Bizi Takip Edin

RUSYA

Rusya’dan ABD’ye uyarı, Kiev ve Liviv’e yürüme mesajı

Yayınlanma

Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı, Eski Rusya Başbakanı Dimitry Medvedev, ABD’yi uyardı. Rus ve Amerikan orduları arasında bir çatışmanın felaket sonuçlar doğuracağını kaydeden Medvedev, Rusya’nın gerekirse Kiev ve Liviv’e yürüyeceğini kaydetti.

Rus medyasına konuşan Medvedev, ABD ve Rus orduları arasında olası bir çatışma senaryosunu değerlendirdi. Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Medvedev, “Öncelikle hangi ordunun birinci, ikinci ya da 21’inci olduğuna gerçek bir çatışma karar verebilir. İkincisi, ABD ordusunun bir numara bizim ordumuzun iki numara olduğunu söylemek yanlış olur. Bu ordular savaşa tutuşursa kazanın kim olacağını nasıl bilebiliriz? Açık bir şekilde bu durumda bir kazanan olmayacak” ifadelerini kullandı.

Olası bir çatışmanın “felaket sonuçlar” doğuracağını kaydeden Eski Rusya Devlet Başkanı Medvedev, “Kimin ordusunun üstün olduğunu söylemek imkansız olur” dedi. Rus siyasetçi, “Bir ordunun diğerinden daha güçlü olup olmadığı hakkında spekülasyon yapmayacağım. Savaşan bir ordu güçlü bir ordudur” diye konuştu.

“Gerekirse Kiev’e gideriz”

Ukrayna’daki Rus hedeflerine ilişkin de mesajlar veren Medvedev, gerektiği taktirde Rus ordusunun Ukrayna’nın Başkenti Kiev’e ve Liviv kentine yürüyebileceğini dile getirdi. Medvedev, “Burada hiçbir göz ardı edilemez. Keiv’e gitmeniz gerekiyorsa o vakit Kiev’e gitmeniz gerekir. Şayet Liviv’e gitmeniz gerekiyorsa bu hastalığı yok etmek için Liviv’e gitmeniz gerekir” ifadelerini kullandı.

RUSYA

Ukrayna’nın safına geçen Rus helikopter pilotu, İspanya’da öldürüldü

Yayınlanma

İspanya basını, geçen yıl helikopteriyle birlikte Ukrayna’ya sığınan Rus pilot Maksim Kuzminov’un geçen hafta İspanya’daki evinin garajında ölü bulunduğunu ve cesedinin kurşunlarla ‘delik deşik edildiğini’ bildirdi.

Devlet haber ajansı EFE, 13 Şubat’ta İspanya’nın güneyindeki Alicante yakınlarındaki Villajoyosa kasabasında bulunan cesedin, geçtiğimiz ağustos ayında Mi-8 helikopteriyle Ukrayna’ya inen pilot Kuzminov’a ait olduğunu bildirdi.

Ajansın haberinde, Kuzminov’un İspanya’ya Ukrayna pasaportuyla ve farklı bir kimlikle geldiği kaydedildi.

Öte yandan İspanya’nın Guardia Civil polis teşkilatından bir kaynak, Reuters‘a yaptığı açıklamada kurbanın sahte bir kimlik taşıyor olabileceğini belirtti.

Silahlı saldırıyı ilk haber yapan İspanya’nın La Informacion gazetesi, kolluk kuvvetlerinin daha sonra yakındaki bir kasabada yanmış halde bulunan bir araçla kaçan iki şüpheliyi aradığını belirtti.

‘Sinitsiya Operasyonu’

Geçen yıl basında, Kuzminov’un Ukrayna Güvenlik Teşkilatı (SBU) ile irtibata geçerek sığınma kararını bildirdiği haberleri yer bulmuştu.

‘Sinitsiya Operasyonu’ olarak anılan sürecin sonunda Kuzminov, Mi-8 helikopterini sınırdan uçurarak 9 Ağustos’ta Ukrayna’nın doğusuna indirdi.

Helikopterde bulunan ve Kuzminov’un planlarından habersiz olan diğer iki kişi, helikopter indikten sonra sınıra doğru geri koşmaya başladıklarında vurularak öldürüldü. Kendisi de bacağından vurulan Kuzminov, ölümlerden Rus kuvvetlerini sorumlu tuttu.

Eylül ayında düzenlediği basın toplantısında Kuzminov, savaşa karşı çıktığı için taraf değiştirdiğini savundu. Kuzminov, ayrıca Kiev yönetiminin kendisine 397 bin dolar ödeme, yeni bir kimlik ve ailesi için koruma sözü verdiğini anlattı.

SVR Direktörü Narışkin: Ahlaken ölmüştü

Konuya ilişkin yorum yapan Rusya Dış İstihbarat Teşkilatı (SVR) Direktörü Sergey Narışkin, “Biliyorsunuz, Rusya’da ölülerin arkasından konuşmamak adettendir. Bu hain ve suçlu, kirli ve korkunç suçunu planladığı anda ahlaken ölmüştü,” ifadelerini kullandı.

Ayrıca Narışkin, Kuzminov’un ölümünde Moskova’nın herhangi bir dahli olup olmadığını doğrulamadı ya da reddetmedi.

Okumaya Devam Et

RUSYA

Putin, Avrupa’nın en büyük bankası HSBC’nin Rusya biriminin Rus Expobank’a satılmasına onay verdi

Yayınlanma

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Avrupa’nın en büyük bankası HSBC’nin Rusya’daki işinin özel sermayeli Expobank’a satılmasına onay vererek ve bankanın aylar süren müzakerelerin ardından Rusya pazarından çıkmasının önünü açtı.

