Bizi Takip Edin

ASYA

Huawei, ABD’nin baskılarına rağmen 2023 net kârının iki katına çıktığını açıkladı

Yayınlanma

Çinli Huawei Technologies cuma günü yaptığı açıklamada, 2023 yılında net kârının iki kattan fazla arttığını ve tüm iş segmentlerindeki gelirin yıl içinde yükseldiğini söyledi.

Huawei’nin net kârı 87 milyar yuan (12 milyar $) ile, bütçe dostu akıllı telefon serisi Honor’un bölünmesinden elde edilen açıklanmayan miktardaki kazancın kaydedildiği 2021 yılı hariç, son beş yılın en yüksek seviyesinde gerçekleşti.

Rakamlar, şirketin Washington’un sıkı ihracat kontrollerini de içeren sürekli baskısına dayanabildiğine dair güçlü bir işaret sunuyor.

Huawei’nin özellikle yerel akıllı telefon pazarındaki yeniden dirilişi, başta Apple olmak üzere rakipleri üzerinde baskı oluşturdu.

Bir zamanlar dünyanın en büyük ikinci akıllı telefon üreticisi olan Huawei, yaptırımlardan etkilenen tüketici elektroniği işinden elde ettiği gelirin geçen yıl 2022’ye kıyasla %17,3 artarak 251,5 milyar yuana ulaştığını ve bu ivmenin bu yılın ilk çeyreğinde de devam ettiğini söyledi.

Huawei ayrıca, HarmonyOS işletim sisteminin geçen yılın aynı döneminde yaklaşık 330 milyon cihazda kurulu iken, şu anda tüm platformlarda 800 milyondan fazla cihazda kurulu olduğunu söyledi. Şirket, Washington’un Amerikan teknolojilerine erişimini kesmesinin ardından Google’ın Android işletim sistemine yanıtını geliştirmeye odaklanmaya başladı. BusinessofApps’e göre bu rakam, küresel çapta en büyük işletim sistemi olan Android işletim sistemi ile çalışan yaklaşık 3,9 milyar aktif akıllı telefon ile karşılaştırılıyor.

Çip rekabeti

Huawei’nin güçlü yıllık performansı, geçen yıl amiral gemisi Mate 60 Pro serisi telefonunun piyasaya sürülmesinin ardından geldi. Şirket, en iyi küresel çip üreticilerine erişimini kısıtlayan ABD ihracat kontrollerine rağmen üst düzey modelde gelişmiş 7 nanometre çip teknolojisini kullanabildi.

Huawei’nin bu başarısı Çin’in Amerika’ya karşı verdiği teknoloji savaşında bir zafer olarak görüldüğü için Washington ihracat kontrollerini daha da sıkılaştırmayı düşünüyor. Ancak Huawei, akıllı telefonlarının çoğunun 4G mobil çiplerini tedarik etmek için hala ABD’li çip üreticisi Qualcomm’a güveniyor.

Canalys analistlerinden Runar Bjorhovde, Huawei’nin 2023’ün ikinci yarısında Çin’de güçlü bir geri dönüş yaparak ilk beş sıraya yükseldiğini söyledi. Nikkei Asia’ya konuşan analist, “2024’ün ilk aylarına güçlü bir ivme taşıdı. Ancak bu yeniden canlanma, Çin’in zaten aşırı rekabetçi ortamında diğer satıcılar üzerinde baskı yaratıyor” dedi.

Huawei’nin akıllı telefon sevkiyatlarının yüzde doksan dördü 2023 yılında Çin’de kaldı.

Bjorhovde, “Apple, Huawei’nin yeniden dirilişinin yarattığı baskıyı en şiddetli şekilde hissediyor. Son zamanlarda Apple, ortak pazarlama kampanyaları için önemli harcamalar, yeni bir Apple mağazası ve CEO Tim Cook’un ziyareti de dahil olmak üzere Çin’e yaptığı yatırımları artırarak pazardaki konumunu sağlamlaştırmasına yardımcı olacak girişimlerle karşılık verdi” dedi.

