Bizi Takip Edin

RUSYA

Rusya’dan misilleme: Ukrayna kentlerinde patlamalar

Yayınlanma

10 Ekim Pazartesi günü sabah saatlerinde Ukrayna’nın başkenti Kiev’in yanı sıra ülkenin Dnipropetrovsk, Ivano-Frankovsk ve Harkov bölgelerinde bir dizi büyük patlama meydana geldi.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski, yayımladığı video mesajda ülke genelindeki enerji tesislerinin hedef alındığını belirtti.

Saldırılar sonucu Kiev’de kritik altyapı tesisleri hasar gördü ve can kayıpları yaşandı. Poltava ve Lvov başta olmak üzere bazı bölgelerde elektrik ve su kesintileri yaşandı.

Ülkedeki tüm okullar hafta sonuna kadar uzaktan eğitime geçti. Aynı zamanda Kiev metrosu ve bazı tren seferleri durduruldu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’nın enerji, askeri komuta ve iletişim tesislerine büyük çaplı bir saldırı düzenlendiğini duyurdu ve Kiev yönetimini, Rusya topraklarında terör saldırıları düzenlemeyi sürdürmeleri halinde sert yanıtlarla karşı karşıya kalacakları konusunda uyardı.

8 Ekim’de Kerç Boğazı üzerindeki Kırım Köprüsü’nü hedef alan bombalı saldırıda köprü hasar almış, 4 kişi hayatını kaybetmişti.

Kiev’deki patlamalar

Görgü yanıkları, başkent Kiev’de Türkiye saatiyle 08.20 sıralarında bir dizi patlama sesi duyulduğunu bildirdi. Patlamalar, kentin Peçerskiy, Şevçenkovskiy ve Solomenskiy semtlerinde, Povitroflotskiy Bulvarı’nda ve istihbarat teşkilatı Ukrayna Güvenlik Servisi (SBU) binasının bulunduğu Volodymyrska Caddesi’nde gerçekleşti.

Kiev Valisi Aleksey Kuleba, bölgenin üç ilçesinde kritik altyapıda patlamalar kaydedildiğini söyledi. Bölgedeki elektrik şebekesinde keskin voltaj düşüşleri yaşandı ve yetkililer telefon/internet, elektrik ve su temininde olası kesintiler yaşanabileceği konusunda uyardı.

Öte yandan Kiev’de, Ukrayna’nın en zengin oligarkı Rinat Ahmetov’a ait DTEK şirketine ait ofisin bulunduğu bina hasar gördü.

Bununla birlikte Dnepropetrovsk, Odessa, Ivano-Frankovsk, Kirovograd, Sumiy ve diğer bölgelerde de patlamalar meydana geldi. Devlet Başkanı Zelenski, ülke genelindeki enerji tesislerinin tehdit altında olduğunu söyleyerek, “Kiev ve Hmelnitskiy bölgeleri, Lvov, Dnipro, Vinnitsya, Frankovsk, Zaporojye, Sumiy, Harkov, Jitomir, Kirovograd” diye sıralayarak, geçici elektrik kesintileri olabileceğini kaydetti.

Hasar ve yıkım

Ukrayna Başbakanı Denis Şmigal’a göre, ülkenin 8 bölgesinde ve Kiev’de 11 önemli altyapı tesisi hasar gördü, bazı bölgelerin elektriği kesildi. Özellikle Lvov, Sumiy ve Jitomir bölgelerindeki enerji altyapı tesisleri ağır hasar aldı.

Ukraynalı demiryolu operatörü Ukrzaliznytsiya (Ukrzheldoroga), Batı Ukrayna’daki iletişim ağının da zarar gördüğünü bildirdi. Aynı zamanda Ukrayna’daki tren trafiği de kesintiye uğradı.

Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Christian Wagner, yaptığı açıklamada Kiev’deki Ukrayna Büyükelçiliği’nin vize bölümünün hasar gördüğünü söyledi.

Rusya’dan açıklamalar

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yaptığı açıklamada Savunma Bakanlığı’nın önerisi ve Genelkurmay Başkanlığı’nın planı doğrultusunda Ukrayna’nın enerji, askeri komuta ve iletişim tesislerine yüksek hassasiyetli uzun menzilli hava, deniz ve kara konuşlu hassas silahlarla saldırılar düzenlendiğini kaydetti.

Kiev yönetiminin eylemleriyle kendisini ‘uluslararası terör örgütleriyle aynı seviyeye getirdiğini’ ifade eden Putin,  “Bu tür suçları yanıtsız bırakmak zaten imkansız. Kiev, Rusya Federasyonu topraklarında terör saldırıları düzenlemeye devam ederse yanıtlar sert olacak” ifadelerini kullandı.

Dünyadan tepkiler

ABD’nin Kiev Büyükelçiliği, Ukrayna topraklarında bulunan vatandaşlarına ülkeyi derhal terk etmeleri çağrısı yaptı.

Fransa Dışişleri Bakanlığı da Ukrayna’daki vatandaşlarına ‘evlerinde kalmaları’ çağrısında bulundu.

