Bizi Takip Edin

AVRASYA GÜNLÜĞÜ

Çin Yeni Yıl olan Ejderha Yılı’nı karşılamaya hazırlanıyor

Yayınlanma

Çin Yeni Yılı’ndan manzaralar:

Çin Yeni Yılı yaklaşırken, çeşitli temalı fenerler Çin’in Jiangsu Eyaleti Nanjing Şehri’ni aydınlatarak birçok yerli halk ve turisti kendine çekiyor.

Makao Çin Orkestrası, 3 Şubat’ta Çin’in Makao Özel İdari Bölgesi’nde düzenlenen “Mutlu Çin Yeni Yılı, Haojiang Nehri’ni Kapsayan Bahar” konserinde performans sergiledi.

3 Şubat’ta Çin’in Guangxi Eyaleti Liuzhou Şehri Sanjiang Dong Özerk İlçesi Linxi Kasabası Chengyang Sekiz Hisarı’nda yerli köylüler omuzlarında taşıdıkları yiyeceklerle Yüz Aile Ziyafeti’ne katılmaya gidiyor.

1 Şubat’ta, Çin’in Fujian Eyaleti Xiamen Kenti’nde yaşayan ve Ejderha Yılı temalı kayak kıyafetleri giymiş olan çocuklar Bulutta Çayır Kar Parkı’nda kar oynuyorlar.

24 Ocak 2024 tarihinde, Çin ay takvimine göre Ejderha Yılı’nın gelişini karşılamak ve halka Çin Yeni Yılı dileklerinin sunmak için çiftçi ressamlar, Çin’in Shandong Eyaleti Laoling Şehri Zhuji Kasabas’ının kültür istasyonunda ejderha unsurlu eserler yaratıyor.

3 Şubat 2024 tarihinde, Guangxi Eyaleti Nanning Kenti’nde ticaret alanının yakınındaki tezgahta, çocuğunu kucağında tutan bir ebeveyn Çin Yeni Yılı süsleri satın alıyor.

Çin’in Xi’an kentindeki Tang Hanedanlığı Cennet Bahçesi’nde 24 Ocak 2024 tarihinde düzenlenen Yeni Yıl Fener Festivali’nin insansız uçak tarafından çekilen gece görüntüsü.

Okumaya Devam Et

AVRASYA GÜNLÜĞÜ

Kuzeydoğu Çin’deki Harbin Şehri: Buz ve kar dünyasının güzelliği

Yayınlanma

Kuzey Çin’in manzarasını hep merak ediyorum, Harbin’in buz ve kar atmosferi çok güçlü, buz ve kar dünyasını ilk durağımız olarak seçmemiz son derece doğru, çok güzel burası“.

Songhua Nehri’nin kuzey kıyısında, gece mehtabı altında olan bu buz ve kar dünyası insanlarla dolup taşmış, rengarenk buz fenerleri canlılık katmıştır. Çin’in güney şehrinden gelen turist Bayan He, kendine özgün özelliklere sahip buz ve kar oyunlarını heyecanla deniyor.

Yüzölçümü büyük olan Çin’in kuzeyi ve güneyinin manzaraları çok farklıdır. Kışın ocak ve şubat aylarında, güneyde çiçekler açarken kuzeyde dondurucu soğuk ağır bastırıyor. Büyük iklim farkı da benzersiz iki kutuplu kış turizmi rotaları yaratmıştır – kar oynamak için kuzeye, soğuktan kaçınmak için ise güneye gidiliyor.

Bu kış, Çin’in ünlü “buz şehri” olan Harbin çok popüler oldu. Yeni yıl başı tatili boyunca Harbin, 3 milyondan fazla turist ağırladı ve toplam 5 milyar 914 milyon yuan turizm geliri elde etti.

Harbin’i neden turistik destinasyon olarak seçtiğinden bahseden Bayan He, ilk başta internette dolaşan, “Kuzey Avrupa’ya gitmek için de param var, ancak Kuzeydoğu Çin seyahati daha uyguna mal oluyor” sloganının dikkatini çektiğini, sonrasında birçok Harbin buz ve kar turu videosunu izledikten sonra Harbin’e kar ve buz cazibesini hissetmek için gitmeden edemeyeceğini belirtiyor.

Turistler Harbin buz ve kar dünyasında oynuyor.

Harbin’in “manşete taşınmasıyla” giderek daha fazla insan, bu kuzeydoğu kentinin aydınlanmış gibi olduğunu hissediyor, insanlara “hem tanıdık hem yabancı” geliyor. Tanıdık olan kar ve buz güzellikleri ve misafirperverlik atmosferi, yabancı olan ise Harbin’in “elinden geleni yaparak” turistlere “yeni yemekleri” çıkarmasıdır.

