Bizi Takip Edin

RUSYA

Putin, barış görüşmeleri için koşulları açıkladı: Ukrayna, Rusya’ya bağlanan bölgelerden tamamen çekilmeli

Yayınlanma

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkesinin Ukrayna ile müzakerelere her an başlamaya hazır olduğunu ancak bunun, Kiev yönetiminin 2022’nin sonbaharında referandumla ülkeye bağlanan Donetsk, Lugansk, Herson ve Zaporojye oblastlarından çekilmesine bağlı olduğunu söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Moskova’da Dışişleri Bakanlığı binasında üst düzey diplomatlarla yaptığı toplantıda, Batı ve Kiev’in daha önce olduğu gibi bu teklifi de reddetmeleri halinde, akmaya devam eden kanın sorumluluğunun kendilerine ait olacağını söyledi.

RİA Novosti haber ajansının aktardığına göre Putin, yaptığı açıklamada “Bugün, başka bir spesifik, gerçek barış önerisinde bulunuyoruz. Eğer Kiev ve Batılı başkentler daha önce olduğu gibi bunu da reddederlerse, bu onların meselesidir. Kan dökülmeye devam edilmesinin siyasi ve ahlaki sorumluluğu onlara aittir,” dedi.

Rusya lideri, “Ukrayna birlikleri Donetsk ve Lugansk halk cumhuriyetleri ile Zaporojye ve Herson oblastlarından, özellikle de bu oblastların Ukrayna’ya katıldıkları zamanki idari sınırları dahilindeki tüm topraklarından tamamen çekilmelidir. Kiev bu konuda hazır olduğunu açıkladığında ve birliklerini bu bölgelerden fiilen çekmeye başladığında ve NATO’ya katılma planlarından resmen vazgeçtiğinde, derhal ateşi kesecek ve müzakerelere başlayacağız,” ifadelerini kullandı.

‘Ukrayna için tarafsız, bağlantısız, nükleer silahlardan arındırılmış bir statü’

Ayrıca Moskova’nın çatışmanın barışçıl bir şekilde çözülebilmesi için Ukrayna’nın tarafsız, bağlantısız ve nükleer silahlardan arınmış bir statü benimsemesini talep ettiğini kaydeden Putin, “Temel tavrımız şu şekildedir: Ukrayna için tarafsız, bağlantısız, nükleer silahlardan arındırılmış bir statü ve bunun yanı sıra Ukrayna’nın askerden arındırılması ve Nazilerden arındırılması. Bu parametreler üzerinde 2022’deki İstanbul müzakereleri sırasında geniş ölçüde mutabık kalınmıştı,” değerlendirmesini yaptı.

Moskova’nın Ukrayna ile müzakerelere mümkün olan en kısa sürede başlamaya hazır olduğunu vurgulayarak bu konuda kafa karışıklığı yaşandığını kabul eden Putin, “Benzersiz hukuki koşulların tamamen farkında olarak yarın müzakere masasına oturmaya hazırız. Bunlara rağmen, (Ukrayna’nın) şu anki anayasasına göre bile müzakere edebileceğimiz meşru makamlar mevcut,” diye ekledi.

Jeffrey Sachs: Biden, Putin ile görüşüp diyalog başlatana kadar hayatlarımız büyük tehlikede

‘Ukrayna’nın daha önce seçilmiş devlet başkanının görev süresi, meşruiyetiyle birlikte sona erdi’

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’in görev süresinin sona erdiğini ve meşruiyetinin hiçbir şekilde geri kazanılamayacağını dile getiren Putin, şöyle devam etti: “Ukrayna’nın daha önce seçilmiş devlet başkanının görev süresi, meşruiyetiyle birlikte sona erdi ve bu meşruiyet herhangi bir yöntemle yeniden tesis edilemez.”

‘Seçimlerin iptali, kökleri 2014’teki silahlı darbeye dayanan ve onunla iç içe geçmiş olan Kiev rejiminin fıtratının bir tezahürü’

Rusya lideri, Verhovna Rada’nın (Ukrayna parlamentosu) ülkedeki tek meşru otorite olduğunu ifade ederek seçimlerin askıya alınmasının Kiev’deki mevcut rejimin fıtratını yansıttığını ve iktidara tutunma çabalarının Ukrayna Anayasası tarafından yasaklandığını da sözlerine ekledi.

Putin, “Seçimlerin iptali, kökleri 2014’teki silahlı darbeye dayanan ve onunla iç içe geçmiş olan Kiev rejiminin fıtratının bir tezahürü. Seçimleri iptal ederek iktidara tutunmaya devam etmeleri, Ukrayna Anayasasının 5. Maddesi uyarınca yasaklanmıştır,” değerlendirmesini yaptı.

Ukrayna’da iktidarı gasp etmeye dönük bir girişimin olduğuna işaret eden Putin, şunları söyledi: “Ukrayna’nın tarihindeki mevcut trajik kısım, 2014’teki anayasaya aykırı darbe ile iktidarın şiddet yoluyla ele geçirilmesiyle başladı. Mevcut Kiev rejiminin güç kaynağı silahlı darbedir ve şimdi de çember kapanmıştır: Ukrayna’da yürütme gücü 2014’te olduğu gibi bir kez daha gasp edilmiştir ve hukuksuz bir şekilde elde tutulmaktadır.”

Putin, Zelenskiy’in görev süresinin dolduğuna işaret etti

RUSYA

Putin, Güvenlik Konseyi üyeleriyle savunma sanayiinin ‘ritmik çalışmasını’ sağlamayı görüştü

Yayınlanma

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, savunma sanayi şirketlerinin ‘ritmik çalışmasını’ sağlayacak ilave tedbirleri görüşmek üzere Güvenlik Konseyi daimi üyeleriyle operasyonel bir toplantı gerçekleştirdi.