HSBC, Haziran 2022’de HSBC Bank (RR) LLC adlı birimin yüzde 100 hissesini Expobank’a satmayı kabul ettiğini açıklamıştı. Moskova, o tarihten bu yana yabancı varlık satışları üzerindeki kısıtlamaları giderek sıkılaştırdı ve bankaların anlaşmalarda Putin’in onayını alması gerekiyor.

Putin’in imzaladığı kararname, küresel faaliyetleri Çin ve ABD’yi de kapsayan HSBC’nin, çarşamba günü yatırımcılara 2023 yılı kazançlarını sunmasından hemen önce Rusya’dan tamamen çıkma ihtimalini artırdı.

HSBC, geçen yıl Rusya’daki faaliyetini durdurması nedeniyle 300 milyon dolar zarara uğradığını bildirmişti. Ayrıca Moskova, yabancı varlık satışlarında en az yüzde 50 indirim talep ediyor ve Batılı bankalar bağlarını tamamen koparmakta özellikle zorlanıyor.

Pazartesi günkü kararda, Expobank’ın HSBC Europe BV’ye ait olan birimin yüzde 100’ünü satın almasına izin verildiği belirtildi.

Kararda Putin tarafından 5 Ağustos 2022’de imzalanan ve Ukrayna’daki eylemleri nedeniyle Rusya’ya yaptırım uygulayan ‘hasım’ ülkelerden gelen yatırımcıların önemli enerji projeleri ve bankalarda hisse satmasını yasaklayan kararnameye atıfta bulunuldu.

Söz konusu kararname Putin’e bazı durumlarda anlaşmaların devam edebilmesi için özel muafiyetler tanıma yetkisi veriyordu.

HSBC, eylül ayında yaptığı açıklamada, yaptırımların Rusya ve Belarus’ta faaliyet göstermeyi ‘giderek zorlaştırması’ nedeniyle ticari müşterilerinin bu ülkelere ve bu ülkelerden yapacakları ticari ödemeleri durduracağını açıklamıştı.

Bununla birlikte geçtiğimiz aylarda Reuters ajansına açıklama yapan HSBC, Rusya biriminin 50 milyar doları aşan grup geliri içinde yaklaşık 15 milyon dolar geliri olduğu bilgisini vermişti.

HSBC’nin eski finans şefi Ewen Stevenson, Ukrayna’daki çatışmanın arifesinde bu birimin yaklaşık 200 kişiyi istihdam ettiğini kaydetmişti.

Expobank, Ukrayna’ya dönük askeri müdahaleyle ilgili olarak aralık ayında ABD tarafından yaptırıma tabi tutuldu.

Rus bankaları yaptırımlara rağmen kâr rekoru kırdı

Okumaya Devam Et

RUSYA

Rusya’nın Ukrayna’daki kuvvetlerinin eski komutanı Surovikin, Roscosmos’un denetleme kurulundan ihraç edildi

Yayınlanma

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, çıkardığı kararnameyle Hava-Uzay Kuvvetlerinin eski komutanı ve daha önce Rusya’nın Ukrayna’daki kuvvetlerinin komutasını üstlenen Sergey Surovikin’in, federal uzay ajansı Roscosmos’un denetleme kurulundaki görevine de son verdi.

RBK gazetesinin haberine göre Surovikin’in yanı sıra İleri Araştırmalar Vakfı’nın genel müdürü Andrey Grigoryev de kuruldan ihraç edilen isimler arasında yer aldı.

Kurula Surovikin ve Grigoryev’in yerine Uzay Kuvvetleri Komutanı ve Hava Kuvvetleri Komutan Yardımcısı Aleksandr Golovko ve Rusya Savunma Sanayi Komisyonu Bilimsel ve Teknik Konseyi Başkanı Andrey Tyulin getirildi.

Daha önce Çeçenistan savaşında yer alan ve Genelkurmay Başkanlığı ve Merkez Askeri Bölge Komutanlığı görevlerinde bulunan Surovikin, 2017 yılında Hava ve Uzay Kuvvetleri Komutanı olmuştu. Surovikin, aynı zamanda Suriye’deki 2019’a kadar Suriye’deki Rus birliklerinin komutasını üstlenmişti.

Haziran 2022’de Surovikin’in Ukrayna’da askeri müdahaleye katılan güney birlik grubuna komuta ettiği bildirildi. Aynı yılın ekim ayında, savaş bölgesindeki müşterek kuvvetlerin komutanı olarak atandı.

Surovikin’in atanmasının ardından 10 Ekim’de Ukrayna’nın kritik altyapısına yönelik yoğun füze saldırıları başladı. Yine onun önerisiyle, Kasım 2022’de Herson da dâhil olmak üzere Dinyeper’in sağ kıyısından birliklerin çekilmesine karar verildi. Ocak 2023’te Surovikin’in rütbesi komutan yardımcılığına indirildi.

Ölen Wagner paralı asker şirketinin şefi Prigojin’den övgü almıştı

Diğer yandan General, geçen yılın bahar ve yaz aylarında Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve Genelkurmay Başkanı Valeriy Gerasimov’a dönük kamuoyu önündeki sert eleştirilerinin ardından Rostov oblastından Moskova’ya ‘yürüyüş’ başlatan Wagner paralı asker şirketi lideri Yevgeniy Prigojin’den övgü almıştı.

Bu olaylardan sonra general bir süre kamuoyu önüne çıkmadı. Ağustos ayında Surovikin, Hava ve Uzay Kuvvetleri Başkomutanlığı görevinden alındı ve yerine General Viktor Afzalov atandı.

Wagner krizi: Kremlin süreci nasıl yönetti, çıkarılacak dersler neler?

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar

English