Bizi Takip Edin

AVRUPA

Polonya, AB’ye bayrak açtı: Ulusları korumak için ulusal egemenlik

Yayınlanma

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, Almanya’daki Heidelberg Üniversitesi’nde yaptığı konuşmada Avrupa’nın geleceğine ilişkin vizyonunu ortaya koyarken, Avrupa federasyonuna karşı egemen ulus devletlerin rolünü vurguladı.

Muhafazakâr Hukuk ve Adalet Partisinin (PiS) önemli isimlerinden Morawiecki’nin, bu konuşmayı Baden-Württemberg’in Yeşil Başbakanı Winfried Kretschmann’ın önünde yaptığı da gözlerden kaçmadı.

“Hiçbir şey ulusların özgürlüğünü, kültürlerini, toplumsal, iktisadi, siyasi ve askeri güvenliklerini ulus devletlerden daha iyi koruyamaz,” diyen Morawiecki, diğer sistemleri ‘hayali ya da ütopya’ diye nitelendirdi ve AB’nin daha fazla federalleşmesine karşı uyarıda bulundu.

Polonya başbakanı, egemen ulus devletlerden oluşan bir Avrupa’nın alternatifinin ‘Brüksel’de bazılarının hayal ettiği gibi teknokratik bir ütopya’ ya da ‘neo-emperyalizm’ olacağını söyledi.

Morawiecki, ülkesinin de üyesi olduğu Avrupa Birliği’nin ulusal farklılıkları göz ardı eden bir ‘süper devlete’ dönüşmesi halinde Avrupa’da ‘isyanlar’ yaşanabileceği uyarısında bulundu.

Polonyalı liderin bu ifadeleriyle Almanya’yı kastettiği düşünülüyor. Almanya, bir süredir AB’deki dış ilişkiler ve vergi politikası konularında oybirliği ilkesinden vazgeçmek için bastırıyor.

Morawiecki, “Avrupa Birliği’nde tek tek uluslar diğerlerine hükmetmeye çalışırsa, Avrupa geçmişteki aynı hatalara düşebilir,” uyarısında bulundu ve ‘Avrupa yanlısı’ olduğunu daha fazla merkezileşmeye değil AB’nin genişlemesine verdiği destekle gösterdiğini söyledi.

Başbakan konuşmasında, iki Anayasa Mahkemesi kararı nedeniyle Polonya’ya dava açacağını duyuran Avrupa Komisyonunu da sert bir dille eleştirdi.

Morawiecki, “Tanımları üzerinde anlaşmaya varmadan ya da belirli ülkeler tarafından hangi değişikliklerin yapılması gerektiğini anlamadan diğerlerine ‘Avrupa değerleri’ kırbacıyla vurmak Avrupa Birliği açısından kendi kendini yok etmektir,” dedi ve sordu: “Gerçekten de muazzam bir güce sahip fakat seçimle gelmeyen bir pan-Avrupa kozmopolit eliti istiyor muyuz?”

Morawiecki konuşmasında Polonya’nın Almanya’dan İkinci Dünya Savaşı tazminatı talebini yineledi.

“Polonya, İkinci Dünya Savaşı’nda işlenen suçlar, yıkım, çalınan mülkler ve ulusal kültür hazineleri için Almanya’dan hiçbir zaman tazminat almadı,” diyen başbakan, uzlaşma için tazminat ödenmesi gerektiğini savundu.

AVRUPA

Fransız parlamentosunun başkanı Macron’un seçtiği isim oldu

Yayınlanma

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Ulusal Meclis başkan adayı perşembe günü yeniden seçilerek, Macron’un ittifakının seçimlerde yenilgiye uğramasına rağmen yeni bir hükümet kurma şansına sahip olduklarını gösterdi.

Yaël Braun-Pivet, muhafazakâr milletvekillerinin desteğini alarak ve Yeni Halk Cephesi (NFP) ve Ulusal Birlik’ten (RN) adayları yenerek, milletvekilleri tarafından yapılan üç tur oylamanın ardından yeni meclisin başkanı seçildi.

Braun-Pivet, 207 oy alan Komünist Parti vekili André Chassaigne’e karşı 220 oy aldı. RN üyesi Sébastien Chenu 143 oyla üçüncü, son olarak Merkezciler üyesi Charles de Courson 12 oy aldı fakat 3. tur oylamadan çekildi.

Macron’un ittifakı, haziran ayında yapılan erken parlamento seçimlerinin ardından soldan daha az sandalyeye sahip olmasına rağmen yeniden seçildi. Mecliste hiçbir grup çoğunluğa sahip değil.

Bir önceki mecliste başkan olarak görev yapan Braun-Pivet, “Son birkaç hafta çok gergin geçti. Ülkenin üçe bölündüğünü, parçalanmış bir ülke olduğunu gördük,” dedi.

