Bizi Takip Edin

RUSYA

Moskova’nın ‘kirli bomba’ uyarıları ve Herson’daki gerilim

Yayınlanma

Kırım’ın kuzeyindeki stratejik yerleşim birimi olan Herson’da tansiyon yükseliyor. Rusya Ukrayna’nın “kirli bomba” kullanmaya hazırlandığını öne sürerken bölgedeki askeri yığınak büyük bir çatışmanın kapıda olduğuna işaret ediyor.

Salı günü Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, silahlı kuvvetlerin ihtiyaçlarını karşılamak üzere oluşturulan Koordinasyon Konseyi’nin ilk toplantısını gerçekleştirdi ve “çok yakın bir gelecekte” Ukrayna’daki askeri harekatın gereksinimlerinin karşılanması konusunda formülasyonlar geliştirilmesini talep etti.

Putin’in toplantıdaki talebi, Kremlin ve Rusya Dışişleri Bakanlığının Ukrayna’nın “kirli bomba” yani nükleer atıklardan balistik füze kullanılarak nükleer silah geliştirmeye çalıştığı yönündeki uyarılarının ardından geldi.

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK), önümüzdeki günlerde Ukrayna’da “kirli bomba” üretime yeteneği olan tesislere denetim yapmak üzere müfettiş göndermeye hazırlanıyor.

Koordinasyon Konseyi toplantısı

Rusya lideri Putin, toplantıda Rus ordusunun harekat sırasında kullandığı teçhizatın sadece mevcut olması değil, modern, kullanışlı ve verimli olması gerektiğine dikkat çekti.

Başbakan Mihail Mişustin ise toplantıda yaptığı açıklamada, kısmi seferberlik kapsamında askere çağrılan vatandaşlara yapılan ödemeler için bütçenin Rusya Savunma Bakanlığı’na sunulduğunu, sürecin kontrol altında olduğunu vurguladı.

Ukrayna ‘kirli bomba’ üretebilir mi?

Uluslararası Atom Enerji Kurumu bir dizi uzman, provokasyon tehlikesine dair Moskova’nın son uyarılarıyla da ilgili olarak önümüzdeki günlerde Kiev Nükleer Araştırma Enstitüsü’nü ve Dnipropetrovsk oblastına bağlı Jovtı Vodiy’deki maden işleme tesisini ziyaret edecek.

Bununla beraber Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, 25 Ekim’de düzenlediği basın toplantısında, Moskova’nın Kiev’in “kirli bomba” kullanmasına ilişkin haklı uyarılarını dikkate almayan ABD ve batı Avrupa ülkelerinin yaklaşımını “kabul edilemez” olarak nitelendirdi.

Rusya, Kiev yönetiminin “kirli bomba” üretebileceği iddialarını Sovyetler Birliğinden Ukrayna’ya devrolan teknolojik mirasa ve halihazırda çalışmaya devam nükleer tesislerin varlığına dayandırıyor. Kiev, biyolojik, kimyasal, nükleer silah veya “kirli bomba” üretebilecek bilgi, tecrübe ve teknik altyapıya sahip. Ayrıca Sovyet döneminde Ukrayna topraklarında nükleer silah çalışmaları yürüten enstitülerin faaliyeti de devam ediyor. Sovyetler Birliğinden kalan balistik füze üretim tesisleri de varlığını ve çalışmalarını sürdürüyor.

22 Şubat’ta Münih Güvenlik Konferansı’nda Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, ülkesinin taraf olduğu nükleer silahsızlanmaya dönük Budapeşte Muhtırasından çekilme niyetini ifade etmesi de Moskova’nın alarm zilleri çalmasına neden olmuştu. Rusya, Kiev’in Budapeşte Muhtırasından çıkma yönünde gösterdiği eğilimi “Ukrayna nükleer silah üretmek istiyor” şeklinde yorumlamıştı. 1 Mart tarihli açıklamasında Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov “Rusya nükleer silahların ve ilgili teknolojilerin Ukrayna’da ortaya çıkmasını önlemek için gerekli tüm önlemleri alıyor.” diyerek ülkesinin yaklaşımını ortaya koymuştu.

