Bizi Takip Edin

RUSYA

Kırım köprüsünde patlama

Yayınlanma

8 Ekim’de Kırım köprüsünde bir kamyon infilak etti ve meydana gelen patlama sonucu köprünün otoyol kısmındaki iki nokta çöktü, demiryolu kısmı da alev aldı.

Patlamada üç kişi hayatını kaybederken, olayı Ukrayna yönetimi üstlendi. Bununla beraber Rus parlamenterler, durumun ardında Ukrayna istihbaratının olabileceğine işaret etti.

Patlama, Moskova saatiyle 06:00 sıralarında meydana geldi. Kırım lideri Sergey Aksyonov, köprünün otoyol bölümünde iki noktanın çöktüğünü bildirdi. Rus acil durum ekipleri olay yerine intikal ederek yangını söndürdü.

Rusya Soruşturma Komitesi üç kişinin hayatını kaybettiğini belirtti; iki kişinin cansız bedeni denizden çıkarılarak adli tıbba götürüldü. Bu kişilerin patlama sırasında kamyonun yakınlarında bulunan araçta oldukları düşünülüyor.

Moskova, yangının söndürülmesi ve olay yeri inceleme faaliyetleri için 380 kişilik bir ekip görevlendirdi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, olaya ilişkin bir hükümet komisyonu kurulması talimatı verdi. Komisyon’un başına Başbakan Yardımcısı Marat Husnullin getirildi.

Soruşturma Komitesi, olayla ilgili soruşturma başlattı. Patlayan kamyonun sahibinin kimliği belirlendi ve Krasnodar Bölgesi’nde ikamet ettiği bilgisi paylaşıldı.

Kırım Devlet Konseyi Başkanı Vladimir Konstantinov, patlamadan Ukrayna’yı sorumlu tuttu ve Kırım köprüsündeki hasarın derhal onarılacağına dair güvence verdi.

Zelenski’nin danışmanı: Bu daha başlangıç

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski’nin danışmanı Mihail Podolyak, Twitter üzerinden “Bu daha başlangıç. Yasa dışı olan her şey yok edilmeli, çalınan her şey Ukrayna’ya geri verilmeli ve Rusya’nın elindeki her şey tasfiye edilmelidir” açıklamasını yaptı, ardından kendisini tekzip ederek Rusya’yı suçladı. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova, verilen tepkilerin Kiev makamlarının “terörist özünü” kanıtladığı yorumunu yaptı.

Rusya Federasyonu Komünist Partisi lideri Gennadiy Zyuganov  Kırım köprüsünde yaşananların cesur, akıllıca ve üst düzey sorumluluk gerektiren kararların alınmasını gerektirdiğini söyledi.

Rusya Federasyonu İnsan Hakları Komiseri Tatyana Moskalkova, “Kırım köprüsüne kasıtlı olarak zarar verilmesinin Kırım nüfusunun haklarına tecavüz olduğu” yönünde açıklama yaptı.

Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma’nın Güvenlik ve Yolsuzlukla Mücadele Komitesi Birinci Başkan Yardımcısı Yuri Afonin, Ukrayna istihbarat teşkilatı SBU’nun köprüyü  Rus Silahlı Kuvvetlerinin sınıra transferinde sorun yaratmak için havaya uçurduğunu dile getirdi.

RUSYA

Putin’den Biden’ın küfrüne yanıt: Bana ‘aferin’ diyecek hali yoktu

Yayınlanma

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD’li mevkidaşı Joe Biden’ın kendisine yönelik ‘o… çocuğu’ şeklindeki küfrüne yanıt verdi.

VGTRK muhabiri Pavel Zarubin’e mülakat veren Putin, Biden’ın kendisine yönelik hakareti hakkında ne düşündüğünü anlattı. Zarubin, mülakatın ilgili kesitini Telegram kanalında yayınladı.

ABD başkanlık seçimleri yaklaşırken Rusya’nın diğer adaylar arasından Biden’ı tercih edeceği yönündeki sözleri anımsatılan Putin, “Söylediklerine bakılırsa, kesinlikle haklıyım. Çünkü bu benim tarafımdan söylenenlere uygun bir yanıt. Neden mi? Çünkü bana ‘Volodya, aferin, teşekkür ederim, bana çok yardımcı oldun’ diyecek hali yok. İç politika açısından orada neler olduğunu anlıyoruz. Ve bu tepki kesinlikle kafi, bu da benim haklı olduğum anlamına geliyor. Ve söylediklerimi öncelikle bizim izleyicilerimiz için söyledim, Amerikalı izleyiciler için değil,” yorumunu yaptı.

Biden, 21 Şubat’ta düzenledii kampanya etkinliğinde Putin hakkında hakarette bulunarak, “Putin ve diğerleri gibi çılgın o… çocuklarımız var ve her zaman nükleer çatışma konusunda endişelenmek zorundayız. Ancak insanlığa yönelik varoluşsal tehdit iklimdir,” demişti.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, basın toplantısında Biden’ın sözlerini ‘kesinlikle kaba ve ABD için utanç verici’ olarak nitelendirerek bu tür ifadelerin ‘değil Putin’i, başka bir devletin başkanını bile incitemeyeceğini’ kaydetmişti.

Peskov, “Eğer bir ülkenin başkanı böyle bir ifade kullanıyorsa utanmalıdır,” değerlendirmesini yapmıştı.

