Bizi Takip Edin

RUSYA

Rusya Federasyon Konseyi kürtaja teşvikin suç sayılmasını önerdi

Yayınlanma

Rusya parlamentosunun üst kanadı Federasyon Konseyi’nin Anayasal Mevzuat ve Devlet İnşası Komisyonu üyesi Olga Kovitidi, kürtaja teşvike cezai sorumluluk getirilmesini önerdi.

Kürtaja teşvikin yasaklanması gerektiği yönünde son dönemde Rusya kamuoyunda başlayan tartışma Federasyon Konseyi’ne taşındı. Halihazırda ülkenin bazı bölgelerinde idari para cezaları uygulanmaya başladı.

Kırımlı senatör Kovitidi, Telegram kanalında yaptığı açıklamada Simferopol ve Kırım Metropoliti Tihon’un ‘kadınların kürtaja teşvik edilmesinin kabul edilemezliği ve bu kabul edilemez eylemler için idari sorumluluk tesis edilmesi’ konusundaki görüşünü paylaştığını yazdı.

Kovitidi, “Hamile bir kadını ikna, teklif, rüşvet, aldatma, başka taleplerde bulunma yoluyla hamileliğin yapay olarak sonlandırılmasına zorlamayı amaçlayan kasıtlı eylemlerin cezaya tabi tutulması gerektiği açık,” dedi.

Konunun sadece idari-yasal düzenleme ile sona erdirilemeyeceğini kaydeden senatör, “Mantıksal tutarlılık ve sistematiklik ilkesi temelinde, Ceza Kanunu’nun ‘gebeliğin yasa dışı yollarla yapay olarak sonlandırılması’ için mesuliyet öngören 123. maddesine, bir kadını kürtaj yapmaya teşvik etmenin veya zorlamanın cezalandırılmasını öngören 4. fıkranın eklenmesi yoluyla idari maddenin suç haline getirilmesi konusunun daha yakından incelenmesine haklı bir şekilde ihtiyaç var,” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Kovitidi, Rusya’da geniş ailelerin sosyal yaşamın normu haline gelmesi gerektiğini belirterek, “Bunun gerçekleşmesi için kadınların çocuk doğurmayı istemesi gerekir. Devlet dört, beş ya da daha fazla çocuk doğuran aileler için ek maddi destek önlemleri almayı düşünmeli,” yorumunu yaptı.

Vedomosti gazetesinin haberine göre, daha önce kürtaja teşvikin yasaklanmasını öngören federal yasa teklifi daha önce Rus Ortodoks Kilisesi Patriği Kirill tarafından Duma’ya iletilmişti. Duma Başkanı Vyaçeslav Volodin de sağlık komisyonuna öneriyi değerlendirmesi talimatını vermişti. Patriğe göre Rusya’da kürtaj sayısı ‘hala yüksek’.

Ağustos ayı başında Mordovya Özerk Cumhuriyeti Devlet Meclisi milletvekilleri ilk kez bölgede kürtaj propagandasını yasaklayan bir yasayı kabul etmişti. Yasayı hazırlayanlar, 2025 yılına kadar Rusya’da Devlet Aile Politikası Konseptinin gebeliğin sonlandırılmasını kadın sağlığını olumsuz etkileyen faktörlerden biri olarak nitelendirdiğini ve yüksek kürtaj sayısını düşük doğum oranının nedenlerinden biri olarak kabul ettiğini belirtmişti. Daha sonra benzer bir yasa Tver oblastı milletvekilleri tarafından da kabul edilmişti.

Temmuz ayında Sağlık Bakanı Mihail Muraşko, ülkenin yıl sonuna kadar kürtaj ilaçlarının dolaşımı üzerindeki kontrolü sıkılaştırmayı planladığını söylemişti. Ayrıca, ay başından bu yana, Kırım ve Kursk oblastı da dahil Rusya’nın çeşitli bölgelerindeki özel klinikler kürtaj prosedürlerini gerçekleştirmeyi reddettiklerini açıkladı.

Patrik Kirill’den Rusya’da ‘kadınların kürtaja teşvik edilmesinin yasaklanması’ için yasa çıkarılması çağrısı

RUSYA

Rusya’da savcılık, WSJ muhabiri Gershkovich için 18 yıl hapis cezası istedi

Yayınlanma

Rusya’da Yekaterinburg’daki Sverdlovsk Bölge Mahkemesi’nden Interfax ajansına yapılan açıklamada, savcılığın The Wall Street Journal (WSJ) muhabiri Evan Gershkovich’in 18 yıl hapis cezasına mahkum edilmesini istediği belirtildi.

Gershkovich, Ceza Kanunu’nun 276. Maddesi uyarınca casuslukla suçlanıyor.

