Bizi Takip Edin

RUSYA

Kazan Forum mayısta başlıyor

Yayınlanma

İlber Vasfi Sel

Hep dediğim gibi: Rusya, bir forumlar ülkesi. Yılın her döneminde ayrı şehirlerde kimi zaman bölgesel kimi zaman da uluslararası çapta forumlar düzenleniyor. Bu etkinliklerde ekonomik, politik, insani, manevi ve ticari konular tartışılıyor ve sorunlara çözüm önerileri geliştiriliyor.

Aldığım habere göre 14 ile 19 Mayıs 2024 tarihleri arasında da Rusya’ya bağlı Tataristan Cumhuriyeti’nin Başkenti Kazan’da bulunan Kazan Expo Uluslararası Fuar Merkezi’nde “Geleneksel 15. Uluslararası Rusya – İslam Dünyası Kazan Ekonomi Forumu – KAZAN FORUM 2024” düzenlenecek.

İslam dünyasındaki ülkelerden gelen katılımcılar, Rusya’yla ortaklaşa ekonomi ve ticari işbirliği konularını görüşecekler. Karşılıklı yarar sağlama temelinde düzenlenen etkinlikte, yalnızca ticari konular değil aynı zamanda kültürel konular olacak.

Kazan Forum 2023, Tataristan

Geleneksel olarak her sene düzenlenen forumun 2023 yılındaki etkinliğine dünya genelinde 80 ülkeden 16.000’den fazla kişi katıldı. Bu katılımcıların 950 tanesi, dünyada 2 milyardan fazla vatandaşı temsil eden İslam İşbirliği Örgütü’ne dahil olan ülkelerden gelen, uluslararası arenada tanınmış ekonomi ve finans alanındaki uzmanlarından oluşuyordu.

Öte yandan söz konusu forumda: Uluslararası kuruluşlar, uluslararası diplomatik misyonlar, İslam dünyasından din adamları, Rusya Federasyonu bünyesindeki devlet adamları, uluslararası ve Rus finans kurumları temsilcileri, çeşitli ülkelerin parlamentolarından vekiller, iş insanları, yatırımcılar, girişimciler, uluslararası çapta faaliyet yürüten şirketlerin temsilcileri gibi birçok farklı alandan katılımcılar bulundu.

Kazan Forum’da: İslami finans, helal endüstri, yatırımlar, lojistik, turizm, teknoloji, uluslararası işbirliği, diplomasi, KOBİ girişimleri, tıp ve sportif alanlarda konular istişare ediliyor. Forumun 2023 yılındaki etkinliğinde, İslam dünyası ülkeleri ile Rusya arasında tarım ve helal ürünlerin ticareti için yeni fırsatlar konuşuldu.

Rusya Federasyonu bünyesinde federal statüde bulunan, yani ülke sınırları içerisinde bulunan ama uluslararası çapta ses getiren etkinlik olan bugüne kadar iki farklı forum vardı. Bunlar: St. Petersburg Ekonomik Forumu ve Vladivostok şehrinde gerçekleşen Doğu Ekonomik Forumu’ydu. Şimdi Kazan Forum da bu statüye kavuştu ve doğal olarak, küresel çapta süper güçlerin, bölgesel liderlerin ve birçok ülkenin ilgisini çeken bir konuma geldi.

Rusya Federasyonu Başbakan Yardımcısı, Kazan doğumlu Marat Hüsnüllin, ilgili forumla ilgili şu açıklamalarda bulundu: “2023 yılında Kazan Forum büyük ilgi gördü. 80 ülkeden 16 binden fazla katılımcı geldi. Temsil eden ülkeler arasında: Bağımsız Devletler Topluluğu, Orta Doğu, Afrika, Güney ve Güneydoğu Asya’dan ülkeler vardı. Forum salonlarında, rekor sayıda, yaklaşık 200 kadar etkinlik gerçekleştirildi. Bunların 130’dan fazlasında anlaşmalar imzalandı. Dolayısıyla forum neticesinde Rusya’nın konumu daha iyi anlaşıldı ve İslam ülkelerindeki meslektaşlarımızın yapıcı işbirliğine açık olduğuna bir kez daha ikna olduk. Önümüzdeki Kazan Forumu’nu 14 ile 19 Mayıs 2024 tarihleri arasında düzenleyeceğiz.

