Bizi Takip Edin

RUSYA

Rusya’dan misilleme: ABD’nin Rusya’daki varlıklarına el konulacak

Yayınlanma

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’nın ABD’de dondurulmuş halde olan varlıklarına el konulması halinde tazminat olarak Moskova’nın da Rusya’daki ABD mülklerini müsadere etmesine olanak tanıyan kararnameyi imzaladı.

Washington ve Avrupalı müttefikleri, Ukrayna’ya dönük askeri müdahaleden kısa bir süre sonra Rusya’nın yaklaşık 300 milyar dolarlık varlığını dondurmuştu.

Geçen ay ABD Başkanı Joe Biden, Washington’un Rusya’nın varlıklarını satması ve elde edilen geliri savaş sonrası yeniden yapılanma çabaları için Kiev’e vermesine yönelik hükümler de içeren bir yasa tasarısını onaylamıştı.

Bu cezalandırıcı önlemlere karşılık olarak Moskova, pek çok yabancı yatırımcının varlıklarını Rusya dışına transfer edilemeyecek şekilde özel hesaplara taşıdı.

IMF: Rusya’nın dondurulan varlıklarına el koymanın hukuki bir gerekçesi olması lazım

TASS haber ajansının aktardığına göre ilgili hükmü içeren kararname hükümetin internet sitesinde yayımlandı ve ülke hükümetine, ABD hükümeti tarafından Rusya ve Merkez Bankası’na verilen zararın tazmin edilmesi için özel bir prosedür oluşturması talimatı verildi.

Kararnamede ayrıca, kurumların mülklerine ABD hükümeti veya yargı kararı ile haksız yere el konulup konulmadığını belirlemek için mahkemeye müracaat edebileceği belirtildi.

Başvurunun kabul edilmesi halinde mahkeme, talebi hükümetin yabancı yatırım kontrol komisyonuna gönderecek, komisyon ise ‘orantılılık ilkesini göz önünde bulundurarak’ neden olunan zararların tazmini için ülkede kullanılabilecek Amerikan mülklerinin bir listesini oluşturacak.

Kararnamede gayrimenkuller, kişisel mülkler, menkul kıymetler, hisseler ve mülkiyet hakları el konulabilecek varlıklar olarak sıralandı.

Öte yandan Rusya hükümetine, eylül ayı sonuna kadar Amerikan mülklerine el konulmasına izin veren gerekli yasal değişiklikleri yapması talimatı verildi.

Kararnamede, “Rusya Federasyonu hükümeti, dört aylık bir süre içerisinde, bu kararnamenin uygulanmasına yönelik olarak Rusya Federasyonu mevzuatında değişiklikler yapılmasını sağlar,” ifadelerine yer verildi.

Rusya yargısı, JPMorgan’ın varlıklarına ve Commerzbank’ın hisselerine el koydu

RUSYA

Rusya, dokuz ülke ile vizesiz seyahat müzakereleri yürütüyor

Yayınlanma

Rusya Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk Departmanı Başkanı Aleksey Klimov, Moskova’nın dokuz ülkeyle daha vatandaşları için vizesiz seyahat görüşmeleri yürüttüğünü bildirdi.

RİA Novosti ajansına konuşan Klimov, Sadece son dört yıl içinde bu türden 15 anlaşma imzalandı ve yürürlüğe girdi. Buna ek olarak, dokuz ülkeyla daha şu anda bu tür anlaşmaları müzakere ediyoruz,” ifadelerini kullandı.

Klimov, 65’ten fazla ülkenin vatandaşlarının vize formalitelerinin kaldırılmasına ilişkin anlaşmalar kapsamında Rusya’ya giriş yapabildiğini de sözlerine ekledi.

Yetkili, ayrıca vizesiz rejimin tek taraflı olarak tesis edilmesinin, dost ve tarafsız ülkelerin gözünde de dahil olmak üzere Rusya’nın dış politika güvenilirliğine ciddi zarar vereceğini vurguladı.

Klimov’a göre bu tür tedbirler, uluslararası arenada önemli bir rol oynamayan sahil turizmine sahip ülkeler tarafından uygulanıyor.

Bu ayın başında Endonezya’nın Rusya ile vize rejimini iptal etmeyi düşündüğü bildirilmişti.

Geçen haftalarda Rusya İktisadi Kalkınma Bakanlığı Çok Taraflı İktisadi İşbirliği ve Özel Projeler Departmanı başkanı Nikita Kondratyev, Hindistan’dan ilk vizesiz turist gruplarının 2025 yılında Rusya’ya gelebileceğini açıklamıştı.

