Bizi Takip Edin

RUSYA

Rusya’nın federatif yapısı nasıl değişti?

Yayınlanma

30 Eylül’de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Donetsk ve Lugansk halk cumhuriyetleri ile Ukrayna’nın Herson ve Zaporojye bölgelerindeki askeri-sivil yönetimlerin liderleriyle bu bölgelerin Rusya’ya bağlanmasına ilişkin anlaşmalar imzaladı.

Söz konusu bölgeler, 23-27 Eylül tarihlerinde Rusya Federasyonu’na katılım konusunda referandumlar düzenledi ve bölge sakinleri bu kararı oy çokluğu ile destekledi.

Aralık 1991’de SSCB’nin çöküşünden sonra tüm eski özerklikler ve bölgelerin akıbeti yeniden şekillendi.

1992’de devletin federal yapısı güncellendi. 1992 baharında, federal merkez ve bölgeler arasında (Tataristan ve Çeçen-İnguşetya hariç) yetkilerin sınırlandırılmasına ilişkin federal anlaşmalar yapıldı.

12 Aralık 1993’te Rus devletinin inşası için yeni temeller oluşturan Rusya Federasyonu Anayasası kabul edildi ve tüm bölgeler eşit statü aldı.

2003-2008’de Rusya’da, sosyo-ekonomik kalkınmayı hızlandırmak ve nüfusun yaşam standardını iyileştirmek için özerk okrugları bölgelere dahil etme süreci yaşandı. Tüm özerklikler, özel statüye sahip idari-bölge birimleri olarak Rusya Federasyonu’nun parçası oldu.

Birleşme sürecinde, on özerk bölgeden altısı tasfiye edildi ve beş yeni birleşik bölge oluşturuldu. 1 Aralık 2005’te Perm Bölgesi ve Komi-Permyatskiy Özerk Okrugu yerine, Rusya Federasyonu’nun bir parçası olarak Perm Bölgesi kuruldu. 1 Temmuz 2007’de eski Kamçatka Bölgesi ve Koryak Özerk Okrugu’nu birleştiren Kamçatka Bölgesi kuruldu. 1 Ocak 2008’de Ust-Orda Buryat Özerk Okrugu, İrkutsk Bölgesi’nin bir parçası oldu. İki ay sonra 1 Mart 2008’de, eski Çita Bölgesi ve Aginskiy Buryat Özerk Okrugu’nun bağlı olduğu Trans-Baykal Bölgesi kuruldu.

Sonuç olarak Rusya’daki toplam bölge sayısı 2008 yılında 89’dan 83’e düştü.

2014 sonrası federal yapı

2014 yılına kadar Ukrayna’ya bağlı olan Kırım ve Sivastopol, Rusya’ya bağlanma kararı aldı.

Kırım’ı Rusya ile yeniden birleştirme kararı, 16 Mart 2014’te Kırım’da yapılan referandumda alındı. İki gün sonra 18 Mart’ta, Rusya Federasyonu ile Kırım Cumhuriyeti arasında, Kırım Cumhuriyeti’nin Rusya Federasyonu’na kabulü ve Rusya Federasyonu içinde yeni tebaaların oluşturulmasına ilişkin anlaşma imzalandı.

21 Mart 2014’te imzalanan federal anayasa hukuku hükümleri pekiştirdi. Sonuç olarak Rusya Federasyonu’nun tebaa sayısı 83’ten 85’e yükseldi: 22 cumhuriyet, 9 kray, 46 oblast, 3 federal şehir (Moskova, St. Petersburg, Sivastopol), 1 özerk bölge (Yahudi Özerk Bölgesi) ve 4 özerk kent.

Halihazırda Donetsk, Lugansk, Herson ve Zaporojye için de benzer bir hukuki süreç yürütülüyor.