Tataristan Cumhuriyeti Reisi Rüstem Minnihanov ise: “Etkinlik, 2024 yılında 15. kez düzenlenecek. Rusya ile İslam İşbirliği Teşkilatı ülkeleri arasındaki uluslararası düzeydi ekonomik forumda; ticari ilişkiler, doğrudan yabancı yatırımcılar ve İslami finans sistemi konusunda istişarelerin geliştirilmesi konularında Rusya Federasyonu’nun açık konumu ve diyaloğa hazır olduğunu göstermeyi amaçlıyoruz” dedi.

Tataristan Cumhuriyeti Yatırım Geliştirme Ajansı Başkanı ve forumun organizasyon komite üyelerinden Talya Minullina verdiği malumatta: “Her yıl düzenlediğimiz Rusya – İslam Dünyası Stratejik Vizyon Grubu Toplantısı, Uluslararası Ticaret ve Sanayi Odaları Forumu, Helal Forumu ve Moda Festivali gibi ekonomik ve kültürel bağlamdaki etkinliklerimizi sürdürmeyi hedefliyoruz. Kuzey – Güney Ulaşım Koridoru, petro-kimya ve gaz endüstrisi, tıbbi helal turizm gibi oturumlarla birlikte; Rusya – Azerbaycan ve Rusya – Malezya gibi karşılıklı işbirliği projeler bugün oldukça popüler hale geldi. 2024 yılında petrol ihraç eden ülkelerin uluslararası örgütü OPEC ile ortak bir oturum düzenlemeyi planlıyoruz. Ayrıca altyapı, inşaat, gayrimenkul ve personel eğitimi gibi konularda özel oturumlar düzenlemeyi düşünüyoruz” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Kazan Forum, geleneksel olarak İslam İşbirliği Teşkilatı’ndan ve Rusya Federasyonu ulusal haber ajanslarından gelecek katılımcılarla özel medya etkinlikleri de düzenliyor.

Bu seneki forumda helal ürün, hizmet servisleri, küçük ve orta ölçekli yatırımlarla birlikte büyük federal ölçekli yatırımlar ve altyapı projelerinin görüşüleceği Rusya Helal Expo başlıklı bir ticari etkinlik de düzenleniyor.

Forum için kayıtlar 1 Aralık 2023 tarihinde; Rusya Helal Expo için ise 31 Aralık 2023 tarihinde www.kazanforum.ru adresinde olacak.

RUSYA

Ukrayna’nın safına geçen Rus helikopter pilotu, İspanya’da öldürüldü

Yayınlanma

İspanya basını, geçen yıl helikopteriyle birlikte Ukrayna’ya sığınan Rus pilot Maksim Kuzminov’un geçen hafta İspanya’daki evinin garajında ölü bulunduğunu ve cesedinin kurşunlarla ‘delik deşik edildiğini’ bildirdi.

Devlet haber ajansı EFE, 13 Şubat’ta İspanya’nın güneyindeki Alicante yakınlarındaki Villajoyosa kasabasında bulunan cesedin, geçtiğimiz ağustos ayında Mi-8 helikopteriyle Ukrayna’ya inen pilot Kuzminov’a ait olduğunu bildirdi.

Ajansın haberinde, Kuzminov’un İspanya’ya Ukrayna pasaportuyla ve farklı bir kimlikle geldiği kaydedildi.

Öte yandan İspanya’nın Guardia Civil polis teşkilatından bir kaynak, Reuters‘a yaptığı açıklamada kurbanın sahte bir kimlik taşıyor olabileceğini belirtti.

Silahlı saldırıyı ilk haber yapan İspanya’nın La Informacion gazetesi, kolluk kuvvetlerinin daha sonra yakındaki bir kasabada yanmış halde bulunan bir araçla kaçan iki şüpheliyi aradığını belirtti.