Okumaya Devam Et

RUSYA

Ukrayna’dan Rusya topraklarına geniş çaplı İHA saldırısı

Yayınlanma

Rusya Savunma Bakanlığı, hava savunma sistemlerinin gece boyunca 70’i Kırım ve Karadeniz üzerinde olmak üzere ülke toprakları üzerinde 114 insansız hava aracını (İHA) durdurduğunu bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Görevli hava savunması Kırım Cumhuriyeti ve Karadeniz üzerinde 70 İHA, Krasnodar oblastı üzerinde 43 İHA ve Volgograd oblastı üzerinde bir İHA önledi ve imha etti,” ifadelerine yer verildi.

RİA Novosti ajansının aktardığına göre ayrıca açıklamada, Karadeniz’in kuzeybatı kesiminde Ukrayna’ya ait altı mürettebatsız botun Karadeniz Filosuna bağlı deniz kuvvetleri tarafından imha edildiği kaydedildi.

Günün erken saatlerinde Krasnodar oblastındaki birkaç kent, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri tarafından büyük bir saldırıya maruz kaldı. Aynı zamanda bölgeye yapılan İHA saldırısı sonucunda Yujniy otobüs terminali ve kazan dairesi binaları hasar gördü ve dört kişi yaralandı.

Dün Bryansk Valisi Aleksandr Bogomaz, bölge üzerinde Ukrayna’ya ait bir İHA’nın imha edildiğini bildirmişti.

Yine aynı gün Savunma Bakanlığı, hava savunma kuvvetlerinin gece boyunca Rusya toprakları üzerinde 15 insansız hava aracını, Bryansk oblastı üzerinde de üç İHA’yı imha ettiğini ve önlediğini duyurmuştu.

Putin, barış görüşmeleri için koşulları açıkladı: Ukrayna, Rusya’ya bağlanan bölgelerden tamamen çekilmeli

Okumaya Devam Et

RUSYA

Rusya Merkez Bankası’ndan keskin faiz artırımı sinyali

Yayınlanma

Rusya Merkez Bankası, ‘ekonomide alternatif bir senaryonun uygulandığına dair ikna edici veriler’ alması halinde 26 Temmuz’daki toplantısında politika faizi oranını önemli ölçüde artırabileceği uyarısında bulundu. Banka, kredilerde gözle görülür bir yavaşlama olmadığını, bunun da para politikasının yeterince sıkı olmadığını gösterebileceğini belirtti.

Kommersant‘ın haberine göre kurumun 7 Haziran’daki yönetim kurulu toplantısında yapılan faiz oranı tartışmasının özetinde “Yükselen enflasyon beklentileri, enflasyon dinamiklerindeki ataleti artırdı ve 2025 yılında enflasyon hedefine ulaşılması açısından risk oluşturdu,” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, yönetim kurulunun bir kısmının 2025 yılında yüzde 4’lük enflasyon hedefine ulaşılması konusunda riskler gördüğüne dikkat çekildi.

Ayrıca açıklamada, Aralık 2023’ten bu yana gözlenen enflasyonist baskıdaki düşüşün nisan ayında durduğu kaydedildi.

Merkez Bankası, alternatif senaryonun işgücü piyasasındaki gerilimin daha da artacağını, tüketici, yatırım ve kredi faaliyetlerindeki büyümenin devam edeceğini veya hızlanacağını varsaydığını da sözlerine ekledi.

Açıklamada, “Krediler ve tüketimdeki büyüme yavaşlamazsa, enflasyon mevcut yüksek seviyede konsolide olabilir, hatta büyümeye geçebilir,” denildi.

Merkez Bankası, tartışmanın ardından katılımcıların çözüm için iki seçenek üzerinde durduğunu aktardı.

Bunlardan ilki faiz oranının yüzde 16’da tutulması. Bu seçeneği savunanlara göre, sıkılaştırıcı para politikasının etkileri, ‘talep ve enflasyon dinamiklerini tam olarak etkilemedi’.

İkinci seçenek ise faiz oranının yüzde 17 ila 18’e yükseltilmesi. Bu seçeneği destekleyenler, bunun enflasyon beklentilerinin daha da artmasını önleyeceği görüşünde.

Haziran ayında, Rusya Merkez Bankası’nın para politikası departmanı başkanı Kirill Tremasov, kurumun haziran toplantısında politika faizi oranını yüzde 17 ila 18’e yükseltmeyi tartıştığını bildirmişti. Kurum, 7 Haziran’da faiz oranını üst üste dördüncü kez yüzde 16’da tuttu.

Rusya Merkez Bankası faiz artıracak mı?

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar

English