Bizi Takip Edin

ASYA

Japon dışişleri bakanı Pekin’e gidiyor

Yayınlanma

Japonya Dışişleri Bakanı Yoshimasa Hayashi, iki ülke arasındaki casus krizinin ortasında, bu hafta sonu Çin’i ziyaret etmeyi planlıyor.

Bu, üst düzey bir Japon diplomatın, COVID-19 salgınının patlak vermesinden bu yana, üç yılı aşkın bir süre sonra, üst düzey bir Japon diplomatın Çin’e ilk ziyareti olacak.

Cumartesi günü başlayabileceği bildirilen iki günlük ziyarette, Japon Dışişleri Bakanı Hayashi’nin yeni Çin Dışişleri Bakanı Qin Gang ile görüşeceği kaydedildi. Qin’in Hayashi’yi geçen ayki telefon görüşmeleri sırasında Pekin’e davet ettiği söyleniyor.

Çarşamba günü Japonya’nın üst düzey hükümet sözcüsü, Tokyo’nun şu anda Çin’de ‘casusluk’ suçlamasıyla tutuklu bulunan ve Astellas Pharma’nın 50’li yaşlarındaki bir erkek çalışanı olan Japon vatandaşının “mümkün olan en erken” şekilde serbest bırakılması yönünde çağrı yaptı.

Japon vatandaşı, Çin’in karşı casusluk yasasını ihlal ettiği şüphesiyle bu ayın başından beri Pekin’de tutuluyor.

Hayashi’nin ziyareti sırasında Japon vatandaşının serbest bırakılması için baskı yapabileceği düşünülüyor.

Diğer yandan ziyarette, Doğu Çin Denizi’ndeki Senkaku Adaları konusundaki anlaşmazlığın da ki üst düzey diplomatın gündeminde olması bekleniyor.

Ayrıca, Japon diplomatın Çin-Rusya yakınlaşmasından duyduğu endişeyi dile getirirken, Çinli diplomatın ABD ve Japonya’nın bölgedeki silahlanma hamleleri ile ilgili endişelerini dile getirebileceği düşünülüyor.

Tayvan konusu da masaya getirilecek konulardan biri olabilir. Nitekim Tayvan ve Japonya’nın resmi ilişkileri olmamasına rağmen, Tokyo son yıllarda adaya verdiği destekte dikkat çekiyor.

Japonya-Çin ilişkilerinde ABD ve ticaretin rolü

60 yıllık savunma doktrinini yakın zamanda değiştiren Japonya, savunmadan “düşmana taarruz” durumuna göre konumlanmaya geçti ve savunma stratejisini ABD ile uyumlandırma kararı aldı.

Washington, Çin’i çevreleme stratejisi kapsamında Japonya’yı bölgedeki kritik bir müttefiki olarak görüyor.

Tokyo da bu doğrultuda  yeni ulusal güvenlik stratejisinde Çin’i “en büyük stratejik tehdit” ilan etti.

ABD’nin Çin’i çevreleme stratejisinde önemli bir konumu olan Japonya’nın iş dünyası ise, Çin’le ayrışmadan kaynaklı yaşanabilecek “büyük kayıplardan” tedirgin. Washington, Tokyo’yu Pekin’den tamamen koparmaya çalışırken, Japon iktisatçılar ve iş insanları bu ayrışmanın maliyetini tartışıyor.

Çin, Japonya’nın toplam ithalatının yüzde 26’sını oluştururken, ABD yüzde 19 ile Çin’in gerisinde kalıyor. Japon istatistiklerine göre Çin, 2007’den beri Japonya’nın en büyük ticaret ortağı.

Tokyo merkezli bir Doğu Asya analisti olan Benoit Hardy-Chartrand’a göre, “Japonya Çin’den ayrılamaz. İşlevsel bir ilişkiye sahip olmanın bir yolunu bulmalılar.”

Chartrand, Japon Dışişleri Bakanının ziyareti ile ilgili ise, “Hayashi’nin ziyareti açıkça ilişkiyi daha sağlam bir zemine oturtmak amacıyla yapılıyor” dedi.

ASYA

Modi hükümeti seçim sonrası bütçesini açıkladı: İstihdam ve altyapı vurgusu

Yayınlanma

Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman salı günü ülke bütçesinin bir parçası olarak yaptığı açıklamada, Hindistan hükümetinin önümüzdeki beş yıl içinde daha fazla istihdam yaratmak için 2 trilyon rupi (24 milyar $) harcamayı planladığını ve bu harcamadan 40 milyondan fazla gencin faydalanmasının beklendiğini duyurdu.

