Bizi Takip Edin

DİPLOMASİ

Hindistan ve Fransa savunma ve güvenlik işbirliğini görüşüyor

Yayınlanma

Hindistan Ulusal Güvenlik Danışmanı Ajit Doval ve Fransız mevkidaşı Emmanuel Bonne perşembe günü savunma ve güvenlik işbirliği konusunda geniş kapsamlı görüşmelerde bulundular. Hint basınının bildirdiğine göre, bu görüşme aynı zamanda Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Hindistan ziyaretinin zeminini hazırladı.

Hindistan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, görüşmelerde iki ülkenin, “Hint-Pasifik’te kurallara dayalı uluslararası düzen ve stratejik özerklik konusundaki ortak inançlara bağlı olarak barış, istikrar ve güvenliği sağlamak” için stratejik ortaklıklarını ilerletme kararlılıklarını yineledikleri bildirildi.

Açıklamada ayrıca, iki tarafın, “fütüristik teknolojilerin birlikte geliştirilmesini içerecek şekilde savunma işbirliğinin kapsamını genişletmeyi” tartıştığı belirtildi.

Bonne, Doval ile Hindistan-Fransa Stratejik Diyaloğu’nun 36. oturumuna katılmanın yanı sıra, Başbakan Narendra Modi, Dışişleri Bakanı S Jaishankar ve G20 temsilcisi Sherpa Amitabh Kant ile bir araya geldi. Hint medyasının aktardığına göre, konuya yakın kaynaklar, görüşmelerin yeni yılın ilk çeyreğinde Hindistan’a gitmesi beklenen Macron’un ziyaretinin de önünü açtığını söylediler. Ziyaretin Mart ayında olabileceği ancak henüz netleşmediği kaydedildi.

ABD mi yoksa Fransa mı?

Diğer yandan Hint basınında, envanterini güçlendirmek isteyen Hindistan Donanmasının Fransa ile ABD arasında seçim yapmak üzere olduğu yazıldı. İddiaya göre elindeki savaş uçaklarını güçlendirmek isteyen Hindistan, Fransa’dan Rafale-M veya Amerika Birleşik Devletleri’nden Boeing şirketinin geliştirdiği Boeing F/A-18E/F Super Hornet almak için görüşmeleri sürdürüyor.

Eğer Hindistan Fransız Rafale M için anlaşmaya karar verirse, bunun Amerikan savaş uçağı üreticilerinin onlarca yıllık çabaya rağmen Hindistan’ın envanterine girmeyi başaramadığı anlamına geleceği belirtiliyor. Ayrıca, Hindistan askeri uçak endüstrisinde Avrupalı ​​firmaların ağırlığı artabilir.

26 adet Rafale Marine iddiası

Fransız yayın organı La Tribune’de 4 Ocak’ta yayınlanan bir habere göre ise, Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un Mart ayında Yeni Delhi’ye yapacağı ziyarette, iki ülke arasında 26’nın üzerinde Rafale Marine savaş uçağı için sözleşme imzalanabilir. Macron’un ziyaretinin kesin tarihleri henüz ​​açıklanmadı.

AVRUPA

Letonya’nın ardından Polonya da Rus ve Belarus tahıllarına ithalat yasağını değerlendiriyor

Yayınlanma

Polonya Başbakanı Donald Tusk, Letonyalı mevkidaşı Evika Siliņa ile düzenlediği basın toplantısında, ülkesinin, Letonya’nın Rusya ve Belarus tarımsal ithalatı yasaklama kararını inceleyeceğini ve Polonya pazarını istikrarsızlaştırmasını önlemek için tahıl ambargoları uygulamaya bakacağını duyurdu.

Letonya’nın perşembe günü Rusya ve Belarus’tan en az 2025 yılına kadar tarımsal ithalat yasağını onayladı.

Perşembe günü Varşova’da bulunan Letonyalı mevkidaşı ile düzenlediği ortak basın toplantısında, “Letonya’nın bu kararını dikkatlice inceleyeceğiz ve Polonya’nın da uygun adımları atacağını göz ardı etmiyorum,” dedi.

