Bizi Takip Edin

DÜNYA BASINI

‘Biden’ın ekonomi politikası AB’yi sert vuruyor’

Yayınlanma

Çevirmenin notu: Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un bu ayın başında Atlantik’in öte yakasına yaptığı dört günlük ziyarette ağzından “karşılıklı dostane ilişkilerin” süreceğine dair taahhüt çıksa da ziyaretin arka planındaki meseleler farklıydı. Macron, ortağının huzuruna bir çanta dolusu şikayet ve suçlamayla beraber gelmişti. Fransa lideri, ziyaretten bir gün evvel ve ziyareti sırasında yaptığı açıklamalarda ABD ve AB ekonomilerinin Amerikan topraklarındaki şirketlere sunulan devasa sübvansiyonlar eşitsiz konumda olduğunu tekrar etti. Fransız gazetesi Les Echos, modern Amerikan siyasetinin ana ilkesini şu şekilde yorumladı: “Önce Amerika, en son Avrupa mı?” Ayrıca Macron, Enflasyonu Düşürme Yasası’nın müzakere edildiği esnada kimsenin kendisiyle temasa geçmeye çalışmamasını “şaşkınlıkla karşıladığını” belirtti. Fransa’nı 1 Ocak’tan 30 Haziran’a kadar AB dönem başkanlığını üstlendiğini anımsatan Macron, “Bir dostunuz olarak saygı görmek istiyoruz” dedi. Le Figaro gazetesinin Washington muhabiri Philippe Gelie, bu sözlerin Macron’un dört yıl önce ABD Başkanı Joe Biden’ın selefi Donald Trump’a söylediği sözlerin yaklaşık olarak aynısı olduğunu anımsattı. O dönem Macron, Beyaz Saray’ın “Avrupalı ​​ortaklarının” çıkarlarını hesaba almaya pek meyilli olmayan eski sahibine “Müttefikler arasında ticaret savaşı olmaz” demişti. Fransa Cumhurbaşkanı, Biden’ın ağustos ayında imzaladığı Enflasyonu Düşürme Yasası’na isyan etmişti; zira yaklaşık 400 milyar dolarlık bir sübvansiyon paketi içeriyordu. Amerikan ekonomisinde “karbondioksit emisyonlarını azaltma” hedefinin yer aldığı yasanın hedefinde, esas olarak Avrupalı şirketler vardı. Rus siyaset bilimci Andrey Kadomtsev, Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın Uluslararası İlişkiler Dergisinde yer bulan makalesinde, iktisadi ilişkilerden Biden ABD’sinin Avrupa’ya Trump’tan çok daha fazla zarar getirdiği ve Washington’un korumacı politikalara geri dönmeye başladığı değerlendirmesini yapıyor.


“Trump’tan da kötü”: Biden’ın ekonomi politikası AB’yi daha da sert vuruyor

Andrey Kadomtsev
16 Aralık 2022

Fransız gazetesi Le Monde, yazarının “Biden’ın AB ekonomisi açısından Trump’tan daha kötü olduğunu kanıtladığını” iddia ettiği bir makale yayımladı. Bu makale ise durumu daha detaylı inceleyecek.

ABD’nin ticaret politikası, 19. yüzyılın tamamı boyunca istikrarlı bir korumacılık sergiledi. Ancak 1930’larda Franklin Roosevelt iktidara gelince durum değişmeye başladı. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra ABD’nin küresel ekonomideki payı yüzde 50’yi geçti. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde Washington, sonraki yıllarda “ticaret serbestisi”nin önde gelen bir savunucusu haline geldi. Buna rağmen ABD, yerli üreticilerin çıkarlarının tehlikeye düştüğü her durumda müttefikleri üzerinde baskı kurmak için jeopolitik üstünlüğünü kullanmaktan geri durmadı.

Korumacılık paradigmasına dönüş, 2008’de patlak veren küresel mali krizden sonra kendini yeniden hissettirdi. Buna eklenen bir diğer faktör de Çin’in ekonomik büyümesindeki hızlanmaydı. Obama görevdeyken, ABD’nin bilhassa önemli gördüğü sektörlerdeki rekabeti örtülü bir biçimde kısıtlayan bir ticaret birliği politikası geliştirmeye çalıştı. Trump yönetimi bu konuda hiç “gözünü budaktan sakınmadı” ve hem muhaliflere hem de potansiyel müttefiklere gümrük vergisi darbeleri indirdi. Ayrıca The Economist’e göre Cumhuriyetçi Başkan, devlet satın alma sözleşmelerinin Amerikalı tedarikçilerle yapılmasını teşvik eden en az on kararname imzaladı.

Trump’ın mağlubiyeti ve Josef Biden’ın gelişi, AB genelinde geniş kapsamlı bir rahatlamaya ve aynı şekilde beklentilerin yükselmesine neden oldu. Trump’ın retoriği karşısında korkuya kapılan Avrupalılar, geleneksel düzeni temsil eden bir başkanın dönmüş olmasını memnuniyetle karşıladılar. Biden, Amerika’nın temel dış politika taahhütlerini koruma planlarını açıkladı. Fakat Washington, Avrupa için endişe verici görünen sinyaller göndermeyi sürdürdü. Örneğin, yeni Dışişleri Bakanı Antony Blinken, AB’yi Çin ile yatırım anlaşması yapmaması konusunda defalarca uyardı. Söz konusu anlaşmanın 2020’in sonunda imzalanmasının ardından Biden’ın temsilcileri derin hüsran yaşadıklarını dile getirdi.

Göreve başladıktan kısa bir süre sonra Biden, Amerikan devlet şirketlerine yabancı mal ve hizmet alımına yeni kısıtlamalar getiren bir kararname çıkardı. ABD hükümetinin yıllık satın alma bütçesi 600 milyar dolardan fazla. Biden’ın kararnamesi, devletin elindeki işletmelerin tüm bu bütçeyi en başta “Amerikan üretimi” mal ve hizmetlere harcamasını şart koşuyordu. Böylelikle kendisini Trump’ın düşmanı olarak konumlandıran yeni başkan, fiilen selefinin politikasını sürdürmüştü. Trans-Atlantik ilişkilerde, Trump’ın güttüğü “Önce Amerika” politikasının tetiklediği soğumanın Washington’u hiç ürkütmediği ortaya çıktı.

