Bizi Takip Edin

AVRUPA

İngiltere, Norveç’te yeni Arktik üssü kuruyor

Yayınlanma

Kuzey Kutbu’ndaki angajmanını hızlandıran İngiltere, Norveç’te Camp Viking adlı yeni bir üs kuracak.

Gelişmeyi “modern çağ için gerekli” olarak nitelendiren İngiltere Kraliyet Donanması’na göre, operasyon üssü ülkenin kuzeyindeki en büyük Tromso şehrinin yaklaşık 120 kilometre güneyinde yer alacak ve Littoral Response Group – Avrupa’da ortaya çıkan krizlere yanıt vermek için tasarlanmış özel bir birim – adlı birliklere ev sahipliği yapacak.

Tesis, İngiltere’nin bölgedeki daha büyük angajmanının bir parçası olarak Kraliyet Deniz Piyadeleri Komandoları için bir hazırlık alanı görevi görecek.

Camp Viking’e kalıcı olarak konuşlandırılan birliklerin boyutu henüz açıklanmasa da, bu kış, Müşterek Sefer Gücü ve NATO tatbikatlarına katılmak üzere tesise yaklaşık 1.000 İngiliz komando gönderilmişti. Daha önce, Camp Viking, dağ ve soğuk hava savaşı eğitimi için bir odak noktası olarak tanımlanıyordu.

İngiltere yaptığı açıklamada, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana var olan ikili Arktik işbirliğine övgüde bulundu. İngiltere’nin İskandinav ülkesiyle işbirliği, Norveç ve Svalbard takımadalarının 70’lerde NATO’nun kuzey kanadının kilit parçaları olarak kabul edilmesiyle daha da yoğunlaştı.

Duyuru, geçen ay açıklanan güncellenmiş Birleşik Krallık Arktik Politika Çerçevesinin ardından yapıldı. Gelişme, Birleşik Krallık ile Norveç arasında geçen yıl imzalanan ikili stratejik işbirliğini teşvik etmeye yönelik Ortak Deklarasyonu takip ediyor.

Askeri işbirliğinin yanı sıra Norveç, İngiltere’nin en önemli doğal gaz tedarikçisi olmaya devam ediyor.

ABD ile savunma anlaşması

Norveç ayrıca, geçtiğimiz günlerde de ABD ile, NATO üyesi olma konusundaki istekliliğini gösteren yeni bir ikili savunma anlaşması imzalamıştı.

Anlaşmaya göre ABD, Norveç’te Evenes Hava Üssü ve Ramsund Deniz Üssü de dahil olmak üzere belirlenmiş dört askeri bölgeye engelsiz erişim, bu alanları kullanma hakkı ve bunlarla temasa geçebilecek Norveç vatandaşları üzerinde kapsamlı yetki elde etti.

Ülkenin en gelişmiş üssü olan Evenes Hava İstasyonu’nun kullanım amacı, Norveç, İngiltere ve ABD deniz gözetleme uçakları arasındaki işbirliğini artırma olarak ifade ediliyor.

Sputnik’e göre, birkaç Norveçli, İngiliz ve ABD’li yetkili, asıl amacın Rus denizaltısını ve Kuzey Kutbu’ndaki diğer askeri faaliyetleri gözlemlemek olduğunu kabul etti.

Anlaşma, Savunma Bakanı Bjorn Arild Gram da dahil olmak üzere Norveç’in üst düzey yöneticileri tarafından “NATO’nun Norveç’i ve genel olarak Avrupa’yı savunmasına bir katkı” olarak yorumlandı.

Norveç Savunma Bakanı Gram, “En yakın müttefikimiz ile savunma işbirliğinin daha da geliştirilmesi, öncelikle Norveç çıkarlarını ve Norveç güvenliğini korumakla ilgili, aynı zamanda ABD ile işbirliği NATO’nun Norveç ve Avrupa’yı savunma yeteneğini güçlendirmeye katkıda bulunuyor” dedi.

Ancak muhalefet ise, anlaşmaları, Norveç’in, barış zamanında, topraklarında yabancı güçlerin herhangi bir kalıcı varlığını önleyen politikasına “meydan okuma” olarak yorumladı. Norveçli ve ABD’li yetkililer, düzenlemenin “yalnızca geçici” olduğunu iddia ederek bu tartışmaları kesmeye çalıştı.

AVRUPA

Fransız parlamentosunun başkanı Macron’un seçtiği isim oldu

Yayınlanma

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Ulusal Meclis başkan adayı perşembe günü yeniden seçilerek, Macron’un ittifakının seçimlerde yenilgiye uğramasına rağmen yeni bir hükümet kurma şansına sahip olduklarını gösterdi.

Yaël Braun-Pivet, muhafazakâr milletvekillerinin desteğini alarak ve Yeni Halk Cephesi (NFP) ve Ulusal Birlik’ten (RN) adayları yenerek, milletvekilleri tarafından yapılan üç tur oylamanın ardından yeni meclisin başkanı seçildi.

Braun-Pivet, 207 oy alan Komünist Parti vekili André Chassaigne’e karşı 220 oy aldı. RN üyesi Sébastien Chenu 143 oyla üçüncü, son olarak Merkezciler üyesi Charles de Courson 12 oy aldı fakat 3. tur oylamadan çekildi.