Mart 2021’de Biden’ın, Putin’e yönelik ‘katil’ suçlamasında bulunması diplomatik krizi beraberinde getirmişti. Rusya Devlet Başkanı, Amerikalı mevkidaşına ‘sıhhat’ dileyerek yanıt vermişti.

Okumaya Devam Et

RUSYA

IMF: Rusya yaptırımlar karşısında şaşırtıcı bir ekonomik büyüme gösterdi

Yayınlanma

Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) iletişim departmanı direktörü Julie Kozak, Rusya’nın uluslararası yaptırımlar karşısında şaşırtıcı bir ekonomik büyüme gösterdiğini söyledi.

Kozak, dün düzenlediği basın toplantısında “Rusya ekonomisi ve yaptırımlar açısından bakıldığında, büyümesinin gücüyle gerçekten şaşırttı,” ifadelerini kullandı.

IMF, ocak ayı raporunda Rusya ekonomisi için 2024 yılı büyüme tahminini önemli ölçüde yükselterek yüzde 2,6’ya çıkarmıştı.

Gösterge, Ekim 2023’te yapılan bir önceki tahmine kıyasla yüzde 1,5 puan artırılmıştı.

Ocak ayı sonunda IMF Araştırma Direktörü Pierre-Olivier Gourinchas da Rusya ekonomisinin beklenenden daha iyi büyüdüğünü açıklamıştı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, şubat ayı ortasında ekonomik konularla ilgili bir toplantıda ülke ekonomisinin 2023 yılında yüzde 3,6 oranında büyüyerek küresel ortalamanın üzerine çıkacağını belirtti.

ABD, Rusya’da ‘500’den fazla hedefe’ yaptırım uygulayacak

Okumaya Devam Et

RUSYA

Aleksey Navalnıy’ın annesinden eşi Yulya Navalnaya’ya tepki: İki yıldır bir kez bile onu ziyarete gelmedin

Yayınlanma

Geçen hafta Yamal-Nenets Özerk Okrugu’nda yattığı cezaevinde hayatını kaybeden Rus muhalif Aleksey Navalnıy’ın annesi Lyudmila Navalnaya, sızan ses kaydında oğlunun eşi Yulya Navalnaya’ya tepki gösterdi.

Lyudmila Navalnaya, “Sevgili Yulya Borisovna Abresova, sana hitap etmek istiyorum. Oğlumu en son Şubat 2022’de gördün. Rusya’ya giriş yasağın yok, hakkında herhangi bir ceza davası açılmadı, ancak iki yıldır bir kez bile onu ziyarete gelmedin. Aslında, 2021 baharından beri oğlumla evli değilsin,” ifadelerini kullandı.

Navalnaya, “Zengin adamlarla halkın karşısına çıkıyorsun. Hastaneden yeni çıkmışken ve muhakeme yeteneği zayıfken onu Rusya’ya gelmeye zorlayan sensin. Aleksey’i tüm mal varlığını üzerine yapmaya zorladın. Kendi oğlunu bile mirastan mahrum ettin, bu yüzden seninle konuşmuyor. Kızını oğluna karşı kışkırttın. Aleksey’in ölümünden birkaç saat sonra Münih’te onun adına nasıl gülümseyerek konuştuğunu, ölümünden sonra onu nasıl sahiplendiğini görmek bana tuhaf ve gaddarca geldi. Sen aşağılık ve alçak birisin ve oğlumun, çocuğumun adı üzerinde spekülasyon yapmanı yasaklıyorum,” diye konuştu.

Bununla beraber Navalnaya, YouTube’da yayınladığı mesajında Rusya makamlarının kendisinden oğlunu ‘gizlice gömmesini’ istediğini belirtti.

‘Yasalara göre Aleksey’in naaşını bana derhal vermeleri gerekiyordu’

Lyudmila Navalnaya, “Soruşurmacılar ölüm nedeninin bilindiğini, tüm tıbbi ve hukuki belgelerin hazır olduğunu iddia ediyorlar. Yasalara göre Aleksey’in naaşını bana derhal vermeleri gerekiyordu ama bunu hala yapmadılar. Bunun yerine bana şantaj yapıyorlar,” ifadelerini kullandı.

Salehard Soruşturma Komitesi’nden soruşturmacılar ve adli tıp uzmanlarıyla ‘neredeyse 24 saatini’ beraber geçirdiğini vurgulayan Navalnaya, ayrıca oğlunun morga ‘gizlice’ götürüldüğünü de iddia etti.

Navalnaya, “Bu video klibi kaydediyorum, zira beni tehdit etmeye başladılar. Gözlerimin içine bakarak, gizli bir cenaze törenini kabul etmezsem oğlumun cesedine bir şey yapacaklarını söylüyorlar,” dedi.

Zamanın aleyhine işlediğini ve oğlunun naaşının çürümekte olduğunu vurgulayan Navalnaya, “Özel koşullar istemiyorum, sadece her şeyin yasalara göre yapılmasını istiyorum. Oğlumun naaşının derhal bana verilmesini talep ediyorum,” çağrısı yaptı.

Daha önce Navalnıy’ın avukatı Kira Yarmış, Soruşturma Komitesi tarafından kendisine teşhis tamamlanana kadar siyasetçinin cesedinin yakınlarına teslim edilmeyeceğinin söylendiğini bildirmişti.

Rus muhalif Navalnıy, cezaevinde hayatını kaybetti

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar

English