Geçici rakamlara göre bu mali yılda toplam harcamaların bir önceki mali yıla göre %8,5 artışla 48,21 trilyon rupi olması öngörülüyor. Borçlanmalar dışındaki toplam gelirlerin ise 32.07 trilyon rupi olacağı tahmin ediliyor.

Net vergi gelirleri 25.83 trilyon rupi olarak tahmin edilirken, mali açığın gayri safi yurtiçi hasılanın %4.9’u olması bekleniyor. Sitharaman, “Önümüzdeki yıl %4.5’in altında bir açığa ulaşmayı hedefliyoruz” dedi.

Ülkenin altyapısını inşa etmeye ve geliştirmeye odaklanan sermaye harcamaları için bu yıl GSYH’nin %3.4’üne denk gelen 11.11 trilyon rupilik bir harcama ayrıldı. Bu harcama bir önceki yıla göre %17 daha fazladır.

Pazartesi günü parlamentoya sunulan Ekonomik Araştırmada, bir önceki mali yıl için öngörülen %8.2’lik GSYİH büyümesinin, bu mali yıl için %6.5-%7 arasında gerçekleşeceği tahmin ediliyor.

Maliye Bakanı, “Hindistan’ın ekonomik büyümesi parlayan bir istisna olmaya devam ediyor ve önümüzdeki yıllarda da böyle kalmaya devam edecek” dedi.

Bu, iktidardaki Bharatiya Janata Partisi’nin parlamentonun alt kanadında çoğunluğu kaybetmesine yol açan bir seçim sürecinin ardından üçüncü beş yıllık dönem için iktidarı devralan Başbakan Narendra Modi liderliğindeki yeni hükümetin ilk tam bütçesi.

Modi’nin 2014 yılında iktidara gelmesinden bu yana ilk kez partisi hükümet kurmak için müttefiklerine güvenmek zorunda kaldı.

Parlamentoda tarımla ilgili bir konuşma yapan Sitharaman, bu yıl kırsal kalkınma için bu alanlardaki altyapı da dahil olmak üzere 2.66 trilyon rupilik bir kaynak ayrıldığını söyledi.

Hükümetin istihdam ve tarıma odaklanması, analistlerin BJP’nin alt meclisteki tek başına çoğunluğunu kaybetmesindeki faktörler arasında çiftlik sıkıntısı ve işsizliği suçladığı bir dönemde geldi.

Sitharaman bütçe konuşmasında “Dikkatimizi yılın tamamına ve ötesine çevirdiğimizde, bu bütçede özellikle istihdam, beceri kazandırma, MSME’ler (mikro, küçük ve orta ölçekli işletmeler) ve orta sınıfa odaklanıyoruz” dedi ve özellikle 1,4 milyardan fazla insanın yaşadığı ülkedeki yoksullardan, kadınlardan, gençlerden ve çiftçilerden bahsetti.

Maliye Bakanının ayrıntılı olarak bahsettiği dokuz alan vardı: tarımda verimlilik ve dayanıklılık; istihdam ve beceri kazandırma; kapsayıcı insan kaynakları gelişimi ve sosyal adalet; imalat ve hizmetler; kentsel kalkınma; enerji güvenliği; altyapı; inovasyon, araştırma ve geliştirme; ve yeni nesil reformlar.

BJP’nin önemli müttefikleri Nitish Kumar liderliğindeki Janata Dal ve N. Chandrababu Naidu liderliğindeki Telugu Desam Partisi tarafından yönetilen Bihar ve Andhra Pradesh eyaletleri için de özel teşvikler açıklandı. Modi hükümeti beş yıllık görev süresi boyunca bu müttefiklerinin desteğini alabilmek için onları yanında tutmak ve eyaletlerinin kalkınmasına yönelik taleplerini karşılamak zorunda.

Bihar eyaleti için Sitharaman, Modi hükümetinin toplam 260 milyar rupi maliyetinde yol bağlantı projelerinin geliştirilmesini destekleyeceğini söyledi. Eyaletin Pirpainti bölgesinde 2.400 megavatlık yeni bir santralin kurulması da dahil olmak üzere enerji projelerinin 214 milyar rupi maliyetle ele alınacağı kaydedildi.

