Bizi Takip Edin

AMERİKA

Milei hükümeti “iktisadi reformlar” için senatodan onay aldı

Yayınlanma

Arjantin Senatosu, Başkan Javier Milei’nin geniş kapsamlı reform tasarısını kıl payı onayladı.

Aynı zamanda Arjantin Başkan Yardımcısı olan Senato Başkanı Victoria Villarruel, yatırımlar için teşvikler, bazı devlet şirketlerinin özelleştirilmesi planı ve bazı iktisat siyasetleri üzerinde başkanlık yetkilerinin genişletilmesini içeren tasarıya genel onay vermek için oy kullandı.

Senato’da başlangıçta 36-36 berabere kalan önerge, Villarruel’in eşitliği bozmasının ardından geçici olarak kabul edildi.

Milei: Dünyanın en liberal ülkesi olacağız

Büyük ölçüde değiştirilen tasarı, devlet tarafından işletilen bir havayolu şirketinin özelleştirilmesi planı da dahil olmak üzere bazı tartışmalı unsurlardan arındırıldı.

Ülkenin zayıflayan ekonomisini canlandırmayı amaçladığını iddia eden reformlar arasında ekonomik olağanüstü hal ilan edilmesi, emekli maaşlarında kesintiye gidilmesi ve işçi haklarının budanması yer alıyor.

Buenos Aires’te düzenlenen bir konferansta konuşan Milei, “Arjantin’i değiştireceğiz, dünyanın en liberal ülkesi haline getireceğiz,” dedi.

Milei göreve geldiğinden bu yana 50.000 kamu emekçisini işten çıkardı, yeni kamu işleri sözleşmelerini askıya aldı ve yakıt ve ulaşım sübvansiyonlarını kaldırdı.

Milei, Kongre’de yasa geçirmek için ittifaka mecbur

Senatoda yapılan bazı değişikliklerin geri alınabileceği alt mecliste son bir oylama daha yapılacak fakat tasarının yasalaşma ihtimali yüksek.

Başkanlık ofisi oylamanın ardından yaptığı açıklamada, “Bu Arjantin halkı için bir zafer ve büyüklüğümüzü geri kazanma yolunda ilk adım,” denildi.

Arjantin’in mali açığını azaltmayı amaçlayan ayrı bir yasa tasarısı perşembe günü oylanacak.

Kongredeki sandalyelerin yüzde 15’inden daha azını kontrol eden Milei, şimdiye kadar kamu harcamalarını kısmak ve Arjantin ekonomisini kararnamelerle serbestleştirmek için yürütme gücüne güvenmişti.

Financial Times’ın (FT) iddiasına göre analistler, yatırımcı güvenini yeniden tesis etmek ve ülkeyi yıllık enflasyonu yüzde 289’a çıkaran ciddi bir ekonomik krizden çıkarmak için daha uzun vadeli yasal reformlar yapması çağrısında bulundu.

Merkez Bankası Çin ile borç ödemeleri konusunda anlaştı

Çarşamba günü Milei’ye destek olarak görünen bir hamleyle Arjantin Merkez Bankası, Çinli yetkililerle önümüzdeki ay vadesi gelen yaklaşık 5 milyar dolarlık borç geri ödemelerinin çevrilmesi konusunda anlaşmaya vardığını duyurarak tehlikeli derecede düşük olan döviz rezervleri üzerindeki baskıyı hafifletti.

Milei’nin yasa tasarısının onaylanması, geçen hafta sosyal demokrat ve merkezci milletvekillerinin GSYİH’nin yüzde 0,4’üne mal olacak emeklilik harcamalarında bir artışı onaylamak için hükümete meydan okuduğu alt mecliste yaşanan zorlu bir yenilginin hemen ardından geldi.

Milei, “sıfır mali açık” planını tehlikeye atan her türlü tasarıyı veto etme sözü vermiş olsa da, oylama muhalefetin vetoyu geçersiz kılmak için gereken üçte iki çoğunluğa ulaşabileceğini gösterdi.

Bu tür zorluklar geçtiğimiz ay Arjantin’in devlet tahvili fiyatlarındaki yükselişi kısmen tersine çevirdi ve pesonun karaborsa döviz kurundaki dalgalanmasına neden oldu.

Buenos Aires’te sert çatışmalar

Arjantin Kongresi’nde oylama sürerken, başkent Buenos Aires sokaklarında tasarıya karşı çıkan muhalefet güçleri ve sendikalar polisle karşı karşıya geldi.

