Bizi Takip Edin

AMERİKA

AB ve ABD’den Brezilya’daki Kongre baskınına kınama

Yayınlanma

Brezilya’da eski başkan Jair Bolsonaro’nun taraftarlarının Kongre’yi işgal etmesi Avrupa ve Kuzey Amerika’da da yankılandı.

ABD Başkanı Joe Biden, Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Brezilya’da demokrasiye ve iktidarın barışçıl geçişine saldırıyı kınıyorum,” dedi.

Biden, ‘Brezilya’nın demokratik kurumlarına’ desteklerinin tam olduğunu belirtirken, “Brezilya halkının iradesi baltalanmamalı,” dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken da bir açıklama yaparak, “Demokratik kurumlara saldırı için şiddeti kullanmak hiçbir zaman kabul edilemez,” ifadelerini kullandı. Blinken, bu eylemlerin acilen sonlandırılmasında Brezilya Devlet Başkanı Lula’ya katıldıklarını söyledi.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan da Başkan Biden’ın süreci yakından takip ettiğini ve Brezilya’nın ‘demokratik kurumlarına desteklerinin sarsılmaz olduğunu’ kaydetti.

Demokratlar Bolsonaro’nun sınır dışı edilmesini istiyor

Kongre’nin Demokrat senatörleri yaşananları kınarken, Teksas senatörü Joaquin Castro, Brezilya’daki işgal ile ABD Kongresi’ne yönelik 6 Ocak 2021 tarihli Trump yanlısı baskın arasında paralellik kurdu.

CNN yayınına katılan Castro, Amerikan yetkililerin Bolsonaro’yu sınır dışı ederek Brezilya’ya vermesi gerektiğini savundu.

New York senatörü Alexandria Ocasio-Cortez de Bolsonaro’nun Brezilya’da iade edilmesi gerektiğini söyledi.

Bolsonaro da ‘kınadı’

Cumhuriyetçiler ise Trump ile Bolsonaro arasında bir paralellik kurmadan Brezilya’da yaşananları kınadılar. Florida Senatörü Rick Scott, Brezilya’da düzenin sağlanması için Latin Amerika ülkelerinin bir araya gelmesi gerektiğini savundu.

ABD medyasında da, Bolsonaro taraftarlarının işgal girişimi, 6 Ocak 2021’de ABD Kongresi’ne Trump taraftarlarının yaptığı baskına benzetildi.  

Bolsonaro ile Trump arasında sıcak ilişkiler olduğu sır değil. Bolsonaro’nun son haftalarda Trump’ın Florida’daki mülkünde çokça vakit geçirdiği de biliniyor.

Lula, Kongre baskınına katılanlar ‘faşist’ olarak nitelendirirken, Bolsonaro da bir tweet atarak hem Kongre işgalini hem de solcuları kınadı ve “Hukuk içindeki barışçıl gösteriler demokrasinin bir parçasıdır. Fakat kamu binalarında bugün olduğu gibi yağmacılık ve işgal, 2013 ve 2017’de solcuların yaptığı gibi, kuralların dışındadır,” dedi.

AB’den Lula’ya destek

Avrupa Birliği ve üye ülkelerin liderleri de Bolsonaro yandaşlarının Kongre işgalini kınadı.

Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel, Brezilya lideri Lula’ya tam desteklerinin olduğunu açıkladı.

Avrupa Konseyi Başkan Yardımcısı ve AB dış siyaset şefi Joseph Borrell de yaşananları ‘şiddet’ ve ‘yasadışı işgal’ olarak nitelendirerek Lula’ya destek verdi.

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez de yaşananları ‘şiddetle kınarken’ hızla normale dönülmesi gerektiğini söyledi.

Britanya Dışişleri Bakanı James Cleverly, Brezilya’ya ülkesinin ‘tam desteği’ olduğunu kaydetti. Cleverly yaşananları, ‘Brezilya’da demokrasinin altını oymaya yönelik şiddet denemesi’ olarak nitelendirdi.

Britanya’nın Brezilya büyükelçisi Stephanie Al-Qaq da işgali kınarken ‘Brezilya’nın demokrasisinin gücüne olan güvenlerinin sürdüğünü’ söyledi.

AMERİKA

Trump üst düzey CEO’lara seslenecek

Yayınlanma

Eski ABD Başkanı Donald Trump perşembe günü Washington’daki Business Roundtable’da (BRT) yaklaşık 90 üst düzey CEO’nun yer alacağı bir toplantıya katılacak.

Dışa kapalı etkinlikte kendisiyle mülakat yapacak isim ise eski ekonomi danışmanı Larry Kudlow.

Axios’ta yer alan habere göre Trump’ın müttefikleri, Beyaz Saray’da Trump’ın baş ekonomi danışmanlığını yapan ve şimdi Fox Business programında eski patronunu öven Kudlow’un eski başkanın ekonomiye odaklanmasını sağlayabileceğini umuyor.

Eğer Trump ikna edici görünürse, bazıları Başkan Joe Biden’ın iş dünyasını kötülemesinden şikayetçi olan CEO’lar üzerinde büyük bir etki yaratabilir.

Beyaz Saray Genel Sekreteri Jeff Zients, aynı toplantıda, İtalya’daki G7 Zirvesi için bugün yola çıkan Biden adına konuşacak. Zients’in moderatörlüğünü de bir CEO yapacak.

BRT’nin haziran ayındaki CEO Üç Aylık Toplantısına her iki muhtemel adayı da davet etme gibi bir uygulaması var.

Bazı Demokratlar Trump’ın tarafsız bir muhatap tarafından sorgulanması gerektiğini düşünüyor.

