak için namlu topları, çok namlulu roketatar sistemleri, SCALP ve StormShadow seyir füzeleri ve ATACMS balistik füzeleri kullanıyor. Füzelerin esas olarak askeri öneme sahip nesnelere (petrol rafinerileri, havaalanları, lojistik merkezleri) karşı kullanıldığını ve Ukrayna tarafının maksimum menzili 1500 kilometreye kadar olan ve teorik olarak artırılabilen insansız hava araçlarını da kullanabileceğini dikkate alırsak, sınır yerleşimlerinin nüfusunu Ukrayna’dan gelen füze saldırılarından değil ama topçu saldırılarından koruyacak tampon bölgenin minimum derinliği 100 ila 150 kilometre olmalı.

Füze saldırılarını etkisiz kılmak için de tampon bölgenin derinliği 300 ila 500 kilometreye çıkarılmalı. Aynı zamanda, Harkov’dan Belgorod’a düz bir çizgide yaklaşık 65 kilometre ve sınıra daha da az, 35 ila 40 kilometre. Yani, gerekli minimum tampon bölgeyi oluşturmak için Harkov’u almak ve dolayısıyla sınıra 10 ila 15 kilometre mesafede bulunan Ukrayna savunma hatlarını yarmak gerekiyor. Dahası, Harkov’un ötesinde batıya doğru altmış kilometre ilerlemek gerekiyor.”

RUSYA

Rusya, dokuz ülke ile vizesiz seyahat müzakereleri yürütüyor

Yayınlanma

Rusya Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk Departmanı Başkanı Aleksey Klimov, Moskova’nın dokuz ülkeyle daha vatandaşları için vizesiz seyahat görüşmeleri yürüttüğünü bildirdi.

RİA Novosti ajansına konuşan Klimov, Sadece son dört yıl içinde bu türden 15 anlaşma imzalandı ve yürürlüğe girdi. Buna ek olarak, dokuz ülkeyla daha şu anda bu tür anlaşmaları müzakere ediyoruz,” ifadelerini kullandı.

Klimov, 65’ten fazla ülkenin vatandaşlarının vize formalitelerinin kaldırılmasına ilişkin anlaşmalar kapsamında Rusya’ya giriş yapabildiğini de sözlerine ekledi.

Yetkili, ayrıca vizesiz rejimin tek taraflı olarak tesis edilmesinin, dost ve tarafsız ülkelerin gözünde de dahil olmak üzere Rusya’nın dış politika güvenilirliğine ciddi zarar vereceğini vurguladı.

Klimov’a göre bu tür tedbirler, uluslararası arenada önemli bir rol oynamayan sahil turizmine sahip ülkeler tarafından uygulanıyor.

Bu ayın başında Endonezya’nın Rusya ile vize rejimini iptal etmeyi düşündüğü bildirilmişti.

Geçen haftalarda Rusya İktisadi Kalkınma Bakanlığı Çok Taraflı İktisadi İşbirliği ve Özel Projeler Departmanı başkanı Nikita Kondratyev, Hindistan’dan ilk vizesiz turist gruplarının 2025 yılında Rusya’ya gelebileceğini açıklamıştı.

Okumaya Devam Et

RUSYA

Ukrayna’dan Rusya topraklarına geniş çaplı İHA saldırısı

Yayınlanma

Rusya Savunma Bakanlığı, hava savunma sistemlerinin gece boyunca 70’i Kırım ve Karadeniz üzerinde olmak üzere ülke toprakları üzerinde 114 insansız hava aracını (İHA) durdurduğunu bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Görevli hava savunması Kırım Cumhuriyeti ve Karadeniz üzerinde 70 İHA, Krasnodar oblastı üzerinde 43 İHA ve Volgograd oblastı üzerinde bir İHA önledi ve imha etti,” ifadelerine yer verildi.