Huawei başkanı: Zorluklara rağmen büyümeyi başardık

Huawei’nin dönüşümlü başkanı Ken Hu cuma günü yaptığı açıklamada, Huawei’nin 2023’teki genel performansının tahminlerle “uyumlu” olduğunu söyledi ve şirketin “birbiri ardına gelen zorluklara” rağmen büyümeyi başardığını sözlerine ekledi.

Şirketin 2022 yılında 642,33 milyar yuan olan geliri 2023 yılının tamamında %9,6 artarak 704,2 milyar yuana ulaştı. Şirketin araştırma ve geliştirme harcamaları 164,7 milyar yuan ile bir başka tarihi zirveye ulaşarak toplam gelirinin yaklaşık %23,4’üne denk geldi. Son on yılda Ar-Ge için toplam 1,11 trilyon yuan harcadı.

Şirketin bulut işi, jeneratif yapay zeka teknolojilerine yönelik patlayıcı talep nedeniyle büyük bir büyümeye tanık oldu. Birimin geliri 2023 yılında yıllık %21,9 artışla 55,3 milyar yuana yükseldi.

Çin’in ses tanıma yapay zeka şampiyonu iFlytek ve Avrupa Orta Menzilli Hava Tahminleri Merkezi, Huawei’nin Pangu eğitim modelinin kullanıcıları arasında yer alıyor.

Huawei’nin taşıyıcı ve kurumsal işletmelerini içeren ICT altyapı işi, satışların %2,3 artarak 362 milyar yuan’a ulaşmasıyla şirketin en büyük gelir ayağı olmaya devam etti.

2023’te yine dünyanın en büyük telekom ekipmanı tedarikçisi olan Huawei, Türkiye, Brezilya ve Orta Doğu da dahil olmak üzere yurtiçinde ve yurtdışında 5.5G kablosuz ağ teknolojilerini kullanmaya başladı. Huawei’ye göre, Finlandiya ve Almanya’daki bazı telekom operatörleri de teknolojinin doğrulanmasını tamamladı, bu da teknolojiyi dağıtmadan önce çok önemli bir adım.

Şirketin yeni gelişmekte olan otomotiv elektroniği işinde satışlar geçen yıl 2022’ye kıyasla iki kattan fazla artarak 4,7 milyar yuana ulaştı. Baic Group ve Seres gibi çok sayıda Çinli otomobil üreticisi ile ortaklık kurdu, ancak şu anda yalnızca iç pazara hizmet veriyor.

ASYA

Ulusal Samsung Elektronik Sendikası binlerce işçi ile şirketin çalışma koşullarını protesto etti

Yayınlanma

Samsung Electronics işçi sendikasının 2,000’den fazla üyesi çarşamba günü bir miting düzenleyerek şirkete çalışma koşullarını iyileştirmesi için baskı yaptı; bu, teknoloji holdinginin çalışanlarından gelen en güçlü eylem çağrılarından biriydi.

Güney Koreli şirketin 124 bin 800 kişilik işgücünün %17’sini oluşturan 21 bin çalışanı temsil eden Ulusal Samsung Elektronik Sendikası (NSEU), üyelerinin şirketin kendilerine saygı göstermesini ve ücretler, ikramiyeler ve ücretli tatiller konusunda daha iyi davranmasını istediklerini söyledi.

Çoğunluğu şirketin yarı iletken bölümünden olan sendika üyeleri, şirketin Seul’ün güneyindeki Hwaseong’da bulunan yarı iletken araştırma ofisinin önünde toplandı ve “işçilere saygı gösterin”, “sendikacıları bastırmayı bırakın” gibi sloganlar attı.

Nikkei Asia’nın haberine göre, sendikanın başkan yardımcısı Lee Hyun-kook mitingin ardından düzenlediği basın toplantısında “Şirketin ücretlerimiz ve sosyal haklarımızla ilgili kararlar alırken sesimize kulak vermesini istiyoruz. Şirketin içinde bulunduğu kötü durumu yansıtan kararlar alabileceğini anlıyoruz. Ancak şirketin bizim onlar hakkındaki düşüncelerimizi de yansıtmasını istiyoruz” dedi.

Sendika, önümüzdeki ay şirketin Seul’ün güneyindeki Seocho ofisinde başka bir miting düzenlemeyi planladığını da sözlerine ekledi.