Polonyalı çiftçiler, sınır geçişlerini ve ana yolları kapatmak da dahil olmak üzere Ukrayna’dan artan gıda ithalatını protesto etmeye devam ediyor. Fakat Tusk’a göre, Polonya pazarını istikrarsızlaştırmanın ana suçlusu Ukrayna değil.

Başbakan, “Çok az insan Polonya ve Avrupa pazarının Rusya ve Belarus’tan gelen (tarım-gıda) ürünleri tarafından istikrarsızlaştırıldığının farkında,” iddiasında bulundu.

Kendisi ve Siliņa’nın AB kurumlarını doğudan tahıl ve diğer tarım ürünleri ithalatı için ‘daha iyi, daha güvenli düzenlemeler’ düşünmeye ikna etmeye çalışacaklarını duyurdu. Rusk, “Ukrayna’ya yardım etmek istiyoruz ve aramızda bir fark yok, fakat aynı zamanda pazarlarımızdaki durumu istikrara kavuşturmak ve çiftçilerimizi korumak istiyoruz. Letonya’nın da benzer bir sorunu var,” dedi.

Tusk, Tarım Bakanı Czeslaw Siekierski ve yardımcılarıyla birlikte perşembe öğleden sonra Tarım Zirvesi kapsamında protestocu çiftçilerle bir araya geldi. Fakat protestoların arkasındaki ana hareketlerden biri olan Kırsal Dayanışma (NSZZ RI ‘Solidarność’), sınırda protesto eden çiftçiler de dahil olmak üzere bazı hareketlerin masaya oturmasına izin verilmemesini protesto etmek için birkaç dakika sonra toplantıyı terk etme kararı aldı.

Radio Zet’in aktardığına göre protestocular, “Hükümet çiftçileri aldatmaya çalışıyor,” dedi. Polonya Kümes Hayvanları Yetiştiricileri ve Üreticileri Birliği’nden Andrzej Danielak, Euractiv Polonya’ya verdiği demeçte, “Hayatları boyunca politikacı olan politikacılar, durumla ilgili değerlendirmelerini ifade etmekte çok yavaş ve çok diplomatikler. Düşük fiyatlarla üretim yapan ve aynı zamanda kredilerini geri ödemek zorunda kalan çiftçilerin yaşadığı acıyı muhtemelen hissetmiyorlar,” dedi.

Okumaya Devam Et

DİPLOMASİ

Transdinyester, Rusya’dan diplomatik destek talep etti

Yayınlanma

Moldova’dan tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan eden Transdiyester Milletvekilleri Kongresi, Kişinev ile ilişkilerin düzeltilmesinde Moskova’dan diplomatik destek talep etti.

Kongrede kabul edilen kararda, bölge topraklarında 220 binden fazla Rusun yaşadığı gerçeğinin dikkate alınması istenildi. Buna ek olarak, Rusya’nın Dinyester’deki ‘benzersiz barış gücü deneyiminin’ yanı sıra müzakere sürecindeki garantör ve arabulucu statüsüne de atıfta bulunuldu.

Transdinyester Dışişleri Bakanı Vitaliy İgnatyev, Rossiya 24 televizyonuna verdiği demeçte Transdinyester yetkililerinin Moldova ile ilişkilerin çözümünde Rusya’nın diplomatik desteğini beklediğini söyledi.

İgnatyev, “İlk olarak Transdinyester’e diplomatik destek sağlama çağrısından bahsediyoruz. Rusya’nın Transdinyester sorununun çözümünde sorumlu bir garantör olduğunu söylüyoruz,” ifadelerini kullandı.

Bakan, Rus barış güçlerinin Dinyester kıyılarında güvenliği sağladığını ve Moskova’nın ‘beş artı iki’ müzakere formatında (Moldova, Transdinyester, AGİT, Rusya, Ukrayna, Avrupa Birliği ve ABD’den gözlemciler) yer aldığını hatırlattı.