Macron’un ittifakı, haziran ayında yapılan erken parlamento seçimlerinin ardından soldan daha az sandalyeye sahip olmasına rağmen yeniden seçildi. Mecliste hiçbir grup çoğunluğa sahip değil.

Bir önceki mecliste başkan olarak görev yapan Braun-Pivet, “Son birkaç hafta çok gergin geçti. Ülkenin üçe bölündüğünü, parçalanmış bir ülke olduğunu gördük,” dedi.

Ulusal Meclis başkanlığı Fransa’daki en önemli dördüncü devlet görevi.

Komünist parti milletvekili ve sol ittifakın meclis başkanı adayı olan ve 13 oyla kaybeden André Chassaigne, seçimin Macron ile sağ arasındaki “doğal olmayan bir ortaklık tarafından çalındığını” söyledi.

NFP içinde yer alan La France Insoumise’den (Boyun Eğmeyen Fransa – LFI) müttefiki Mathilde Panot ise sonucun Fransız demokrasisi için “korkunç bir sinyal” olduğunu söyledi.

Marine Le Pen’in RN partisinden üst düzey bir milletvekili ise, her şeye yine mecliste değil Élysée Sarayı’nda karar verileceğini söyledi.

Seçimlerin 7 Temmuz’daki son turundan sonra Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, görevden ayrılan Başbakan Gabriel Attal’ı geçici olarak görevde kalmakla görevlendirdi. Meclis başkanının seçimi, bir parlamento grubu ve müttefiklerinin başbakanlık iddiası için olası bir atlama taşı olarak görüldüğü için özel bir önem kazandı.

Başkan parlamentodaki tartışmaları denetliyor, anayasa mahkemesi gibi kritik görevlere atamalar yapıyor ve yasa tasarılarını incelenmek üzere sevk edebiliyor.

Okumaya Devam Et

AVRUPA

Leyen, manifestosunda Çin’i hedef aldı

Yayınlanma

Ursula von der Leyen Perşembe günü yaptığı açıklamada, Avrupa Komisyonu başkanlığı için ikinci dönem adaylığının bir parçası olarak “Çin’i Tayvan’ı işgal etmekten caydırmaya” çalışacağını söyledi.

“Hint-Pasifik bölgesi dünyanın geleceği için belirleyici bir bölge haline geldi,” diyen Leyen, Avrupa’nın Seçimi başlıklı manifestosunda şu ifadelere yer verdi.

Leyen, “Ortak zorluklarla karşı karşıya olduğumuz Japonya, [Güney] Kore, Yeni Zelanda ve Avustralya ile birlikte çalışacağız… Bu, Çin’i, özellikle Tayvan konusunda, statükoyu askeri yollarla tek taraflı olarak değiştirmekten caydırmak için birleşik devletçiliğimizin tüm yelpazesini kullanmaya yönelik ortak çabalarımızı da içeriyor,” diyerek bugüne kadarki en net açıklamasını yaptı.

ABD böyle bir savaşın 2027 yılına kadar, Leyen’in olası ikinci görev süresinin ortasına kadar gerçekleşebileceğine inanıyor.

Leyen’in Tayvan konusunda birlikte çalışma sözü verdiği dört ülke aynı zamanda NATO’nun dört Hint-Pasifik ortağı.

Leyen manifestosunda ayrıca Çin’in askeri harcamalarındaki hızlı artışa karşı uyarıda bulundu.

Belgede, “2019‘dan 2021’e kadar AB’nin savunma harcamalarının toplamı yüzde 20 arttı. Bu süre zarfında Rusya’nın savunma harcamaları neredeyse yüzde 300, Çin’in ise neredeyse yüzde 600 arttı,” deniyor.

Okumaya Devam Et

AVRUPA

Fransa yakın gelecekte 2100 Ukrayna askerini eğitecek

Yayınlanma

Fransa, bu yıl 2100 Ukraynalı askeri eğiterek ve silah ve üniforma sağlayarak Ukrayna Silahlı Kuvvetleri için tam teşekküllü bir tugay kurmayı planlıyor.

France 3 televizyonunun haberine göre Ukrayna ordusu, Fransız askerlerinin normalde denizaşırı görevlere gitmeden önce eğitildikleri Fransa’daki eğitim üslerinde pratik yapacak.

Televizyon kanalı, askerlere zırhlı araç sürüşüyle ilgili eğitimin de verileceğini belirtti.

Eğitimin süresi iki ay olarak tasarlandı.

Fransız Silahlı Kuvvetlerinin üst düzey yetkilileri, konuya ilişkin henüz bir yorum yapmadı.

Haberde, eğitim hedefinin Aralık 2024’e kadar Ukrayna ordusu için bir tugay hazırlamak olduğu bilgisine yer verildi.

Bu kapsamda Ukrayna ordusuna 128 VAB zırhlı personel taşıyıcı, 18 Caesar kundağı motorlu obüs ve 24 hafif tank teslim edilecek.

Paris ayrıca 2024 yılında Kiev’e askeri kamyonlar, tanksavar güdümlü füzeler ve radarlar da tedarik edecek.

ABD, Ukrayna’ya askeri yüklenici gönderilmesine yönelik yasağı kaldıracak

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar

English