Soruşturmaya göre Gershkovich, ‘CIA’in görevlendirmesi üzerine savunma şirketi NPK Uralvagonzavod’un askeri teçhizat üretimi ve onarımı konusundaki faaliyetleri hakkında gizli bilgi topladı’. Gershkovich, söz konusu suçlamayı reddediyor.

Federal Güvenlik Teşkilatı (FSB) görevlileri Gershkovich’i 29 Mart 2023 tarihinde Yekaterinburg’da gözaltına aldı.

FSB’ye göre gazeteci, ‘gizli bilgi elde etmeye çalışırken’ gözaltına alındı. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Gershkovich’in ‘suçüstü yakalandığını’ vurguladı.

Sverdlovsk mahkemesi, Gershkovich’in davasını 26 Haziran’da görmeye başladı. Mahkeme, adli soruşturmayı tamamlamak için kapalı oturumda yapılan sadece iki oturuma ihtiyaç duydu.

Gershkovich’in cezasının bugün, 19 Temmuz’da açıklanması bekleniyor.

Okumaya Devam Et

RUSYA

Rusya’nın güneyindeki en büyük nükleer santralde arıza: Üçüncü gün üst üste elektrik kesintisi

Yayınlanma

Rusya’nın güneyindeki Rostov oblastı, Volgodonsk nükleer santralinde meydana gelen arızanın ardından elektrik kesintisi uygulanmaya başladı.

Söz konusu karar, bölgedeki anormal sıcaklık ve ekipmanın aşırı yüklenme riski nedeniyle alındı.

Bölgede elektrik dağıtımını sağlayan Donenergo, Telegram kanalından yapılan açıklamada, “Ekipman arızasını önlemek ve Güney’in enerji sisteminde acil bir durumu önlemek için Birleşik Enerji Sistemi Sistem Operatörü komutasındaki mevzuat çerçevesinde Rostov oblastının enerji sisteminde tüketicilerin geçici olarak bağlantısının kesilmesine ilişkin programlar uygulamaya konuldu,” denildi.

Açıklamada, ayrıca Rostov oblastında 39 santigrat derecenin üzerinde aşırı sıcaklar yaşandığı ve bölgenin enerji sistemlerinin kayda değer ölçüde stres altında olduğu vurgulandı.

Öte yandan Kırım’da da elektrik tedarikinde sorunlar yaşanmaya devam ediyor.

RIA Novosti‘nin haberinde, “Anormal sıcaklar ve Rusya’nın güneyindeki enerji sistemi üzerindeki artan yüklerle bağlantılı olarak ve Kırım Cumhuriyeti’nin enerji altyapısının istikrarını korumak için, 19 Temmuz’da yarımadada elektrik tüketiminin geçici olarak kısıtlanmasına ilişkin bir program uygulamaya konuldu,” bilgisine yer verildi.

Elektrik kesintilerinin Simferopol, Yalta, Aluşta, Yevpatorya, Feodosya, Kerç, Sak, Sudak ve 14 kenti etkileyeceği kaydedildi.

Rusya’da elektrik kesintileri: Putin, kripto para madencilerini sorumlu tuttu

Volgodonsk nükleer enerji santralinde, 16 Temmuz’da meydana gelen arızanın ardından elektrikle ilgili büyük çaplı sorunlar üçüncü gününde de devam ediyor. Santralin türbin jeneratöründeki arıza nedeniyle otomasyon güç ünitelerinden birini kapattı.

Rostov olbastı ve Kırım’ın yanı sıra 17 ve 18 Temmuz tarihlerinde Dağıstan, Krasnodar ve Stavropol Bölgeleri ile Kabardey-Balkar’da da kesintiler uygulandı.

Enerji Bakan Yardımcısı Yevgeniy Grabçak’a göre, nükleer santraldeki kazanın ardından Rusya’nın güney bölgelerinde yaklaşık 2,5 milyon hane elektriksiz kaldı.

Grabçak, kazanın nedenleri arasında yetersiz üretim hacmini, komşu bölgelerden gelen taşmayı artırma ihtiyacını ve şebekelerin aşırı yüklenmesini saydı.

Volgodonsk santrali, Rusya’da üretim açısından ilk üç arasında yer alıyor ve 26 milyondan fazla nüfusa sahip güney bölgelerine ve Kuzey Kafkasya’ya elektrik tedarik ediyor.

Rusya’da yüksek hava sıcaklıkları: Yarım milyondan fazla hane elektriksiz kaldı

Okumaya Devam Et

RUSYA

Rusya’nın en büyük madencilik şirketi, üretimini Çin’e taşıyor

Yayınlanma

Yaptırımlar ve ödeme sorunları, ihracat odaklı Rus şirketlerini üretimi yurt dışına taşımaya sevk ediyor. Ülkenin en büyük madencilik şirketi Norilsk Nikel, üretimini Çin’e taşıma niyetinde.