Polisin müdahalesi neticesinde çok sayıda kişinin yaralandığı bildirilirken, yerel medya çarşamba günü olay yerini “savaş alanı” olarak tanımladı.

BBC’nin aktardığına göre tasarının Senato’dan geçmesi öncesinde protestocular, “Ülke satılık değildir, ülke savunulur,” “Bir devlet başkanı devletten nasıl nefret edebilir?” yazılı pankartlarla yürüyüş yaptı.

Protestocular tel örgüleri aşarak Kongre’ye doğru ilerlemeye çalışınca arbede çıktı.

Gözlemciler ve muhalefet milletvekilleri onlarca göstericinin ve bir grup milletvekilinin tıbbi yardım aldığını söyledi. AFP’ye konuşan milletvekili Cecilia Moreau, kalabalıkta bulunan en az beş muhalefet milletvekilinin hastaneye kaldırıldığını söyledi.

Yetkililer en az 20 polis memurunun da yaralandığını söyledi. Kolluk kuvvetleri 15 kişiyi gözaltına aldıklarını açıkladı.

Başkan Milei’nin ofisi bir açıklama yayınlayarak “darbe girişiminde bulunan teröristler” olarak nitelendirdiği kişileri bastıran güvenlik güçlerine teşekkür etti.

AMERİKA

Trump’a suikastte yeni bulgular: Saldırgan polise silah çekmiş

Yayınlanma

Eski ABD Başkanı ve kasım ayında yapılacak başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçilerin adayı Donald Trump’a yönelik suikastte yeni bilgiler ortaya çıkıyor.

Saldırıdan bir gün sonra silahlı saldırganın motivasyonu gizemini korurken, soruşturmacılar tetikçinin “tek başına hareket ettiğine inandıklarını” söylediler.

Biden, bir görgü tanığının ölümüne, iki kişinin de ağır yaralanmasına neden olan ve silahlı bir kişinin Pennsylvania’daki bir kampanya mitinginin yakınındaki bir çatıdan nasıl ateş açabildiğine dair sorulara yol açan saldırıyla ilgili “bağımsız bir güvenlik incelemesi” yapılmasını emretti.

Tetikçi ile polis memuru saldırıdan önce karşı karşıya geldi

FBI da saldırıyı “potansiyel bir iç terör eylemi” olarak soruşturuyor.

Associated Press’e (AP) konuşan iki emniyet yetkilisi, silahlı saldırganın babasının AR tarzı tüfeğine sahip olduğunu ve mitinge katılan bazılarının, yakındaki bir çatının tepesine tünediği sırada onu yerel kolluk kuvvetlerine gösterdiğini söyledi.

AP’deki habere göre bunun ardından yerel bir kolluk, çatıya tırmanarak Thomas Matthew Crooks’u buldu ve Crooks bunun üzerine tüfeğini memura doğrulttu.

Yetkililer, memurun merdivenden geri çekildiğini ve silahlı adamın hızla Trump’a doğru ateş ettiğini söylediler. Yetkililer, ABD Gizli Servisi’nin silahlı adamlarının tetikçiyi o anda vurduğunu ileri sürdüler.

FBI, saldırganın bu kadar yakından ateş etmesini “şaşırtıcı” buldu

Silahlı saldırganın ilk etapta Trump’a nasıl bu kadar yaklaşabildiğine dair çok sayıda soru işareti de var.

FBI’ın Pittsburgh saha ofisinden sorumlu ajan Kevin Rojek, saldırganın Gizli Servis tarafından öldürülmeden önce sahneye ateş açabilmesinin “şaşırtıcı” olduğunu söyledi.

Yetkililer, Crooks’un hem aracında hem de evinde bomba yapımında kullanılan malzemeler bulunduğunu söyledi. FBI cihazları “ilkel” olarak tanımladı.

Crooks’un siyasi motivasyonu neydi?

Amerikan yetkililer, tetikçi Crooks’un saldırı sebebini hâlâ bilmediklerini söylüyorlar.

AP’ye göre Crooks FBI’ın radarında değildi ve tek başına hareket ettiğine inanılıyor.

Müfettişler Crooks’un sosyal medya hesaplarını incelediler ancak doğrudan tehdit içeren bir yazı ya da paylaşım veya ideolojik bir nedene işaret eden bir iletişim bulamadılar.