İgnatyev, “Rusya’nın Transdinyester’de 220 binden fazla Rusya vatandaşının ve yüz binlerce yurttaşının yaşadığı hakikatini dikkate almasını bekliyoruz. Tüm bu insanlar Rusya’nın müzakerelere aktif katılımını sürdürmesini umuyor. (Kişinev tarafından uygulanan) tüm bu ekonomik baskı tedbirlerinin Moldova’nın müzakere sürecine katılmayı reddettiği bir ortamda uygulandığını belirtmek isterim. ‘Beş artı iki’ formatı Moldova tarafı tarafından fiilen dondurulmuş durumda ve ayrıca üst düzey liderler düzeyindeki toplantıları da reddediyor,” diye konuştu.

Kişinev ile Tiraspol arasındaki ilişkiler 2020 yılında Moldova Cumhurbaşkanı Maya Sandu’nun seçilmesinin ardından giderek kötüleşmeye başlamış, Sandu da Tiraspol’e yönelik bir dizi sert açıklama yapmış ve Transdinyester lideri Vadim Krasnoselskiy ile görüşmeyi reddetmişti.

Moldova makamlarının bu yılın başından itibaren Transdinyester’e ülke toprakları üzerinden gelen mallardan vergi almaya karar vermesinin ardından durum daha da kötüleşti.

Rusya: Transdinyester sakinlerinin çıkarlarını korumak Moskova’nın önceliklerinden biri

Bununla birlikte konuya ilişkin açıklama yapan Rusya Dışişleri Bakanlığı, Transdinyester sakinlerinin çıkarlarını korumanın Rusya’nın önceliklerinden biri olduğunu bildirdi.

Bakanlık, “Tüm talepler Rusya’nın uzman kurumları tarafından her zaman dikkatle değerlendirilmektedir,” değerlendirmesini yaptı.

Okumaya Devam Et

DİPLOMASİ

Japonya, Rusya’ya yönelik yaptırımları genişletti

Yayınlanma

Japon hükümeti, Ukrayna’daki durum nedeniyle Rusya’ya yönelik yaptırım listesini 12 kişi ve 36 kuruluşu ekleyerek genişletti. Söz konusu karar, Japonya Bakanlar Kurulu’nun resmi gazetesinde yayımlandı.

Yayımlanan listeye göre, Kaluga oblastı Çocuk Hakları Komiseri İrina Ageyeva, Rostov oblastından meslektaşı İrina Çerkasova ve Çeçen Cumhuriyeti İnsan Hakları Komiseri Mansur Soltayev’e, tespit edilmeleri halinde mal varlıklarının dondurulmasını öngören kişisel yaptırımlar uygulandı.

Diğerlerinin yanı sıra Çeçen Hükümeti Başkanı Muslim Huçiyev ve Çeçen İçişleri Bakanlığı’na bağlı Rusya Kahramanı Ahmet Hacı Kadirov’un adını taşıyan özel polis alayının komutanı Zamid Çalayev’e de kişisel kısıtlamalar getirildi.

Japonya, ayrıca Rus iş insanı Artyom Uss ve Devlet Taşımacılık Leasing Şirketi (GTLC) CEO’su Yengeniy Diyetriç’i de yaptırım listesine dahil etti.

Tokyo’nun kişisel yaptırımlarından Artek direktörü Konstantin Fedorenko ve Unarmiya’nın Sivastopol’daki bölgesel şubesinin personel şefi Vladimir Kovalenko da etkilendi.

Japon yetkililer ayrıca Tinkoff Bank’ı da yaptırım listesine aldı. Hem bireylerin hem de kuruluşların mal varlıklarının dondurulmasını öngören yaptırımların 31 Mart’ta yürürlüğe gireceği vurgulandı.

Listede yer alan kuruluşlar arasında Aviadvigatel, Aeroscan, Neva Electronics, Kalaşnikov Concern, Almaz-Antey, Uralvagonzavod, Bazalt, United Shipbuilding Corporation, Angstrem, NPO Aurora, Impulse ve Novator Design Bureau gibi savunma sanayi şirketleri de bulunuyor. Yaptırımlar ihracat kısıtlamaları öngörüyor. Mal varlıklarının dondurulmasını öngören listelerde FSUE Atomflot ve GTLC de yer alıyor.

Japonya’nın çeşitli aşamalarda uygulamaya koyduğu yaptırımlar, halihazırda Rusya’dan 1000’den fazla kişiyi ve 120’den fazla kuruluşu etkiledi.

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar

English