Avrupa, Trump’ın gidişiyle ABD ile “özel ilişkileri” sürdürme mücadelesinden sonuç alamayacağının iyiyden iyiye farkına varıyor. Avrupa Birliği, bundan ziyade artık Washington’u “özel” ilişkilerde uzun vadeli çıkarları korumanın önemi konusunda ikna etmeyi sürdürmek zorunda kalacak. Avrupalı uzman İvan Krastev’in bir yıl önce işaret ettiği gibi, “Amerikalılar Avrupa’ya dünyanın değiştiğini izah etmeye çalışıyor”. Eski düzene dönüşe dair fikirler birer illüzyondan ibaret. Avrupa Birliği, Avrupalıların güçlü yanları olarak gördüğü birçok şeyin ABD tarafından küçümsendiğini anlamak zorunda kalacak. Ortak bir Atlantik ötesi teknolojik saha yaratma fikri böyle bir şey. ABD, Biden ile birlikte böyle bir şeyin olmayacağını açıkça ortaya koyuyor: “Amerika bölgesi, Çin bölgesi ve bir teknolojik duvar olacağını düşünüyorlar. İki bölgede birden iş yapmak imkansız hale gelecek, standartlarda sorunlar başlayacak.

Biden’ın Avrupa’ya yaptığı ilk ziyarette, Amerikan tarzındaki “normlara dönüşün” politika değil, yöntem değişikliği gerektirdiği açığa çıktı. Biden gümrük vergilerini artırmıyor. Hatta uçak üreticilerine sübvansiyonları ve ABD ile Avrupa arasındaki çelik ve alüminyum üzerindeki gümrük vergilerine dair anlaşmazlıkları çözmeyi bile kabul ediyor. “Stratejisi, iç pazarın korunmasına odaklanarak kârdan çok sanayiye yönelik.” Biden, seçim kampanyası sırasında dış politikayı “Amerikalı işçilere daha fazla yarar getirecek” şekilde değiştirme sözü vermişti.

Le Monde’a göre genel manada Biden, bu farklılaşma dahilinde sadece korumacılık değil, milliyetçilik politikasına da geri döndü. Biden, Trump’ın “Amerika’yı Yeniden Büyük Kıl” [Make America Great Again] sloganı yerine kapsamlı bir strateji ortaya koydu: “ABD’nin üretimini ülkeye taşıyacağız.” Biden yönetimi, mikro çip endüstrisini sübvanse etmek için 280 milyar dolar, sözümona enflasyonu düşürme yasası [IRA] kapsamında diğer sektörlere 370 milyar dolar ayırıyor. Avrupa’yı endişelendiren şu: “Bunca yıldır dünyaya korumacılığa karşı ihtar veren Amerika, şimdi bunu destekliyor. Ülke, katma değer yaratmadaki stratejik zincirleri ülkesine geri gönderme zamanının geldiği konusunda fikir birliğine vardı.” Bu arada üretim tesislerinin büyük bir kısmını kaybeden AB’nin, artık denizaşırı ortağının bu beklenmedik hareketine nasıl yanıt vereceği konusunda hiçbir fikri yok.

Ağustos ayında kabul edilen Enflasyonu Düşürme Yasası, aslen ABD ekonomisinin karbondan arındırılmasını teşvik etmek için yüz milyarlarca dolar değerinde sübvansiyon tahsis etmek üzere tasarlandı. Avrupa Birliği yıllardır ABD’yi olumsuz iklim değişikliklerine karşı önlemlerin uygulanmasını hızlandırmaya çağırıyordu. Fakat Biden yönetiminin “yeşil tedbirlerinin” kapsamı, tıpkı uygulamada olduğu gibi, Avrupalı yetkilileri ve sanayicileri şoka sürükledi. Batılı gözlemciler, Ukrayna ihtilafı devam ederken “Batı’nın daha güçlü konsolidasyonu” yönündeki resmi beyanlara rağmen, yeni bir ticaret savaşı tehdidinden bahsetmeye başladılar.

Kasım ayında Fransız gazetesi Le Figaro, AB İç Pazar Komiseri Thierry Breton’un “Avrupa’ya yerleşmekle hiçbir ilgisi olmayan 367 milyar dolar değerindeki devasa sübvansiyonları” eleştirdiğini aktardı. AB yetkilisine göre Beyaz Saray’ın girişimlerinin ardında ABD şirketlerine rekabet avantajı sağlanması yatıyor. İlk itiraz edenlerden biri Paris oldu. Fransa Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire, Biden’ın ekonomi politikasının ABD ve Çin’in gerisinde kalan Avrupalıların “teknolojik, endüstriyel ve ekonomik geri kalmışlığını” ağırlaştırabileceğine dikkat çekti. Bu, dünyanın en büyük iki ekonomisine “tam yetki veriyor”.

Biden yönetiminin tahsis etmeyi planladığı sübvansiyonlardan aslan payı, işletmeleri ABD’de veya Kanada ve Meksika’da bulunan şirketlere gidecek. ABD topraklarında üretilen “yeşil” ürünlerin tedarikçileri, perakende fiyatının yüzde birkaç düzinesine ulaşabilen vergi muafiyetleri isteme hakkına sahip. AB’de üretilen ithal ürünler bunlardan istifade edemeyecek. AB liderliği, bu sözde “destek tedbirlerinin” DTÖ tüzüğünde teminat altına alınan uluslararası ticaret ilkeleriyle açıkça çeliştiğini savunuyor. ABD, AB’nin feryadının haksız olmadığını kabul etmeye de hazır. Fakat her şeyden önce Washington, bu yasanın siyasi skandala batmış Kongre’nin onayını almasının tek yolunun bu olduğunu söylüyor. İkincisi, hiçbir şey Avrupalıları DTÖ’ye şikayette bulunmaktan alıkoyamaz. Ancak işin püf noktası, Trump gibi Biden’ın da uluslararası ticaretin tüm mimarisinde “reform” yapılması gerektiği bahanesiyle Dünya Ticaret Örgütü’nün organlarına keyfi olarak yeni üye atanmasını engellemesi.

