Bizi Takip Edin

RUSYA

Kış geldi, gaz hattı kesik, tahıl koridoru askıda

Yayınlanma

Rusya’nın Karadeniz filosuna yönelik saldırısının ardından Moskova tahıl koridoru anlaşmasından çekildi. Kiev başta olmak üzere Ukrayna şehirlerine yönelik pazartesi sabahı hava saldırısı düzenlendi. Tahıl koridorunun askıya alınmasının ardından buğday fiyatları ulusarası borsalarda yükselişe geçti.

Rusya, Kırım köprüsüne ve Rusya’nın Karadeniz filosuna yönelik saldırının ardından tahıl anlaşmasından çekildi. Ukrayna’ya yönelik füze saldırılarını artıran Moskova 31 Ekim sabahı Ukrayna kentlerini yeniden ateş altına aldı. Kiev, Zaporijya, Kirovograd, Harkiv, Odessa bölgelerinde patlama sesleri duyuldu. Ukrayna İçişleri Bakanlığı, Rusya’nın 40 seyir füzesi fırlattığını öne sürdü.

Kiev’in Belediye Başkanı Vitaly Kliçko Telegram hesabından yaptığı açıklamada “Kritik altyapı tesislerine yapılan saldırı sonucu başkentin bir kısmında elektrik kesildi. Bazı bölgelerde su yok. Tüm birimler çalışıyor” ifadelerine yer verdi.

Cumartesi günü Rus gemilerine yönelik saldırının ardından Rusya Savunma Bakanlığı “Rusya Ukrayna limanlarından tarım ürünlerinin ihracatına ilişkin anlaşmaların uygulanmasına katılımı askıya almıştır” açıklamasını yaptı.

Rusya: Saldırıların arkasında İngiltere var

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Rus gemilerine yönelik saldırının ayrıntıları hakkında şu bilgilendirmeyi yapmıştı: “Kiev yönetimi, saat 04.20’de Sivastopol üssündeki Rus Karadeniz Donanması’nın gemilerine ve sivil gemilere yönelik terör saldırısı düzenledi.”

Konaşenkov, ayrıca “Saldırıya uğrayan Karadeniz Donanması’nın gemileri, tahıl anlaşması kapsamında oluşturulan koridorun güvenliğinin sağlanması sürecinde yer alıyor.” dedi.

Karadeniz filosuna yönelik saldırının “İngiliz uzmanların yönetiminde gerçekleştiğini” dile getiren Konaşenkov,  İngiltere Deniz Kuvvetleri’ne bağlı aynı birliğin Kuzey Akım 1 ve Kuzey Akım 2’ye yönelik 26 Eylül tarihli sabotaj eylminden de sorumlu olduğunu öne sürdü.

İngiltere Savunma Bakanlığı, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Rusya’nın söz konusu iddialarını yalanladı.

https://twitter.com/DefenceHQ/status/1586337055201787906

Açıklamada, “Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna’nın korkunç yasa dışı işgalini gözden kaçırmak için destansı ölçekte yanlış iddialarda bulunmaya başvuruyor. Bu uydurulmuş hikaye, Batı’dan çok Rus hükümeti içinde devam eden tartışmalar hakkında daha fazla şey söylüyor.” denildi.

Ukrayna yönetimi ise Rusya’yı tahıl anlaşmasını şantaj aracı olarak kullanmakla ve “uydurma terör etlemleri” icat etmekle suçladı.

Türkiye arabuluculuk için devrede

Rusya’nın “Tahıl Koridoru” anlaşmasından çekilmesiyle 200’den fazla geminin geçişi durduruldu. Gelişme buğday endeksini de etkiledi. Chicago Ticaret Borsası’nda (CBOT) buğday vadeli işlemleri yüzde 5,4 artışla 8,7 dolara yükseldi.Buğday fiyatları Mart ayında uluslararası piyasalarda 13,6 dolara kadar yükselmişti.

Gelişmeler üzerine Milli Savunma Bakanlığı (MSB), “Ukrayna’dan gemi çıkışı durduruldu” açıklaması yaptı. Rus personelin halen İstanbul’daki Koordinasyon merkezinde bulunduğu belirtilen açıklamada; “Türkiye Cumhuriyeti bölgede barışın temini ve insani yardım konusunda bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da üzerine düşeni yapmayı sürdürecektir” denildi.