Diplomasi ve diyalog çağrıları

Diğer yandan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Rusya’nın müdahalesinin başladığı 24 Şubat’tan bu yana sürdürdüğü “diyalog” çağrıları ve çabalarını son süreçte hızlandırdı.

Macron, 24 Ekim’de Vatikan’da Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis ile bir araya geldi. Görüşmede Macron, Papa’ya Putin ve Rus Ortodoks Kilisesi Patriği Kirill’in yanı sıra ABD Başkanı Joe Biden ile görüşmesi çağrısı yaptı.

Peskov, ise basın toplantısında Moskova’nın ilgili teklifi memnuniyetle karşıladığını, ancak birilerinin “Zelenskiy’i arayarak Rusya ile müzakereleri yasaklayan adımlardan vazgeçmesi gerektiğini söylemesini” talep etti.

Vatikan Dışişleri Bakanı de Kardinal Pietro Parolin, Kremlin’in Macron’un önerisine yanıtını “olumlu bir sinyal” olarak nitelendirse de Moskova’nın müzakerelere hazır olduğunu işin doğası gereği “genel ve somut olarak ifade etmesi gerektiğini” dile getirdi.

Fakat diyalog ve müzakerelerin başlatılmasına yönelik son adımlar, Batı’nın Ukrayna’ya yardım konusunda vites yükselttiği bir dönemde pek olası görünmüyor.

Ukrayna’ya yardımlar

Almanya Şansölyesi Olaf Scholz, 25 Ekim’de Ukrayna’nın yeniden inşası konulu uluslararası bağış konferansında yaptığı konuşmada, Batı’nın Ukrayna’ya “gelecek on yıllar boyunca” yardım sağlama niyetinde olduğunu, burada “21. yüzyılın Marshall Planı”ndan söz ettiklerini belirtti.

Von der Leyen’e göre de Ukrayna’nın memur ücretleri ve emekli maaşları dahil olmak üzere bütçe giderlerini karşılamak için ayda 3 milyar ile 5 milyar euro’ya ihtiyacı olduğunu öne sürdü. Von der Leyen, ABD ve diğer Batılı ülkelerin yanı sıra finans kurumlarından geri kalan miktarın karşılanmasına yardımcı olmalarını beklediklerini söyledi.

Von der Leyen, Kiev’e tahsis edilen tüm fonları AB Komisyonu’nun yönetmesi gerektiğini, ayrıca yaptırımlar kapsamında dondurulan milyarlarca dolarlık Rus varlıklarına el konulması ve bunların yeniden inşa maliyetlerinin karşılanması için Ukrayna’ya yönlendirilmesi çağrısında bulundu.

İlgili çağrı, daha önce Birleşik Krallık ve Kanada tarafından olumlu karşılansa da başta İsviçre ve Avusturya olmak üzere bu yıla kadar Rusya’ya karşı tarafsız tutumunu muhafaza eden ülkelerce kabul görmemişti. Bunun uygulamaya konulması, Batılı ülkelerin her fırsatta dile getirdiği “yatırım güvenliği” ilkesiyle tezat teşkil ediyor.

Bunun yanı sıra kararın uygulanması, Avrupa’nın orta ve uzun vadede “makbul olmayan” ülkelerden gelecek yatırımların önünün kesilmesine neden olacak.

Herson’da tansiyon yükseliyor

Kırım’ın kuzeyindeki stratejik yerleşim birimi Herson’da da tansiyon yükseliyor. Ukrayna, sivilleri kentten tahliye emri veren Rusya’nın Herson’da kent savaşına hazırlandığını öne sürüyor.  Ukrayna Askeri İstihbarat Şefi Kyrylo Budanov, “Rus ordusu daha fazla asker gönderiyor ve sokakları savunma için hazırlıyor” dedi.

Tarafların askeri birlikleri yeniden konuşlandırmalarına ilişkin net saha bilgileri bulunmuyor. Rusya’nın “kirli bomba” iddiası ve Ukrayna’nın “Rusya sokak çatışmalarına hazırlanıyor” değerlendirmesi Herson’da yaklaşan sert bir çatışmanın habercisi olarak yorumlanıyor.