Temmuz ayında şirket yöneticileri potansiyel ortaklarla görüşmeler yaptı ve bakır, nikel ve paladyum dahil olmak üzere şirketin çalıştığı tüm metalleri kapsayan alanlarda yaklaşık bir on mutabakat zaptı imzaladı.

Konu hakkında bilgi sahibi iki kişi Bloomberg‘e yaptığı açıklamada, nikel ve platin grubu metaller de dahil olmak üzere bir dizi metalde dünyanın önde gelen üreticilerinden olan Norilsk Nikel’in ABD ve Avrupa Birliği (AB) yaptırımlarından etkilenmediğini, ancak şirketi genel ekonomik ve siyasi durumun etkilediğini söyledi.

Şirket tedariklerine yeniden odaklanmak zorunda kaldı ve 2023 yılında Çin, satışlarının yarısından fazlasını oluşturarak en büyük ihracat pazarı haline geldi.

Fakat Çin ile ticarette de sorunlar ortaya çıktı. ABD’nin aralık ayında Rusya’nın savunma sanayisi ile iş yapan finans kuruluşlarına karşı ikincil yaptırımlar uygulamaya hazır olduğunu açıklamasının ardından Çin bankaları, Rusya ile işlemleri sıkılaştırdı.

Bloomberg: ABD yaptırımları, Rusya ile Çin arasındaki yuan cinsinden ödemeleri zorlaştırdı

Haziran ayında ise bu önlemler, sadece Rus savunma şirketleri ve onlarla işbirliği yapan firmalar için değil, aynı zamanda alt yaptırımlara tabi kişiler (ki bunların sayısı 4 bin 500’den fazla) için de ödeme yapan bankaları cezalandıracak şekilde genişletildi.

Sonuç olarak, Rusya’nın ana ihracatçıları olan hammadde şirketleri Çin’e yapacakları teslimatlar için para almakta sorun yaşıyor.

Üstelik ödemeler, Rusya ile Çin arasındaki ticarette epey zamandır kullanılmayan Amerikan dolar cinsinden değil, yuan cinsinden yapılıyor. Bu da Çin bankalarının Rus şirketleriyle iş yaparken risk almak istemediklerini gösteriyor.

Ukrayna’ya dönük askeri müdahaleden önce Norilsk Nikel, çoğunlukla Rusya’da işlenen ürünleri ihraç ediyordu.

Ancak Reuters, yaptırımların bazı Batılı üreticileri Rus metallerini terk etmeye zorladığını ve ödemeleri zorlaştırdığını, bunun da şirketi üretimin bazı son aşamalarını Rusya dışına taşımanın yollarını aramaya ittiğini öne sürdü.

Konuyla ilgili bilgi sahibi üç kişinin ajansa verdiği bilgiye göre Norilsk Nikel, Rus yarı mamullerinden nikel üretmek üzere Çin’de bir tesis kurmak için birkaç Çinli pil üreticisiyle görüşüyor.

Bu şirketler arasında CNGR Advanced Material ve Çin’in (ve dünyanın) önde gelen pil üreticisi CATL’nin bir iştiraki olan Brunp Recycling de bulunuyor.

Reuters’in kaynaklarından birine göre Norilsk Nikel, tesise yılda 50 bin ton metal tedarik etmeye hazır; bu miktar 2023‘te 209 bin ton nikel olan yıllık üretiminin neredeyse dörtte biri ve küresel üretimin de yaklaşık yüzde 6’sına tekabül ediyor.

Nisan ayında Norilsk Nikel’in sahibi Vladimir Potanin, şirketin modernizasyonu Batılı ekipmanlarla yaşanan sorunlar nedeniyle karmaşık hale gelen Bakır Fabrikası’nın eritme kapasitesini Çin’e taşımayı planladığını duyurmuştu.

Bu amaçla yerel bir ortakla ortak bir girişim kurulacağı bilgisini veren Potanin, “Norilsk Nikel, taşınma işleminin 2027 ortasına kadar tamamlanmasını bekliyor,” ifadesini kullanmıştı.

Bloomberg‘in kaynakları, geçen hafta Çin’de yapılan müzakerelerin öncelikle bu projeyle ilgili olduğunu bildirdi, fakat Reuters, piller için bir nikel tesisi de dahil olmak üzere diğer projelere de değinildiğini öne sürdü.

Çin bankaları, Rusya’dan demiryolu ile taşınan mallar için ödeme kabul etmemeye başladı

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar

English