Crooks’un siyasi eğilimleri de net değil. Veriler onun Pennsylvania’da Cumhuriyetçi bir seçmen olarak kayıtlı olduğunu gösteriyor, fakat federal kampanya finans raporları ayrıca Biden’ın yemin ettiği gün olan 20 Ocak 2021’de liberal bir siyasi eylem komitesine 15 dolar verdiğini gösteriyor.

Cumhuriyetçiler ile İç Güvenlik Bakanı arasında atışma

Öte yandan Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi Başkanı Cumhuriyetçi Mike Turner pazar günü CNN’in “State of the Union” programına verdiği demeçte, saldırganın mitingdeki güvenlik önlemlerini nasıl aşabildiğine dair soru işaretlerinin arttığını söyledi.

Cumhuriyetçi Temsilci Mike Waltz ise cumartesi günü X’te yaptığı açıklamada İç Güvenlik Bakanı Alejandro Mayorkas’ın Trump’ın Gizli Servis korumasının artırılması yönündeki talepleri reddettiğini iddia etti.

Gizli Servis sözcüsü Anthony Guglielmi pazar günü X’te yayınlanan bir mesajda “gerçek dışı iddiayı” yalanladı ve “Bu kesinlikle yanlıştır. Aslında, artan kampanya seyahat temposunun bir parçası olarak koruyucu kaynaklar, teknoloji ve yetenekler ekledik,” dedi.

Suikast Kongre’de soruşturulacak

Cumhuriyetçi Temsilciler Meclisi Başkanı Mike Johnson cumartesi günü yaptığı açıklamada Meclis’in silahlı saldırıyla ilgili “tam bir soruşturma yürüteceği” sözünü verdi. Temsilciler Meclisi Gözetim Komitesi Başkanı James Comer cumartesi günü yaptığı açıklamada komitenin Gizli Servis Direktörü Kimberly Cheatle’ı bir oturum için çağırdığını ve Gizli Servis’ten brifing talep ettiğini söyledi.

Cumhuriyetçi Temsilci Tim Burchett ise, suikast ile ilgili Kongre oturumları düzenlenmesi çağrısında bulundu.

Burchett, Cumhuriyetçilerin bu hafta Milwaukee’de yapılacak Cumhuriyetçi Ulusal Konvansiyon’a (RNC) katılmaktan vazgeçmeleri ve bunun yerine silahlı saldırıyı araştırmak üzere Washington’a dönmeleri gerektiğini söyledi.

Burchett Fox News’e verdiği mülakatta, “Washington’a gitmemiz gerekiyor. Kurultayın canı cehenneme,” dedi.

Okumaya Devam Et

AMERİKA

Trump konuşmasını yeniden yazdı: Birlik mesajı verecek

Yayınlanma

Eski ABD Başkanı Donald Trump pazar günü yaptığı açıklamada, mitinginde meydana gelen silahlı saldırının kendisini Cumhuriyetçi Ulusal Konvansiyon (RNC) konuşmasını yeniden yazmaya sevk ettiğini, böylece ulusun bir araya getirilmesine odaklanacağını söyledi.

Cumhuriyetçilerin muhtemel başkan adayı Washington Examiner’a verdiği demeçte, perşembe günü yapacağı RNC konuşmasını çoğunlukla Başkan Biden’ın politikalarını hedef alan bir nutuk olarak tasarladığını fakat şimdi tamamen farklı bir konuşma olacağını söyledi.

Trump verdiği demeçte “Bu tüm ülkeyi, hatta tüm dünyayı bir araya getirmek için bir şans. Konuşma çok daha farklı olacak, iki gün öncesine göre çok daha farklı olacak. Bu, ülkeyi bir araya getirmek için bir şans. Bana bu şans verildi,” dedi.

“Amerika’nın yoluna devam ettiğini göstermek istedim”

Trump röportajı sırasında Gizli Servis ajanları etrafını sararken ve kulağından kan damlarken neden yumruğunu kaldırdığını açıklayarak, iyi olduğunu ve “Amerika’nın yoluna devam ettiğini, ilerlediğimizi ve güçlü olduğumuzu” göstermek istediğini söyledi.

Eski başkan ayrıca silahlı saldırıda hayatını kaybeden eski itfaiye şefi Corey Comperatore ile durumu stabil olan ve yaraları iyileşmekte olan diğer iki yardımcısını da övdü.

Trump, ülkenin dört bir yanından farklı kesimlerden ve farklı siyasi görüşlerden insanların kendisini aradığını söyledi ve konuşmasında kullandığı verileri gösteren bir ekrana bakmak için kalabalığa döndüğü için ölümden kurtulduğunu belirtti.