RUSYA

Rusya: ABD ve NATO’dan gelen meydan okumalar, nükleer doktrinimizi gözden geçirmemize yol açabilir

Yayınlanma

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, nükleer doktrine işaret ederek ABD ve NATO’dan gelen meydan okumaların ‘temel belgelerin ihtiyaçlar doğrultusunda gözden geçirilmesini’ gerektirebileceğini belirtti.

İnterfaks ajansının aktardığına göre Ryabkov, dün Nijniy Novgorod’da düzenlenen BRICS dışişleri bakanları toplantısında yaptığı açıklamada, “ABD ve NATO müttefiklerinin kabul edilemez ve tırmanan eylemlerinin bir sonucu olarak çoğalan zorluklar, şüphesiz nükleer caydırıcılığın temel araçlarının mevcut ihtiyaçlarla nasıl daha uyumlu hale getirilebileceği sorusunu gündeme getiriyor,” dedi.

Dünyadaki durumun daha da karmaşıklaşma eğiliminde olduğuna dikkat çeken Ryabkov, “Kararlar alınana kadar, ne tür değişiklikler yapılabileceğine dair önceden bilgi sahibi olmak bizim uygulamamız değil,” ifadelerini kullandı.

Geçen ay Rusya Vladimir Putin’in talimatıyla stratejik olmayan nükleer silahların kullanıldığı tatbikatlar başladı.

Putin, tatbikatların ‘Batılı yetkililerin provokatif açıklamaları ve tehditlerine’ yanıt olarak başlatıldığını belirtmişti.

Geçen hafta St. Petersburg Ekonomi Forumu’nda (SPIEF) yabancı medya temsilcileriyle yaptığı toplantıda Putin, nükleer doktrine göre Rusya’nın egemenliğine ve bütünlüğüne yönelik bir tehdit durumunda tüm araçları kullanabileceğini bildirmişti.

Devlet Başkanı, ayrıca Rusya’nın nükleer silah kullanmasının Ukrayna topraklarındaki bir askeri operasyon sırasında ‘görevlerin çözülme hızını artırabileceğini’ söylemiş, ancak askerlerin hayatlarının ve sağlıklarının bundan daha önemli olduğunu da sözlerine eklemişti.

Putin: Bu savaşı biz başlatmadık

Okumaya Devam Et

RUSYA

Rus iktisatçı Mihail Hazin: ABD, Rusya’ya yönelik yaptırım politikasını değiştirmeye başlayabilir

Yayınlanma

Rusya’nın önde gelen iktisatçılarından Mihail Hazin, ABD’nin yakın gelecekte Rusya’ya yönelik yaptırım politikasını değiştirmeye başlama ihtimalinin olduğunu söyledi.

Radyo Sputnik‘e konuşan Hazin, ABD’nin aynı anda iki çatışmada (Rusya ile çatışma ve Çin’e karşı ticaret savaşı) tansiyonu yüksek tutamayacağını belirtti.

Washington yönetiminin, Çin’i hızla büyüyen bir bölge olan Güneydoğu Asya pazarlarından çıkarmak için bir operasyon hazırlayacak zamanı olmadığını vurgulayan Hazin, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Yaklaşık iki yıl önce ABD’nin 2024 yazına kadar zamanı kaldığını açıklamıştım. Eğer 2024 yazından önce Güneydoğu Asya pazarlarını ele geçirmek için bir operasyon başlatmazlarsa jeopolitik liderliği kaybedecekler. Elbette zamanlama konusunda yanılıyor olabilirim. Yani 2024 yazı değil de 2024 sonbaharı, hatta 2025 ilkbaharı da diyebiliriz. Ancak her halükarda ABD açısından başka bir stratejik seçenek olmadığı gerçeği bu iki yıl içinde neredeyse aşikar hale geldi. Aynı zamanda, biz bu konsepti ortaya attığımızda, ABD’nin kendisi bu konsepte hiç de katılmıyordu. Yaklaşık altı ay ila bir yıl sonra bunu kabul ettiler ve şimdi genel olarak herkes tarafından kabul edildi.”