Ulusal Meclis başkanlığı Fransa’daki en önemli dördüncü devlet görevi.

Komünist parti milletvekili ve sol ittifakın meclis başkanı adayı olan ve 13 oyla kaybeden André Chassaigne, seçimin Macron ile sağ arasındaki “doğal olmayan bir ortaklık tarafından çalındığını” söyledi.

NFP içinde yer alan La France Insoumise’den (Boyun Eğmeyen Fransa – LFI) müttefiki Mathilde Panot ise sonucun Fransız demokrasisi için “korkunç bir sinyal” olduğunu söyledi.

Marine Le Pen’in RN partisinden üst düzey bir milletvekili ise, her şeye yine mecliste değil Élysée Sarayı’nda karar verileceğini söyledi.

Seçimlerin 7 Temmuz’daki son turundan sonra Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, görevden ayrılan Başbakan Gabriel Attal’ı geçici olarak görevde kalmakla görevlendirdi. Meclis başkanının seçimi, bir parlamento grubu ve müttefiklerinin başbakanlık iddiası için olası bir atlama taşı olarak görüldüğü için özel bir önem kazandı.

Başkan parlamentodaki tartışmaları denetliyor, anayasa mahkemesi gibi kritik görevlere atamalar yapıyor ve yasa tasarılarını incelenmek üzere sevk edebiliyor.

Okumaya Devam Et

AVRUPA

Leyen, manifestosunda Çin’i hedef aldı

Yayınlanma

Ursula von der Leyen Perşembe günü yaptığı açıklamada, Avrupa Komisyonu başkanlığı için ikinci dönem adaylığının bir parçası olarak “Çin’i Tayvan’ı işgal etmekten caydırmaya” çalışacağını söyledi.

“Hint-Pasifik bölgesi dünyanın geleceği için belirleyici bir bölge haline geldi,” diyen Leyen, Avrupa’nın Seçimi başlıklı manifestosunda şu ifadelere yer verdi.

Leyen, “Ortak zorluklarla karşı karşıya olduğumuz Japonya, [Güney] Kore, Yeni Zelanda ve Avustralya ile birlikte çalışacağız… Bu, Çin’i, özellikle Tayvan konusunda, statükoyu askeri yollarla tek taraflı olarak değiştirmekten caydırmak için birleşik devletçiliğimizin tüm yelpazesini kullanmaya yönelik ortak çabalarımızı da içeriyor,” diyerek bugüne kadarki en net açıklamasını yaptı.

ABD böyle bir savaşın 2027 yılına kadar, Leyen’in olası ikinci görev süresinin ortasına kadar gerçekleşebileceğine inanıyor.

Leyen’in Tayvan konusunda birlikte çalışma sözü verdiği dört ülke aynı zamanda NATO’nun dört Hint-Pasifik ortağı.

Leyen manifestosunda ayrıca Çin’in askeri harcamalarındaki hızlı artışa karşı uyarıda bulundu.

Belgede, “2019‘dan 2021’e kadar AB’nin savunma harcamalarının toplamı yüzde 20 arttı. Bu süre zarfında Rusya’nın savunma harcamaları neredeyse yüzde 300, Çin’in ise neredeyse yüzde 600 arttı,” deniyor.

Okumaya Devam Et

AVRUPA

Fransa yakın gelecekte 2100 Ukrayna askerini eğitecek

Yayınlanma

Fransa, bu yıl 2100 Ukraynalı askeri eğiterek ve silah ve üniforma sağlayarak Ukrayna Silahlı Kuvvetleri için tam teşekküllü bir tugay kurmayı planlıyor.

France 3 televizyonunun haberine göre Ukrayna ordusu, Fransız askerlerinin normalde denizaşırı görevlere gitmeden önce eğitildikleri Fransa’daki eğitim üslerinde pratik yapacak.

Televizyon kanalı, askerlere zırhlı araç sürüşüyle ilgili eğitimin de verileceğini belirtti.

Eğitimin süresi iki ay olarak tasarlandı.

Fransız Silahlı Kuvvetlerinin üst düzey yetkilileri, konuya ilişkin henüz bir yorum yapmadı.

Haberde, eğitim hedefinin Aralık 2024’e kadar Ukrayna ordusu için bir tugay hazırlamak olduğu bilgisine yer verildi.

Bu kapsamda Ukrayna ordusuna 128 VAB zırhlı personel taşıyıcı, 18 Caesar kundağı motorlu obüs ve 24 hafif tank teslim edilecek.

Paris ayrıca 2024 yılında Kiev’e askeri kamyonlar, tanksavar güdümlü füzeler ve radarlar da tedarik edecek.

ABD, Ukrayna’ya askeri yüklenici gönderilmesine yönelik yasağı kaldıracak

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar

English