IRA, ABD ile AB arasında büyüyen sayısız ekonomik anlaşmazlığın en son örneklerinden yalnızca bir tanesi. Bu yıl, doğu yarımkürenin ordularıyla yeni sözleşmeler konusunda Amerikan ve Avrupalı silah üreticileri arasındaki daha şiddetli bir mücadeleye sahne oldu. Brüksel makamları, AB’nin iç pazardaki payı yüzde 40’a düşen üretim sektörünü korumak için tedbirler alıyor. Bu mücadelede gözle görülür sonuçlar elde edilecekse, Amerikalı silah tedarikçilerinin Avrupa pazarındaki varlığının kısıtlanması elzem. Bu tedarikçiler, Washington’dan doğrudan ve dolaylı kayda değer miktarda sübvansiyon alıyor. Fakat, AB’den gelen mali yardımlar makul olarak sınırlı. Ayrıca, aynı zamanda NATO üyesi olan birçok AB üyesi, ABD’den silah alımını ilave askeri ve siyasi garantilere yapılan yatırımlar olarak görüyor.

Amerika, yaptırıma dayalı bir politika yoluyla bile kendisine tek taraflı ekonomik avantajlar sağlıyor. Ukrayna’daki ihtilafın şubat ayı sonunda yeni bir boyuta ulaşmasının ardından Biden’ın Rusya’ya karşı yaptırımlara yönelik tüm girişimleri Avrupalı siyasi çevrelerde coşkuyla karşılanmıştı. Washington, “Rusya’yı kontrol altına alma” zaruretine ilişkin söylemini durmaksızın şiddetlendiriyor ve AB’nin Moskova’ya yönelik yaptırımları sıkılaştırmasına neden oluyor. Bununla birlikte hammadde tedariki ve Rusya ile ticarete dönük yeni kısıtlamalar, birçoğu Amerikan şirketlerinin kayda değer rakipleri olan doğu yarımküre üreticilerine hissedilir zararlar veriyor. Şu an AB ülkeleri, Rusya’dan çok daha ucuz boru hattı gazı yerine, ABD’den pahalı sıvılaştırılmış doğalgazı alımını giderek artırmak zorunda. Nihayetinde düzenli olarak, yükselen maliyetler nedeniyle Avrupa’daki üretimin ABD’ye kaydığına dair haberler geliyor.

Biden’ın zaferinin ardından ortaklar ve vekiller, yeni başkanın “ABD’nin müttefiklik taahhütlerine dönüşe” dair sözlerinin ardından, en azından Trump yönetiminin Avrupa ve Asya ülkelerine uyguladığı sayısız ekonomik cezayı hafifletecek hamlelerin geleceğini zannettiler. Fakat Biden’ın görevdeki iki yılı, Demokrat başkanın da yalnızca Amerikan ekonomisini canlandırmaya yönelik tedbirlere odaklandığını gösterdi.

Koronavirüs pandemisinin sona ermesiyle Amerikan ekonomisini eski haline getirme ve kontrolden çıkan enflasyonla mücadele etme zamanı geldi. Biden’ın azalan popülaritesi ve ara seçimlerde Kongre’nin alt kanadını kaybedeceği bir ortamda Beyaz Saray, ulusal rekabet gücünü güçlendirme yönündeki çıkarlarına ters düşecek tedbirleri kaldıramaz. “Çin’le mücadele” gündemi, Amerika’nın yeniden sanayileşmesini kastediyor. Ayrıca, ülke ekonomisinin hızlı bir şekilde karbondan arındırılmasına dönük planlar, ekonominin birçok sektöründe teknolojik paradigmanın değiştirilmesini gerektiriyor.

Son seçimlerde Trump’ın yenilmesine rağmen kâr odaklı politikası Amerikan seçmeninin yaklaşık yüzde 50’sinin desteğini almaya devam ediyor. İzolasyoncu duygudurum da müesses nizam içinde güç kazanıyor. ABD’nin “devasa ve büyüyen” bir iç pazara ve küresel askeri varlığını sürdürmeyi mümkün kılan finansal fırsatlara sahip dünyanın tek gücü haline geleceğine dair inanç oldukça popüler. Bu modelde, ekonomik sorunlar, artan borç yükü, yaşlı nüfustaki kronik işsizlik ve artan eşitsizlik nedeniyle Avrupa’nın istikbalinde istikrarlı bir çöküş gözlemleniyor. Öngörülen neticelerden biri, milliyetçilik ve korumacılığın patlak vermesi. Amerika, bu bakış açısı doğrultusunda ilerisi için plan yapıyor.

Biden, ülke içindeki endişeler ve Avrupa’nın yıllardır var olan inançlarına oynayarak başarılı bir biçimde ülkesi adına tek taraflı avantajlar sağlıyor. Amerikan müesses nizamı, mevcut başkan şahsında, eşit koşullarda rekabet girişimlerinin ABD’nin çıkarlarına tecavüz olarak algılandığını açıkça ortaya koyuyor. AB için tehlikeler giderek artıyor: Avrupalılar, Washington’un baskısına boyun eğdikten sonra her seferinde dünyanın en iyi ekonomilerinden biri olma konumlarını geri dönülmez bir şekilde kaybetme riskiyle karşı karşıya kalıyorlar.

DÜNYA BASINI

Amerikan zihniyetinin parçalanışı

Yayınlanma

Yazar

Thomas Fazi

14 Temmuz 2024

Gerçekle kurguyu artık ayırt edemez duruma geldiğinizde kitlesel şizofreni kaçınılmaz sonuç olur.