Kolektif güç gösterisine rağmen sendika liderleri ve çalışanlar, şirket ve hatta ülke üzerindeki potansiyel etkisini göz önünde bulundurarak greve gitme konusunda temkinli davrandı.

“Genel olarak çoğu insan Samsung Electronics’te grev yapılmasına karşı çıkıyor. Nedenini biliyor olabilirsiniz. Samsung’un Kore toplumunda büyük bir etkisi var,” dedi NSEU Başkan Yardımcısı Lee. “Eğer bir grev olursa ve bir yarı iletken fabrikası çalışmayı durdurursa, bu sadece şirkete değil sendikaya da darbe vuracaktır. Ve hatta Kore halkına da” diye ekledi.

Sendika lideri yine de grev olasılığını göz ardı etmedi ve bunun yönetimin sendikanın eylemlerine nasıl tepki vereceğine bağlı olduğunu söyledi. Sendikalar, bu ayın başlarında konuyla ilgili yapılan oylamanın ardından yasal olarak grev düzenleyebiliyor.

Lee, “Bir sonraki miting grevi duyurmak için bir fırsat olabilir” dedi.

Nikkei Asia’nın yorum talebine yanıt olarak Samsung, tutumunun değişmediğini söyledi ve daha önceki açıklamasına atıfta bulundu: “Şirket diyalog için kapıyı her zaman açık bırakır. Normal iş faaliyetlerinde sorun yaratmamak için çaba göstereceğiz ve sendikalar ile şirket arasındaki uçurumu daraltmak için sürekli iletişim halinde olacağız.”

Şirketin faaliyet kârı ilk çeyrekte bir yıl öncesine kıyasla on kat artarak 6,6 trilyon won’a (4,8 milyar $) ulaştı.

Okumaya Devam Et

ASYA

Japonya’da hükümetin zayıf yeni desteklemek için harekete geçmemesi tartışma yarattı

Yayınlanma

Yenin ABD doları karşısında sürekli olarak yeni tarihi düşük seviyelere gerilemesiyle birlikte, Japon finans yetkililerinin döviz piyasasına her an müdahale edebileceği yönünde spekülasyonlar artmaya başladı.

Geçtiğimiz ay boyunca üst düzey finans yetkilileri uyarılarda bulunmuş ve devreye girmeye hazır olduklarını ima etmişlerdi. Ancak yen, hükümetin Ekim 2022’de harekete geçmesine neden olan seviyeyi çoktan aşmış olmasına rağmen şu ana kadar herhangi bir müdahale belirtisi görülmedi.

Bu durum Japon yetkililerin neden henüz harekete geçmediği sorusunu gündeme getirdi.

Japonya Araştırma Enstitüsü’nden ekonomist Soichiro Tateishi, “Hükümet müdahale konusunda isteksiz görünüyor çünkü yen şu anda ABD’de yükselen faiz oranları gibi bazı temel faktörler nedeniyle zayıflıyor,” dedi.

Japan Times’a konuşan Tateishi, “Eğer mali otoriteler, örneğin bu zamanlamada aniden müdahale ederse, yen muhtemelen 140 yen seviyesine yükselecektir, ancak ABD ve Japonya arasındaki faiz oranı farkı muhtemelen yenin sonunda mevcut seviyeye dönmesine neden olacaktır” dedi.

Gösterge 10 yıllık Hazine tahvilinin faizi, ABD’de mart ayında açıklanan tüketici fiyatları verilerinin enflasyonun inatçı seyrini koruduğunu göstermesinin ardından geçen hafta %4,5 seviyesinin üzerine tırmanarak ABD Merkez Bankası’nın faiz indirim sürecine ilişkin görünümü gölgeledi.

ABD enflasyon verileri yenin 1990’dan bu yana ilk kez yakından izlenen 152 yen seviyesini aşmasına neden olurken, Japonya’nın hızlı bir müdahalede bulunacağına dair spekülasyonlar arttı.

Ancak, finans yetkilileri sözlü uyarılar göndermeye devam etti ve yen çarşamba günü itibariyle 154 yen seviyesini aştı.

Nomura Araştırma Enstitüsü baş ekonomisti Takahide Kiuchi salı günü yayınladığı bir raporda, hükümetin Washington’da iki gün sürecek olan G20 maliye bakanları ve merkez bankası başkanları toplantısı öncesinde sorun tohumları ekmek istemediğini öne sürdü.

