Bizi Takip Edin

AVRUPA

Avro Bölgesine girmek Hırvatistan’a yaramadı: Fiyat artışları tepki doğurdu

Yayınlanma

Bu yılın başı itibariyle AB’nin ortak parasal birliği Avro Bölgesine giren Hırvatistan’da ürün fiyatlarındaki artış tüketici gruplarının tepkisini çekti.

Avro Bölgesine girişin üzerinden 48 saat geçmeden, fiyatlara fahiş artışlar yapıldı. Zagreb yönetimi, fiyat artışlarını ‘kalleşçe bir sömürü ve karaktersiz vurgunculuk’ olarak nitelendirdi.

1 Ocak’ta Avro Bölgesine girişle birlikte hükümet fiyat artışlarının olmayacağına garanti vermişti. Buna rağmen Hırvatlar perakende satıcılar ve hizmet sağlayıcılarda fiyat artışlarından şikayet etmeye başladılar.

Hırvat Ekonomi Bakanı Davor Filipović, fiyat artışlarını görüşmek için büyük perakende zincirleri ile acil bir yüz yüze toplantı çağrısı yaptı.

Bakandan ‘utanç listesi’ çağrısı

Yapılan kısa görüşmenin ardından medyaya konuşan bakan, “Perakende zincirleri her ay fiyat artırıyor, ve şimdi, avroya geçişin ardından, fiyatları tekrar artırıyor ve yurttaşları kandırmaya çalışıyor,” dedi.

Daha sonra bir tweet atan Filipović, geniş bir ürün yelpazesinin fiyatları için kara liste ve fiyatların dondurulması gibi bir dizi tedbirin gündemde olduğunu açıkladı. 

Filipović’in altını çizdiği ‘kara liste’ uygulaması, fiyat artışlarına giden zincirlerin ismini kamuoyuna açıklayarak bir ’utanç listesi’ yaratmayı hedefliyor.

Bakan, “Hırvat yurttaşları ve hükümet fiyatların düşürülmesini talep ediyor,” dedi.

Hırvatlar rahatsız

Hırvat İşverenler Birliği içerisinde yer alan perakende sektörü ise, bakanın yaptığı tehditlerden ‘nahoş biçimde şaşkına döndüklerini ve şoka uğradıklarını’ söyledi.

Devlet denetleme kurulu, avroya geçişte yasaya 1.738 aykırı işlem tespit etti.

Tüketici örgütlerinden Ana Knežević, geçen yıldan bu yana yükselen fiyatlar nedeniyle ‘öfkeli ve hayal kırıklığına uğramış’ olduklarını söyledi.

Tüketici örgütleri, özellikle kahve ve fırın ürünlerinde fahiş fiyat artışları olduğunu belirtiyorlar. Bunda, fiyatları ‘yuvarlama’ etkili oluyor. Birçok kafe, örneğin bir hafta önce 1,09 avroya tekabül eden kahve fiyatlarını 1,20 veya 1,50 avroya ‘yuvarlamış’ durumda.

Avro Bölgesi faydalı mı?

Hırvatistan da Avrupa’daki enflasyondan nasibini almış durumda. Ekmek fiyatlarının geçen yıla göre reel olarak yüzde 30 arttığı görülürken, petrol, doğalgaz ve buğday fiyatları da bir hayli artmış durumda.

Hırvatistan’da yıllık enflasyon yüzde 13,5 civarında.

Hırvat hükümeti, bugün konuyu görüşmek üzere tekrar toplanacak. 

Avro Bölgesine 2009 yılında katılan Slovakya’da medya, bu uygulamayla birlikte her şeyin daha pahalı hale geldiğinden yakınıyordu. 

Avro Bölgesine dahil olmayan ülkeler arasında İsveç, Danimarka, Macaristan, Polonya gibi AB üyeleri yer alıyor.

AVRUPA

Fransız parlamentosunun başkanı Macron’un seçtiği isim oldu

Yayınlanma

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Ulusal Meclis başkan adayı perşembe günü yeniden seçilerek, Macron’un ittifakının seçimlerde yenilgiye uğramasına rağmen yeni bir hükümet kurma şansına sahip olduklarını gösterdi.

Yaël Braun-Pivet, muhafazakâr milletvekillerinin desteğini alarak ve Yeni Halk Cephesi (NFP) ve Ulusal Birlik’ten (RN) adayları yenerek, milletvekilleri tarafından yapılan üç tur oylamanın ardından yeni meclisin başkanı seçildi.

Braun-Pivet, 207 oy alan Komünist Parti vekili André Chassaigne’e karşı 220 oy aldı. RN üyesi Sébastien Chenu 143 oyla üçüncü, son olarak Merkezciler üyesi Charles de Courson 12 oy aldı fakat 3. tur oylamadan çekildi.

Macron’un ittifakı, haziran ayında yapılan erken parlamento seçimlerinin ardından soldan daha az sandalyeye sahip olmasına rağmen yeniden seçildi. Mecliste hiçbir grup çoğunluğa sahip değil.