Trump’a yönelik suikast girişiminden sonra, pek çok destekçisi sosyal medyada bunun bir “yalnız çılgının” eylemi değil, Amerikan “derin devleti” tarafından düzenlenen bir operasyon olduğunu öne sürmeye başladı. Çatıda silahlı bir kişinin varlığını bildiren kişilerin polis tarafından görmezden gelindiğine dair hikayelere veya polis keskin nişancısının saldırganı vurmak için onun ateş etmesini neden beklediğine dair sorulara işaret ediyorlardı. Bu tür teorilerin ortaya çıkması bekleniyordu ve önümüzdeki günlerde ve haftalarda bu teorilerin hızla yayılmasını bekleyebiliriz.

Daha şaşırtıcı olan ise, saldırının hemen ardından ABD’de “staged” [kurgulanmış] kelimesinin trend olmaya başlamasıydı. Görünüşe göre, Demokrat/Trump karşıtı çevrelerde yaygın olan bu inanç, Trump’ın popülaritesini artırmak için bu olayın bizzat kendi tarafından planlanmış olabileceği yönündeydi.

Bu kulağa deli saçması gibi gelebilir, ancak bizi şaşırtmamalı. Bu, Batı ülkelerinin, özellikle de ABD’nin bütünüyle oligarşikleşmesinin zehirli meyvesidir. Çoğu insan, seçimlerin bir aldatmaca olduğunu ve perde arkasında ipleri çeken, cinayet de dahil olmak üzere amaçlarına ulaşmak için hiçbir şeyden kaçınmayacak görünmez güçlerin varlığını rasyonel veya bilinçaltı düzeyde anlıyor; yalnızca bu güçlerin kim ya da ne olduğu konusunda hemfikir değiller.

En kötüsü de bu insanların tamamen haklı olmaları; perde arkasında ipleri tutan kötü niyetli güçler —ister ulusal güvenlik devleti, istihbarat teşkilatları, askeri-endüstriyel kompleks, Wall Street, vb. olsun— bariz biçimde var. Tıpkı kitle medyasının sunduğu sahnedeki gerçekliğin de bariz bir şekilde sahte olması gibi.

Bunun kaçınılmaz sonucu, şu anda Amerika’da tanık olduğumuz kolektif zihnin parçalanmasıdır. Gerçekle kurguyu ayırt edemediğinizde —Trump’ın ikonik yumruk kaldırma fotoğrafının Hollywood filminden çıkmış gibi göründüğünü düşünen insanları gerçekten suçlayabilir miyiz? — ve yaşadığınız söylenen gerçeklikle [demokrasi/oligarşi] rasyonel veya içgüdüsel gerçeklik algınız arasındaki uyumsuzluk çok sarsıcı hale geldiğinde, kitlesel şizofreni kaçınılmaz sonuç olur.

Kasım ayında kim kazanırsa kazansın, Amerika’nın bundan nasıl kurtulabileceğini görmek zor.

Trump’a suikast girişimi: İlk bulgular, ilk tepkiler

Okumaya Devam Et

DÜNYA BASINI

Sevim Dağdelen: Almanya’nın ABD’nin hegemonya arayışına boyun eğmeyen farklı bir dış politikaya ihtiyacı var

Yayınlanma

Yazar

Çevirmenin notu: Almanya’da yeni kurulan Sahra Wagenknecht İttifakı’nın (BSW) dış ilişkiler sözcüsü Sevim Dağdelen, yeni kitabı NATO: A Reckoning with the Atlantic Alliance [NATO: Atlantik İttifakı ile Hesaplaşma] ile birlikte NATO’nun kendi etrafında yarattığı “demokrasi ve insan hakları için çalışan savunma ittifakı” mitini yıkmayı hedefliyor. Çin Komünist Partisi (ÇKP) çizgisinde yayın yapan Global Times’a verdiği bu mülakatta, Ukrayna savaşını NATO’nun doğuya doğru genişlemesinin başlattığına işaret eden Dağdelen, Almanya’nın bir “vasal devlet” gibi hareket ettiğini ve Asya-Pasifik’te de aynı vasallığın Japonya ve Filipinler gibi ülkeler için geçerli olduğunu savunuyor.


NATO’nun temel görevi ABD’nin hegemonik hırslarını desteklemektir

Global Times
9 Temmuz 2024

Editörün Notu:

2024 NATO Zirvesi salıdan perşembeye kadar Washington’da gerçekleştirilecek. NATO, sürekli genişlemesiyle birlikte, bölgesel bir güvenlik ittifakından küresel bir örgüte dönüşüyor. NATO’nun genişlemesinin dünya üzerinde nasıl bir etkisi var? NATO’nun özü nedir? Alman Federal Meclisi’ndeki Sahra Wagenknecht İttifakı grubunun dış ilişkiler sözcüsü ve NATO’nun önde gelen eleştirmenlerinden Sevim Dağdelen bu konulardaki görüşlerini Global Times (GT) ile paylaştı.

GT: NATO: Atlantik İttifakı ile Hesaplaşma adlı kitabınızda, bu yılın NATO’nun kuruluşunun 75. yıldönümü olduğunu ve NATO’nun gücünün zirvesinde göründüğünü belirttiniz. Fakat aynı zamanda kuruluşundan bu yana en ciddi krize de sürükleniyor. Sizce NATO neden krizde?

Dağdelen: Washington’daki zirvede NATO, ABD’nin peşine takılarak tırmanma ve genişleme politikasını pekiştirme niyetinde. Bu insanlar Rusya, Çin ve Ortadoğu’yu aynı anda ele geçirebileceklerini hayal ediyorlar ve “üç cephede” bir çatışmaya hazırlanıyorlar. Ukrayna’da Rusya’ya karşı her zamankinden daha yoğun bir vekalet savaşı yürütülüyor; ticaret savaşının ilk atışı elektrikli otomobillere yönelik cezalandırıcı gümrük vergileri şeklinde Çin’e karşı yapıldı; aynı zamanda, NATO’nun doğuya doğru genişlemesinin Rusya’ya yaptığı gibi Çin’i kuşatmak ve ona meydan okumak için ortaklık anlaşmaları yoluyla bir Asya NATO’su inşa edilmeye çalışılıyor. Bu angajmanlar muazzam mali kaynaklar tüketiyor ve NATO kendi küresel hegemonya iddiasının bir sonucu olarak aşırıya kaçma ve kendi kendini tecrit etme ile karşı karşıya. Çok kutuplu bir dünyanın ortaya çıkışını kabul etmektense kendi çöküşünü riske atmaya hazır.

