Bizi Takip Edin

DİPLOMASİ

Japonya, Ukrayna’nın yeniden inşası için destek sözü verdi

Yayınlanma

Japon şirketleri ve hükümeti pazartesi günü, Ukrayna ekonomisinin yeniden inşasını destekleme sözü verdi.

Pazartesi günü Tokyo’da düzenlenen Japonya-Ukrayna Ekonomik Büyüme ve Yeniden Yapılanmanın Teşviki Konferansı’nda 50’den fazla işbirliği anlaşması imzalandı. Konferansa her iki ülkenin hükümetleri, Japon iş dünyası lobisi Keidanren ve Japonya Dış Ticaret Örgütü (JETRO) ortaklaşa ev sahipliği yaptı.

Nikkei Asia’nın haberine göre, Japonya Başbakanı Fumio Kishida açılış konuşmasında, ekonomik yeniden yapılanmanın desteklenmesinin bir hayır işi değil, “Ukrayna, Japonya ve dünya için geleceğe yatırım” olduğunu söyledi.

Kishida, “Savaş sonrası [dönem] ve afet sonrası yeniden yapılanma çalışmalarından elde edilen bilgi birikiminin yanı sıra özel sektörün ileri teknoloji ve know-how’ını kullanarak, Japonya’nın kamu ve özel sektörleri tüm Japonya’yı kapsayan bir yaklaşımla birlikte çalışacaktır” dedi.

‘Ukrayna’ya yatırım yapanlar önümüzdeki dönemde fırsatlar elde edecek’

Ukrayna Başbakanı Denys Shmyhal katılımcılara savaştan zarar gören ülkenin enerji, altyapı ve otomobil üretimi dahil olmak üzere altı alanda yeni iş fırsatları sunduğunu söyledi.

Shmyhal özel sektör katılımcılarına “Ukrayna ekonomisine şimdi yatırım yapan şirketler önümüzdeki birkaç yıl içinde inanamayacağınız faydalar ve fırsatlar elde edebilecekler” dedi ve ekledi: “Ukrayna’nın başarısı sadece bizim değil, sizin de başarınızdır.”

Tarım ekipmanı üreticileri Kubota ve Yanmar Holdings, Ukrayna’nın tarım sektörüne destek sözü verdi. Ülkenin Tarım Politikası ve Gıda Bakanlığı ile çiftlik verimini ve üretkenliğini artırmak için tarım makinelerinde işbirliği konusunda bir mutabakat zaptı imzaladılar.

Ticaret şirketi Sumitomo Corp. ve endüstriyel ekipman üreticisi Kawasaki Heavy Industries’in Ukrayna’nın gaz taşıma ağının modernizasyonunu desteklemesi bekleniyor. Şirketler, ülkenin devlete ait gaz boru hattı operatörü ile birlikte, gazı ülke çapında taşımak için kullanılan kompresör istasyonlarını modernize etmenin yollarını araştıracak.

Rakuten Group iştiraki Rakuten Symphony, 5G veri ağları için altyapı geliştirmek üzere Ukraynalı telekom operatörü Kyivstar ile bir anlaşma imzaladı. Rakuten, farklı üreticilerin ekipmanlarının birlikte çalışmasına olanak tanıyan açık radyo erişim ağlarını (open RAN) kullanacak.

Konferans öncesinde Nikkei’ye röportaj veren Shmyhal, Japon otomobil üreticilerinin ülkede elektrikli araçlarla ilgili üretim tesisleri kurmak için Ukrayna’nın büyük lityum yataklarından faydalanmaları gerektiğini söyledi.

Yeniden yapılanma için 486 milyar dolara ihtiyaç var

Dünya Bankası’na göre Ukrayna’nın yeniden yapılanma ve toparlanma için önümüzdeki on yıl içinde 486 milyar dolara ihtiyacı var. Ülkenin sadece bu yıl yaklaşık 15 milyar dolara ihtiyacı olduğu tahmin ediliyor ve bunun yaklaşık 9,5 milyar doları şu anda finanse edilmemiş durumda.

Japon ve Ukrayna hükümetleri yatırımları teşvik etmek için de işbirliğini derinleştirecek. JETRO Kiev’de bir ofis açacak, Nippon İhracat ve Yatırım Sigortası ise Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası ile bir ortak finansman çerçevesi oluşturacak.

İki hükümet ayrıca gözden geçirilmiş bir ikili vergi anlaşması imzaladı. Temettü, faiz ve telif hakları gibi yatırım gelirleri üzerindeki vergi oranları ABD ve Avrupa ile aynı seviyeye indirilecek.

