Bizi Takip Edin

RUSYA

Moskova’dan Batı’ya: Ukrayna ‘kirli bomba’ kullanacak

Yayınlanma

Rusya’dan yapılan Kiev’in ‘kirli bomba’ kullanmaya hazırlandığı yönündeki uyarılarına ABD, İngiltere ve Fransa ortak açıklama ile tepki gösterdi. Rusya’nın bilgi verdiği dördüncü ülke olan Türkiye ise üç ülkeden farklı bir tutum aldı. 
Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, ABD, İngiltere, Fransa ve Türkiye savunma bakanlarını arayarak Ukrayna’nın ‘kirli bomba’ kullanmaya hazırlandığını uyarısında bulundu. ABD, İngiltere ve Fransa Rusya’nın iddiasıyla ilgili ortak açıklama yaptı. Milli Savunma Bakanlığı (MSB) ise bu ülkelerden ayrı yaptığı açıklamada ‘provokasyonlar konusunda dikkatli olunması’ gerektiğini duyurdu.
Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Ukrayna’da ‘savaşın kontrolsüz tırmandığı ve Kiev’in kirli bomba kullandığı’ yönündeki endişelerini paylaşmak üzere dört mevkidaşıyla telefon görüşmesi yaptı.
Savaşın başlamasından sonra ilk kez ABD’li mevkidaşı Loyd Austin’le 13 Mayıs’ta görüşen Şoygu, beş ay sonra 21 Ekim’de Austin’le ikinci kez temas kurdu. Pentagon’dan yapılan açıklamaya göre üçüncü görüşme 23 Ekim’de Şoygu’nun talebi üzerine yapıldı. Görüşmeye ilişkin Rusya Savunma Bakanlığından yapılan kısa açıklamada Ukrayna’daki durumun ele alındığı belirtildi. Pentagon görüşmede Austin’in “Rusya’nın gerilimi tırmandırmak için her türlü bahanesini reddettiğini” vurguladığını açıkladı.
Pazar günü Şoygu, Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İngiltere Savunma Bakanı William Wallance, Fransa Savunma Bakanı Sebastien Lecornu ile de telefon görüşmesi yaptı. Rusya’dan yapılan açıklamaya göre Şoygu mevkidaşlarına Ukrayna’nın olası provokasyonları ve ‘kirli bomba’ kullanma hazırlığı hakkında bilgi verdi. Şoygu muhataplarına ayrıca ‘savaşın kontrolsüz bir şekilde tırmanma trendinde olduğunu’ söyledi.
3’lü açıklamada Türkiye yok 
Görüşme trafiğinin ardından ABD, İngiltere ve Fransa Ukrayna’daki durum üzerine ortak açıklama yayımladı. Açıklamada; “Ülkelerimiz, Rusya’nın Ukrayna’nın kendi topraklarında kirli bomba kullanmaya hazırlandığına ilişkin açık bir şekilde yalan olan iddialarını reddediyor. Dünya, bu iddiaların bölgede gerginliğin arttırılması için bahane edilmesine yönelik her çabayı görecektir. Rusya’nın gerginliği artırmaya yönelik bu bahanelerini reddediyoruz” ifadelerine yer verildi.
ABD, İngiltere ve Fransa’nın üçlü bildirisine katılmayan Türkiye’den ise farklı tonda bir açıklama geldi. Akar-Şoygu görüşmesine ilişkin Milli Savunma Bakanlığından (MSB) yapılan açıklamada “Bölgedeki güvenlik durumunu daha da kötüleştirecek provokasyonlar konusunda dikkatli ve tedbirli olunması, sahadaki bu tür girişimlerle ilgili olarak koordinasyon ve iş birliği içerisinde çalışılması konusunda bilgi ve görüş alışverişinde bulunuldu” denildi.
Rus ordusundan uyarı 
Rusya Silahlı Kuvvetleri Radyolojik, Kimyasal ve Biyolojik Koruma Birliği Şefi İgor Kirillov, Ukrayna, ‘kirli bomba’ saldırısı düzenleyerek saldırının sorumluluğunu bunun Rus tarafına yüklemeyi planladığını dile getirdi. Kirillov’a göre Ukrayna tarafı, ‘kirli bomba’ saldırısı yaparak ‘Rus nükleer mühimmatı infilak etti’ propagandası yapmaya hazırlanıyor.
Konuya ilişkin açıklamasında Krillov, “Havadaki radyoaktif izotopların varlığı daha sonra Avrupa’da kurulu uluslararası izleme sisteminin sensörleri tarafından kaydedilecek ve ardından Rusya Federasyonu, taktik nükleer silah kullanmakla suçlanacak” ifadelerini kullandı.
Kirli bomba nedir? 
Kirli bomba dinamit gibi konvansiyonel patlayıcılarla radyoaktif maddelerin bileşiminden oluşan radyolojik bir silah olarak tanımlanıyor. Bu silahın amacı ise kullanıldığı bölgede radyoaktif madde yayarak insanların o bölgede kalmasını zorlaştırmak.