Birleşmiş Milletler’den (BM) Reuters’e konuşan bir yetkili ise Pazartesi günü Ukrayna ve Türkiye ile 16 gemi için hareket planı üzerine anlaşmaya varıldığını söyledi. Yetkili konuya ilişkin Moskova tarafının da bilgilendirildiğini söyledi.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov ise Rusya’nın çekilmesi ardından çalışmaların sürdürülmesinin mümkün olduğuna inanmadığını kaydetti. Peskov, “Rusya’nın gemilerin bu bölgelerde gidiş gelişlerinin güvenliğini garanti edemeyeceğini söylediği bu şartlarda anlaşmanın gerçekleştirilmesi pek olası değil” dedi.

Sputnik ajansının sözlerini aktardığı Kremlin Sözcüsü, “Anlaşma böyle bir durumda çok daha riskli, tehlikeli ve garantiden yoksun bir karaktere bürünmüş olur” diye konuştu.

Moskova’nın Rus tahılı beklentisi

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, “Tüm tarafları bu hayati anlaşmayı sürdürmeye davet ediyoruz” dedi. AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ise çekilme kararının tahıl ve gübrelerin ana ihracat rotasını riske soktuğunu ifade etti.  Fransa Dışişleri Bakanı Catherine Colonna da Rusya’yı askıya alma kararını gözden geçirmeye çağırdı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da konuya ilişin açıklama yaptı. Rusya’nın hassasiyetlerine dikkat çeken Erdoğan, “Rusya kendisi için aynı kolaylıkların gösterilmemesi sebebiyle bu konuda mütereddit davransa da biz insanlığa hizmet için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz.” diyerek Moskova’nın beklentisine işaret etti.

Birleşmiş Milletler ve Türkiye’nin arabuluculuğunda İstanbul’da varılan “Tahıl Koridoru” anlaşması Rus tahılının da dünya piyasalarına ulaşmasının önündeki engellerin kaldırılmasını kapsıyordu. Ancak bugüne kadar Rusya’nın beklentilerini karşılayacak somut bir adım atılmadı.

Üç gün önce Hürriyet gazetesine konuşan Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Aleksey Yerhov “Peki, Rus tahılı kimsenin ilgisini çekmiyor mu? Onun kaderi hakkında kimse sual etmiyor. Sorsalar iyi olur, çünkü Rusya’nın tahıl potansiyeli, bu yılın rekor hasadı gözönüne alınırsa, Ukraynalı komşularımızın ihracat imkânlarını ciddi bir şekilde aşıyor.” demişti.

 

RUSYA

Rusya Merkez Bankası: Yüksek faiz oranları geçici

Yayınlanma

Rusya Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Aleksey Zabotkin, faiz oranının geçici bir süre daha yüksek kalmasının tüm toplumun yararına olduğunu söyledi.

Zabotkin, Argumenti i Fakti dergisine verdiği mülakatta, “Mal ve hizmetlere olan talep muazzam bir şekilde arttı ve arz çeşitli nedenlerle buna ayak uyduramadı. Üreticiler ve satıcılar bu gibi durumlarda her zaman aynı şekilde, yani fiyatları yükselterek tepki verirler. Bu nedenle, geçici bir yüksek faiz dönemi tüm toplumun yararınadır,” dedi.

Zabotkin, ülkede hızlı ekonomik büyümenin körüklediği enflasyonun yüksek faiz oranı şeklinde bir tepki gerektirdiğini kaydetti.

Bununla beraber yetkili, Merkez Bankası’nın para politikasının enflasyonu düşüreceğini, ancak bunun gerçekleşmesi için 3 ila 6 çeyrek dönem daha geçmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Geçen hafta Zabotkin, Merkez Bankası’nın sıkı para politikasını uzun süre devam ettirme niyetinde olduğunu söylemişti.

Zabotkin, Merkez Bankası’nın haziran toplantısında alternatif senaryonun, yani faiz oranının mevcut seviyede tutulması yerine yükseltilmesinin detaylı bir şekilde ele alınacağını ifade etmişti.

Rusya Merkez Bankası, politika faiz oranını geçen yılın temmuz ayından bu yana yapılan beş toplantıda yüzde 7,5’ten yüzde 16’ya yükseltmişti.

Banka, nisan ayındaki toplantısında tutumunu sertleştirerek enflasyonun hedefe geri dönmesi ve yüzde 4 civarında daha da istikrar kazanması adına ‘ekonomide sıkı parasal koşulların daha önce tahmin edilenden daha uzun süre devam edeceği’ mesajını verdi.

Buna ek olarak Merkez Bankası, 2024 ve 2025 yılları için ortalama faiz oranı tahminini şubat ayındaki sırasıyla yüzde 13,5 ila 15,5 ve yüzde 8 ila 10 seviyelerinden yüzde 15 ila 16 ve yüzde 10 ila 12 seviyelerine yükseltti.