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, saldırıları kınayarak Brüksel’in Kiev’e ilave askeri yardım göndereceğini belirtti.

Zelenski, Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile yaptığı telefon görüşmesinin ardından Twitter üzerinden G7 ülkelerinin acilen toplanacağını yazdı.

Alman Hükümeti Sözcüsü Steffen Hebestreit, Berlin’in hasarlı altyapının onarımı ve restorasyonu için Ukrayna’ya ek yardımı harekete geçirme konusunda her şeyi yapacağını söyledi.

Buna ek olarak Zelenski, Fransız mevkidaşı Emmanuel Macron ile bir telefon görüşmesi daha gerçekleştirdi. AFP’ye konuşan Elysee Sarayı’ndan bir temsilciye göre Macron, görüşmede Paris’in Kiev’e askeri desteği artırmaya hazır olduğunu vurguladı. Zelenski, ayrıca Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda ile de telefon görüşmesi yaptı.

Kınama mesajları İtalya ve Kanada dışişleri bakanlıklarından da geldi.

RUSYA

Bloomberg: Avrupalı bankaların Rusya’daki kârı 2022’den bu yana üç kat arttı

Yayınlanma

Bloomberg, önde gelen Avrupalı bankaların faaliyetlerini sonlandıracaklarına dair verdikleri sözlere rağmen Rusya’daki şubelerinin giderek daha kârlı hale geldiğine dikkat çekti.

Habere göre 2022 yılından bu yana Rusya’da kalan beş Avrupalı finans kuruluşunun toplam çalışan sayısı sadece yüzde 3 azalırken, yüksek faiz oranları sayesinde gelirler yaklaşık üç katına çıktı.

Bu koşullar altında Avrupa Merkez Bankası (ECB) baş denetim yetkilisi Claudia Buch, avro bölgesi maliye bakanlarına verdiği brifingde, Rusya’da büyük şubeleri olan bankalardan ‘faaliyet azaltma ve çıkış için net bir yol haritası geliştirerek risk azaltma çabalarını hızlandırmalarını’ talep etti.

Konuyla ilgili bilgi sahibi bir uzman, adının açıklanmaması kaydıyla verdiği demeçte, ECB’nin Avrupa bankalarının Rusya’da kalmaya devam etmeleri halinde ABD yaptırımlarıyla karşılaşmalarından korktuğunu vurguladı.

Daha önce Washington’un Rusya karşıtı bir sonraki yaptırım paketinin, Ukrayna’daki çatışmaya doğrudan ya da dolaylı olarak dahil olan ve Rusya ile ilgili önemli işlemlerde yer alan ABD dışındaki şahısları ve bankaları etkilemesi bekleniyor.

Yaptırım kısıtlamaları ödemelerden ticaret finansmanına kadar geniş bir yelpazedeki işlemleri etkileyebilir ve tüccarlar, tedarikçiler ve diğer karşı taraflardan oluşan geniş bankacılık ekosistemi üzerinde olumsuz bir etki yaratabilir.

FT: Batılı bankalar, 2023’te Rusya’da dört kat daha fazla vergi ödedi

Okumaya Devam Et

RUSYA

Rusya Merkez Bankası Başkanı, ‘yurt dışına sermaye kaçışı’ riski konusunda uyardı

Yayınlanma

Rusya Merkez Bankası Elvira Nabiullina, Solikamsk Magnezyum Fabrikası’nın (SMZ) azınlık hissedarlarının hisselerine el konulmasıyla ilgili emsal karardan endişe duyduklarını, kararın yurt dışına sermaye çıkışına neden olabileceğini savundu.

Dün Ulusal Borsa Katılımcıları Birliği’nin (NAUFOR) düzenlediği ‘Rusya Borsası 2024’ başlıklı konferansta açıklamalarda bulunan Nabiullina, organize ticaret yoluyla yatırımcıların ve iyi niyetli hisse alıcılarının haklarının korunmasının ‘finansal piyasada, borsada yatırımcı güveninin temel taşı’ olduğunu belirtti.

Nabiullina, “Ve elbette bu emsal bizi endişelendiriyor. Zira döviz ticaretine olan güveni sarsabilir ve yabancı piyasalara sermaye çıkışına neden olabilir,” ifadelerini kullandı.

Nisan ayı sonunda Perm Krayı Tahkim Mahkemesi, Başsavcılık ve bölge savcılığının SMZ hisselerine devlet lehine el konulması talebini kabul etti.

Mahkeme, denetim organının, 1990’larda işletmenin özelleştirilmesinin Rusya hükümetinin iradesi dışında usulsüzlüklerle gerçekleştirilmesi nedeniyle sanıkların hisselere yasa dışı yollarla sahip olduğu yönündeki görüşünü kabul etti.

Burada, 2 binden fazla azınlık hissedarının hisselerini kaybetmesi söz konusu. Merkez Bankası, karara itiraz etti. Maliye Bakanlığı da azınlık hissedarlarının hisselerinin geri alınmasıyla ilgili endişelerini dile getirdi.