‘Sinitsiya Operasyonu’

Geçen yıl basında, Kuzminov’un Ukrayna Güvenlik Teşkilatı (SBU) ile irtibata geçerek sığınma kararını bildirdiği haberleri yer bulmuştu.

‘Sinitsiya Operasyonu’ olarak anılan sürecin sonunda Kuzminov, Mi-8 helikopterini sınırdan uçurarak 9 Ağustos’ta Ukrayna’nın doğusuna indirdi.

Helikopterde bulunan ve Kuzminov’un planlarından habersiz olan diğer iki kişi, helikopter indikten sonra sınıra doğru geri koşmaya başladıklarında vurularak öldürüldü. Kendisi de bacağından vurulan Kuzminov, ölümlerden Rus kuvvetlerini sorumlu tuttu.

Eylül ayında düzenlediği basın toplantısında Kuzminov, savaşa karşı çıktığı için taraf değiştirdiğini savundu. Kuzminov, ayrıca Kiev yönetiminin kendisine 397 bin dolar ödeme, yeni bir kimlik ve ailesi için koruma sözü verdiğini anlattı.

SVR Direktörü Narışkin: Ahlaken ölmüştü

Konuya ilişkin yorum yapan Rusya Dış İstihbarat Teşkilatı (SVR) Direktörü Sergey Narışkin, “Biliyorsunuz, Rusya’da ölülerin arkasından konuşmamak adettendir. Bu hain ve suçlu, kirli ve korkunç suçunu planladığı anda ahlaken ölmüştü,” ifadelerini kullandı.

Ayrıca Narışkin, Kuzminov’un ölümünde Moskova’nın herhangi bir dahli olup olmadığını doğrulamadı ya da reddetmedi.

Okumaya Devam Et

RUSYA

Putin, Avrupa’nın en büyük bankası HSBC’nin Rusya biriminin Rus Expobank’a satılmasına onay verdi

Yayınlanma

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Avrupa’nın en büyük bankası HSBC’nin Rusya’daki işinin özel sermayeli Expobank’a satılmasına onay vererek ve bankanın aylar süren müzakerelerin ardından Rusya pazarından çıkmasının önünü açtı.

HSBC, Haziran 2022’de HSBC Bank (RR) LLC adlı birimin yüzde 100 hissesini Expobank’a satmayı kabul ettiğini açıklamıştı. Moskova, o tarihten bu yana yabancı varlık satışları üzerindeki kısıtlamaları giderek sıkılaştırdı ve bankaların anlaşmalarda Putin’in onayını alması gerekiyor.

Putin’in imzaladığı kararname, küresel faaliyetleri Çin ve ABD’yi de kapsayan HSBC’nin, çarşamba günü yatırımcılara 2023 yılı kazançlarını sunmasından hemen önce Rusya’dan tamamen çıkma ihtimalini artırdı.

HSBC, geçen yıl Rusya’daki faaliyetini durdurması nedeniyle 300 milyon dolar zarara uğradığını bildirmişti. Ayrıca Moskova, yabancı varlık satışlarında en az yüzde 50 indirim talep ediyor ve Batılı bankalar bağlarını tamamen koparmakta özellikle zorlanıyor.

Pazartesi günkü kararda, Expobank’ın HSBC Europe BV’ye ait olan birimin yüzde 100’ünü satın almasına izin verildiği belirtildi.

Kararda Putin tarafından 5 Ağustos 2022’de imzalanan ve Ukrayna’daki eylemleri nedeniyle Rusya’ya yaptırım uygulayan ‘hasım’ ülkelerden gelen yatırımcıların önemli enerji projeleri ve bankalarda hisse satmasını yasaklayan kararnameye atıfta bulunuldu.

Söz konusu kararname Putin’e bazı durumlarda anlaşmaların devam edebilmesi için özel muafiyetler tanıma yetkisi veriyordu.