ABD’nin öngörülebilir gelecekte Rusya’ya yönelik yaptırım politikasını hafifletme yönünde değiştirmeye başlayabileceğine dikkat çeken Hazin, şöyle devam etti:

“Olayların nasıl gelişeceğini göreceğiz ama her halükarda ABD’nin politikasını değiştirmeye başlayabileceğini hissediyorum. Zira yaptırımlarla ilgili asıl amaçları Rusya’yı çökertmek değil, Avrupa Birliği’ni daha da şiddetli yaptırımlara zorlamaktı, AB ekonomisini mahveden şey buydu. Ve eğer (Amerikalı iktisatçı) Jeffrey Sachs’ı dinlerseniz, doğrudan Rusya’ya karşı yaptırımların kaldırılması gerektiğini söylediğini görürsünüz. Böyle bir eğilim var ve sonu da böyle olacak.”

ABD’de New Jersey eyaleti Rusya’ya yönelik yaptırım yasasını askıya aldı

 

Okumaya Devam Et

RUSYA

Lavrov: Batı ile Ukrayna konusunda gayri resmi temaslarımız oldu

Yayınlanma

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Moskova’nın Batılı ülkelerin temsilcileriyle kamuoyuna açık olmayan temaslarda bulunduğunu söyledi. Bakan, söz konusu görüşmelerde Ukrayna makamları, özellikle de Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’in izlediği politikaların ele alındığını belirtti.

Dün Nijnijy Novgorod’da düzenlenen BRICS dışişleri bakanları toplantısının ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Lavrov, Rusya ile Ukrayna arasında müzakere ihtimalini ele aldı.

Lavrov, Ukrayna’da Rus dilinin eğitimde ve kitle iletişim araçlarında yasaklandığına ve bunun da Rus diasporasının haklarını doğrudan kısıtladığına dikkat çekti.

Bakan, “Çeşitli ülkelerdeki ortaklarımızın içtenlikle müzakere süreçleri önermesi bazen ‘düşmanlıkları durduralım ve görüşmeye başlayalım’ şeklinde algılanıyor. Herhangi bir ulusal azınlığın, özellikle de Ukrayna’daki Ruslar kadar büyük bir azınlığın haklarına saygı gösterilmesi talebi yapay bir önkoşul mudur? Ben öyle düşünmüyorum,” dedi.

Kiev yönetiminin, uluslararası toplumun diğer tüm sorumlu üyelerinin yaşadığı ‘yasal alana geri döndürülmesi’ gerektiğini kaydeden Lavrov, bu konunun Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de dahil olmak üzere Rus tarafınca defalarca gündeme getirildiğini hatırlattı.

Lavrov, “Bu durumdan öylece kurtulabileceğimiz ve hiçbir şey olmamış gibi müzakere masasına oturabileceğimiz düşüncesinin yanlış olduğunu düşünüyorum. Zira Batı’da hiç kimse, ki bazı gayri resmi temaslarımız da oldu, bu rejimin yarattığı Nazi ve Rusofobik etkinin ayırdına varmak istemiyor,” ifadelerini kullandı.

Bakan, ayrıca Batılı ülkelerin temsilcilerinin Aralık 2023’te Ukrayna ile ilgili sorunları çözmek için Moskova ile kamuoyu önünde olmayan temaslar kurmaya çalıştıkları bilgisini verdi.

Görüşmenin detaylarını vermeyen Lavrov, ‘çok iyi bilinen bir Batılı ülkenin belirli bir liderinin’ farklı kanallar aracılığıyla birkaç kez bir toplantı üzerinde anlaşmak ve ‘Ukrayna ve Avrupa’nın güvenliği konusunda ne yapılacağını’ konuşmak için ‘sinyaller gönderdiğini’ vurguladı.

“Ukrayna’ya 1 trilyon dolar gönderin, yine de savaşın sonucunu değiştirmeyecek!”

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar

English