GT: NATO zirvesinin gündeminde Ukrayna’nın NATO’ya katılımı ile ilgili tartışmaların yer alabileceği bildirildi. Sizce Batı Ukrayna’ya ne kadar destek vermeye devam edebilir?

Dağdelen: ABD, Rusya’ya karşı vekalet savaşını sürdürebilmek için diğer NATO üyelerinin, özellikle de Almanya’nın kaynaklarını şimdiye kadar olduğundan çok daha fazla kullanmaya bel bağlıyor. Alman hükümeti, ABD’nin Ukrayna’ya destek şartlarını yerine getirebilmek için kendi halkına karşı toplumsal bir savaşa girmek zorunda. Başka bir deyişle, ABD kendi savaşları için diğer NATO üyelerini otobüsün altına atıyor. Bu durum yıllarca sürebilir ve Avrupa’nın toplumsal ve iktisadi olarak çöküşe geçmesi ve istikrarsızlaşması riskini beraberinde getirir. Bu arada Avrupa halkları, nükleer silahlarla öncelikle Avrupa’da yapılacak ve kıtayı harabeye çevirecek bir Üçüncü Dünya Savaşı’na yollanma riskiyle karşı karşıyadır. Bu bağlamda, kendi birliklerimizi konuşlandırmayı düşünmek ya da Ukrayna’nın Alman silahlarıyla Rusya’ya saldırmasına rıza göstermek ateşi körüklemek demektir.

GT: ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg geçtiğimiz günlerde Çin’in Avrupa’nın “Soğuk Savaş’ın sona ermesinden bu yana en büyük güvenlik tehdidini” beslediğini belirtti. Bu bakış açısını nasıl değerlendiriyorsunuz? Avrupa’daki tehlikenin temel nedeni nedir?

Dağdelen: ABD, NATO’daki müttefikleriyle birlikte Çin’i tehdit etme üzerine bahis oynuyor ve diğer ülkelerin Çin’e ne yapıp ne yapmaması gerektiğini söyleyebileceği bir sömürge ilişkisine geri dönmeyi hayal ediyor. Bu yeni-sömürgeci yanılsamanın bir sonucu olarak uluslararası politikada çok tehlikeli bir dönemden geçiyoruz. Amaç, daha da sert ekonomik savaş kapasitesine sahip olmak ve nükleer bir gücün dize getirilebileceği inancıyla Rusya’yı uluslararası alanda izole etmek. Buradaki fikir, Rusya’yı mahvederek Çin’i ele geçirmek ve böylece eski ve artık kaybolmakta olan hegemonyayı yeniden kazanmak. Bu dünya görüşü son yıllardaki gelişmeleri göz ardı ediyor. Bununla birlikte, sadece Çin’e karşı değil, aynı zamanda Hindistan ve Vietnam gibi ülkeleri daha yumuşak başlı hale getirmeyi ve NATO’nun onları kendi çıkarları doğrultusunda kullanmasını sağlamayı amaçlıyor.

GT: Bazı gözlemciler NATO’nun bölgesel bir güvenlik ittifakından küresel bir örgüte dönüşmekte olduğuna inanıyor. Sizce NATO’nun genişlemesinin dünya üzerinde nasıl bir etkisi oldu? NATO’nun genişlemesi Avrupa’yı daha güvenli hale getirdi mi?

Dağdelen: NATO’nun doğuya doğru genişlemesi bugün Avrupa’da yaşanan çatışmaların temel nedenidir. ABD, Rusya’ya kendi sınırlarında meydan okumaya karar verdi ki bu Amerika kıtasında ABD sınırı söz konusu olduğunda hiçbir zaman hoş görülmemiş bir şeydi; 1962’de Küba füze krizindeki tepkiye bakın. Barış isteyen herkes NATO’nun bu genişlemesini durdurmalıdır. Aynı meydan okuma konsepti, bu aşamada hâlâ Avustralya, Yeni Zelanda, Japonya ve Güney Kore ile güvenlik ortaklıkları yoluyla ve Filipinler ve Tayvan adasının da katılımıyla Çin’e karşı kullanılmak isteniyor. Aynı zamanda ABD, Çin karşıtı bir cephe oluşturmak amacıyla Japonya ve Filipinler arasında askeri işbirliğini teşvik etmektedir. ABD’ye bağlı NATO, Japonya ile birlikte çalışıyor ve bu da Japonya’yı Asya’da Çin’e karşı ana devlet haline getirecek, tıpkı Almanya’nın Avrupa’da Rusya ile karşı karşıya gelmesi gibi.

GT: NATO demokratik değerleri ve insan haklarına bağlılığı olan bir savunma ittifakı olduğunu iddia etti, fakat sürekli olarak dünya çapında savaşları kışkırttı. Bu çelişkiyi nasıl görüyorsunuz ve NATO’nun özü nedir?

Dağdelen: NATO’nun temel görevi ABD’nin hegemonik hırslarını desteklemektir. Bu görevi gizlemek için kullanılan üç efsane, NATO’nun uluslararası hukuk, demokrasi ve insan haklarını temsil ettiğini iddia eder. Bu mitler gerçekler karşısında yıkılmaktadır: ABD tek başına son 20 yılda yürüttüğü yasadışı savaşlarda 4,5 milyon insanı öldürmüştür. İnsan haklarına gelince, dikkatler sadece NATO ülkelerinin milyonlarca kendi vatandaşının temel sosyal haklarının ihlali üzerinde değil, aynı zamanda örneğin ABD’nin Guantánamo Körfezi’ndeki işkence kampını işletmesi üzerinde de yoğunlaşıyor.

GT: Ukrayna krizinin patlak vermesinden bu yana NATO’nun askeri harcamaları önemli ölçüde arttı. Artan askeri harcamalar Almanya’ya ve diğer Avrupa ülkelerine ne kazandırdı? Askeri harcamalardaki sürekli artış NATO’yu gerçekten her zamankinden daha “büyük, daha güçlü ve daha birlik içinde” yapabilir mi?