Bununla beraber Herson ve Zaporojye’nin tüm topraklarının Rus kuvvetlerinin kontrolünde olmaması ve Kiev’in idaresinde olan bölgelerdeki etnik Rus nüfusun yoğun olması, Moskova’yı askeri harekatta artık geri adım atılamaz bir noktaya getirmiş oldu.

RUSYA

Putin’den Biden’ın küfrüne yanıt: Bana ‘aferin’ diyecek hali yoktu

Yayınlanma

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD’li mevkidaşı Joe Biden’ın kendisine yönelik ‘o… çocuğu’ şeklindeki küfrüne yanıt verdi.

VGTRK muhabiri Pavel Zarubin’e mülakat veren Putin, Biden’ın kendisine yönelik hakareti hakkında ne düşündüğünü anlattı. Zarubin, mülakatın ilgili kesitini Telegram kanalında yayınladı.

ABD başkanlık seçimleri yaklaşırken Rusya’nın diğer adaylar arasından Biden’ı tercih edeceği yönündeki sözleri anımsatılan Putin, “Söylediklerine bakılırsa, kesinlikle haklıyım. Çünkü bu benim tarafımdan söylenenlere uygun bir yanıt. Neden mi? Çünkü bana ‘Volodya, aferin, teşekkür ederim, bana çok yardımcı oldun’ diyecek hali yok. İç politika açısından orada neler olduğunu anlıyoruz. Ve bu tepki kesinlikle kafi, bu da benim haklı olduğum anlamına geliyor. Ve söylediklerimi öncelikle bizim izleyicilerimiz için söyledim, Amerikalı izleyiciler için değil,” yorumunu yaptı.

Biden, 21 Şubat’ta düzenledii kampanya etkinliğinde Putin hakkında hakarette bulunarak, “Putin ve diğerleri gibi çılgın o… çocuklarımız var ve her zaman nükleer çatışma konusunda endişelenmek zorundayız. Ancak insanlığa yönelik varoluşsal tehdit iklimdir,” demişti.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, basın toplantısında Biden’ın sözlerini ‘kesinlikle kaba ve ABD için utanç verici’ olarak nitelendirerek bu tür ifadelerin ‘değil Putin’i, başka bir devletin başkanını bile incitemeyeceğini’ kaydetmişti.

Peskov, “Eğer bir ülkenin başkanı böyle bir ifade kullanıyorsa utanmalıdır,” değerlendirmesini yapmıştı.

Mart 2021’de Biden’ın, Putin’e yönelik ‘katil’ suçlamasında bulunması diplomatik krizi beraberinde getirmişti. Rusya Devlet Başkanı, Amerikalı mevkidaşına ‘sıhhat’ dileyerek yanıt vermişti.

Okumaya Devam Et

RUSYA

IMF: Rusya yaptırımlar karşısında şaşırtıcı bir ekonomik büyüme gösterdi

Yayınlanma

Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) iletişim departmanı direktörü Julie Kozak, Rusya’nın uluslararası yaptırımlar karşısında şaşırtıcı bir ekonomik büyüme gösterdiğini söyledi.

Kozak, dün düzenlediği basın toplantısında “Rusya ekonomisi ve yaptırımlar açısından bakıldığında, büyümesinin gücüyle gerçekten şaşırttı,” ifadelerini kullandı.

IMF, ocak ayı raporunda Rusya ekonomisi için 2024 yılı büyüme tahminini önemli ölçüde yükselterek yüzde 2,6’ya çıkarmıştı.

Gösterge, Ekim 2023’te yapılan bir önceki tahmine kıyasla yüzde 1,5 puan artırılmıştı.

Ocak ayı sonunda IMF Araştırma Direktörü Pierre-Olivier Gourinchas da Rusya ekonomisinin beklenenden daha iyi büyüdüğünü açıklamıştı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, şubat ayı ortasında ekonomik konularla ilgili bir toplantıda ülke ekonomisinin 2023 yılında yüzde 3,6 oranında büyüyerek küresel ortalamanın üzerine çıkacağını belirtti.

