Bizi Takip Edin

AVRUPA

Avro Bölgesine girmek Hırvatistan’a yaramadı: Fiyat artışları tepki doğurdu

Yayınlanma

Bu yılın başı itibariyle AB’nin ortak parasal birliği Avro Bölgesine giren Hırvatistan’da ürün fiyatlarındaki artış tüketici gruplarının tepkisini çekti.

Avro Bölgesine girişin üzerinden 48 saat geçmeden, fiyatlara fahiş artışlar yapıldı. Zagreb yönetimi, fiyat artışlarını ‘kalleşçe bir sömürü ve karaktersiz vurgunculuk’ olarak nitelendirdi.

1 Ocak’ta Avro Bölgesine girişle birlikte hükümet fiyat artışlarının olmayacağına garanti vermişti. Buna rağmen Hırvatlar perakende satıcılar ve hizmet sağlayıcılarda fiyat artışlarından şikayet etmeye başladılar.

Hırvat Ekonomi Bakanı Davor Filipović, fiyat artışlarını görüşmek için büyük perakende zincirleri ile acil bir yüz yüze toplantı çağrısı yaptı.

Bakandan ‘utanç listesi’ çağrısı

Yapılan kısa görüşmenin ardından medyaya konuşan bakan, “Perakende zincirleri her ay fiyat artırıyor, ve şimdi, avroya geçişin ardından, fiyatları tekrar artırıyor ve yurttaşları kandırmaya çalışıyor,” dedi.

Daha sonra bir tweet atan Filipović, geniş bir ürün yelpazesinin fiyatları için kara liste ve fiyatların dondurulması gibi bir dizi tedbirin gündemde olduğunu açıkladı. 

Filipović’in altını çizdiği ‘kara liste’ uygulaması, fiyat artışlarına giden zincirlerin ismini kamuoyuna açıklayarak bir ’utanç listesi’ yaratmayı hedefliyor.

Bakan, “Hırvat yurttaşları ve hükümet fiyatların düşürülmesini talep ediyor,” dedi.

Hırvatlar rahatsız

Hırvat İşverenler Birliği içerisinde yer alan perakende sektörü ise, bakanın yaptığı tehditlerden ‘nahoş biçimde şaşkına döndüklerini ve şoka uğradıklarını’ söyledi.

Devlet denetleme kurulu, avroya geçişte yasaya 1.738 aykırı işlem tespit etti.

Tüketici örgütlerinden Ana Knežević, geçen yıldan bu yana yükselen fiyatlar nedeniyle ‘öfkeli ve hayal kırıklığına uğramış’ olduklarını söyledi.

Tüketici örgütleri, özellikle kahve ve fırın ürünlerinde fahiş fiyat artışları olduğunu belirtiyorlar. Bunda, fiyatları ‘yuvarlama’ etkili oluyor. Birçok kafe, örneğin bir hafta önce 1,09 avroya tekabül eden kahve fiyatlarını 1,20 veya 1,50 avroya ‘yuvarlamış’ durumda.

Avro Bölgesi faydalı mı?

Hırvatistan da Avrupa’daki enflasyondan nasibini almış durumda. Ekmek fiyatlarının geçen yıla göre reel olarak yüzde 30 arttığı görülürken, petrol, doğalgaz ve buğday fiyatları da bir hayli artmış durumda.

Hırvatistan’da yıllık enflasyon yüzde 13,5 civarında.

Hırvat hükümeti, bugün konuyu görüşmek üzere tekrar toplanacak. 

Avro Bölgesine 2009 yılında katılan Slovakya’da medya, bu uygulamayla birlikte her şeyin daha pahalı hale geldiğinden yakınıyordu. 

Avro Bölgesine dahil olmayan ülkeler arasında İsveç, Danimarka, Macaristan, Polonya gibi AB üyeleri yer alıyor.

