Bizi Takip Edin

RUSYA

Rusya’nın federatif yapısı nasıl değişti?

Yayınlanma

30 Eylül’de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Donetsk ve Lugansk halk cumhuriyetleri ile Ukrayna’nın Herson ve Zaporojye bölgelerindeki askeri-sivil yönetimlerin liderleriyle bu bölgelerin Rusya’ya bağlanmasına ilişkin anlaşmalar imzaladı.

Söz konusu bölgeler, 23-27 Eylül tarihlerinde Rusya Federasyonu’na katılım konusunda referandumlar düzenledi ve bölge sakinleri bu kararı oy çokluğu ile destekledi.

Aralık 1991’de SSCB’nin çöküşünden sonra tüm eski özerklikler ve bölgelerin akıbeti yeniden şekillendi.

1992’de devletin federal yapısı güncellendi. 1992 baharında, federal merkez ve bölgeler arasında (Tataristan ve Çeçen-İnguşetya hariç) yetkilerin sınırlandırılmasına ilişkin federal anlaşmalar yapıldı.

12 Aralık 1993’te Rus devletinin inşası için yeni temeller oluşturan Rusya Federasyonu Anayasası kabul edildi ve tüm bölgeler eşit statü aldı.

2003-2008’de Rusya’da, sosyo-ekonomik kalkınmayı hızlandırmak ve nüfusun yaşam standardını iyileştirmek için özerk okrugları bölgelere dahil etme süreci yaşandı. Tüm özerklikler, özel statüye sahip idari-bölge birimleri olarak Rusya Federasyonu’nun parçası oldu.

Birleşme sürecinde, on özerk bölgeden altısı tasfiye edildi ve beş yeni birleşik bölge oluşturuldu. 1 Aralık 2005’te Perm Bölgesi ve Komi-Permyatskiy Özerk Okrugu yerine, Rusya Federasyonu’nun bir parçası olarak Perm Bölgesi kuruldu. 1 Temmuz 2007’de eski Kamçatka Bölgesi ve Koryak Özerk Okrugu’nu birleştiren Kamçatka Bölgesi kuruldu. 1 Ocak 2008’de Ust-Orda Buryat Özerk Okrugu, İrkutsk Bölgesi’nin bir parçası oldu. İki ay sonra 1 Mart 2008’de, eski Çita Bölgesi ve Aginskiy Buryat Özerk Okrugu’nun bağlı olduğu Trans-Baykal Bölgesi kuruldu.

Sonuç olarak Rusya’daki toplam bölge sayısı 2008 yılında 89’dan 83’e düştü.

2014 sonrası federal yapı

2014 yılına kadar Ukrayna’ya bağlı olan Kırım ve Sivastopol, Rusya’ya bağlanma kararı aldı.

Kırım’ı Rusya ile yeniden birleştirme kararı, 16 Mart 2014’te Kırım’da yapılan referandumda alındı. İki gün sonra 18 Mart’ta, Rusya Federasyonu ile Kırım Cumhuriyeti arasında, Kırım Cumhuriyeti’nin Rusya Federasyonu’na kabulü ve Rusya Federasyonu içinde yeni tebaaların oluşturulmasına ilişkin anlaşma imzalandı.

21 Mart 2014’te imzalanan federal anayasa hukuku hükümleri pekiştirdi. Sonuç olarak Rusya Federasyonu’nun tebaa sayısı 83’ten 85’e yükseldi: 22 cumhuriyet, 9 kray, 46 oblast, 3 federal şehir (Moskova, St. Petersburg, Sivastopol), 1 özerk bölge (Yahudi Özerk Bölgesi) ve 4 özerk kent.

Halihazırda Donetsk, Lugansk, Herson ve Zaporojye için de benzer bir hukuki süreç yürütülüyor.

Bununla beraber Herson ve Zaporojye’nin tüm topraklarının Rus kuvvetlerinin kontrolünde olmaması ve Kiev’in idaresinde olan bölgelerdeki etnik Rus nüfusun yoğun olması, Moskova’yı askeri harekatta artık geri adım atılamaz bir noktaya getirmiş oldu.

RUSYA

Rusya Merkez Bankası: Yüksek faiz oranları geçici

Yayınlanma

Rusya Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Aleksey Zabotkin, faiz oranının geçici bir süre daha yüksek kalmasının tüm toplumun yararına olduğunu söyledi.

Zabotkin, Argumenti i Fakti dergisine verdiği mülakatta, “Mal ve hizmetlere olan talep muazzam bir şekilde arttı ve arz çeşitli nedenlerle buna ayak uyduramadı. Üreticiler ve satıcılar bu gibi durumlarda her zaman aynı şekilde, yani fiyatları yükselterek tepki verirler. Bu nedenle, geçici bir yüksek faiz dönemi tüm toplumun yararınadır,” dedi.

Zabotkin, ülkede hızlı ekonomik büyümenin körüklediği enflasyonun yüksek faiz oranı şeklinde bir tepki gerektirdiğini kaydetti.

Bununla beraber yetkili, Merkez Bankası’nın para politikasının enflasyonu düşüreceğini, ancak bunun gerçekleşmesi için 3 ila 6 çeyrek dönem daha geçmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Geçen hafta Zabotkin, Merkez Bankası’nın sıkı para politikasını uzun süre devam ettirme niyetinde olduğunu söylemişti.