Turistlerin daha iyi bir eğlence deneyimi yaşayabilmesi için Harbin, tatil aktivitelerini zenginleştirmenin yanı sıra hizmet ve tesisleri de geliştirmiştir. Açık hava turistik yerlerde dinlenme, sıcak içecekler, şarj gibi hizmetlerle donatılmış olan dinlenme alanları kurmuştur. “Kuzey ve güney arasında yeme-içme alışkanlıkları açısından epeyce fark var. Turistlerin ihtiyaçlarını mümkün olduğu kadar karşılamaya çalışıyoruz”, Harbin’de bir restoran zincirinin sahibi olan Zhang Li böyle diyor.

Harbin Kenti Daoli Bölgesi’ndeki Merkez Caddesi’nde yerel halk yabancı turistleri sıcak karşılıyor.

Çin’de buz ve kar turizminin ilk başladığı kent olan Harbin, zengin mirasa sahiptir. 60 yılı aşkın bir süredir devam eden buz ve kar kültürü, Harbin buz ve kar turizminin bugünkü muhteşemliğini yaratmıştır. Turistlerin unutamayacağı zengin kar ve buz kaynaklarının yanı sıra Harbin aynı zamanda bir açık hava “Mimarlık ve Sanat Müzesi”dir. Yazar Chi Zijian bir keresinde Harbin’in farklı bölgelerindeki eski binaların mimari tarih kitaplarının dağınık sayfaları olduğunu, her bir sayfanın parlak olduğunu yazmıştır. Turistler şehirde dolaşırken onlara ilk dokunan şey eski binalardır. Merkez Caddesi’ndeki bronz at arabaları, kare taşlarla döşenen yollar, Gogol Caddesi’ndeki birahaneler ve fırınlar…… Hepsi kentin kadim tarihini anlatıyor.

Turistler Harbin Mimarlık ve Sanat Müzesi’nin dışında geziyor. (insansız hava aracı tarafından çekilen fotoğraf)

“Harbin’in kar taneleri turizmden yeşeren çiçekleri gösteriyor. Çin’in buz ve kar sporları konusunda ‘lideri’ olarak Harbin, kendine özgün özelliklere sahip kültür turizmini güçlü bir şekilde geliştiriyor. Buz ve kar turizminde yeni bir yüksek kaliteli gelişme çağı açacaktır”, diye konuştu Çin Turizm Araştırma Enstitüsü Başkanı Dai Bin 5 Ocak’ta düzenlenen Çin Buz ve Kar Turizmini Geliştirme Forumu’nda.

Harbin Mimarlık ve Sanat Meydanı’nda turistler kostümlerle fotoğraf çektiriyor.

Şu anda, dört bir yandan konuklar “buz kentinde” bir araya gelerek kışın en güzel manzarasını oluşturdu.

Okumaya Devam Et

AVRASYA GÜNLÜĞÜ

Xi: ABD, Çin’i başlıca rakip olarak görmemeli

Yayınlanma

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, dün yaptığı açıklamada, Amerika Birleşik Devletleri’nin Çin’i başlıca rakip olarak görmemesi gerektiğini söyledi.

San Francisco’da düzenlenen bir karşılama yemeğinde konuşan Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, “Çin-ABD ilişkilerinin devasa gemisini gizli kayalıklardan ve sığ sulardan uzak tutmak için cevaplanması gereken temel ve kapsayıcı bir soru var: Biz rakip miyiz, yoksa ortak mı?” diye sordu.

Xi, “Diğer tarafı başlıca rakip, en önemli jeopolitik meydan okuma ve tehdit olarak görmenin mantığı, yanıltıcı politika yapımına, yanlış eylemlere ve istenmeyen sonuçlara yol açacaktır” dedi

Çin’in, Amerika Birleşik Devletleri’nin ortağı ve dostu olmaya hazır olduğunu belirten Xi Jinping, “Çin-ABD ilişkilerini ele alırken izlediğimiz temel ilkeler karşılıklı saygı, barış içinde bir arada yaşama ve kazan-kazan işbirliğidir” ifadelerini kullandı.

Okumaya Devam Et

AVRASYA GÜNLÜĞÜ

Dünya İnternet Konferansı’ndan dikkat çekenler

Yayınlanma

2023 Dünya İnternet Konferansı (WIC) Wuzhen Zirvesi, 8-10 Kasım tarihleri arasında Zhejiang Eyaleti’nin Wuzhen şehrinde “Kapsayıcı, Evrensel ve Dirençli bir Dijital Dünya İnşa Etmek – Siber Alanda Bir Kader Topluluğu Oluşturmak için El Ele” temasıyla gerçekleştirilecek. Bu bin yıllık antik kasaba, İnternet Konferansı ile ‘onuncu yılına’ giriyor ve yakında tamamen bilim ve teknolojinin ve beşerinin birleştiği bir yer haline gelecek.

