Bizi Takip Edin

RUSYA

Moskova’dan Batı’ya: Ukrayna ‘kirli bomba’ kullanacak

Yayınlanma

Rusya’dan yapılan Kiev’in ‘kirli bomba’ kullanmaya hazırlandığı yönündeki uyarılarına ABD, İngiltere ve Fransa ortak açıklama ile tepki gösterdi. Rusya’nın bilgi verdiği dördüncü ülke olan Türkiye ise üç ülkeden farklı bir tutum aldı. 
Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, ABD, İngiltere, Fransa ve Türkiye savunma bakanlarını arayarak Ukrayna’nın ‘kirli bomba’ kullanmaya hazırlandığını uyarısında bulundu. ABD, İngiltere ve Fransa Rusya’nın iddiasıyla ilgili ortak açıklama yaptı. Milli Savunma Bakanlığı (MSB) ise bu ülkelerden ayrı yaptığı açıklamada ‘provokasyonlar konusunda dikkatli olunması’ gerektiğini duyurdu.
Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Ukrayna’da ‘savaşın kontrolsüz tırmandığı ve Kiev’in kirli bomba kullandığı’ yönündeki endişelerini paylaşmak üzere dört mevkidaşıyla telefon görüşmesi yaptı.
Savaşın başlamasından sonra ilk kez ABD’li mevkidaşı Loyd Austin’le 13 Mayıs’ta görüşen Şoygu, beş ay sonra 21 Ekim’de Austin’le ikinci kez temas kurdu. Pentagon’dan yapılan açıklamaya göre üçüncü görüşme 23 Ekim’de Şoygu’nun talebi üzerine yapıldı. Görüşmeye ilişkin Rusya Savunma Bakanlığından yapılan kısa açıklamada Ukrayna’daki durumun ele alındığı belirtildi. Pentagon görüşmede Austin’in “Rusya’nın gerilimi tırmandırmak için her türlü bahanesini reddettiğini” vurguladığını açıkladı.
Pazar günü Şoygu, Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İngiltere Savunma Bakanı William Wallance, Fransa Savunma Bakanı Sebastien Lecornu ile de telefon görüşmesi yaptı. Rusya’dan yapılan açıklamaya göre Şoygu mevkidaşlarına Ukrayna’nın olası provokasyonları ve ‘kirli bomba’ kullanma hazırlığı hakkında bilgi verdi. Şoygu muhataplarına ayrıca ‘savaşın kontrolsüz bir şekilde tırmanma trendinde olduğunu’ söyledi.
3’lü açıklamada Türkiye yok 
Görüşme trafiğinin ardından ABD, İngiltere ve Fransa Ukrayna’daki durum üzerine ortak açıklama yayımladı. Açıklamada; “Ülkelerimiz, Rusya’nın Ukrayna’nın kendi topraklarında kirli bomba kullanmaya hazırlandığına ilişkin açık bir şekilde yalan olan iddialarını reddediyor. Dünya, bu iddiaların bölgede gerginliğin arttırılması için bahane edilmesine yönelik her çabayı görecektir. Rusya’nın gerginliği artırmaya yönelik bu bahanelerini reddediyoruz” ifadelerine yer verildi.
ABD, İngiltere ve Fransa’nın üçlü bildirisine katılmayan Türkiye’den ise farklı tonda bir açıklama geldi. Akar-Şoygu görüşmesine ilişkin Milli Savunma Bakanlığından (MSB) yapılan açıklamada “Bölgedeki güvenlik durumunu daha da kötüleştirecek provokasyonlar konusunda dikkatli ve tedbirli olunması, sahadaki bu tür girişimlerle ilgili olarak koordinasyon ve iş birliği içerisinde çalışılması konusunda bilgi ve görüş alışverişinde bulunuldu” denildi.
Rus ordusundan uyarı 
Rusya Silahlı Kuvvetleri Radyolojik, Kimyasal ve Biyolojik Koruma Birliği Şefi İgor Kirillov, Ukrayna, ‘kirli bomba’ saldırısı düzenleyerek saldırının sorumluluğunu bunun Rus tarafına yüklemeyi planladığını dile getirdi. Kirillov’a göre Ukrayna tarafı, ‘kirli bomba’ saldırısı yaparak ‘Rus nükleer mühimmatı infilak etti’ propagandası yapmaya hazırlanıyor.
Konuya ilişkin açıklamasında Krillov, “Havadaki radyoaktif izotopların varlığı daha sonra Avrupa’da kurulu uluslararası izleme sisteminin sensörleri tarafından kaydedilecek ve ardından Rusya Federasyonu, taktik nükleer silah kullanmakla suçlanacak” ifadelerini kullandı.
Kirli bomba nedir? 
Kirli bomba dinamit gibi konvansiyonel patlayıcılarla radyoaktif maddelerin bileşiminden oluşan radyolojik bir silah olarak tanımlanıyor. Bu silahın amacı ise kullanıldığı bölgede radyoaktif madde yayarak insanların o bölgede kalmasını zorlaştırmak.