Trump’ın mülakat açıklamalarını bilen bir kaynak Axios’a Trump’ın “enflasyonu derhal düşürme ve iş dünyası karşıtı Biden regülasyonlarını geri alma” planına odaklanmasının muhtemel olduğunu söyledi.

The Economist’in bu sabah yayınladığı bir model, Trump’ın kazanma şansını 3’te 2, Biden’ın ise yeniden seçilme şansını 3’te 1 olarak (%34) veriyor. Dört yıl önce bu haftalarda aynı model Biden’a %83 şans vermişti.

Okumaya Devam Et

AMERİKA

Tatbikat için Küba’ya yanaşan Rus gemileri ABD Donanmasını teyakkuza geçirdi

Yayınlanma

CBS televizyon kanalına konuşan Amerikalı yetkililer, Başkan Joe Biden yönetiminin Havana limanına giden bir grup Rus donanma gemisini izlemek üzere deniz kuvvetlerini harekete geçirdiğini bildirdi.

Yetkililere göre Washington, Rus gemilerinin Küba limanına yapacağı ziyarette bir tehdit görmese de Amerikan gemileri ‘Rusları gözetlemek için gönderildi’.

Küba Devrimci Silahlı Kuvvetleri, Rusya Donanmasına ait bir grup geminin resmi bir ziyaret için 12 Haziran’da Havana limanına geleceğini duyurmuştu.

Söz konusu gemiler Amiral Gorşkov firkateyni, nükleer denizaltı Kazan, tanker Akademik Paşin ve kurtarma römorkörü Nikolay Çiker olarak öne çıkıyor.

Açıklamada, ‘gemilerin hiçbirinin nükleer silah taşımadığı’ ve bu nedenle demirlemelerinin ‘bölge için bir tehdit oluşturmadığı’ vurgulandı.

CBS‘e konuşan yetkililer, denizaltının iki Amerikan destroyeri ve hidroakustik ekipmana sahip iki gemi tarafından izleneceğini, Rus gemilerinin ise bir destroyer ve bir ABD Sahil Güvenlik botu tarafından izleneceğini belirtti.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby ise kanala yaptığı açıklamada “Açıkçası, Ukrayna için yaptıklarımızdan hoşnut olmadıklarının sinyalini veriyorlar,” dedi.

Kirby, daha önce de ABD’nin Rus donanma gemilerinin Havana limanına yaptığı ziyaretle ilgili durumu izlediğini ancak bunu ulusal güvenliğe yönelik ciddi bir tehdit olarak görmediğini söylemişti.

5 Haziran tarihli Associated Press (AP) haberinde Washington yönetiminin, Rus gemilerinin yaz aylarında deniz tatbikatı yapmak üzere Karayiplere gelmesini beklediği iddia edilmişti.

Ajansa konuşan Amerikalı yetkililer gemilerin ‘önümüzdeki haftalarda’ bölgeye geleceğini ve Venezuela ve Küba’daki limanlara uğrayabileceğini ifade etmişti.

ABD’li senatör Rubio: Küba, Rus savaş gemilerini kabul ettiği için cezalandırılmalı

Okumaya Devam Et

AMERİKA

FT: ABD Merkez Bankası, bu yıl sadece bir kez faiz indirecek

Yayınlanma

Financial Times (FT) gazetesi, ekonomistlerin tahminlerine dayanarak, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) bu yıl içinde sadece bir kez faiz indireceğini yazdı.

Gazetenin anketine katılan uzmanlara göre, süregelen enflasyon Fed’i faiz programını değiştirmeye zorluyor.

Ankete katılan analistlerin yarısından fazlası Fed’in bu yıl faizleri ‘sadece çeyrek puan’ indireceğini söyledi ve dörtte biri de ‘hiç indirim yapılmamasını’ bekliyor.

Gazete aynı zamanda, uzmanların ABD ekonomisinin yumuşak iniş yapacağına dair beklentilerinde de bir artış olduğunu belirtti.

Ankete katılan ekonomistlerin yüzde 52’si, 2026 ya da daha sonrasına kadar ABD’nin resesyona girme ihtimalinden şüphe duyarken, mart ayında ankete katılanların yüzde 46’sı benzer görüşleri paylaşıyordu.

Diğer yandan katılımcıların üçte biri, Fed’in bu yıl ilk kez eylül ayında, 5 Kasım’daki ABD başkanlık seçimlerinden önceki son toplantısında faiz indirimine gideceği görüşünde.

Gazeteye göre, ABD’de kasım ayındaki seçimlere kadar faiz oranının yüksek tutulması, ‘Başkan Joe Biden’a bir darbe olacak’. Ancak gazeteye konuşan uzmanlara göre seçmenler, Beyaz Saray’ın ekonomi politikasının beraberinde getirdiği yüksek konut ve gıda maliyetleri nedeniyle Biden’dan uzaklaşabilir.

Geçen yılın temmuz ayında Fed, politika faizi oranını 25 baz puan artırmıştı.

ABD’de tüketici fiyatları resmi olarak 2022’de yüzde 8 ve 2021’de yüzde 4,7 yükseldi. Reuters haber ajansı, 10 Nisan’da ABD tüketici fiyat endeksinin son 12 ayda yüzde 3,5 artarak Eylül 2023’ten bu yana en yüksek seviyeye ulaştığını duyurdu.

Messenger ise 2023 sonbaharında resmi istatistiklere dayanarak Biden’ın göreve geldiği Ocak 2021’den Eylül 2023’e kadar ABD’deki enflasyonun yüzde 16,4 olduğunu, ancak pek çok Amerikalının hükümetin yanlış veri sunduğuna inandığını, zira ürün fiyatlarının çok daha fazla arttığını bildirmişti.

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar

English