DİPLOMASİ

ÇKP güvenlik şefi Rusya’yı ziyaret edecek

Yayınlanma

Çin’in üst düzey güvenlik yetkilisi Chen Wenqing, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in önümüzdeki ay Çin’e yapması beklenen ziyaret öncesinde, Pekin ve Moskova arasındaki kolluk işbirliği artmaya devam ederken Rusya’yı ziyaret edecek.

Çin Dışişleri Bakanlığı’nın cuma günü yaptığı açıklamaya göre Komünist Parti Politbüro üyesi ve Merkezi Siyasi ve Hukuki İşler Komisyonu sekreteri olan Chen, 12. Uluslararası Güvenlik Sorunları Yüksek Temsilcileri Toplantısı’na katılmak üzere davet edildi. Chen’in pazar gününden 28 Nisan’a kadar Rusya’yı ziyaret edeceği belirtildi.

Ziyaret, Rusya’nın son on yıllardaki en büyük terör saldırısında Moskova yakınlarındaki bir konser salonunda 133 kişinin öldürülmesinden yaklaşık bir ay sonra gerçekleşecek.

Chen, Ekim 2022’deki liderlik değişikliği sırasında Çin’in polis ve istihbaratı denetleyen en üst güvenlik görevine terfi ettirildi. Daha önce devlet güvenlik bakanı olarak görev yapıyordu.

Chen, Mayıs 2023’te Moskova’da düzenlenen 11. Uluslararası Güvenlik Sorunları Yüksek Temsilcileri Toplantısı’nda yaptığı konuşmada Çin’in kendi güvenliğini korumaya devam ederken ortak uluslararası güvenliği teşvik edeceğini vurguladı.

Bu ziyaret sırasında Rusya istihbarat şefi Sergey Naryshkin ve Rusya Güvenlik Konseyi sekreteri Nikolai Patrushev ile bir araya geldi. İki taraf güvenlik çıkarlarını korumak için işbirliğini derinleştirme konusunda mutabık kaldı.

Bu ziyaretler 2014 yılında kurulan Çin-Rusya kolluk kuvvetleri ve güvenlik işbirliği mekanizması kapsamında gerçekleşti. Ulusal güvenlik ve terörle mücadele gibi konuları görüşmek üzere her yıl ikili toplantılar düzenleniyor.

Xi ve Putin bir araya gelecek

Çin ve Rusya son yıllarda Batı ile artan gerilimin ortasında güvenlik konusunda yakınlaştı. Çin Devlet Başkanı Xi Jinping geçtiğimiz yılın mart ayında Moskova’da Putin ile bir araya gelmiş ve iki lider ikili işbirliğinden Ukrayna’daki savaşa ve Pekin’in önerdiği barış planına kadar çeşitli konuları ele almışlardı.

Putin’in iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin 75. yıldönümü münasebetiyle mayıs ayında Çin’i ziyaret etmeyi planladığı bildiriliyor ancak Rusya Devlet Başkanlığı Basın Sekreteri Dmitry Peskov geçen hafta yaptığı açıklamada Putin’in ziyaretinin zamanlamasını teyit edemeyeceğini söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov bu ayın başında yaptığı açıklamada Xi ve Putin’in bu yıl Kazakistan’da düzenlenecek Şanghay İşbirliği Örgütü toplantısı ve Rusya’da Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika liderlerinin katılacağı BRICS zirvesi çerçevesinde bir araya geleceklerini doğruladı.

Lavrov geçen hafta Pekin’de Xi ile bir araya geldi. İkili görüşmelerinde çok kutuplu bir dünyayı savunma sözü verdi ve Batı liderliğindeki “blok çatışmasını” ortaklaşa kınadı. Xi, Çin’in küresel sistemde “reformu teşvik etmek” için Rusya ile çok taraflı çerçeveler içinde stratejik koordinasyonu artırmaya istekli olduğunu söyledi.

İki ülke ekonomik ilişkilerini artırırken askeri, yapay zeka ve uzay gibi alanlarda da işbirliğini geliştirdi.

Geçtiğimiz yıl Çin’in Rusya ile toplam ticareti bir önceki yıla göre %26 artışla 240 milyar ABD doları gibi rekor bir seviyeye ulaşarak Rusya’yı ABD, Japonya, Güney Kore, Hong Kong ve Tayvan’ın ardından Çin anakarasının altıncı en büyük ticaret ortağı haline getirdi.

