Bizi Takip Edin

AMERİKA

Küba dostu ABD’li istihbaratçı Ana Belén Montes 21 yıl sonra serbest

Yayınlanma

8 Ocak 2023 tarihinde, 21 yıllık esaretin ardından, 65 yaşında bir kadın Fort Worth, Teksas’taki FMC Carswell hapishanesinden çıktı. Eskiden askeri hapishane olarak kullanılan bu yüksek güvenlikli yerleşkede yıllarca tek başına tecritte tutulan kadının adı Ana Belén Montes’ti.

Montes bir ara şöyle yazmıştı: “Hapishane, olmayı seçeceğim en son yerlerden biri ama hayattaki bazı şeyler için hapse girmeye veya hapishanede çok fazla zaman geçirmek zorunda kalmadan önce kendini öldürmeye değer.”

‘Küba Kraliçesi’ istihbarat servisinde

Ana Belén Montes, mahkûm olmadan önce ABD’nin Savunma İstihbarat Teşkilatı’nda (DIA) Küba sorumlusu olarak çalışıyordu. İstihbarat çevrelerindeki takma adı ‘Küba Kraliçesi’ idi. DIA’den önceki kariyerinde, Adalet Bakanlığı da vardı.

İki kardeşi de FBI çalışanı olan Montes, DIA adına Küba ordusunu çalışmak üzere 1990’lı yıllarda adaya gitmişti. Daha sonra yargılandığı sırada savcılar, Montes’in 1985’te Küba istihbaratına çalışmaya başladığını ileri sürecekti. 

Montes John Hopkins Üniversitesi’nde öğrenciyken, Nikaragua’daki Sandinist harekete destek vermesiyle taınıyordu. Amerikan savcıları, Kübalıların Montes’i bu dönemde kendilerinin yanına çektiğini düşünüyordu.

Küba hükümeti çalıştığı iddiasıyla gözaltına alınan, tutuklanan ve yargılanan Montes’in Küba istihbaratı ile şifreli mesajlar aracılığıyla haberleştiği ve bilgi alışverişini suda derhal eriyen kağıtlarla yaptığı öne sürülüyordu.

El Salvador kampını ve ABD ajanlarını deşifre etti

Mahkemenin bulguları, Montes’in birçok bilginin yanı sıra, Küba’da faaliyet yürüten 4 Amerikan ajanının isimlerini de Küba istihbaratına verdiği yönündeydi.

2007’de bir DIA karşı istihbarat yetkilisi, El Salvador’da ABD’nin gizli bir askeri kampı olduğuna ilişkin bilgiyi Havana’ya iletenin de Montes olduğunu düşündüğünü ilan etmişti.

Aynı yetkili, Montes’in ajanlığının ‘istisna değil, kural’ olduğunu da söylemiş ve Amerikan istihbarat servisleri içerisinde çok sayıda Küba ajanı olduğunu ileri sürmüştü.

Küba’ya katkısı büyük

Montes, Küba’da kahraman olarak görülüyor. Ünlü Kübalı şarkı sözü yazarı Silvio Rodriguez, “La Maza” isimli şarkısını Ana Belén Montes’e ithaf ettiğini söylemişti.

Üstelik Montes, 16 yıl boyunca adına faaliyet yürüttüğü Küba’dan tek bir kuruş almadı. Batı Almanya doğumlu ve Porto Riko kökenli Montes, 1996 yılında Küba’nın Miami’deki karşıdevrimci Kübalıların Ada üzerinde uçurduğu provokasyon uçaklarını düşürmesinden sonra üzerine şüphe çekmeyi başlamış fakat yalan makinesi testinden geçmeyi başarmıştı.

Montes, 1999’da DIA’in Kübalılar arasındaki bir iletişimi yakalaması üzerine deşifre oldu. DIA, Montes’in Ada’ya ziyaretlerinin ve kullandığı bilgisayarın uyuştuğunu görünce ajanının dairesine baskın yaptı ve 21 Eylül 2001 tarihinde FBI tarafından gözaltına alındı.

‘Yasalara değil, vicdanıma uydum’

Montes, sorgucularına, yakalanmadan bir hafta önce gözetim altına alındığını fark ettiğini söyledi. Ama Montes, yardım ettiği halkı yüzüstü bırakmamak için Küba’ya kaçma seçeneğini elemişti.