RUSYA

Putin’den Biden’ın küfrüne yanıt: Bana ‘aferin’ diyecek hali yoktu

Yayınlanma

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD’li mevkidaşı Joe Biden’ın kendisine yönelik ‘o… çocuğu’ şeklindeki küfrüne yanıt verdi.

VGTRK muhabiri Pavel Zarubin’e mülakat veren Putin, Biden’ın kendisine yönelik hakareti hakkında ne düşündüğünü anlattı. Zarubin, mülakatın ilgili kesitini Telegram kanalında yayınladı.

ABD başkanlık seçimleri yaklaşırken Rusya’nın diğer adaylar arasından Biden’ı tercih edeceği yönündeki sözleri anımsatılan Putin, “Söylediklerine bakılırsa, kesinlikle haklıyım. Çünkü bu benim tarafımdan söylenenlere uygun bir yanıt. Neden mi? Çünkü bana ‘Volodya, aferin, teşekkür ederim, bana çok yardımcı oldun’ diyecek hali yok. İç politika açısından orada neler olduğunu anlıyoruz. Ve bu tepki kesinlikle kafi, bu da benim haklı olduğum anlamına geliyor. Ve söylediklerimi öncelikle bizim izleyicilerimiz için söyledim, Amerikalı izleyiciler için değil,” yorumunu yaptı.

Biden, 21 Şubat’ta düzenledii kampanya etkinliğinde Putin hakkında hakarette bulunarak, “Putin ve diğerleri gibi çılgın o… çocuklarımız var ve her zaman nükleer çatışma konusunda endişelenmek zorundayız. Ancak insanlığa yönelik varoluşsal tehdit iklimdir,” demişti.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, basın toplantısında Biden’ın sözlerini ‘kesinlikle kaba ve ABD için utanç verici’ olarak nitelendirerek bu tür ifadelerin ‘değil Putin’i, başka bir devletin başkanını bile incitemeyeceğini’ kaydetmişti.

Peskov, “Eğer bir ülkenin başkanı böyle bir ifade kullanıyorsa utanmalıdır,” değerlendirmesini yapmıştı.

Mart 2021’de Biden’ın, Putin’e yönelik ‘katil’ suçlamasında bulunması diplomatik krizi beraberinde getirmişti. Rusya Devlet Başkanı, Amerikalı mevkidaşına ‘sıhhat’ dileyerek yanıt vermişti.

Okumaya Devam Et

RUSYA

IMF: Rusya yaptırımlar karşısında şaşırtıcı bir ekonomik büyüme gösterdi

Yayınlanma

Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) iletişim departmanı direktörü Julie Kozak, Rusya’nın uluslararası yaptırımlar karşısında şaşırtıcı bir ekonomik büyüme gösterdiğini söyledi.

Kozak, dün düzenlediği basın toplantısında “Rusya ekonomisi ve yaptırımlar açısından bakıldığında, büyümesinin gücüyle gerçekten şaşırttı,” ifadelerini kullandı.

IMF, ocak ayı raporunda Rusya ekonomisi için 2024 yılı büyüme tahminini önemli ölçüde yükselterek yüzde 2,6’ya çıkarmıştı.

Gösterge, Ekim 2023’te yapılan bir önceki tahmine kıyasla yüzde 1,5 puan artırılmıştı.

