AMERİKA

ABD’de enflasyonun harareti azaldı

Yayınlanma

Merakla beklenen ABD enflasyon verileri açıklandı. Aralık ayında tüketici fiyat endeksi yıllık yüzde 6,5’e doğru gerileyerek Amerikan ekonomisi için pembe tablo çizenlerin elini güçlendirdi.

Aralık ayı ile birlikte üst üste altıncı ayda geriye çekilen yıllık enflasyon, Kasım ayında yüzde 7,1 olarak tespit edilmişti.

Gıda ve yakıt fiyatlarının çıkarılmasıyla hesaplanan çekirdek enflasyon da, Kasım ayındaki yüzde 6’ya göre düşüşle yüzde 5,7 oldu.

Ekonomideki rahatlama görüntüsüne rağmen, gıdadan araç bakımına kadar bir dizi mal ve hizmette yüksek enflasyon devam ediyor. Dahası, Amerikan Merkez Bankası Fed’in belirlediği ve pandemi öncesi dönemde yaygın olan yüzde 2 seviyesine dönüşün ne zaman gerçekleşeceği de henüz belli değil.

ABD Başkanı Joe Biden verilerden duyduğu memnuniyeti dile getirirken, enflasyondaki yavaşlamanın, doğalgaz fiyatlarını düşürmeye çalışmak gibi, kendi politikaları ile ilgili olduğunu savundu. 

Beyaz Saray’da açıklama yapan Biden, enflasyondaki yavaşlamanın “tüketiciler için gerçek bir mola, aileler için gerçek bir nefes alma nedeni ve ekonomik planımın işlediğine dair daha fazla kanıt anlamına geldiğini” söyledi.

Fed’in, yumuşayan enflasyonla birlikte ‘şahin’ faiz artırma politikasını gevşetebileceği ve bir sonraki toplantıda daha ufak bir faiz artışına (yüzde 0,25) gidebileceği konuşuluyor.

2021 ve 2022’de enflasyona büyük katkı sunan ikinci el otomobil ve kamyonetlerde ise Aralık ayında önemli bir fiyat düşüşü yaşandı. Sıfır arabalarda da küçük bir düşüş gözlemlendi.

Emlak fiyatlarında ve kiralardaki artış ise Aralık ayında devam etti. 2023 yılında enflasyonun azalması için kiraların düzene girmesi gerektiği vurgulanıyor.

Bununla birlikte, özellikle hizmet sektöründeki olağan dışı enflasyonun devam etmesinden endişe ediliyor. Özellikle turizm/otelcilik, spor müsabakaları biletleri ve sağlık hizmetlerindeki fiyat artışları sürüyor.

Fed’in birçok yetkilisi, hizmet sektörü enflasyonunu azaltmak için işgücü piyasasını soğutmayı ve ücret artışlarına engel olmayı öneriyor.

Çok Okunanlar

Exit mobile version