Bir önceki mecliste başkan olarak görev yapan Braun-Pivet, “Son birkaç hafta çok gergin geçti. Ülkenin üçe bölündüğünü, parçalanmış bir ülke olduğunu gördük,” dedi.

Ulusal Meclis başkanlığı Fransa’daki en önemli dördüncü devlet görevi.

Komünist parti milletvekili ve sol ittifakın meclis başkanı adayı olan ve 13 oyla kaybeden André Chassaigne, seçimin Macron ile sağ arasındaki “doğal olmayan bir ortaklık tarafından çalındığını” söyledi.

NFP içinde yer alan La France Insoumise’den (Boyun Eğmeyen Fransa – LFI) müttefiki Mathilde Panot ise sonucun Fransız demokrasisi için “korkunç bir sinyal” olduğunu söyledi.

Marine Le Pen’in RN partisinden üst düzey bir milletvekili ise, her şeye yine mecliste değil Élysée Sarayı’nda karar verileceğini söyledi.

Seçimlerin 7 Temmuz’daki son turundan sonra Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, görevden ayrılan Başbakan Gabriel Attal’ı geçici olarak görevde kalmakla görevlendirdi. Meclis başkanının seçimi, bir parlamento grubu ve müttefiklerinin başbakanlık iddiası için olası bir atlama taşı olarak görüldüğü için özel bir önem kazandı.

Başkan parlamentodaki tartışmaları denetliyor, anayasa mahkemesi gibi kritik görevlere atamalar yapıyor ve yasa tasarılarını incelenmek üzere sevk edebiliyor.

Okumaya Devam Et

AVRUPA

Leyen, manifestosunda Çin’i hedef aldı

Yayınlanma

Ursula von der Leyen Perşembe günü yaptığı açıklamada, Avrupa Komisyonu başkanlığı için ikinci dönem adaylığının bir parçası olarak “Çin’i Tayvan’ı işgal etmekten caydırmaya” çalışacağını söyledi.

“Hint-Pasifik bölgesi dünyanın geleceği için belirleyici bir bölge haline geldi,” diyen Leyen, Avrupa’nın Seçimi başlıklı manifestosunda şu ifadelere yer verdi.

Leyen, “Ortak zorluklarla karşı karşıya olduğumuz Japonya, [Güney] Kore, Yeni Zelanda ve Avustralya ile birlikte çalışacağız… Bu, Çin’i, özellikle Tayvan konusunda, statükoyu askeri yollarla tek taraflı olarak değiştirmekten caydırmak için birleşik devletçiliğimizin tüm yelpazesini kullanmaya yönelik ortak çabalarımızı da içeriyor,” diyerek bugüne kadarki en net açıklamasını yaptı.

ABD böyle bir savaşın 2027 yılına kadar, Leyen’in olası ikinci görev süresinin ortasına kadar gerçekleşebileceğine inanıyor.

Leyen’in Tayvan konusunda birlikte çalışma sözü verdiği dört ülke aynı zamanda NATO’nun dört Hint-Pasifik ortağı.

Leyen manifestosunda ayrıca Çin’in askeri harcamalarındaki hızlı artışa karşı uyarıda bulundu.

Belgede, “2019‘dan 2021’e kadar AB’nin savunma harcamalarının toplamı yüzde 20 arttı. Bu süre zarfında Rusya’nın savunma harcamaları neredeyse yüzde 300, Çin’in ise neredeyse yüzde 600 arttı,” deniyor.

Okumaya Devam Et

AVRUPA

Fransa yakın gelecekte 2100 Ukrayna askerini eğitecek

Yayınlanma

Fransa, bu yıl 2100 Ukraynalı askeri eğiterek ve silah ve üniforma sağlayarak Ukrayna Silahlı Kuvvetleri için tam teşekküllü bir tugay kurmayı planlıyor.

France 3 televizyonunun haberine göre Ukrayna ordusu, Fransız askerlerinin normalde denizaşırı görevlere gitmeden önce eğitildikleri Fransa’daki eğitim üslerinde pratik yapacak.

Televizyon kanalı, askerlere zırhlı araç sürüşüyle ilgili eğitimin de verileceğini belirtti.

Eğitimin süresi iki ay olarak tasarlandı.

Fransız Silahlı Kuvvetlerinin üst düzey yetkilileri, konuya ilişkin henüz bir yorum yapmadı.

Haberde, eğitim hedefinin Aralık 2024’e kadar Ukrayna ordusu için bir tugay hazırlamak olduğu bilgisine yer verildi.

Bu kapsamda Ukrayna ordusuna 128 VAB zırhlı personel taşıyıcı, 18 Caesar kundağı motorlu obüs ve 24 hafif tank teslim edilecek.

Paris ayrıca 2024 yılında Kiev’e askeri kamyonlar, tanksavar güdümlü füzeler ve radarlar da tedarik edecek.

ABD, Ukrayna’ya askeri yüklenici gönderilmesine yönelik yasağı kaldıracak

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar

English