Trump, “Bu gerçeklik daha yeni yerleşiyor. Kalabalıktan nadiren gözümü ayırırım. O anda bunu yapmamış olsaydım, bugün konuşuyor olmazdık, değil mi?” dedi.

Cumhuriyetçi Konvansiyon için güvenlik önlemleri artırıldı

Axios’a bilgi veren bir kaynak, Trump’ın eş kampanya yöneticisi Susie Wiles ve Trump kampanyasının üst düzey danışmanı Chris LaCivita’nın personele gönderdikleri bir notta kampanyanın bundan sonra atacağı adımları özetledi.

Washington, D.C. ve West Palm Beach’teki kampanya çalışanlarının, her iki yer de değerlendirildiği için bu ofislere gitmekten kaçınmaları tavsiye edildi.

İç yazışmada, “Sahada 7/24 görev yapan memurlarla silahlı güvenlik varlığını artırıyoruz. Ek güvenlik değerlendirmeleri yapılacak. RNC planlandığı gibi Milwaukee’de yapılacak,” deniyor.

Trump pazar günü Truth Social’da yaptığı açıklmada, bir “tetikçinin” “programda veya başka bir şeyde” değişiklik yapmaya zorlamasına izin veremeyeceğini söylemişti.

Milwaukee Polis Departmanı’nın paylaştığı listeye göre, ABD’nin dört bir yanından yaklaşık 63 kolluk kuvveti, RNC sırasında 75 Wisconsin polis departmanı ve şerif ofisine yardımcı olacak.

Okumaya Devam Et

AMERİKA

Suikastin ardından Biden’dan “tansiyonu düşürme” çağrısı

Yayınlanma

ABD Başkanı Joe Biden, Donald Trump’ın Pennsylvania’nın batısındaki bir kampanya mitingi sırasında uğradığı suikastin ardından Amerikalıları ülkedeki “siyasi sıcaklığı düşürmeye” çağırdı.

Pazar akşamı Oval Ofis’ten ulusa seslendiği nadir konuşmalardan birinde Biden, “Bu ülkenin siyasi söylemi çok ısındı. Artık ortamı sakinleştirmenin zamanı geldi ve bunu yapmak hepimizin sorumluluğudur,” dedi.

“Amerikan demokrasisinde anlaşmazlığın kaçınılmaz” olduğunu savunan Başkan, “Siyaset asla bir savaş alanı olmamalı, Tanrı korusun, bir ölüm alanı olmamalı,” diye ekledi.

Biden, saldırganın amacını, görüşlerini, bağlantılarını, yardım ya da destek alıp almadığını ya da başka biriyle iletişim kurup kurmadığını henüz bilmediklerini söyledi.

Başkan, kampanyasına devam ediyor

Biden’ın kampanya ekibi suikast girişiminin ardından reklamlarını televizyondan çektiğini açıkladı, fakat ABD Başkanı seçim çalışmalarını askıya almıyor.

Pazartesi günü Biden, önemli bir “kararsız eyalet” olarak bilinen Las Vegas, Nevada’ya uçmadan önce bir NBC röportajı verecek.

Biden, “Bu hafta seyahatte olacağım, sicilimizi ve ülke için vizyonumu anlatacağım. Demokrasimiz için güçlü bir şekilde konuşmaya, anayasamız ve hukukun üstünlüğü için ayağa kalkmaya ve sandıkta harekete geçme çağrısında bulunmaya devam edeceğim,” dedi.

Biden’a çekilme çağrılarına suikast molası

Pennsylvania’daki saldırı, Demokrat Kongre üyelerinin Biden’ın yarıştan çekilmesi ve kasım ayındaki seçimlerde Trump’a yeni bir adayın meydan okumasına izin vermesi yönünde artan çağrılarını da en azından geçici olarak susturdu.

Fakat huzursuzluk hâlâ devam ediyor. Colorado Demokratlarından Jason Crow, pazar günü CBS’e verdiği demeçte, silahlı saldırıdan önce cumartesi günü Biden ile yaptığı telefon görüşmesinde endişelerini dile getirdikten sonra, “büyük bir değişiklik olmazsa, bu seçimi kaybetme riskimizin yüksek olduğunu” söyledi.

Crow, “Nasıl mücadele edeceğimizi ve bu zorlu seçimleri nasıl kazanacağımızı biliyoruz. Çay yapraklarını okuyarak fal bakıyoruz ve bu şu anda çoğumuz için çok rahatsız edici,” dedi.

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar

English