Bizi Takip Edin

RUSYA

‘Crocus City Hall saldırısında bir Rus askeri istihbarat subayı hayatını kaybetti’

Yayınlanma

Önceki hafta Moskova’daki Crocus City Hall konser salonunda meydana gelen saldırıda hayatını kaybedenler arasında, Rusya askeri istihbarat teşkilatı GRU’nun özel kuvvetlerinde görev yapan Albay Timur Myasnikov’un yer aldığı öğrenildi.

Mediazona portalı, ilgili haberini Suvorov okulu mezunlarının Telegram kanalı ve ‘Rusya’nın Subayları’ örgütünün Samara şubesi başkanı Artur Malivançuk’a dayandırdı.

Malivançuk’a göre Myasnikov, saldırı esnasında üç kurşun yarası aldı ve doktorların tüm çabalarına rağmen birkaç gün sonra hayatını kaybetti.

Bunun yanı sıra Malivançuk, Myasnikov’un şiddetli ateş altındayken eşini ve oğlunu güvenli bir yere götürmeyi başardığını belirtti.

Ayrıca Mediazona, Myasnikov’un Rusya Acil Durumlar Bakanlığı tarafından saldırıdan bir gün sonra yayımlanan yaralılar listesinde yer aldığına dikkat çekti.

Malivançuk, Myasnikov’un GRU özel kuvvetlerinin üçüncü tugayında görev yaptığını ve pek çok savaş nişanı ve madalya aldığını kaydetti.

Albay, saldırıdan birkaç gün önce ailesini görmek için görev yaptığı Ukrayna’dan Moskova’ya gelmişti.

Malivançuk’a göre Myasnikov, daha önce Tacikistan ve Kosova’da da görev yapmıştı.

Mediazona, Rusya’nın veri tabanlarından sızan bilgilere göre, subayın adresinin Genelkurmay lojmanında kayıtlı olduğunu da aktardı.

İngimasi taktikleri: Crocus City Hall saldırısını kim, nasıl hazırladı?

RUSYA

Fransa, Rusya’yı Normandiya Çıkarması’nın 80. yıl dönümü törenine davet etti

Yayınlanma

Fransa, İkinci Dünya Savaşı’nda Normandiya Çıkarması’nın 80. yıldönümü münasebetiyle düzenlenecek törene Rusya’yı da davet etti.

Aralarında ABD Başkanı Joe Biden’ın da bulunduğu çok sayıda dünya lideri de haziran başındaki kutlamanın konuk listesinde yer aldı.

Fransız haber ajansı AFP‘nin haberine göre organizatörler, “Koşullar göz önüne alındığında, Devlet Başkanı (Vladimir) Putin Normandiya çıkarmasının anma törenlerine katılmaya davet edilmeyecektir, iddiasında bulundu.

Ancak Politico‘ya göre Rus heyeti davet edildi, ancak organizatörler Rus davetliler arasında tam olarak kimlerin yer alacağı konusunda net bir açıklama yapmadı.

Organizatörlere göre tören ‘Nazizme karşı ayağa kalkanları, acı çekenleri, savaşanları ve özgürleştirenleri’ onurlandıracak.

Haziran 1944’te müttefik birlikler, 1945’te Nazilere karşı zaferle sonuçlanan kıta Avrupa’sının kara işgalinin başlangıcında Normandiya’da Almanların elindeki kıyılara taarruza geçmişti.

Sovyetler Birliği, Adolf Hitler’in güçleriyle doğu cephesinde yıllarca savaşmış ve Berlin’e ulaşmadan önce onları yavaş yavaş geri püskürtmüştü.

Daha önce Rusya lideri Putin, eski İngiltere Başbakanı Theresa May, Kraliçe 2. Elizabeth, Prens Charles, Angela Merkel ve Donald Trump gibi isimlerin katıldığı 2019’daki Normandiya Çıkarması’nın 75. yıldönümüne de davet edilmemişti.

Putin o dönemde bunu umursamadığını açıklamasını yaparak “Neden beni her zaman her yere davet etsinler ki? Neyim ben, bir operet generali mi? Burada yapacak yeterince işim var, bu kesinlikle bir sorun değil,” demişti.

Okumaya Devam Et

RUSYA

IMF, Rusya’nın büyüme tahminini tekrar yükseltti

Yayınlanma

Uluslararası Para Fonu (IMF), nisan ayı Dünya Ekonomik Görünümü raporunda, önümüzdeki iki yıl içinde Rusya ekonomisinin büyümesine ilişkin tahminini yükseltti.

Ekonomistlerin ocak ayında yayımlanan bir önceki tahminiyle karşılaştırıldığında, 2024 yılı için beklenen rakam yüzde 2,6’dan yüzde 3,2’ye, 2025 yılı için ise yüzde 1,1’den yüzde 1,8’e yükseldi.

Raporda, gelecek yıl gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) büyümesindeki yavaşlamanın, yetersiz işgücü piyasasında ücret artışlarıyla desteklenen yatırım ve tüketici talebinde beklenen yavaşlamadan kaynaklandığı belirtildi.