Rusya’da kalkınma: Liberal amentüye karşı işlenen büyük günah – 4

Okumaya Devam Et

ASYA

Rusya Devlet Başkanı Putin’in Çin ziyareti başladı: ‘Kapsamlı ortaklığın derinleştirilmesi’ mesajı

Yayınlanma

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Çin ziyareti kapsamında Pekin’deki Halk Kongresi binasına geldi. Putin, mevkidaşı Xi Jinping tarafından karşılandı.

İki devlet başkanı el sıkıştıktan sonra top atışları eşliğinde içeriye geçtiler. Halk Kongresi binasında genişletilmiş formatta toplantı başladı.

Putin, toplantının başında Çin’in Rusya’nın ticari ve ekonomik alandaki ana ortağı olduğunu söyledi.

RİA Novosti‘nin aktardığına göre Moskova ile Pekin’in ortak çalışmaları sırasında ‘sağlam bir pratik işbirliği bagajı’ biriktirmeyi başardıklarına işaret eden Putin, 2023 yılında ikili ticaret hacminin neredeyse dörtte bir oranında artarak 227 milyar dolara ulaştığını hatırlattı.

Putin, “Rusya, geçen yılın sonunda Çin’in ticaret ortağı ülkeler listesinde dördüncü sıraya yükseldi. Mart 2023’te Moskova’ya yaptığınız ziyaretin ardından 2030 yılına kadar Rus-Çin ekonomik işbirliğinin kilit alanlarının geliştirilmesine yönelik planın onaylanması bunda doğrudan rol oynadı,” dedi.

Devlet Başkanı ayrıca Rusya ve Çin arasında yüksek teknolojiler, inovasyon, altyapı inşası ve ulaştırma alanlarındaki işbirliğine de dikkat çekti.

‘Rusya ile Çin arasındaki ödemelerin yüzde 90’ı yuan ve ruble cinsinden yapılıyor’

Bunun yanı sıra Putin, ülkeler arasındaki ikili anlaşmaların yüzde 90’ının ruble ve yuan cinsinden yapıldığını ve bu durumun, iki ülke arasındaki ticaret akışının genişlemesine ivme kazandırdığını ifade etti.

Putin, “Şimdi küçük bir grupla, hem Rusya hem de Çin ekonomilerinin çıkarları doğrultusunda ilişkilerimizi daha da geliştireceğimiz alanlar hakkında konuştuk. Planlanan tüm faaliyetlerin yerine getirileceğinden eminim,” yorumunu yaptı.

Moskova ile Pekin’in 80 büyük ortak yatırım projesinden oluşan bir portföy oluşturduğunu kaydeden Putin, şöyle devam etti: “Pandeminin sonuçlarına ve gelişmemizi engellemeye yönelik bazı eylemlere, üçüncü ülkelerin bazı eylemlerine rağmen, Rusya ile Çin arasındaki ticaret hacmi iyi bir hızla artıyor.”

Xi: Büyük güçler ve ve komşu ülkeler arasındaki ilişkiler açısından bir mihenk taşı

Öte yandan Çin Devlet Başkanı Xi, Putin’e iki ülke arasındaki ilişkilerin testlerden geçtiğini ve bir mihenk taşı haline geldiğini söyledi.

Xinhua‘nın aktardığına göre Xi, “Yeni kampanyada, her zaman olduğu gibi Rusya ile iyi komşu, güvenilir dost ve güvenilir ortak olma niyetindeyiz,” diye konuştu.

Xi, ülkesinin ‘iki halk arasındaki asırlık dostluğu sürekli olarak güçlendirme’ ve ‘uluslararası eşitlik ve adaleti birlikte koruma’ niyetinde olduğunu vurguladı.

Son üç çeyrek yüzyılda Rusya ile ilişkilerin ‘zor koşullar altında sertleştiğini ve değişken bir uluslararası ortamın testine dayandığını’ belirten Xi, bu etkileşimin ‘büyük güçler ve ve komşu ülkeler arasındaki ilişkiler açısından bir mihenk taşı’ haline geldiğini dile getirdi.

Çin lideri, söz konusu ilişkilerin ‘kolay olmadığını ve azami özen gösterilmeyi hak ettiğini’ de sözlerine ekledi.

Kapsamlı ortaklığın derinleştirilmesine ilişkin bildiri imzalandı

Görüşmelerin tamamlanmasının ardından devlet başkanları kapsamlı ortaklık ve stratejik işbirliği ilişkilerinin derinleştirilmesine ilişkin ortak bir bildiri imzaladı. İki ülke arasında işbirliğine ilişkin toplam on belge imzalandı.

Rusya Devlet Başkan Yardımcısı Yuriy Uşakov, daha önce Moskova ile Pekin’in imzalayacağı ortak bildirinin 30 sayfadan fazla detaylı bir belge olduğunu bildirmişti.

Uşakov’a göre bildiride, ‘ikili ilişkilerin özel niteliğine’ dikkat çekiliyor ve ‘Rusya ve Çin’in adil ve demokratik bir düzenin şekillendirilmesindeki öncü rolünü teyit ederek, ikili ilişkilerin tüm yelpazesini geliştirmenin yolları’ özetleniyor.

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar

English