Dağdelen: Silahlanma hamlesi 2014 yılında, NATO üyeleri yüzde 2’lik hedef üzerinde anlaştıklarında başladı. Örnek olarak Almanya için bu, silahlanma harcamalarında büyük bir artış anlamına geliyordu; şu anda eğitim, sağlık ve altyapıdan eksik olan para. Belirlenen düşmanlar olan Rusya ve Çin’in, Sovyetler Birliği’nin yaptığı gibi silahlanma yarışı ile yerle bir edilebileceği, silahlanmaya daha fazla kaynak harcamaya zorlanabileceği ve nihayetinde içeriden istikrarsızlaştırılabileceği gibi bir yanılsama var. Tek sorun, tarihin bu kez tersine işliyor gibi görünmesi ve nihayetinde istikrarsızlaştırılanın sadece kendi toplumlarımız olacak olması.

GT: Almanya, Fransa ve İspanya ortak bir askeri tatbikata katılmak üzere Japonya’yı ziyaret edecek. NATO ülkelerinin Asya-Pasifik bölgesinde askeri tatbikatlar yapmasını nasıl değerlendiriyorsunuz? NATO Asya-Pasifik bölgesine doğru genişlerse bu Avrupa’nın çıkarlarına hizmet eder mi?

Dağdelen: NATO şimdi ABD’nin Hint-Pasifik’teki hegemonik hırslarına büyük destek verecek. Bunun ABD’nin kaynak tasarrufu yapmasına yardımcı olması gerekiyor. Japonya, Güney Kore ve hatta Filipinler gibi ülkeleri kasıtlı olarak Çin ile çatışmaya itmeyi içeriyor. Bu ülkeleri silahlandırmak ya da manevra kılıfına sokulmuş tehditkar askeri jestlerle desteklemek için askeri işbirliğini yoğunlaştırmaya odaklanılıyor. Almanya’ya biçilen rol, Filipinler’in Çin’e karşı bir cephe devleti olarak kapasitesini artırmaktır. Bu felaket bir strateji; temelde, bir vasal devletin diğerini desteklemesi. Avrupa ve Asya’da barış ve güvenliğin bedeli son derece yüksek. Almanya ve Avrupa’nın, Rusya ve Çin ile iyi ilişkiler kurmayı da içeren ve artık ABD’nin hegemonya arayışına boyun eğmeyen farklı bir dış politikaya ihtiyacı var.

Okumaya Devam Et

DÜNYA BASINI

Yeni Birleşik Krallık hükümetinin dış ve savunma politikası

Yayınlanma

Çevirmenin notu: Aşağıda çevirisini verdiğimiz makale, Birleşik Krallık’ın ve dünyanın en eski düşünce kuruluşlarından, Kraliyet’e yakın Royal United Services Institute’ta (RUSI) yayınlandı. Yeni İşçi Partisi hükümetinin dış politika alanında atacağı adımlar merak edilirken, ilk işaret NATO Zirvesi’nde geldi: Başbakan Keir Starmer, İngiliz yapımı Storm Shadow seyir füzelerinin Ukrayna tarafından Rusya içindeki saldırılardan kullanılmasına izin verdiğini açıkladı. Buna ek olarak, Muhafazakâr yönetimlerden farklı olarak, Starmer hükümetinin AB ile ilişkileri düzeltmesi ve Brexit ile ilgili yeni ticari müzakerelere girişmesi bekleniyor. Savunma harcamaları söz konusu olduğunda ise iki parti arasında özel bir fark görülmüyor.


Birleşik Krallık’ın yeni hükümetinin dış ve savunma politikası nasıl olacak?

Malcolm Chalmers
RUSI
5 Temmuz 2024
Çev. Leman Meral Ünal

Birleşik Krallık’ın yeni İşçi Partisi hükümeti, dış politika ve savunma alanında zorlukların arttığı bir dönemde iktidara geliyor. Peki bu dalgalı sularda kendine bir rota çizebilecek mi?

Dış politika ve savunma politikasına ilişkin konular Birleşik Krallık’taki seçim kampanyası sürecinde neredeyse hiç yer almadı. İşçi Partisi’nin NATO, nükleer silahlar, savunma harcamaları, Ukrayna savaşı gibi temel meselelerdeki tutumunu Muhafazakârlardan ayırt etmek son derece güçtü. 2019 seçimlerinin aksine, “vatansever” bir parti olmasına ilişkin verdiği güvenilirlik ciddi bir sorgulamaya tabi tutulmadı. Tam da bu nedenle İşçi Partisi, 14 yıllık Muhafazakâr Parti iktidarının ardından değişim zamanının geldiği yönündeki yaygın kamuoyu havasından rahatlıkla faydalanabildi.

Ancak yeni hükümet ilk gününden itibaren öyle ya da böyle dış politika ve savunma konularında birçok yeni zorlukla karşı karşıya kalacak. Önümüzdeki hafta yeni başbakan Sir Keir Starmer NATO zirvesi için Washington’a gidecek. Bu zirvede ve önümüzdeki aylarda, Orta Doğu ve Ukrayna’da devam eden savaşlar onun devamlı dikkatini ve liderliğini gerektirecek.

Bunlar içinde en acil olanı ise, Gazze savaşının pek yakında geniş bir bölgesel çatışmaya dönüşmesinin muhtemel olması. Sınır ötesi ateşin hacmi daha şimdiden kuzey İsrail’in önemli bir kısmını yaşanmaz hale getirdi. Buna karşılık İsrail ise Lübnan’daki Hizbullah güçlerine karşı hem havadan hem de karadan büyük bir saldırı başlatmaya hazırlanıyor. Bunu gerçekleştirdiği takdirde Lübnan’da yaşanacak can kayıpları, Gazze ile kıyaslanacak kadar büyük olabilir.