ABD, Rusya’da ‘500’den fazla hedefe’ yaptırım uygulayacak

Okumaya Devam Et

RUSYA

Aleksey Navalnıy’ın annesinden eşi Yulya Navalnaya’ya tepki: İki yıldır bir kez bile onu ziyarete gelmedin

Yayınlanma

Geçen hafta Yamal-Nenets Özerk Okrugu’nda yattığı cezaevinde hayatını kaybeden Rus muhalif Aleksey Navalnıy’ın annesi Lyudmila Navalnaya, sızan ses kaydında oğlunun eşi Yulya Navalnaya’ya tepki gösterdi.

Lyudmila Navalnaya, “Sevgili Yulya Borisovna Abresova, sana hitap etmek istiyorum. Oğlumu en son Şubat 2022’de gördün. Rusya’ya giriş yasağın yok, hakkında herhangi bir ceza davası açılmadı, ancak iki yıldır bir kez bile onu ziyarete gelmedin. Aslında, 2021 baharından beri oğlumla evli değilsin,” ifadelerini kullandı.

Navalnaya, “Zengin adamlarla halkın karşısına çıkıyorsun. Hastaneden yeni çıkmışken ve muhakeme yeteneği zayıfken onu Rusya’ya gelmeye zorlayan sensin. Aleksey’i tüm mal varlığını üzerine yapmaya zorladın. Kendi oğlunu bile mirastan mahrum ettin, bu yüzden seninle konuşmuyor. Kızını oğluna karşı kışkırttın. Aleksey’in ölümünden birkaç saat sonra Münih’te onun adına nasıl gülümseyerek konuştuğunu, ölümünden sonra onu nasıl sahiplendiğini görmek bana tuhaf ve gaddarca geldi. Sen aşağılık ve alçak birisin ve oğlumun, çocuğumun adı üzerinde spekülasyon yapmanı yasaklıyorum,” diye konuştu.

Bununla beraber Navalnaya, YouTube’da yayınladığı mesajında Rusya makamlarının kendisinden oğlunu ‘gizlice gömmesini’ istediğini belirtti.

‘Yasalara göre Aleksey’in naaşını bana derhal vermeleri gerekiyordu’

Lyudmila Navalnaya, “Soruşurmacılar ölüm nedeninin bilindiğini, tüm tıbbi ve hukuki belgelerin hazır olduğunu iddia ediyorlar. Yasalara göre Aleksey’in naaşını bana derhal vermeleri gerekiyordu ama bunu hala yapmadılar. Bunun yerine bana şantaj yapıyorlar,” ifadelerini kullandı.

Salehard Soruşturma Komitesi’nden soruşturmacılar ve adli tıp uzmanlarıyla ‘neredeyse 24 saatini’ beraber geçirdiğini vurgulayan Navalnaya, ayrıca oğlunun morga ‘gizlice’ götürüldüğünü de iddia etti.

Navalnaya, “Bu video klibi kaydediyorum, zira beni tehdit etmeye başladılar. Gözlerimin içine bakarak, gizli bir cenaze törenini kabul etmezsem oğlumun cesedine bir şey yapacaklarını söylüyorlar,” dedi.

Zamanın aleyhine işlediğini ve oğlunun naaşının çürümekte olduğunu vurgulayan Navalnaya, “Özel koşullar istemiyorum, sadece her şeyin yasalara göre yapılmasını istiyorum. Oğlumun naaşının derhal bana verilmesini talep ediyorum,” çağrısı yaptı.

Daha önce Navalnıy’ın avukatı Kira Yarmış, Soruşturma Komitesi tarafından kendisine teşhis tamamlanana kadar siyasetçinin cesedinin yakınlarına teslim edilmeyeceğinin söylendiğini bildirmişti.

Rus muhalif Navalnıy, cezaevinde hayatını kaybetti

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar

English