2002 yılında, mahkeme salonunda yargıca ve tüm dünyaya şunu söylüyordu:

“Yasalar yerine vicdanımı dinledim. Hükümetimizin Küba’ya yönelik siyaseti zalim ve adaletsiz, derinden düşmanca. Adaya değerlerimizi ve siyasi sistemimizi empoze etme çabalarımıza karşı, onun kendisini savunmasına yardım etmek için ahlaki açıdan kendimi zorunlu hissettim.”

AMERİKA

Joe Biden gizli belge soruşturmasının ses kaydının yayınlanmasını engelledi

Yayınlanma

Joe Biden, şubat ayında ABD başkanını “hafızası zayıf yaşlı bir adam” olarak göstererek siyasi bir çalkantıya yol açan özel danışmanla yaptığı görüşmelerin ses kayıtlarının yayınlanmasını engelledi.

Financial Times’ın (FT) haberine göre Beyaz Saray perşembe günü Temsilciler Meclisi’ndeki Cumhuriyetçilere gönderdiği bir mektupta, Başkan’ın, soruşturmada yapılan kayıtlar üzerinde yürütme ayrıcalığını ileri sürdüğünü söyledi.

Temsilciler Meclisi Cumhuriyetçileri kayıtları mahkeme celbiyle talep etmiş ve ABD Başsavcısı Merrick Garland’ı kayıtları vermeyi reddettiği için Kongre’ye saygısızlıkla suçlamakla tehdit etmişti.

Biden’ın avukatı kasetlerin yayınlanmasına “meşru bir ihtiyaç” olmadığını savunsa da bu hamlenin Washington’da Başkan’ın yaşı ve Cumhuriyetçilerin onu göreve uygunsuz gösterme çabalarıyla ilgili tartışmaları yeniden alevlendirmesi muhtemel.

Başkanın danışmanı Edward Siskel perşembe günü gönderdiği mektupta Garland’ın Biden’dan kayıtların yayınlanmasını engellemesini talep ettiğini söyledi.

Adalet Bakanlığı Biden’ı suçlamadı ama ‘akli yeteneklerini’ sorguladı

FT tarafından görülen mektupta, Adalet Bakanlığı’nın yasama işleri birimi başkanı Carlos Uriarte, Temsilciler Meclisi Cumhuriyetçilerine, bakanlığın “ifşa edilmesinin gelecekteki soruşturmaları tehlikeye atacağı durumlarda kolluk kuvvetlerinin dosyalarının gizliliğini koruma sorumluluğu” olduğunu söyledi.

Uriarte, Garland’ın “Bakanlığı uygunsuz siyasi etkilerden koruyacak bir çizgi çizmesi gerektiğini” de sözlerine ekledi. Adalet Bakanlığı mülakatların dökümlerini yayınladı.

Siskel, Cumhuriyetçi milletvekillerini kayıtları “parçalamak, çarpıtmak ve partizan siyasi amaçlar için kullanmak” üzere aramakla suçladı.

Fakat Cumhuriyetçi Kongre üyeleri Beyaz Saray’ı korkarak kaçmakla suçladı. Kayıtları mahkemeye veren Temsilciler Meclisi Gözetim Komitesi Başkanı James Comer, “Açıkça görülüyor ki Başkan Biden ve danışmanları röportajının ses kayıtlarının yayınlanmasından korkuyor çünkü bu Amerikan halkına Başkan Biden’ın akli durumunun çöküşte olduğunu bir kez daha teyit edecektir,” dedi.

Biden’ın bu hamlesi, Başkan’ın özel konut ve ofislerinde bulunan gizli materyallerin kullanımına ilişkin soruşturmayı yürüten özel danışman Robert Hur’un 345 sayfalık raporunun yayınlanmasından üç ay sonra geldi.

Hur, Biden’ın bir ceza davasıyla karşı karşıya kalmayacağını söylemiş, fakat raporunda 81 yaşındaki Biden’dan “hafızası zayıf, iyi niyetli yaşlı bir adam” olarak bahsetmişti. Hur, 2023’te özel danışmanlık bürosuyla ve 2017’de anı kitabı üzerinde çalışan bir hayalet yazarla yaptığı görüşmeler sırasında hafıza kayıplarına atıfta bulunmuştu.

Okumaya Devam Et

AMERİKA

Pentagon: Ukrayna’da yolsuzluk oranı Avrupa’nın en yükseği

Yayınlanma

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Genel Müfettişi Robert Storch, Kongre’ye sunduğu raporda Ukrayna’daki yolsuzluğun Avrupa’daki en yüksek oranlardan biri olmaya devam ettiğini belirtti.