Ocak ayı sonunda IMF Araştırma Direktörü Pierre-Olivier Gourinchas da Rusya ekonomisinin beklenenden daha iyi büyüdüğünü açıklamıştı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, şubat ayı ortasında ekonomik konularla ilgili bir toplantıda ülke ekonomisinin 2023 yılında yüzde 3,6 oranında büyüyerek küresel ortalamanın üzerine çıkacağını belirtti.

ABD, Rusya’da ‘500’den fazla hedefe’ yaptırım uygulayacak

Okumaya Devam Et

RUSYA

Aleksey Navalnıy’ın annesinden eşi Yulya Navalnaya’ya tepki: İki yıldır bir kez bile onu ziyarete gelmedin

Yayınlanma

Geçen hafta Yamal-Nenets Özerk Okrugu’nda yattığı cezaevinde hayatını kaybeden Rus muhalif Aleksey Navalnıy’ın annesi Lyudmila Navalnaya, sızan ses kaydında oğlunun eşi Yulya Navalnaya’ya tepki gösterdi.

Lyudmila Navalnaya, “Sevgili Yulya Borisovna Abresova, sana hitap etmek istiyorum. Oğlumu en son Şubat 2022’de gördün. Rusya’ya giriş yasağın yok, hakkında herhangi bir ceza davası açılmadı, ancak iki yıldır bir kez bile onu ziyarete gelmedin. Aslında, 2021 baharından beri oğlumla evli değilsin,” ifadelerini kullandı.

Navalnaya, “Zengin adamlarla halkın karşısına çıkıyorsun. Hastaneden yeni çıkmışken ve muhakeme yeteneği zayıfken onu Rusya’ya gelmeye zorlayan sensin. Aleksey’i tüm mal varlığını üzerine yapmaya zorladın. Kendi oğlunu bile mirastan mahrum ettin, bu yüzden seninle konuşmuyor. Kızını oğluna karşı kışkırttın. Aleksey’in ölümünden birkaç saat sonra Münih’te onun adına nasıl gülümseyerek konuştuğunu, ölümünden sonra onu nasıl sahiplendiğini görmek bana tuhaf ve gaddarca geldi. Sen aşağılık ve alçak birisin ve oğlumun, çocuğumun adı üzerinde spekülasyon yapmanı yasaklıyorum,” diye konuştu.

Bununla beraber Navalnaya, YouTube’da yayınladığı mesajında Rusya makamlarının kendisinden oğlunu ‘gizlice gömmesini’ istediğini belirtti.

‘Yasalara göre Aleksey’in naaşını bana derhal vermeleri gerekiyordu’

Lyudmila Navalnaya, “Soruşurmacılar ölüm nedeninin bilindiğini, tüm tıbbi ve hukuki belgelerin hazır olduğunu iddia ediyorlar. Yasalara göre Aleksey’in naaşını bana derhal vermeleri gerekiyordu ama bunu hala yapmadılar. Bunun yerine bana şantaj yapıyorlar,” ifadelerini kullandı.

Salehard Soruşturma Komitesi’nden soruşturmacılar ve adli tıp uzmanlarıyla ‘neredeyse 24 saatini’ beraber geçirdiğini vurgulayan Navalnaya, ayrıca oğlunun morga ‘gizlice’ götürüldüğünü de iddia etti.

Navalnaya, “Bu video klibi kaydediyorum, zira beni tehdit etmeye başladılar. Gözlerimin içine bakarak, gizli bir cenaze törenini kabul etmezsem oğlumun cesedine bir şey yapacaklarını söylüyorlar,” dedi.

Zamanın aleyhine işlediğini ve oğlunun naaşının çürümekte olduğunu vurgulayan Navalnaya, “Özel koşullar istemiyorum, sadece her şeyin yasalara göre yapılmasını istiyorum. Oğlumun naaşının derhal bana verilmesini talep ediyorum,” çağrısı yaptı.

Daha önce Navalnıy’ın avukatı Kira Yarmış, Soruşturma Komitesi tarafından kendisine teşhis tamamlanana kadar siyasetçinin cesedinin yakınlarına teslim edilmeyeceğinin söylendiğini bildirmişti.

Rus muhalif Navalnıy, cezaevinde hayatını kaybetti

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar

English