AVRUPA

“Moldova Batı’nın Rusya’ya karşı hibrit savaşında yeni kurban”

Yayınlanma

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın 30. Bakanlar Konseyi Toplantısı’nda Moldova konusunda uyarıda bulundu. Lavrov, Batılı ülkelerin Rusya’ya karşı başlattığı hibrid savaşta bir sonraki kurban olarak gözünü Moldova’ya diktiğini ileri sürdü.

Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’te düzenlenen AGİT zirvesine katılan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, örgütün “içler acısı durumda” ve geleceğinin belirsiz olduğunu söyledi.

Lavrov, Rusya’ya yönelik uygulanan binlerce yaptırımın “Doğu ile Batı arasındaki geniş pratik işbirliğine son verdiğini” söyledi. Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov’a göre Avrupa Birliği (AB) de bir refah projesi olmaktan çok “saldırgan bir jeopolitik projeye dönüştüğünü izlenimi” veriyor.

Rusya Dışişleri Bakanı ayrıca Batılı liderleri AGİT lehine değil “NATO lehine basiretsiz bir tercih yapmakla” suçladı.

Rusya ve Belarus olmadan Avrupa siyasi topluluğu oluşturulduğunu kaydeden Lavrov, “Kabul edelim ki AGİT uçurumun kenarında bulunuyor” dedi.

“Batı’nın bir sonraki kurbanı Moldova”

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Moldova konusunda da sert bir uyarıda bulundu. Lavrov,  Moldova ile Transdinyester arasındaki ilişkilerin Kozak memorandumu ile 20 yıl önce çözüme kavuşturulabileceğini ancak bu çabaların raydan çıktığını belirtti. Lavrov, Brüksel’in öneriyi “belirsiz bir şekilde torpillediğini” söyledi.

Lavrov, “Şimdi de Transdinyester çözümüne yönelik ortak çabalardan geriye kalan son şey olan 5+2 formatını öldürüyorlar” dedi.

Rus bakan “Moldova, Batı’nın Rusya’ya karşı başlattığı hibrid savaşın bir sonraki kurbanı olarak hazırlanıyor” ifadelerini kullandı.

Okumaya Devam Et

AVRUPA

Avro bölgesinde enflasyonun hızı kesildi

Yayınlanma

Avro bölgesinde enflasyonun Kasım ayında beklenenden çok daha fazla düşerek yüzde 2,4’e gerilemesi ve Temmuz 2021’den bu yana en düşük yıllık hıza ulaşması tüketicileri bir nebze rahatlatırken faiz oranlarının yakında düşürülebileceği umutlarını da artırdı.

Bir ay önceki yüzde 2,9’luk seviyeden yaşanan keskin düşüş, faizlerin yakında düşürüleceğini uman yatırımcılar ile enflasyonda yaşanan büyük artış kesin olarak kontrol altına alınana kadar borçlanma maliyetlerini yüksek tutmaya çalışan merkez bankacıları arasındaki gerilimi artırıyor.

AB istatistik kurumu Eurostat tarafından Perşembe günü yayınlanan verilere göre, enerji fiyatlarındaki düşüş ile gıda ve hizmet fiyatlarındaki düşük büyüme, uyumlaştırılmış tüketici fiyatları endeksindeki yavaşlamanın arkasındaki ana faktörler oldu.

Çekirdek enflasyon ise yüzde 3,6 olarak gerçekleşerek Ekim ayındaki yüzde 4,2’lik değerin aşağısına indi.

Avro da ABD doları karşısında yüzde 0,6 düşüşle 1,091 dolara gerileyerek son dönemdeki kayıplarını artırdı.

Öte yandan Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde bu hafta ‘zafer ilan etmenin zamanı olmadığı’ uyarısında bulundu. ECB Başkanı ücret baskılarının ‘güçlü kalmaya devam ettiğini’ ve ‘yerel enflasyonu yönlendiren kilit bir faktör’ haline geldiğini de savundu.

ABD’de de soğuma sürüyor

ABD Merkez Bankası Fed’in tercih ettiği enflasyon göstergesi olan Kişisel Tüketim Harcamaları (PCE) Fiyat Endeksi Ekim ayında bir yıl öncesine göre %3 artarken, bir önceki ayki yüzde 3,4’lük artışa kıyasla geriledi.