“Japonya G20 ya da G7’den önce döviz piyasasına müdahale ederse, ABD ya da diğer gelişmiş ekonomiler tarafından toplantılarda ‘kur manipülasyonu’ olarak eleştirilebilir. Japonya böyle bir durumdan kaçınmak istiyor,” diye yazdı Kiuchi.

G20 maliye bakanları ve merkez bankası başkanları da Washington’da görüşmelerde bulunacak.

Maliye Bakanı Shunichi Suzuki geçen hafta yaptığı açıklamada, doların diğer para birimleri karşısında son dönemde kazandığı değerin G20 toplantısı sırasında gündeme gelebileceğini söyledi.

Kiuchi, “G20’de uluslararası koordinasyon yoluyla doların güçlenmesini engelleme olasılığı, Japon hükümetinin şimdilik döviz müdahalesinden kaçınmasının bir nedeni olabilir” dedi.

Bazı piyasa katılımcıları para birimi 155 Yen’in altına düştüğünde Japonya’nın bir hamle yapabileceğini söylese de Tateishi, hükümetin bir sınır koyma ihtimalinin düşük olduğunu, çünkü tüccarların hükümetin koruyacağı bir savunma hattı olduğunu düşünmesini istemeyeceğini söylüyor.

Finans yetkilileri değer seviyesinden ziyade dalgalanmaların hızına daha fazla dikkat ettiklerini vurguladılar.

Tateishi, “(hükümetin) müdahalenin etkili olabileceği durumlarda döviz piyasasına müdahale etmek isteyeceğini” sözlerine ekledi.

Fed’in yakın vadede faiz indirimine gideceğine ya da Japonya Merkez Bankası BOJ’un ek bir faiz artırımına gideceğine dair daha net bir işaret varsa müdahalenin daha etkili olacağı, zira merkez bankalarının bu tür hamlelerinin muhtemelen yenin yükselmesine neden olacağı ifade ediliyor.

Ancak Tateishi’ye göre yenin değer kaybı hızlanırsa zayıf bir yen ithalat maliyetlerini artıracağı ve Japonya’nın nihayet görmeye başladığı olumlu fiyat-ücret döngüsünü etkileyeceği için hükümet bu tür fırsatları bekleyemeyebilir.

Japon para birimi düşüş eğilimini sürdürürken, piyasa katılımcıları merkez bankasının faiz artırımına ilişkin bazı ipuçları verip vermeyeceğini görmek için önümüzdeki hafta yapılması planlanan bir sonraki BOJ politika toplantısını yakından izleyecek.

Geçtiğimiz ay BOJ 17 yıl sonra ilk kez faiz artırımına gitmiş ancak zayıf yeni tersine çevirmeyi başaramamıştı. Merkez bankası şimdilik güvercin tutumunu sürdüreceğini ve yakın gelecekte ek bir artırım planlanmadığını söyledi.

BOJ Başkanı Kazuo Ueda, merkez bankasının döviz dalgalanmalarını doğrudan etkilemek için politikasını değiştirmeyeceğini, ancak artan ithalat maliyetlerinin Japonya’nın fiyat eğilimini etkilemesi halinde bankanın bazı adımlar atmayı düşüneceğini söyledi.

Buna ek olarak, İran’ın hafta sonu İsrail’e füze saldırısı düzenlemesiyle birlikte, politika yapıcılar ve yatırımcılar Orta Doğu’daki çatışmaların genişlemesi korkusuyla petrol fiyatlarındaki artış riskini de dikkatle izliyor.

Daha yüksek petrol fiyatları, kaynak fakiri Japonya’nın ticaret açığı miktarını şişirerek yen üzerinde daha fazla aşağı yönlü baskı yaratacaktır.

Okumaya Devam Et

ASYA

Avustralya ‘yeni risklere karşı’ 32 milyar dolarlık savunma artışı planlıyor

Yayınlanma

ABD ve Çin arasındaki stratejik rekabet Hint-Pasifik bölgesinde kızışırken Avustralya savunma bütçesini artırma ve savunma planlarını yeniden gözden geçirme kararı aldı.