IMF’nin tahminlerine göre 2024 yılında enflasyon, geçen yıl kaydedilen yüzde 7,4’e kıyasla yüzde 5,3’e gerileyecek. 2025 yılı sonunda ise fiyat artışı yüzde 4,4 olacak.

IMF uzmanları aynı zamanda Rusya Merkez Bankası’nın sıkı para politikasına bağlı kalmaya devam edeceğini öngörüyor.

Ekonomistlere göre, işsizlik rakamları önümüzdeki iki yıl içinde kayda değer ölçüde değişmeyecek ve bu yıl yüzde 3,1 ve gelecek yıl yüzde 3,2 olması bekleniyor.

Bununla beraber rapora göre Rusya’nın petrol ihracatı yaptırımlara rağmen artıyor ve bunun nedeni Rus yakıtını taşıyan tanker filosundaki artış ve deniz taşımacılığı için kendi sigortasını organize etmedeki başarı.

Rusya İktisadi Kalkınma Bakanlığı’nın eylül ayı tahminlerine göre ekonomi 2024-2025 yıllarında yıllık yüzde 2,3 oranında büyümeye devam edecek.

Rusya Merkez Bankası daha da muhafazakar bir tahminde bulunarak önümüzdeki iki yıl içinde GSYİH’nin yılda yüzde 1 ila 2 oranında büyümesini bekliyor.

Merkez Bankası’nın anketine katılan ekonomistlerin mart ayı tahmini, GSYİH büyümesinin 2024 yılında yüzde 1,8 ve 2025 yılında yüzde 1,5 olacağını varsayıyor.

Diğer yandan Rusya Federal İstatistik Kurumu’nun (Rosstat) tahminlerine göre, geçen yılın sonunda ülke ekonomisi yüzde 3,6 oranında büyüyerek, yüzde 5,9’luk bir rakamın kaydedildiği kota sonrası 2021 yılından bu yana rekor bir büyüme gösterdi.

Aynı zamanda, 2023 yılında nominal GSYİH hacmi 171,041 trilyon ruble olarak gerçekleşti.

Okumaya Devam Et

ASYA

Dört Çin bankası daha Rusya’dan yuan cinsinden ödeme kabul etmeyi durdurdu

Yayınlanma

İzvestiya gazetesi, Çin’den dört bankanın daha Rusya’dan yuan cinsinden ödeme kabul etmeyi durdurduğunu bildirdi.

Gazeteye konuşan kaynaklar, söz konusu bankaların China Citic Bank, ICBC, Industrial Bank ve Bank of Taizhou olduğu bilgisini verdi.

Haber, Rusya Ticaret ve Sanayi Odası İş Konseyi Genel Müdürü Aleksey Yegarmin ve Impaya Rus Ticari Direktörü Aleksey Razumovskiy tarafından da teyit edildi.

Yegarmin, gazeteye verdiği demeçte sanayi malları için ödemelerin daha karmaşık hale geldiğini, ancak Çin’in hala tüketim mallarında ödeme kabul ettiğine dikkat çekti.

Razumovskiy ise ABD’nin ikincil yaptırımlarından duyulan korku nedeniyle büyük bankaların ardından küçük bankaların da benzer kararlar aldıklarına işaret etti.

Bununla beraber Razumovskiy, Çinli bankaların işlemlerin yaklaşık yüzde 70 ila 80’ini iade ettiğini belirtti.

İzvestiya, aynı zamanda Çin Merkez Bankası’nın da yeni kısıtlamalar getirdiğini ve artık Rusya’dan gelen işlemlerin sadece küçük bir kısmının bankadan geçtiğini ifade etti.

Habere göre, şu anda Rusya ile çoğunlukla küçük Çinli kredi kuruluşları çalışıyor.

Öte yandan Kommersant gazetesine göre, ödeme sorunları nedeniyle karayolu taşımacılığı piyasasındaki aktörler Çin ile sınır ötesi taşımaların yavaşlamasından ya da durmasından endişe ediyor.

SOTA Logistic İş Geliştirme Direktörü İgor Çernişev, Çin bankalarının artık Rusya’dan yapılan ödemelerin yüzde 50’sinden fazlasını reddettiğini, bu nedenle uluslararası taşımacılık hacimlerinde kayda değer bir düşüş olduğunu söyledi.

Noytech Supply Chain Solutions’da uluslararası karayolu taşımacılığı müdürü olan İvan Zaharçenko ise, malların parasının Çin’e ulaşmasının bazı durumlarda aylar aldığını dile getirdi.

Geçen yılın aralık ayında ABD Başkanı Joe Biden, Hazine Bakanlığı’na Rusya’ya yönelik yaptırımları ihlal eden bankaları cezalandırma yetkisi veren bir kararname imzalamıştı.

Bunun üzerine ithalatçıların ana ödeme merkezi olan Zhejiang Chouzhou Commercial Bank, Rusya ile olan işlemlerini askıya almıştı.

İzvestiya: Çin bankası Chouzhou Commercial, Rusya ile olan işlemlerini durdurdu

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar

English