RİA Novosti ajansının aktardığına göre ayrıca açıklamada, Karadeniz’in kuzeybatı kesiminde Ukrayna’ya ait altı mürettebatsız botun Karadeniz Filosuna bağlı deniz kuvvetleri tarafından imha edildiği kaydedildi.

Günün erken saatlerinde Krasnodar oblastındaki birkaç kent, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri tarafından büyük bir saldırıya maruz kaldı. Aynı zamanda bölgeye yapılan İHA saldırısı sonucunda Yujniy otobüs terminali ve kazan dairesi binaları hasar gördü ve dört kişi yaralandı.

Dün Bryansk Valisi Aleksandr Bogomaz, bölge üzerinde Ukrayna’ya ait bir İHA’nın imha edildiğini bildirmişti.

Yine aynı gün Savunma Bakanlığı, hava savunma kuvvetlerinin gece boyunca Rusya toprakları üzerinde 15 insansız hava aracını, Bryansk oblastı üzerinde de üç İHA’yı imha ettiğini ve önlediğini duyurmuştu.

Putin, barış görüşmeleri için koşulları açıkladı: Ukrayna, Rusya’ya bağlanan bölgelerden tamamen çekilmeli

Okumaya Devam Et

RUSYA

Rusya Merkez Bankası’ndan keskin faiz artırımı sinyali

Yayınlanma

Rusya Merkez Bankası, ‘ekonomide alternatif bir senaryonun uygulandığına dair ikna edici veriler’ alması halinde 26 Temmuz’daki toplantısında politika faizi oranını önemli ölçüde artırabileceği uyarısında bulundu. Banka, kredilerde gözle görülür bir yavaşlama olmadığını, bunun da para politikasının yeterince sıkı olmadığını gösterebileceğini belirtti.

Kommersant‘ın haberine göre kurumun 7 Haziran’daki yönetim kurulu toplantısında yapılan faiz oranı tartışmasının özetinde “Yükselen enflasyon beklentileri, enflasyon dinamiklerindeki ataleti artırdı ve 2025 yılında enflasyon hedefine ulaşılması açısından risk oluşturdu,” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, yönetim kurulunun bir kısmının 2025 yılında yüzde 4’lük enflasyon hedefine ulaşılması konusunda riskler gördüğüne dikkat çekildi.

Ayrıca açıklamada, Aralık 2023’ten bu yana gözlenen enflasyonist baskıdaki düşüşün nisan ayında durduğu kaydedildi.

Merkez Bankası, alternatif senaryonun işgücü piyasasındaki gerilimin daha da artacağını, tüketici, yatırım ve kredi faaliyetlerindeki büyümenin devam edeceğini veya hızlanacağını varsaydığını da sözlerine ekledi.

Açıklamada, “Krediler ve tüketimdeki büyüme yavaşlamazsa, enflasyon mevcut yüksek seviyede konsolide olabilir, hatta büyümeye geçebilir,” denildi.

Merkez Bankası, tartışmanın ardından katılımcıların çözüm için iki seçenek üzerinde durduğunu aktardı.

Bunlardan ilki faiz oranının yüzde 16’da tutulması. Bu seçeneği savunanlara göre, sıkılaştırıcı para politikasının etkileri, ‘talep ve enflasyon dinamiklerini tam olarak etkilemedi’.

İkinci seçenek ise faiz oranının yüzde 17 ila 18’e yükseltilmesi. Bu seçeneği destekleyenler, bunun enflasyon beklentilerinin daha da artmasını önleyeceği görüşünde.

Haziran ayında, Rusya Merkez Bankası’nın para politikası departmanı başkanı Kirill Tremasov, kurumun haziran toplantısında politika faizi oranını yüzde 17 ila 18’e yükseltmeyi tartıştığını bildirmişti. Kurum, 7 Haziran’da faiz oranını üst üste dördüncü kez yüzde 16’da tuttu.

Rusya Merkez Bankası faiz artıracak mı?

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar

English