RUSYA

Rusya: ABD ve NATO’dan gelen meydan okumalar, nükleer doktrinimizi gözden geçirmemize yol açabilir

Yayınlanma

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, nükleer doktrine işaret ederek ABD ve NATO’dan gelen meydan okumaların ‘temel belgelerin ihtiyaçlar doğrultusunda gözden geçirilmesini’ gerektirebileceğini belirtti.

İnterfaks ajansının aktardığına göre Ryabkov, dün Nijniy Novgorod’da düzenlenen BRICS dışişleri bakanları toplantısında yaptığı açıklamada, “ABD ve NATO müttefiklerinin kabul edilemez ve tırmanan eylemlerinin bir sonucu olarak çoğalan zorluklar, şüphesiz nükleer caydırıcılığın temel araçlarının mevcut ihtiyaçlarla nasıl daha uyumlu hale getirilebileceği sorusunu gündeme getiriyor,” dedi.

Dünyadaki durumun daha da karmaşıklaşma eğiliminde olduğuna dikkat çeken Ryabkov, “Kararlar alınana kadar, ne tür değişiklikler yapılabileceğine dair önceden bilgi sahibi olmak bizim uygulamamız değil,” ifadelerini kullandı.

Geçen ay Rusya Vladimir Putin’in talimatıyla stratejik olmayan nükleer silahların kullanıldığı tatbikatlar başladı.

Putin, tatbikatların ‘Batılı yetkililerin provokatif açıklamaları ve tehditlerine’ yanıt olarak başlatıldığını belirtmişti.

Geçen hafta St. Petersburg Ekonomi Forumu’nda (SPIEF) yabancı medya temsilcileriyle yaptığı toplantıda Putin, nükleer doktrine göre Rusya’nın egemenliğine ve bütünlüğüne yönelik bir tehdit durumunda tüm araçları kullanabileceğini bildirmişti.

Devlet Başkanı, ayrıca Rusya’nın nükleer silah kullanmasının Ukrayna topraklarındaki bir askeri operasyon sırasında ‘görevlerin çözülme hızını artırabileceğini’ söylemiş, ancak askerlerin hayatlarının ve sağlıklarının bundan daha önemli olduğunu da sözlerine eklemişti.

Putin: Bu savaşı biz başlatmadık

Okumaya Devam Et

RUSYA

Rus iktisatçı Mihail Hazin: ABD, Rusya’ya yönelik yaptırım politikasını değiştirmeye başlayabilir

Yayınlanma

Rusya’nın önde gelen iktisatçılarından Mihail Hazin, ABD’nin yakın gelecekte Rusya’ya yönelik yaptırım politikasını değiştirmeye başlama ihtimalinin olduğunu söyledi.

Radyo Sputnik‘e konuşan Hazin, ABD’nin aynı anda iki çatışmada (Rusya ile çatışma ve Çin’e karşı ticaret savaşı) tansiyonu yüksek tutamayacağını belirtti.

Washington yönetiminin, Çin’i hızla büyüyen bir bölge olan Güneydoğu Asya pazarlarından çıkarmak için bir operasyon hazırlayacak zamanı olmadığını vurgulayan Hazin, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Yaklaşık iki yıl önce ABD’nin 2024 yazına kadar zamanı kaldığını açıklamıştım. Eğer 2024 yazından önce Güneydoğu Asya pazarlarını ele geçirmek için bir operasyon başlatmazlarsa jeopolitik liderliği kaybedecekler. Elbette zamanlama konusunda yanılıyor olabilirim. Yani 2024 yazı değil de 2024 sonbaharı, hatta 2025 ilkbaharı da diyebiliriz. Ancak her halükarda ABD açısından başka bir stratejik seçenek olmadığı gerçeği bu iki yıl içinde neredeyse aşikar hale geldi. Aynı zamanda, biz bu konsepti ortaya attığımızda, ABD’nin kendisi bu konsepte hiç de katılmıyordu. Yaklaşık altı ay ila bir yıl sonra bunu kabul ettiler ve şimdi genel olarak herkes tarafından kabul edildi.”