Böylesi olaylar zinciri, hükümetin hızla ilerleyen bir krizi yönetme kabiliyetinin en erken imtihanlarından biri olabilir. BM Güvenlik Konseyi’nin daimî üyesi, bölgede konuşlanmış askeri güçleri ve güçlü bölgesel ortaklıkları olan bir ülke olarak Birleşik Krallık’ın bir barış anlaşmasına aracılık etme çabalarında kayda değer bir rol oynaması ve daha geniş çaplı bir bölgesel savaşa dönüşecek bir tırmanışı önlemeye yardımcı olması beklenir.

Orta Doğu’daki durum kötüleşsin ya da kötüleşmesin, yeni hükümetin en başat dış politika önceliği Ukrayna’nın hayatta kalmasına ve başarılı olmasına yardımcı olmak olmalıdır. Önümüzdeki dört ay boyunca hem ABD hem de Fransa başkanları kendi siyasi bekalarına odaklanacak ve dünyadaki meseleleri şekillendirme kabiliyetleri buna bağlı olarak azalacaktır. Buna karşın Birleşik Krallık, tüm büyük Batı demokrasileri arasında en istikrarlı hükümet olma özelliğini taşıyor. Dolayısıyla, olağanüstü bir siyasi akışkanlığın yaşandığı bu dönemde Batı’nın birlik gemisinin dengede kalmasını sağlama fırsatına ve sorumluluğuna sahip.

Ukrayna’nın Rus saldırılarını iki yıldan uzun bir süre boyunca durdurmayı başarması ve bunu yaparken de Rus güçlerine büyük zararlar vermesi, savaşın kendi çıkarlarına uygun koşullarda sonuçlanabileceği umudunu korumasını sağladı. Bundan dört yıl sonra Ukrayna bu çatışmadan Batı ile yakın müttefik olan hür bir ülke olarak çıkmayı başarırsa hem Birleşik Krallık hem de Avrupa daha da güvende olacaktır. Ancak NATO ittifakının güvenilirliği açısından tayin edici sonuçlar doğuracak bir başarısızlık da imkân dahilinde.

İşçi Partisi, AB ile yeni bir güvenlik paktı, Almanya ile iki taraflı bir güvenlik anlaşması ve büyük savunma programları için bir “NATO testi” yoluyla Avrupa ile daha güçlü güvenlik ortaklıkları kurmayı taahhüt etti. Nitekim Ukrayna’ya arka çıkmak için birlikte çalışmak her üç taahhüt için de hayati bir önem taşıyacak. Ne var ki bu taahhütler aynı zamanda, Rus saldırganlığını caydırmada merkezi bir rol oynayabilecek güvenilir Avrupa güçleri oluşturmaya yönelik daha geniş bir taahhüdü de içermeli. Önümüzdeki yıl Beyaz Saray’da kim oturursa otursun, Çin’den gelen meydan okumayla baş edebilmek için Asya’ya daha fazla askeri kaynak aktarılması yönünde amansız bir baskıyla karşı karşıya kalacaktır. Avrupa’nın ve Birleşik Krallık’ın buna hazır olması gerekiyor.

Savunma Bakanı John Healey’in kısa zaman içerisinde başlatması beklenen Stratejik Savunma İncelemesi’nin (SDR) arka planında işte bu durum yatıyor. Şimdi yapılması gereken çok fazla şey var. Seçim öncesinde pek çok zorlu karar ertelenmişti. Planlar ve kaynaklar arasındaki finansman açığı geçen zamanda daha da kötüleşti. Birleşik Krallık silahlı kuvvetlerinin büyük bir bölümü, NATO’nun Rusya karşısında kurulan cephe hattının ihtiyaç duyduğu kritik destekleyicilerden, mühimmattan ve bakım kabiliyetlerinden yoksun.

Diğer Avrupa ülkeleri son yıllarda savunma bütçelerinde çok büyük artışlar yaptı. Örneğin Almanya’nın 2024 savunma bütçesi 98 milyar dolar olarak belirlendi – Bu, NATO’nun kuruluşundan bu yana ilk kez Birleşik Krallık’tan (bu yıl 82 milyar dolar harcaması öngörülüyor) daha fazla harcama yaptığı anlamına geliyor. Buna karşılık Birleşik Krallık’ın kendi konvansiyonel kuvvetlerine yaptığı harcama 2022’den bu yana reel olarak artış göstermedi.

Savunma bütçesine dönük siyasi tartışmalar, GSYH’nin ne kadarının harcandığına odaklanmış durumda. İşçi Partisi, belirli bir zaman çizelgesi ya da finansman planı olmasa da GSYH’nin  yüzde 2,5’ini savunma alanında harcamayı taahhüt ediyor. Ancak Savunma Bakanlığı’nın asıl ihtiyacı olan şey, on yıl veya daha uzun bir süre boyunca her yıl istikrarlı ve kayda değer bir reel büyüme sağlayabilmek. Bu tek adım -SDR’nin bir parçası olarak kabul edilirse şayet- Birleşik Krallık savunma planlaması ve tedarikinde maliyet etkinliğini artırmak için herhangi bir başka önlemden daha fazla şey yapacaktır. İşçi Partisi’nin seçim kampanyasında vaat ettiği gibi ekonomi öngörülenden daha iyi gitse dahi Savunma Bakanlığı’nın ekstra para almayacağı anlamına gelecektir. Fakat aynı zamanda 2008 finansal krizinden sonraki on yılın aksine, GSYİH düşse bile hükümetin savunma bütçesini korumayı taahhüt edeceği anlamına gelecek.

Rusya’dan gelen askeri tehdidin akut niteliği, SDR’nin 2030 yılından önce sahaya sürülebilecek kabiliyet iyileştirmelerine yüksek öncelik vermesi gerektiği anlamını taşıyor. Tarihsel olarak ve bilhassa da 2010’dan sonraki on yılda, Birleşik Krallık’ın büyük bir çatışma için birkaç yıllık bir bildirim alabileceği varsayımı vardı. Nihayetinde silahlı kuvvetler, uzun vadeli büyük programların korunması karşılığında kilit kabiliyetlerin “içinin boşaltılmasını” kabul etmişti. Bugün ise öncelik çok farklı. Avrupa’da büyük bir savaştan kaçınmanın en iyi yolu Rusya’ya böylesi bir çatışmadan kazançlı çıkamayacağını göstermektir. Bu da Birleşik Krallık ve NATO müttefiklerinin Rusya’nın düşünebileceği her türlü saldırganlığa karşı mücadeleye hazır olduklarını göstermeleri demek.

