Bizi Takip Edin

DİPLOMASİ

Olaf Scholz ve Alman tekellerinden Hindistan çıkarması

Yayınlanma

Almanya’nın yeni ihracat ve hammadde pazarları bulma planı kapsamında başlattığı Asya ve Latin Amerika açılımı sürüyor. 

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de mevkidaşı Narendra Modi ile bir araya geldi.

Scholz’e, aralarında Siemens ve SAP gibi büyük Alman tekellerinin yer aldığı birçok şirket CEO’su eşlik etti. Alman lider, Yeni Delhi’den sonra Bengaluru’ya giderek buradaki SAP merkezini ziyaret etti.

İki liderin toplantısında ana gündem Almanya ile Hindistan arasında ticari ilişkilerdi. Özellikle yenilenebilir enerji, ticaret ve yeni teknolojiler konuşulurken, Scholz Hintli bilgisayar teknolojileri uzmanlarına yönelik vize uygulamalarının kolaylaştırılacağının müjdesini verdi.

Temel gündem ekonomi

Basın toplantısında konuşan Modi, Almanya ve Hindistan’ın ‘ortak demokratik değerler’ üzerine kurulu güçlü bağları olduğunu söyledi.

Modi, iki ülkenin işbirliğinin yalnızca bu ülkelerin halklarının değil, dünyanın da faydasına olacağını savundu.

Times of India’ya bir mülakat veren Scholz de hem iki ülke arasında ticari ve savunma bağlarını güçlendirmek hem de AB ile Hindistan arasında bir serbest ticaret anlaşması imzalamak için çaba sarf ettiklerini söyledi.

İklim değişikliğine karşı mücadele ve ekonomiyi ‘daha yeşil ve sürdürülebilir’ hale dönüştürmek konusunda ikili ilişkileri güçlendirmeyi hedeflediklerini kaydeden Scholz, yenilenebilir malzemeler, hidrojen, ilaç, dijital ekonomi gibi alanlarda işbirliklerine işaret etti.

Serbest ticaret anlaşması ve savunma işbirliği

Uzun süredir müzakereleri süren ama gümrük tarifeleri ve Hintli işçilerin Avrupa’ya erişimi başlıklarındaki ihtilaf nedeniyle tıkanan serbest ticaret anlaşması da Alman liderin gündemindeydi.

Sürecin uzamaması için müzakerelere kişisel olarak müdahale edeceğini kaydeden Scholz, Modi’nin de anlaşmayı nihayete erdirmeye kararlı olduğunu söyledi.

Alman deniz savunması şirketi Thyssenkrupp Marine Systems’in Hindistan’a 5,2 milyar dolarlık denizaltı satacağı haberleri hakkında konuşan Hindistan Dışişleri Bakanı Vinay Kwatra ise anlaşmanın hâlâ müzakere edildiğini söyledi.

Ortak açıklama yok

Modi, Hintli iş dünyası temsilcileri ile Olaf Scholz arasındaki toplantıların iyi geçtiğini ve bazı anlaşmaların imzalandığını duyurdu. 

İkilinin görüşmesinin sonrasında ortak bir açıklama yayınlanmazken, inovasyon ve teknoloji alanında bir vizyon belgesi yayınlandı.

Almanya ile Hindistan arasındaki toplam ticaret hacmi 30 milyar dolar civarında. 

DİPLOMASİ

AB ve ABD’den İran’a yeni yaptırım hazırlığı

Yayınlanma

Geçen cumartesi gecesi İran’ın İsrail’e yaptığı misillemenin ardından batılı ülkeler Tahran’a karşı yeni yaptırımlar için hazırlık yapıyor.

ABD Temsilciler Meclisi dün (15 Nisan), İran’ın İsrail’e yönelik misillemesine tepki olarak gündeme getirilen yasa tasarısı paketinin bir parçası olarak, Çin’in İran’dan ham petrol alımına karşı koymayı amaçlayan yasayı ezici bir çoğunlukla kabul etti.

Yasa 383’e karşı 11 oyla onaylandı ve başkanlık vetosunu aşmak için gereken sayıyı aştı. Tasarı şimdi Senato’da oylanacak.

‘H.R. 5923’ adlı yasa tasarısının özetine göre, 2023 İran-Çin Enerji Yaptırımları Yasası, İran’a yönelik ikincil yaptırımları, Çin finans kurumları ile yaptırım uygulanan İran bankaları arasında petrol ve petrol ürünleri alımında kullanılan tüm işlemleri kapsayacak şekilde genişletiyor. Yasa ayrıca ABD’nin her yıl Çinli finans kuruluşlarının yaptırım uygulanabilir davranışlarda bulunup bulunmadığına dair bir tespit yapmasını gerektiriyor.

Özete göre İran’ın günde yaklaşık 1,5 milyon varil petrol ihracatının %80’ Çin’de ‘çaydanlık’ olarak bilinen bağımsız rafinerilere gönderiliyor. New York Cumhuriyetçi Temsilciler Meclisi üyesi Mike Lawler tarafından sunulan tasarı, Çinli bir finans kuruluşunun İran’dan petrol satın almak için yaptığı herhangi bir işlemin, yaptırım amaçları doğrultusunda ‘önemli bir finansal işlem’ olarak nitelendirileceğini açıklığa kavuşturuyor.