ABD’nin öngörülebilir gelecekte Rusya’ya yönelik yaptırım politikasını hafifletme yönünde değiştirmeye başlayabileceğine dikkat çeken Hazin, şöyle devam etti:

“Olayların nasıl gelişeceğini göreceğiz ama her halükarda ABD’nin politikasını değiştirmeye başlayabileceğini hissediyorum. Zira yaptırımlarla ilgili asıl amaçları Rusya’yı çökertmek değil, Avrupa Birliği’ni daha da şiddetli yaptırımlara zorlamaktı, AB ekonomisini mahveden şey buydu. Ve eğer (Amerikalı iktisatçı) Jeffrey Sachs’ı dinlerseniz, doğrudan Rusya’ya karşı yaptırımların kaldırılması gerektiğini söylediğini görürsünüz. Böyle bir eğilim var ve sonu da böyle olacak.”

ABD’de New Jersey eyaleti Rusya’ya yönelik yaptırım yasasını askıya aldı

 

Okumaya Devam Et

RUSYA

Lavrov: Batı ile Ukrayna konusunda gayri resmi temaslarımız oldu

Yayınlanma

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Moskova’nın Batılı ülkelerin temsilcileriyle kamuoyuna açık olmayan temaslarda bulunduğunu söyledi. Bakan, söz konusu görüşmelerde Ukrayna makamları, özellikle de Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’in izlediği politikaların ele alındığını belirtti.

Dün Nijnijy Novgorod’da düzenlenen BRICS dışişleri bakanları toplantısının ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Lavrov, Rusya ile Ukrayna arasında müzakere ihtimalini ele aldı.

Lavrov, Ukrayna’da Rus dilinin eğitimde ve kitle iletişim araçlarında yasaklandığına ve bunun da Rus diasporasının haklarını doğrudan kısıtladığına dikkat çekti.

Bakan, “Çeşitli ülkelerdeki ortaklarımızın içtenlikle müzakere süreçleri önermesi bazen ‘düşmanlıkları durduralım ve görüşmeye başlayalım’ şeklinde algılanıyor. Herhangi bir ulusal azınlığın, özellikle de Ukrayna’daki Ruslar kadar büyük bir azınlığın haklarına saygı gösterilmesi talebi yapay bir önkoşul mudur? Ben öyle düşünmüyorum,” dedi.

Kiev yönetiminin, uluslararası toplumun diğer tüm sorumlu üyelerinin yaşadığı ‘yasal alana geri döndürülmesi’ gerektiğini kaydeden Lavrov, bu konunun Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de dahil olmak üzere Rus tarafınca defalarca gündeme getirildiğini hatırlattı.

Lavrov, “Bu durumdan öylece kurtulabileceğimiz ve hiçbir şey olmamış gibi müzakere masasına oturabileceğimiz düşüncesinin yanlış olduğunu düşünüyorum. Zira Batı’da hiç kimse, ki bazı gayri resmi temaslarımız da oldu, bu rejimin yarattığı Nazi ve Rusofobik etkinin ayırdına varmak istemiyor,” ifadelerini kullandı.

Bakan, ayrıca Batılı ülkelerin temsilcilerinin Aralık 2023’te Ukrayna ile ilgili sorunları çözmek için Moskova ile kamuoyu önünde olmayan temaslar kurmaya çalıştıkları bilgisini verdi.

Görüşmenin detaylarını vermeyen Lavrov, ‘çok iyi bilinen bir Batılı ülkenin belirli bir liderinin’ farklı kanallar aracılığıyla birkaç kez bir toplantı üzerinde anlaşmak ve ‘Ukrayna ve Avrupa’nın güvenliği konusunda ne yapılacağını’ konuşmak için ‘sinyaller gönderdiğini’ vurguladı.

“Ukrayna’ya 1 trilyon dolar gönderin, yine de savaşın sonucunu değiştirmeyecek!”

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar

English