AMERİKA

ABD Genelkurmay Başkanı Miley: Meksika’ya asker göndermeyin

Yayınlanma

ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley, ABD ordusunun Meksika’daki uyuşturucuyla mücadele çabalarına öncülük etmemesi ve Meksika hükümetinin açık rızası olmadan buradaki kartellere karşı operasyon yapmaması gerektiğini söyledi.

Cumhuriyetçiler Senato’daki oturumlar sırasında Biden yönetiminden uyuşturucu ile mücadele için askerlerin kullanılmasını talep ediyordu.

Rolling Stone’un bu haftaki haberine göre, 2024 Cumhuriyetçi Parti başkanlık adaylığı için yarışan Donald Trump, ‘kartelleri yok etmek için belirli askeri operasyonlar yürütmek’ amacıyla Meksika’yı işgal etmek için ‘savaş planları’ istedi.

Trump’ın politika belgesinde, Meksika’nın ABD’nin uyuşturucuyla mücadele çabalarına yardımcı olması gerektiği belirtiliyor.

Genelkurmay Başkanı Milley, Defense One’a verdiği mülakatta, Trump’a cevap olarak “Meksika’nın desteği olmadan hiçbir şey yapılmasını tavsiye etmem,” dedi.

Kolombiya güçlerini eğitme konusunda deneyimli olan Milley, ordu ve yerel polisi eğitmenin hala en iyi seçenek olduğuna inandığını söyledi.

Milley, Senato’daki ifadesinde de, uyuşturucu ile Meksika’da mücadele etme konusunda, “Çok titiz bir karar alma sürecinden geçmemiz gerekir. Meksika hükümetinin desteği ve onayı olmadan herhangi bir şey yapılmasını tavsiye etmem, çünkü bu halihazırda sahip olduğunuzdan daha kötü bir şeye yol açacaktır,” dedi.

Çok Okunanlar

Exit mobile version