Glazyev: Rusya Merkez Bankası, IMF reçetelerini uyguladığı için reel ücretler düştü

Okumaya Devam Et

RUSYA

NYT: Rusya ordusu, Starlink uydularını bozmayı başarıyor

Yayınlanma

New York Times (NYT) gazetesine konuşan Ukraynalı kaynaklar, Rusya’nın Ukrayna ordusu tarafından kullanılan ve Amerikalı milyarder Elon Musk tarafından ücretsiz olarak sunulan Starlink uydu internet hizmetine müdahale etmek için ileri teknolojiye başvurduğunu ve neticede cephe hattında kesintiler yaratmayı başardığını bildirdi.

Gazete, Starlink sisteminin savaşın ilk günlerinden bu yana Ukrayna ordusu açısından son derece önemli olduğuna dikkat çekti.

Ukraynalı askerlere göre, tam teşekküllü hizmet olmadan hızlı bir şekilde iletişim kurulamıyor ve bilgi paylaşılamıyor.

Askerler, yetkililer ve uzmanlar kesintilerin kuzey cephe hattında sık sık yaşandığına işaret etti.

Ukraynalı yetkililer, Rusya ordusunun bu ay Harkov yakınlarında mevzilenirken, Starlink sistemini bozmak için daha güçlü elektronik harp ekipmanları konuşlandırdıklarını iddia etti.

Gazete, “Eğer [Rusya] daha da başarılı olursa, bu çatışmada taktiksel bir değişime işaret edebilir ve Ukrayna’nın kırılganlığını ve Musk’ın şirketi tarafından sağlanan hizmetlere olan bağımlılığını vurgulayabilir. ABD ve diğer devletler SpaceX ile çalışırken, bu başarısızlıklar Starlink’in teknik açıdan sofistike bir düşmana karşı güvenilirliği konusunda daha büyük soruları gündeme getiriyor,” ifadelerine yer verildi.

Musk, 2022’den bu yana Ukrayna’ya internet sağlıyor ve askerler de keşif ve internet bağlantılı insansız hava araçlarını çalıştırmak için Starlink’e başvuruyor.

Ukrayna Dijital Teknolojiler Bakanı Mihail Fedorov, gazeteye verdiği demeçte Rusya’nın yeni ve daha gelişmiş teknolojiler kullandığına vurgu yaptı.

Fedorov, Starlink’in şimdiye dek elektronik harp cihazları ve sinyal bozuculara karşı direnme konusunda ‘mükemmel’ olduğunu kaydetti.

Şubay ayında Defense One portalına konuşan Ukraynalı kaynaklar, Rusya ordusunun Starlink sistemini kullanmaya başladığını öne sürmüş, bu bilgi daha sonra Musk tarafından yalanlanmıştı.

ABD’li Demokratlar, Rusya’nın Starlink terminallerini kullandığı iddiasını soruşturuyor

Okumaya Devam Et

RUSYA

Rusya Başbakan Yardımcısı Manturov: Yeni bir silahlanma programı oluşturuyoruz

Yayınlanma

Rusya Birinci Başbakan Yardımcısı Denis Manturov, hükümetin Savunma Bakanlığı, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ve Savunma Sanayii Komisyonu ile birlikte devlet adına yeni bir silahlanma programı oluşturduklarını söyledi.

Manturov, programın ana parametrelerinin ve görünümünün şu anda geliştirilme aşamasında olduğunu kaydetti.

Kommersant‘ın haberine göre Manturov, yaptığı açıklamada “2025-2034 yılları arasındaki dönem için devlet nezdinde yeni bir silahlanma programı hazırlanıyor,” ifadesini kullandı.

Manturov, mevcut programın 2025 yılında sona ereceğini anımsattı.

Geçen haftalarda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yeni Savunma Bakanı Andrey Belousov’un atanmasının ardından yaptığı açıklamada, bakanlığın devlet müşterileri ve ilgili icra makamlarıyla birlikte yeni bir silahlanma programı oluşturmakta olduğunu bildirmişti.

Silah programının devlet açısından stratejik planlamanın kilit unsuru olduğuna dikkat çeken Putin, ayrıca Ukrayna’daki askeri müdahale göz önünde bulundurularak oluşturulması nedeniyle programın kapsamının netleştirilmesi talimatını vermişti.

Kuleba: Rusya silah üretiminde tüm Batı’dan daha verimli hale geldi

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar

English