İstikrarsız gıda ve enerji fiyatlarını içermeyen çekirdek PCE ise yüzde 3,5 artarak Eylül ayındaki yüzde 3,7’ye göre yavaşladı. Son üç ayda çekirdek PCE yıllık bazda yüzde 2,4 oranında artarak Eylül ayına kıyasla sabit kaldı. Bu oran Fed’in hedefine (yüzde 2) oldukça yakın.

ABD’de harcamalar Ekim ayındaki temposundan uzaklaştı. Fakat bu durum, üretimdeki faaliyetlerin çökmesinden ziyade ekonomide görülmesi beklenen türden bir yavaşlama olduğunu gösterdi.

PCE %0,2 artarak Eylül ayındaki %0,7’lik hızdan geriledi. Bu harcamalar, yavaşlayan enflasyon sayesinde reel olarak artan ücretler tarafından desteklendi.

Faiz indirimi fiyatlanmaya başladı

Tahvil yatırımcıları, ABD’de ekonomik büyümenin yavaşladığına ve enflasyonun düştüğüne dair işaretlerin belirginleşmesiyle birlikte, önümüzdeki yılın ilk yarısında Fed’in faiz indirimine gitmesini fiyatlıyor.

Zayıflayan büyüme görünümü Fed’in faiz artırımına gitmesini engelleyen önemli bir faktör olsa da, esas olarak enflasyon cephesindeki ilerleme Merkez Bankası’nın para politikasını ne zaman gevşeteceğini belirleyecek.

Yatırımcıların güveni bu hafta başında ‘şahin’ bir politika yapıcı olarak bilinen Fed YK üyesi Christopher Waller’ın önümüzdeki aylarda olası bir faiz indirimine işaret etmesiyle pekişti.

Piyasalar, Fed Başkanı Jerome Powell’ın Cuma günü Atlanta’daki Spelman College’da yapacağı konuşmada Waller’ın yorumlarını destekleyip desteklemeyeceğini görecek.

Okumaya Devam Et

AVRUPA

İsviçre, Rusya’nın toplamda 8,8 milyar dolar değerinde varlığını dondurdu

Yayınlanma

İsviçre, Ukrayna’ya dönük askeri müdahaleyle ilgili yaptırımların bir parçası olarak Rusya’nın yaklaşık 7,7 milyar İsviçre frangı (8,81 milyar dolar) değerindeki varlıklarını dondurdu.

Ülkenin geçtiğimiz aralık ayında Rusya’nın 7,5 milyar frank değerinde mal varlığını dondurduğu bildirilmişti. Söz konusu artış, geçtiğimiz yıl 300 şahıs ve 100 şirkete yaptırım uygulanmasından kaynaklanmıştı.

Reuters ajansının ülke hükümetine dayandırdığı haberine göre güncellenen tahmin, yaptırım listesine yeni kişilerin eklenmesi/çıkarılması ve varlıkların dondurulmasına dönük davaların açılması nedeniyle hala geçici.

İsviçre bankalarının hükümete rapor vereceği 2024 yılının ikinci çeyreğinin sonuna kadar daha kesin bir rakamın açıklanması bekleniyor.

Ukrayna’daki çatışmalar nedeniyle Batılı ülkeler Rusya’ya karşı büyük ölçekli yaptırımlar uygulamış ve Rusya vatandaşları ve kuruluşlarının yurt dışındaki varlıklarını dondurmuştu.

Mayıs 2023’te Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, üye ülkelerin Rusya Merkez Bankası’nın yaklaşık 200 milyar avroluk varlıklarını bloke ettiğini bildirmişti. İsviçre makamları da Merkez Bankası’nın varlıklarının Ukrayna’nın yeniden inşası için kullanılmasına izin vermişti.

AB Komisyonu 12 Aralık’a kadar dondurulmuş Rus varlıklarının kullanımına ilişkin bir öneri paketi sunmayı planlıyor.

İsviçre, ilk kez ABD öncülüğündeki bir tatbikata katıldı

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar

English