İleriye dönük programda, meyvelerini ancak 2030’dan sonra verecek yatırımlar için hala bir yer olmalı. Ancak bunlar içinde en öncelikli olan, mevcut ve kullanılabilir mühimmat stoklarının olması ve sürekli üretim için gereken tedarik zincirlerinin kurulması. Yeni bakanlar, ayrıca, silahlı kuvvetler genelinde insansız ve otonom yeteneklerdeki etkileyici ilerlemelerden yararlanan programların hızlandırılmasını teşvik etmeliler. Bu, kilit alanlarda kritik ve uygun maliyetli kitlesel gücü yeniden inşa etmek için önemli olacaktır. Bu tür ilerleme fırsatları Ukrayna ve diğer çatışmalarda hemen her gün yeniden ortaya çıkıyor. Böylesi bir dönüşümü mümkün kılmak için Savunma Bakanlığı’nın farklı bir dönem için tasarlanmış düzenleyici engelleri ortadan kaldırmaya ve artık işletilmesi ekonomik olmayan eski ekipmanların emekliliğini öne çekmeye hazır olması gerekecek.

Bu noktada SDR, son savunma incelemelerinde genellikle ihmal edilen bir konu olsa da savunma personeline sunulan teklifin dönüştürülmesi için bir fırsattır. Bu bağlamda ilk sınav, yıllık maaş turu ile gelecek ve hükümetin bütçenin başka yerlerinde kesintiye gitmeden Silahlı Kuvvetler Maaş İnceleme kurumunun tavsiyelerini finanse etmeye hazır olup olmadığı ortaya çıkacaktır.

Akla gelebilecek bütçe anlaşmalarından hiçbiri SDR’nin bu bahsi geçen zor seçimlerden kaçınmasına izin vermeyecektir. Birleşik Krallık silahlı kuvvetlerinin büyük bölümünün şu anda olduğundan daha güvenilir olmasını sağlayabilse bile, diğer müttefiklerin öncülük etmesinin mantıklı olacağı alanlar çıkacaktır. Bu nedenle NATO ve kilit müttefiklerle yapılacak detaylı görüşmeler önümüzdeki aylarda SDR’nin kilit unsurlarından biri olacaktır. İşçi Partisi Almanya ile savunma işbirliğine yüksek öncelik vereceğini zaten açıkça belirtmişti. Ancak ağı çok daha geniş atmalı, Kuzey Avrupa’daki Müşterek Sefer Kuvveti müttefiklerini de dahil etmelidir. Avustralya, Japonya ve diğer küresel ortaklarla güçlü savunma ortaklıkları da bu bağlamda önemli bir potansiyele sahip olacaktır.

NATO-Avrupa’daki yalnızca iki nükleer silahlı güçten biri olan Birleşik Krallık’ın uzmanlaşacağı ana alanlardan biri denizaltı, diğeri ise nükleer kuvvetler olacaktır. 2010’daki savunma incelemesinde yapılan hatalardan biri de caydırıcı modernizasyon programının ertelenmesiydi. Bunun neticesinde, Kraliyet Donanması, bir nükleer silahlı gemiyi devriye gezdirme hedefinde -oldukça tehlikeli bir şekilde- başarısız olma noktasına gelmiştir. Nükleer bütçede yapılan büyük artışlara rağmen bu konuda rehavete kapılmak yersiz olacaktır, zira önümüzdeki yıllarda bu konu bakanların sürekli artan ilgisini gerektirmektedir.

Daha da genişletilmiş bir dış politika

Seçim sonuçlarından aldığı güçlü yetkiyle yeni hükümet, iklim güvenliği ve uluslararası kalkınma gibi uzun vadeli bir ufuk gerektiren küresel meselelerde net hedefler belirleme fırsatına sahip. Geçmiş İşçi Partisi hükümetleri bu küresel hedeflere bariz şekilde öncelik vermişti. İklim güvenliğinin İşçi Partisi’nin beş “misyonundan” biri haline getirilmesi, Starmer yönetiminin bu konuda seleflerini takip edeceğini gösteriyor.

Yeni hükümetin, çağımızın en büyük jeopolitik meydan okuması olan Batı’nın Çin ile ilişkilerini nasıl yöneteceği konusunda da daha net bir rota belirlemesi gerekecek. Son dönemdeki eğilimlerin devam etmesi halinde, şu anda ABD ve Çin arasında yeni bir Soğuk Savaş’ın eşiğindeyiz demektir. Ancak bu rekabetin kuralları ve sınırları her an değişmeye devam ediyor. Özellikle “Küresel Güney” olarak adlandırılan bölgedeki pek çok ülke her iki kampa çekilmeye güçlü bir direnç gösteriyor.

Önümüzdeki beş yıl içinde Tayvan üzerinden bir ABD-Çin savaşı olasılığını göz ardı etmek aptallık olurdu. Yine de Çin ve ABD arasındaki rekabetin derinleşmesinden kaynaklanan en yakın vadeli risk, küresel ticaret sistemi için oluşturduğu tehdittir. ABD, Birleşik Krallık ve AB, Çin ile ilişkilerin “riskten arındırılmasının” getireceği faydaları, daha geniş çaplı bir “ayrışmanın” getireceği kayda değer maliyetlerden ayırmaya çalışıyor. Ancak bu ayrımı uzun vadede sürdürmek zor, zira elektrikli otomobiller konusunda Çin’den uzaklaşmaya yönelik mevcut çabalar da bunu kanıtlıyor. Covid-19 küresel salgını ve Ukrayna savaşının ciddi finansal maliyetleri, Boris Johnson’ın 2019 genel seçimlerinden sonra ortaya koyduğu iddialı planları büyük ölçüde bozmuştu. Bu bağlamda yeni bir ticaret savaşı, Birleşik Krallık’ın yeni İşçi Partisi hükümetinin ekonomik umutları için de benzer bir risk oluşturabilir.

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar

English