Kasım ayında Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi tarafından oybirliğiyle onaylanan tasarı, genellikle iki partinin desteğini alan yasaları geçirmek için kullanılan hızlandırılmış bir prosedür kapsamında pazartesi günü ele alınması planlanan İran’la ilgili birkaç tasarıdan biri.

Danışmanlık firması ClearView Energy Partners pazartesi günü müşterilerine gönderdiği bir notta, yaptırımların yasalaşması ve uygulanması halinde benzin fiyatlarında galon başına 20 sente varan bir artışa neden olabileceğini söyledi.

Öte yandan Bloomberg’in haberine göre Avrupa Birliği de, İsrail’e yönelik saldırılarının ardından İran’a uygulanan yaptırımların nasıl genişletilebileceğini araştırıyor.

Haberde konunun önümüzdeki hafta AB dışişleri bakanlarının oturumunda ele alınacağı belirtildi.

Okumaya Devam Et

DİPLOMASİ

Reuters: Ukrayna, Karadeniz’de seyrüsefer konusunda Rusya ve Türkiye ile yaptığı müzakereden çekildi

Yayınlanma

Rusya, Ukrayna ve Türkiye iki aydır Karadeniz’de seyrüsefer güvenliğine ilişkin bir anlaşmayı müzakere ediyordu ve metin üzerinde uzlaşmaya yakınlaşılmıştı.

Reuters‘ın dört kaynağa dayandırdığı haberine göre Kiev yönetimi, son anda anlaşmadan vazgeçti.

Haberde, tarafların taslak metin üzerinde geçen ay mutabakata vardığını bildirdi.

Habere göre Ukrayna belgeyi imzalamadı, ancak Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 30 Mart’ta anlaşmayı kamuoyuna duyurmasına da karşı çıkmadı.

Kaynaklardan biri “Ukrayna, son anda beklenmedik bir şekilde anlaşmadan çekildi ve anlaşma rafa kaldırıldı,” dedi.

Anlaşma, ticaret gemilerinin Karadeniz’de serbest ve güvenli seyrüseferini garanti altına almayı amaçlıyordu.

Rusya ve Ukrayna, askeri olmayan mallar taşıyan gemileri hedef almayacaklarına dair teminat vermek zorundaydı. Türkiye ise arabulucu konumundaydı.

Şubat ayında BM Genel Sekreteri António Guterres, Rusya ve Ukrayna liderleri Vladimir Putin ve Valdimir Zelenskiy ile Erdoğan’a birer mektup göndererek ticaret ve gıda tedarikinin devam edebilmesi için Karadeniz’de seyrüsefer güvenliğinin sağlanması çağrısında bulunmuştu.

Güvenlik garantileri, Rusya’nın tahıl anlaşmasından çekildiği Temmuz 2023’te geçerliliğini yitirmişti.

Okumaya Devam Et

DİPLOMASİ

Politico: Scholz ve Nehammer, Borrell’in Gazze tutumuna çıkıştı

Yayınlanma

Politico’nun iddiasına göre, mart ayında AB liderlerinin bir araya geldiği bir toplantıda Almanya Şansölyesi Olaf Scholz ve Avusturyalı mevkidaşı Karl Nehammer, AB diplomasi şefi Josep Borrell’i Gazze’de ölü sayısı artarken İsrail’e yönelik aylardır sürdürdüğü açık eleştirileri nedeniyle eleştirdi.

Yine de aynı zirvede grup, 27 AB hükümet başkanı arasında nadir görülen bir oybirliği ile Gazze’de ateşkes çağrısında bulundu.

Borrell’in görevi dış politika ve güvenlik konularında Avrupa Birliği’ni temsil etmek olduğundan, bloğun en üst düzey diplomatının liderler tarafından azarlanması oldukça sıra dışı bir durum. Yetkililerden biri ifadelerin ‘açık’ olduğunu ve diğer Avrupalı liderlerin önünde gerçekleştiğini söyledi. Scholz ve Borrell’in Avrupa Parlamentosu’nda (AP) aynı ‘Sosyalist’ aileye mensup olmaları durumu daha da garip hale getirdi.

Politico’ya konuşan diğer iki AB diplomatı, Berlin ve Borrell arasındaki ilişkilerin, 2021 yılında Moskova’daki bir basın toplantısında, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un Rus muhalefet lideri Aleksey Navalnıy’ın askeri düzeyde bir sinir gazı ile zehirlendiğine dair şüphe duyduğu açıklamalarına AB dış politika şefinin tepki vermemesinden bu yana kötüleştiğini söyledi.

Savaşın başlamasından bu yana Avusturya, AB karar alma süreçlerinde, örneğin İsrailli yerleşimcilere yönelik yaptırımlar konusunda Almanya’ya kıyasla daha İsrail yanlısı bir tutum sergiledi.

Ekim saldırısından sonraki aylar boyunca 27 AB lideri savaş konusunda bölünmüş durumdaydı. Avusturya ve Almanya’nın yanı sıra Macaristan ve Çek Cumhuriyeti İsrail yanlısı seslerin yükseldiği ülkeler oldu. Borrell’in ülkesi İspanya, İrlanda ve Belçika ise Avrupa’daki tartışmalarda İsrail’e karşı daha eleştirel bir tutum sergiledi.

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar

English