Zabotkin, Merkez Bankası’nın haziran toplantısında alternatif senaryonun, yani faiz oranının mevcut seviyede tutulması yerine yükseltilmesinin detaylı bir şekilde ele alınacağını ifade etmişti.

Rusya Merkez Bankası, politika faiz oranını geçen yılın temmuz ayından bu yana yapılan beş toplantıda yüzde 7,5’ten yüzde 16’ya yükseltmişti.

Banka, nisan ayındaki toplantısında tutumunu sertleştirerek enflasyonun hedefe geri dönmesi ve yüzde 4 civarında daha da istikrar kazanması adına ‘ekonomide sıkı parasal koşulların daha önce tahmin edilenden daha uzun süre devam edeceği’ mesajını verdi.

Buna ek olarak Merkez Bankası, 2024 ve 2025 yılları için ortalama faiz oranı tahminini şubat ayındaki sırasıyla yüzde 13,5 ila 15,5 ve yüzde 8 ila 10 seviyelerinden yüzde 15 ila 16 ve yüzde 10 ila 12 seviyelerine yükseltti.

Glazyev: Rusya Merkez Bankası, IMF reçetelerini uyguladığı için reel ücretler düştü

Okumaya Devam Et

RUSYA

NYT: Rusya ordusu, Starlink uydularını bozmayı başarıyor

Yayınlanma

New York Times (NYT) gazetesine konuşan Ukraynalı kaynaklar, Rusya’nın Ukrayna ordusu tarafından kullanılan ve Amerikalı milyarder Elon Musk tarafından ücretsiz olarak sunulan Starlink uydu internet hizmetine müdahale etmek için ileri teknolojiye başvurduğunu ve neticede cephe hattında kesintiler yaratmayı başardığını bildirdi.

Gazete, Starlink sisteminin savaşın ilk günlerinden bu yana Ukrayna ordusu açısından son derece önemli olduğuna dikkat çekti.

Ukraynalı askerlere göre, tam teşekküllü hizmet olmadan hızlı bir şekilde iletişim kurulamıyor ve bilgi paylaşılamıyor.

Askerler, yetkililer ve uzmanlar kesintilerin kuzey cephe hattında sık sık yaşandığına işaret etti.

Ukraynalı yetkililer, Rusya ordusunun bu ay Harkov yakınlarında mevzilenirken, Starlink sistemini bozmak için daha güçlü elektronik harp ekipmanları konuşlandırdıklarını iddia etti.

Gazete, “Eğer [Rusya] daha da başarılı olursa, bu çatışmada taktiksel bir değişime işaret edebilir ve Ukrayna’nın kırılganlığını ve Musk’ın şirketi tarafından sağlanan hizmetlere olan bağımlılığını vurgulayabilir. ABD ve diğer devletler SpaceX ile çalışırken, bu başarısızlıklar Starlink’in teknik açıdan sofistike bir düşmana karşı güvenilirliği konusunda daha büyük soruları gündeme getiriyor,” ifadelerine yer verildi.

Musk, 2022’den bu yana Ukrayna’ya internet sağlıyor ve askerler de keşif ve internet bağlantılı insansız hava araçlarını çalıştırmak için Starlink’e başvuruyor.

Ukrayna Dijital Teknolojiler Bakanı Mihail Fedorov, gazeteye verdiği demeçte Rusya’nın yeni ve daha gelişmiş teknolojiler kullandığına vurgu yaptı.

Fedorov, Starlink’in şimdiye dek elektronik harp cihazları ve sinyal bozuculara karşı direnme konusunda ‘mükemmel’ olduğunu kaydetti.

Şubay ayında Defense One portalına konuşan Ukraynalı kaynaklar, Rusya ordusunun Starlink sistemini kullanmaya başladığını öne sürmüş, bu bilgi daha sonra Musk tarafından yalanlanmıştı.

ABD’li Demokratlar, Rusya’nın Starlink terminallerini kullandığı iddiasını soruşturuyor

Okumaya Devam Et

RUSYA

Rusya Başbakan Yardımcısı Manturov: Yeni bir silahlanma programı oluşturuyoruz

Yayınlanma

Rusya Birinci Başbakan Yardımcısı Denis Manturov, hükümetin Savunma Bakanlığı, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ve Savunma Sanayii Komisyonu ile birlikte devlet adına yeni bir silahlanma programı oluşturduklarını söyledi.

Manturov, programın ana parametrelerinin ve görünümünün şu anda geliştirilme aşamasında olduğunu kaydetti.

Kommersant‘ın haberine göre Manturov, yaptığı açıklamada “2025-2034 yılları arasındaki dönem için devlet nezdinde yeni bir silahlanma programı hazırlanıyor,” ifadesini kullandı.

Manturov, mevcut programın 2025 yılında sona ereceğini anımsattı.

Geçen haftalarda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yeni Savunma Bakanı Andrey Belousov’un atanmasının ardından yaptığı açıklamada, bakanlığın devlet müşterileri ve ilgili icra makamlarıyla birlikte yeni bir silahlanma programı oluşturmakta olduğunu bildirmişti.

Silah programının devlet açısından stratejik planlamanın kilit unsuru olduğuna dikkat çeken Putin, ayrıca Ukrayna’daki askeri müdahale göz önünde bulundurularak oluşturulması nedeniyle programın kapsamının netleştirilmesi talimatını vermişti.

Kuleba: Rusya silah üretiminde tüm Batı’dan daha verimli hale geldi

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar

English