“Bihar’da yeni havaalanları, sağlık kolejleri ve spor altyapısı inşa edilecek” diye ekledi Sitharaman.

Andhra Pradesh’e gelince, 2014 yılında Telangana adında yeni bir eyaletin ortaya çıkmasıyla ikiye bölünmesinin ardından bir başkente ihtiyaç duyduğunu kabul ederek, “çok taraflı kalkınma ajansları aracılığıyla özel mali destek sağlayacağız” dedi. Bakan, içinde bulunduğumuz mali yılda bu amaç için 150 milyar rupi ayarlanacağını ve gelecekte ek miktarlar sağlanacağını da sözlerine ekledi.

Şubat ayında Sitharaman, Nisan ayında başlayan mevcut mali yıl için geçici bir bütçe sunmuş ve hükümetin Haziran ayı başında tamamlanan genel seçimlerin ardından yeni yönetim göreve gelene kadar zorunlu harcamaları sürdürmesini sağlamıştı.

Kadınların öncülüğünde kalkınmayı teşvik etmek amacıyla son bütçe, kadınlara fayda sağlayan programlara 3 trilyon rupinin üzerinde bir tahsisat sağladı. Sitharaman, “Bu, hükümetimizin kadınların ekonomik kalkınmadaki rolünü arttırma konusundaki kararlılığına işaret ediyor” dedi.

Sitharaman ayrıca 10 milyon kentli yoksul ve orta sınıf ailenin konut ihtiyacının 10 trilyon rupilik bir yatırımla karşılanacağını söyledi.

Modi X’te Hintçe olarak yayınladığı video mesajında “Bu [bütçe] ülkenin köylerini, yoksullarını ve çiftçilerini refah yoluna götürecek” dedi ve bütçenin toplumun her kesimini güçlendireceğini sözlerine ekledi. Son on yılda kendi yönetimi altında 250 milyon insanın yoksulluktan kurtulduğuna dikkat çekti.

“Bu bütçe gençlere sayısız yeni fırsatlar sunacak” diyen Başbakan, bunun aynı zamanda eğitim ve beceri geliştirmeye yeni bir ölçek kazandıracağını belirtti.

Modi, “Hep birlikte Hindistan’ı küresel bir üretim merkezi haline getireceğiz” dedi.

Ülkenin MSME segmentinin bu tür birçok işletmeye sahip olan orta sınıfla bağlantılı olduğunu ve bu sektörün yoksullar için de maksimum istihdam sağladığını söyledi. “Bu bütçe MSME’ler için kredi kolaylığını artırmayı amaçlayan yeni bir planı duyurmaktadır” dedi.

Muhalefetten tepki: Sıradan Hintliyi etkilemiyor

Muhalefetteki Hindistan Ulusal Kongresi parti lideri Rahul Gandhi ise X’te yaptığı açıklamada bütçenin müttefikleri yatıştırarak hükümetin paçasını kurtarmayı amaçladığını ve “sıradan Hintli için hiçbir rahatlama” sunmadığını söyledi.

Kongre partisinin iletişimden sorumlu genel sekreteri Jairam Ramesh, bütçenin işsizliğin yanı sıra MSME’lerle ilgili bir başka krizi de “nihayet kabul etmesi bakımından dikkate değer” olduğunu söyledi.

Ramesh, hükümetin seçimin “kişisel, siyasi ve ahlaki yenilgisinden” sonra bazı temel sorunları kabul etmesi için “cezalandırıldığını” ancak “yetkinliğe … kamçılanmadığını” savundu.

Araştırma şirketi Capital Economics, maliye bakanlığının mali kısıtlama göstermeye devam ettiğini söyledi. Şirketin gelişmekte olan piyasalar baş ekonomist yardımcısı Shilan Shah bir notunda, Sitharaman’ın “[Salı günkü] bütçe açıklamasında BJP’nin koalisyon ortaklarını büyük ölçüde yatıştırırken mali konsolidasyona bağlılık gösterdiğini” yazdı.

Moody’s Ratings Genel Müdür Yardımcısı Gene Fang yaptığı açıklamada, Hindistan bütçesinin mali açığı GSYH’nin %4,9’u civarında tutarak geçici bütçede açıklanan %5,1’den daha düşük tutması beklendiği için kredi açısından olumlu olduğunu söyledi.