Raporda, “Ukrayna’da yolsuzluk algısı 2013’ten bu yana azalmış olsa da ülke hükümeti Avrupa’nın en az şeffaf ülkelerinden biri olmaya devam ediyor,” ifadelerine yer verildi.

Mevcut çatışmanın Ukrayna Savunma Bakanlığı’nda yolsuzluk, rüşvet, komisyon ve özellikle ölümcül teçhizatın tedarik maliyetinin şişirilmesi konusunda fırsatlar yarattığına işaret eden Storch, gizlilik uygulamaları nedeniyle şeffaflığa mahal verilmediğini kaydetti.

Şubat ayında Ukrayna’nın baş denetçisi Alla Basalayeva, ülkede yolsuzluğun arttığına dikkat çekmiş ve ülkedeki pek çok kişinin savaşı para kazanmanın bir yolu olarak algıladığı için kamu ihalelerindeki ihlallerin sayısı son iki yılda arttığını söylemişti.

Savunma Bakan Yardımcısı Yuriy Dıjgir ise bakanlığın 2023 yılının son çeyreğinde 270 milyon dolardan fazla mali ihlal tespit ettiğini itiraf etti.

Ayrıca bu yılın başlarında Ukrayna Devlet Soruşturma Dairesi, eski Savunma Bakanı ve beraberindeki bir yetkili hakkında bir dava açtı. Söz konusu yetkililer, zimmetlerine yaklaşık 950 milyon grivna (25 milyon doların üzerinde) geçirmekle suçlanıyorlar.

Ocak ayında Ukrayna basınında bakanlık yetkilileri ve silah şirketi Lviv Arsenal’ın yöneticilerinin arandığına dair haberler çıktı. Soruşturmaya göre yetkililer, mermi alımından yaklaşık 1,5 milyar grivna (yaklaşık 40 milyon dolar) çalmışlardı.

Ukrayna ordusunda dev yolsuzluk: Rusya ordusu neden bu kadar hızlı ilerliyor?

Okumaya Devam Et

AMERİKA

ABD İçişleri Bakanlığının Yahudi çalışanı, Gazze siyasetine tepki göstererek istifa etti

Yayınlanma

ABD’de bir içişleri bakanlığı çalışanı, Biden yönetiminin, İsrail’in Gazze işgaline verdiği desteği protesto etmek için kamuoyu önünde istifa eden ilk Yahudi isim oldu.

İçişleri Bakanlığı’nda özel kalem müdürü olarak görev yapan Lily Greenberg Call, Joe Biden’ı ABD’nin çatışmadaki politikasını meşrulaştırmak için Yahudileri kullanmakla suçladı.

Call, hem Biden’ın hem de Kamala Harris’in başkanlık kampanyalarında çalışmış ve hükümete katılmadan önce Washington’da ve başka yerlerde uzun süredir İsrail için çalışan bir aktivistti.

Call, Biden yönetiminin Gazze’de yedi aydır devam eden İsrail savaşına verdiği askeri ve diplomatik desteği protesto etmek amacıyla istifasını kamuoyuna açıklayan en az beşinci orta ya da üst düzey yönetim çalışanı oldu.

İstifa mektubunda, ülke için vizyonunun çoğunu paylaştığına inandığı bir yönetime katılmaktan duyduğu heyecanı anlattı ve “Fakat, artık vicdanen bu yönetimi temsil etmeye devam edemem,” diye yazdı.

Associated Press’e (AP) verdiği bir mülakatta Call, Biden’ın Beyaz Saray’daki Hanuka etkinliğinde, “İsrail olmasaydı, dünyada güvende olan bir Yahudi olmazdı” ve geçen hafta Washington’daki Holokost Anıtı’nda düzenlenen bir etkinlikte savaşı tetikleyen 7 Ekim’deki Hamas öncülüğündeki saldırıların “Yahudi halkını yok etmeye yönelik kadim bir arzudan” kaynaklandığını söylediği yorumlarına işaret etti.

Call, “[Biden] Yahudileri Amerikan savaş makinesinin yüzü haline getiriyor ve bu son derece yanlış,” dedi ve atalarının ‘devlet destekli şiddet’ tarafından öldürüldüğünü savundu.

Call, savaşın geneli ve ABD’nin savaşa verdiği destekle ilgili olarak, “Bence Başkan, yönetiminde bunun felaket olduğunu düşünen insanlar olduğunu bilmeli. Sadece Filistinliler için değil, İsrailliler için, Yahudiler için, Amerikalılar için, seçim beklentileri için de felaket,” ifadelerini kullandı.

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar

English