HSBC, eylül ayında yaptığı açıklamada, yaptırımların Rusya ve Belarus’ta faaliyet göstermeyi ‘giderek zorlaştırması’ nedeniyle ticari müşterilerinin bu ülkelere ve bu ülkelerden yapacakları ticari ödemeleri durduracağını açıklamıştı.

Bununla birlikte geçtiğimiz aylarda Reuters ajansına açıklama yapan HSBC, Rusya biriminin 50 milyar doları aşan grup geliri içinde yaklaşık 15 milyon dolar geliri olduğu bilgisini vermişti.

HSBC’nin eski finans şefi Ewen Stevenson, Ukrayna’daki çatışmanın arifesinde bu birimin yaklaşık 200 kişiyi istihdam ettiğini kaydetmişti.

Expobank, Ukrayna’ya dönük askeri müdahaleyle ilgili olarak aralık ayında ABD tarafından yaptırıma tabi tutuldu.

Rus bankaları yaptırımlara rağmen kâr rekoru kırdı

Okumaya Devam Et

RUSYA

Rusya’nın Ukrayna’daki kuvvetlerinin eski komutanı Surovikin, Roscosmos’un denetleme kurulundan ihraç edildi

Yayınlanma

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, çıkardığı kararnameyle Hava-Uzay Kuvvetlerinin eski komutanı ve daha önce Rusya’nın Ukrayna’daki kuvvetlerinin komutasını üstlenen Sergey Surovikin’in, federal uzay ajansı Roscosmos’un denetleme kurulundaki görevine de son verdi.

RBK gazetesinin haberine göre Surovikin’in yanı sıra İleri Araştırmalar Vakfı’nın genel müdürü Andrey Grigoryev de kuruldan ihraç edilen isimler arasında yer aldı.

Kurula Surovikin ve Grigoryev’in yerine Uzay Kuvvetleri Komutanı ve Hava Kuvvetleri Komutan Yardımcısı Aleksandr Golovko ve Rusya Savunma Sanayi Komisyonu Bilimsel ve Teknik Konseyi Başkanı Andrey Tyulin getirildi.

Daha önce Çeçenistan savaşında yer alan ve Genelkurmay Başkanlığı ve Merkez Askeri Bölge Komutanlığı görevlerinde bulunan Surovikin, 2017 yılında Hava ve Uzay Kuvvetleri Komutanı olmuştu. Surovikin, aynı zamanda Suriye’deki 2019’a kadar Suriye’deki Rus birliklerinin komutasını üstlenmişti.

Haziran 2022’de Surovikin’in Ukrayna’da askeri müdahaleye katılan güney birlik grubuna komuta ettiği bildirildi. Aynı yılın ekim ayında, savaş bölgesindeki müşterek kuvvetlerin komutanı olarak atandı.

Surovikin’in atanmasının ardından 10 Ekim’de Ukrayna’nın kritik altyapısına yönelik yoğun füze saldırıları başladı. Yine onun önerisiyle, Kasım 2022’de Herson da dâhil olmak üzere Dinyeper’in sağ kıyısından birliklerin çekilmesine karar verildi. Ocak 2023’te Surovikin’in rütbesi komutan yardımcılığına indirildi.

Ölen Wagner paralı asker şirketinin şefi Prigojin’den övgü almıştı

Diğer yandan General, geçen yılın bahar ve yaz aylarında Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve Genelkurmay Başkanı Valeriy Gerasimov’a dönük kamuoyu önündeki sert eleştirilerinin ardından Rostov oblastından Moskova’ya ‘yürüyüş’ başlatan Wagner paralı asker şirketi lideri Yevgeniy Prigojin’den övgü almıştı.

Bu olaylardan sonra general bir süre kamuoyu önüne çıkmadı. Ağustos ayında Surovikin, Hava ve Uzay Kuvvetleri Başkomutanlığı görevinden alındı ve yerine General Viktor Afzalov atandı.

Wagner krizi: Kremlin süreci nasıl yönetti, çıkarılacak dersler neler?

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar

English