Fang, “Bu da hükümetin 2025-26 mali yılında GSYH’nin %4,5’i oranında bir bütçe açığına ulaşma hedefini ulaşılabilir kılıyor,” dedi.

Okumaya Devam Et

ASYA

Kazakistan, yaptırımlara rağmen Rusya’ya ihracatını yüzde 5,7 artırdı

Yayınlanma

Rusya Ekonomi Bakanlığı İktisadi Araştırmalar Enstitüsü verilerine göre ocak ve mayıs döneminde Kazakistan’dan Rusya’ya yapılan ihracat hacmi geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 5,7 artarak 2,8 milyar dolara ulaştı.

Vedomosti gazetesinin haberine göre Rusya’nın yanı sıra Kazakistan’ın önemli ortakları arasında Çin ve İtalya da yer alıyor.

Yılın aynı döneminde Çin’e yapılan ihracat yüzde 19,4 oranında artarak 6,8 milyar dolara ulaşırken, İtalya’ya yapılan ihracat yüzde 10,5’lik düşüşe rağmen 4,6 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Genel olarak ülkenin ihracatı yüzde 1,8 artarak 32,5 milyar dolara ulaştı. Artış petrol, bakır, radyoaktif elementler ve ferroalyaj sevkiyatlarındaki büyümeyle desteklendi.

Araştırmacılar aynı zamanda Kazakistan’ın ithalatının da azaldığını belirtiyor.

Ülke, ağırlıklı olarak otomobil (3,4 milyar dolar), ilaç (2,2 milyar dolar), telefon (1,9 milyar dolar) ve uçak (1,3 milyar dolar) ithal ediyor.

Rusya, yüzde 10,1’lik düşüşle 7,2 milyar dolara gerilemesine rağmen ülkenin en büyük mal tedarikçisi olmaya devam ediyor.

Rusya Başbakanı Mihail Mishustin, mart ayında Kazakistanlı mevkidaşı Oljas Bektenov ile yaptığı görüşmede geçen yıl iki ülke arasındaki ticaret hacminin 2,5 trilyon rubleye (12,6 trilyon tenge) ulaştığını bildirmişti

Bu rakam 2022 yılındaki rekor değerlerden 0,5 milyar ruble daha fazla. Mişustin’e göre Kazakistan ekonomisindeki birikmiş Rus yatırımları 1,5 trilyon rubleyi buldu.

Kazakistan, Avrupa’dan mal taşıyan Rus tırlarını alıkoymaya başladı

Okumaya Devam Et

ASYA

Japon ilaç üreticisinin yöneticileri şüpheli ölümlerin ardından istifa etti

Yayınlanma

Japon ilaç firması Kobayashi Pharmaceutical Başkanı ve yönetim kurulu başkanı, onlarca kişinin şüpheli ölümünün ardından istifa ediyor.

Japonya’nın en büyük takviye üreticilerinden biri olan Osaka merkezli şirketten salı günü yapılan açıklamada, Başkan Akihiro Kobayashi ve Yönetim Kurulu Başkanı Kazumasa Kobayashi’nin kenara çekileceği ve İcra Kurulu Başkanı Satoshi Yamane’nin başkanlık görevini devralacağı belirtildi.

Kobayashi Pharmaceutical geçtiğimiz ay, bilimsel adı monascus purpureus olan ve bin yıldan uzun bir süredir pigment olarak ve kırmızı pirinç şarabı ve yiyecek yapımında kullanılan mayayı içeren hapları yutan 76 kişinin ölümünü araştırdığını söyledi.

Şirket mart ayında takviyeyi ve bu bileşeni kullanan diğer ürünleri geri çektiğini duyurdu. Üçüncü taraf bir komite tarafından hazırlanan bir raporda, firmanın ocak ayında ürünle bağlantısı olduğundan şüphelenilen bir müşterinin ölümüne ilişkin bir rapor aldıktan sonra daha erken harekete geçmesi gerektiği belirtildi.

Şirketin hisseleri salı günü Tokyo’daki işlemlerde %2,3’e kadar düştü ve hisse senedi bu yıl %18’den fazla değer kaybetti.

Açıklamaya göre, Akihiro Kobayashi mağdurlara tazminat ödenmesiyle ilgilenmek üzere görevine devam edecek ve hem kendisi hem de Yamane son altı aydaki tazminatlarının yaklaşık yarısını iade edecek.

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar

English