Avustralya Savunma Bakanı Richard Marles, ülkenin İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana “en karmaşık stratejik koşullarla” karşı karşıya olduğu uyarısında bulunurken, önümüzdeki on yıl içinde askeri güç harcamalarını 50,3 milyar A$ (32 milyar $) artırma sözü verdi.

Aynı zamanda başbakan yardımcısı olan Marles çarşamba günü Canberra’daki Ulusal Basın Kulübünde yaptığı konuşmada “Avustralya artık çatışma için 10 yıllık bir stratejik uyarı süresi lüksüne sahip değil” dedi.

Marles, 2024-2025 yıllarında %2,1 olan savunma fonlarının 2033-2034 yıllarında gayri safi yurtiçi hasılanın %2,4’üne yükselmesinin beklendiğini açıkladı. Savunma harcamalarının 2024-2025 döneminde yaklaşık 55 milyar A$’dan 2033-2034 döneminde yaklaşık 100 milyar A$’a çıkması öngörülüyor.

ABD’nin kilit müttefiki ayrıca askeri güçlerini elden geçirme planlarını da özetledi. Yetkililerin söylediğine göre amaç, potansiyel bir düşmanın Avustralya’nın kuzey yaklaşımları üzerinden güç yansıtma girişimlerini caydırmak.

Yetkililer, Avustralya ordusunun ülkenin en önemli stratejik risklerini ele alabilecek daha odaklı bir güç olmasını istediklerini söylediler. Bu da Avustralya’nın daha büyük ve daha ölümcül bir donanma, kıyı ortamlarında daha iyi çalışabilen bir ordu, daha iyi bir hava kuvvetleri ve daha fazla siber ve uzay kabiliyeti geliştirmeyi planladığı anlamına geliyor.

Öncelik AUKUS ortaklığı

Çarşamba günü açıklanan yeni ulusal savunma stratejisine göre acil öncelikler arasında ABD ve İngiltere ile üçlü AUKUS ortaklığı yoluyla nükleer enerjiyle çalışan denizaltılar edinme, uzun menzilli saldırı ve füze üretimini geliştirme ve ülkenin kuzeyindeki kilit üsleri güçlendirme planı yer alıyor.

Avustralya’nın yeni savunma stratejisine göre “Çin, savaşın her alanında kabiliyetlerini neredeyse bir asırdır dünyada görülmemiş bir hız ve ölçekte geliştiriyor. Bu, stratejik amaçları konusunda şeffaflık olmadan gerçekleşiyor.”

Washington Pekin’i baskılamak için bölgedeki ittifak ağını güçlendiriyor.

Avustralya son yıllarda ABD ile savunma işbirliğini derinleştirdi ve iki ülkenin orduları sık sık birlikte eğitim yapıyor ve aynı ekipmanı satın alıyor. Yakın zamanda ABD, Japonya ve Filipinler ile birlikte tartışmalı Güney Çin Denizi’nde deniz tatbikatlarına katıldı.

Öte yandan, Avustralya’nın Başbakan Anthony Albanese yönetimindeki hükümet, en büyük ticaret ortağı olan Çin ile bozulan diplomatik bağları onarmaya çalışıyor. Albanese’nin 2022’de seçimleri kazanmasından bu yana Avustralya ve Çin arasında üst düzey diyalog yeniden başladı ve Pekin son zamanlarda şarap da dahil olmak üzere Avustralya malları üzerindeki ticari kısıtlamaları kaldırmak için harekete geçti.

Yeni savunma stratejisinde “Avustralya ve Çin farklı değerlere ve siyasi sistemlere sahip olsalar da, istikrarlı ve yapıcı bir ilişki her iki ulusun da çıkarınadır” denildi.

Çin’den yanıt

Çin Dışişleri Bakanı sözcüsü Lin Jian, Avustralya Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Richard Marles’ın Çin’e atıflarına yanıt vererek, Avustralya’nın Çin’in gelişimini ve stratejik niyetini doğru şekilde görmesi, Soğuk Savaş zihniyetini terk etmesi ve Çin’i sorun haline getirmeyi bırakması gerektiğini söyledi. Yeni Savunma Stratejisinde, Çin’in “zorlayıcı taktikler kullandığı” ifade edilmişti.

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar

English