6 Kasım 2022 tarihinde, iki medya muhabiri Wuzhen’in Xizha manzaralı bölgesindeki bir kafede çalışırken.

İnternetle Zhejiang topraklarında ‘kelebek dönüşümü’ yaşandı

İlk Dünya İnternet Konferansı Wuzhen Zirvesi düzenlendiğinde, akıllı giyilebilir cihazlar, insansız araçlar ve benzerleri daha yeni başlamıştı ve hatta bazıları sadece kavramsal ürünlerdi; günümüzde ise akıllı giyilebilir cihazlar yavaş yavaş insanların günlük hayatının bir parçası haline gelmekte ve insansız araçların ticarileşme süreci çoktan başladı bile… Yapay zeka tarafından oluşturulan içerik, dijital insan, Meta-Evren, Web3.0 gündemin önemli konuları haline geldi.

İlk Wuzhen Zirvesi düzenlendiğinde Wuzhen’de dijital ekonomiyle ilgili sadece 12 işletme varken şimdi ise bu rakam bini aştı; Zhejiang’ın ilk büyük ölçekli süper bilgi işlem merkezi olan “Wuzhen Işığı” Tongxiang’a yerleşmiş, dünyada ilk on arasında yer alan aritmetik gücüyle resmi olarak ulusal süper bilgi işlem merkezleri dizisine dahil edilmiştir.

6 Kasım 2022’de, sürücüsüz taksi servisleri Wuzhen sokaklarında.

Bu yılki Wuzhen Zirvesi, ‘Zirvenin Onuncu Yılı’ kapsamlı özel içeriklere dayanarak, Dijital Ekonomi Endüstrisi İşbirliği Konferansı, Yangtze Nehri Deltası Entegrasyonu Dijital Uygarlık Ortak İnşası ve Paylaşımı – Dijital Yangtze Nehri Deltası Kalkınma Konferansı ve Dijital Güçlerle Ortaklaşa Zenginleşme Örnek Bölgesi İnşası ve Sergisi gibi üç etkinliğe daimi ev sahipliği yapacak ve Zhejiang’ın dijital alandaki öncü araştırmalarını ortaya koyacaktır.

Dijitalleşmeye odaklanarak dünya medeniyetleri arasındaki diyaloğun ve kültürel alışverişin teşvik edilmesi

 Dunhuang Araştırma Enstitüsü’nün teslim ettiği ‘Dijital Dunhuang’, 2022 Dünya İnternet Konferansı Wuzhen Zirvesi esnasında “Siber Alanda Birlikte Bir Kader Topluluğu Oluşturma” konseptinin seçkin bir örneği olarak seçilmiştir. Entegre bir büyük ölçekli dijital kaynakları koruma sistemi ve internet entegre Dunhuang kültürel hizmet platformu olan “Dijital Dunhuang”, internet platformu ve teknolojisinin yardımıyla farklı alanların kültürlerinin yayılması ve kültürel başarılarda yenilik yapılması için harika bir örnek oluşturmuştur.

8 Kasım 2022 öğleden sonra Zhejiang Eyaletinin Wuzhen kentinde “Siber Alanda bir kader topluluğu oluşturmak için el ele” temalı bir uygulama vakaları sunumu ve sergi etkinliği düzenlenmiştir. Görselde Dunhuang Araştırma Enstitüsü Başkanı Su Bomin yer almaktadır.

Küreselleşmeden yola çıkılarak alışveriş, birbirinden öğrenme ve hoşgörü, çağın bir gerekliliği haline gelmiştir.

 Günümüzde, dijital uçurum, etik meydan okumalar, dijital yönetişim açıkları ve diğer konular dünya çapında giderek daha belirgin hale gelmektedir ve ortak kalkınma sorunlarını çözebilmek için insanoğlu, uluslararası işbirliği ve açık paylaşıma her zamankinden daha fazla ihtiyaç duymaktadır.

Dünya İnternet Konferansı’nda Dijital Uygarlık üzerine Nishan Diyaloğu’nun yapıldığı mekanın dışında.

Bu seferki Wuzhen Zirvesi, küresel İnternet için ortak bir istişare, inşa ve paylaşım platformu kurmak, siber alanda yeni bir uluslararası işbirliği düzeni oluşturmak, tüm taraflarla aktif olarak el ele vererek dijital uçurumu daraltmak ve daha fazla gelişmekte olan ülke ve insanın interne’in getirdiği kalkınma fırsatlarından faydalanmasını sağlamak amacıyla ve tüm taraflarla ortak çaba sarf etmek umuduyla bir dizi yeni konu ve faaliyet planlamıştır.

Gürül gürül akan sularla çevrelenen Yangze Nehri güneyindeki antik kasaba, internet dalgası ile sonsuz olasılıklara tanıklık etmektedir.

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar

English