Çin 2010 yılından bu yana Rusya’nın en büyük ticaret ortağı konumunda.

Okumaya Devam Et

DİPLOMASİ

CIA Direktörü Burns: Ukrayna bu yılın sonuna kadar yenilebilir

Yayınlanma

ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Direktörü William Burns, Ukrayna’nın bu yılının sonunda yenilgiyi uğrayabileceği tahmininde bulundu.

Burns, Teksas eyaletinin Dallas kentinde George W. Bush Jr. Merkezi tarafından düzenlenen bir forumda, ABD Kongresi’nde Kiev’e daha fazla yardım tahsis edilmesine ilişkin tartışmaları yorumladı.

Burns, “Ukraynalıların 2024 yılı sonuna kadar savaş alanında yenilmeleri ya da en azından [Rusya Devlet Başkanı Vladimir] Putin’in kendisini siyasi bir çözümün şartlarını dikte edebilecek bir konumda bulması gibi son derece gerçek bir risk söz konusu,” dedi.

Cephanesi tükenmekte olan Ukrayna’nın şu anda ‘savaş alanında zorlu bir pozisyonda’ olduğunu, ancak ABD’nin yardım etmek için hala zamanı olduğunu dile getiren Burns, Ukrayna’ya bir ay önce gerçekleştirdiği son ziyareti sırasında Ukrayna ordusundan üst düzey bir yetkiliyle görüşme fırsatı bulduğunu söyledi.

Yetkilinin mühimmat yetersizliği nedeniyle bir yerleşim yerinden geri çekilmek zorunda kaldıkları bilgisini verdiğini kaydeden CIA Direktörü, “ABD’nin yardımı olmazsa [Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin terk etmek zorunda kalacağı] bu tür daha pek çok yerleşim yeri olmasından endişe ediyorum,” ifadelerini kullandı.

Burns, ABD Kongresi’nin Kiev’e ek finansmanı onaylamaması halinde ‘yeni Avdeyevka’ların yaşanacağını’ belirtti. Burns’e göre aynı zamanda, Washington Kiev’ yardım etmeye devam ederse Ukrayna ordusu, ‘2024’te savaş alanında pozisyonunu koruyabilecek’ ve ‘Kırım’ın derinliklerine doğru saldırılara devam edebilecek’.

Ukrayna ihtilafının iki yılı boyunca Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in değerlendirmelerinin ‘daha ölçülü hale geldiğine’ vurgu yapan Burns, ABD ve Avrupalı müttefiklerinin ‘kendi ekonomileri için de sonuçları olacak’ yaptırımlar uygulayarak Pekin’in ‘Ukraynalıların yanında yer almasını beklemediğini’ ifade etti.

Okumaya Devam Et

DİPLOMASİ

Stoltenberg: Ukrayna asker sıkıntısını kendi başına çözmeli

Yayınlanma

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Ukrayna’nın askerlerin seferber edilmesi için gerekli kararları kendi başına alabileceğini söyledi.

Stoltenberg, G7 dışişleri bakanları toplantısı öncesinde düzenlediği basın toplantısında müttefiklerin Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin mevcudunu yenilemesine nasıl yardımcı olmayı planladıklarına ilişkin soruya yanıt verdi.

Stoltenberg, “NATO müttefikleri şu anda verdiklerinden daha fazla destek sağlayarak bu araçları temin edebilirler. Askerlere gelince, Ukrayna bunu kendisi çözmeli. Zorunlu askerlik yaşını uzatan yeni bir yasayı kabul ettiler. Ukrayna’nın gerekli sayıda insanı seferber etme konusunda gerekli kararları alacağından eminim,” dedi.

Ayrıca Stoltenberg, NATO ülkelerinin Ukrayna’ya hava savunma teçhizatı tedarikini artırmaya odaklandığını, üye ülkelerin özellikle Ukraynalı yetkililerin talep ettiği Patriot hava savunma sistemlerinin gönderilmesi üzerinde çalıştıklarına işaret etti.

NATO Genel Sekreteri, “Müttefiklerimizle bazı sistemlerini Ukrayna’ya yeniden konuşlandırmalarını sağlamak için çalışıyoruz, Almanya halihazırda bir karar verdi ve Ukrayna’da bu hava savunma sistemlerinin konuşlandırılmasını finanse etmek için fonları harekete geçirmenin bir yolunu bulmaya çalışıyoruz,” ifadelerini kullandı.

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar

English