Vedomosti gazetesinin aktardığına göre Kremlin’in basın servisinden yapılan açıklamada, toplantıya Başbakan Mihail Mişustin, Devlet Duması Başkanı Vyaçeslav Volodin, Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitriy Medvedev, Devlet Başkanlığı İdaresi Başkanı Anton Vayno, Güvenlik Konseyi Başkanı Sergey Şoygu, eski Güvenlik Konseyi Başkanı Nikolay Patruşev, Savunma Bakanı Andrey Belousov, İçişleri Bakanı Vladimir Kolokoltsev ve Federal Güvenlik Teşkilatı (FSB) Direktörü Aleksandr Bortnikov’un katıldığı belirtildi.

Toplantıya ayrıca Dış İstihbarat Teşkilatı (SVR) Direktörü Sergey Narışkin, çevre koruma, ekoloji ve ulaştırmadan sorumlu özel devlet başkanlığı temsilcisi Sergey İvanov, Başsavcı İgor Krasnov, Birinci Başbakan Yardımcısı Denis Manturov ve Devlet Başkan Yardımcısı Aleksey Dyumin de katıldı.

Ukrayna’daki askeri müdahalenin başlamasından bu yana Rusya savunma sanayiinin üretim hızı artıyor.

Putin, 25 Mayıs’ta sektör temsilcileriyle yaptığı toplantıda, ülkenin savunma şirketlerinin çoğunun devlet savunma düzeninin görevlerini nitelikli ve zamanında yerine getirdiğini ve bazı kalemlerde planlananın ilerisinde olduğunu ifade etmişti.

Devlet Başkanı, ayrıca silahlı kuvvetlerin modern yüksek teknolojili silah ve teçhizatla donatılmasının ritminin arttırılması çağrısında bulunmuş, insansız hava, havacılık ve kara sistemlerinin, yüksek hassasiyetli silahların ve karşı batarya sistemlerinin yanı sıra komuta ve kontrol için çeşitli iletişim türlerinin önemini vurgulamıştı.

Okumaya Devam Et

RUSYA

FSB: Adige’de bir Ortodoks kilisesine yönelik terör saldırısı önlendi

Yayınlanma

Rusya Federal Güvenlik Teşkilatı (FSB) Adige Cumhuriyeti’ne bağlı Maykop’ta bir Ortodoks kilisesine yönelik saldırının önlendiğini bildirdi. Açıklamada, saldırının ‘uluslararası teröristlerin Orta Asyalı bir destekçisi’ tarafından hazırlandığı belirtildi.

Terör eylemleriyle ilgili madde (Rusya Federasyonu Ceza Kanununun 205. Maddesi) uyarınca bir ceza davası açıldı. Açıklamaya göre şahıs, Maykop’taki bir Ortodoks kilisesine saldırı hazırlığındaydı.

Saldırgan, din adamlarını ve korumaları öldürmeyi ve ardından binayı ateşe vermeyi planlıyordu.

RİA Novosti ajansının aktardığına göre açıklamada, “Fail bulunmuş ve Uluslararası Terör Örgütlerinin yasaklı materyalleri, bayrakları, bir bıçak ve yangın çıkarıcı bir cihazın parçaları ele geçirilmiştir,” ifadelerine yer verildi.

Açıklamaya göre söz konusu şahıs saldırıyı hazırlarken bölgede keşif yaptı ve saldırının bir planını çizdi. Ayrıca, birkaç el yapımı yangın çıkarıcı cihaz oluşturmak için gerekli bileşenleri de satın aldı.

Geçen ay Dağıstan’ın Mahaçkale ve Derbent kentlerinde peş peşe terör saldırıları meydana gelmişti. İki kilise, iki sinagog ve bir trafik polisi karakolu saldırıya uğramış, yirmi iki kişi hayatını kaybetmiş ve 40’tan fazla kişi yaralanmıştı.

Rusya’da peçe yasağı tartışmaları: Kim, ne diyor?

Okumaya Devam Et

RUSYA

Putin: Gelecekte BRICS parlamentosunun kurulmasını göz ardı etmiyoruz

Yayınlanma

Rusya Devlet Başkanı Putin, gelecekte bir BRICS parlamentosunun oluşturulma ihtimalinin bulunduğunu söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bugün St. Petersburg’da düzenlenen BRICS Parlamenter Forumu’nda konuştu.

Vedomosti gazetesinin aktardığına göre Putin, “Evet, BRICS henüz kendi kurumsallaşmış parlamento yapısına sahip değil, ancak bu fikrin gelecekte kesinlikle hayata geçirileceğine inanıyorum,” ifadesini kullandı.

BRICS ülkelerinin ortak çalışmalarının birliğin yapıcı etkisini güçlendirebileceğini ve dünyayı daha güvenli bir yer haline getirebileceğini kaydeden Rusya lideri, “Birlikte ve uyumlu bir şekilde çalışarak ülkelerimizin ekonomik, yatırım, teknolojik ve beşeri potansiyelini en üst düzeye çıkarabileceğimize, BRICS’in küresel süreçler üzerindeki yapıcı etkisini güçlendirebileceğimize, içinde yaşadığımız dünyayı daha güvenli ve çok daha uyumlu hale getirebileceğimize inanıyorum,” diye konuştu.

Birliğin hem küresel Güney hem de küresel Doğu ülkelerinin çıkarlarını yansıttığını ve BRICS’in destekçilerinin sayısının sürekli arttığını belirten Putin, BRICS’in ilgili tüm ülkelerle diyaloğu güçlendirmeye açık olduğunu da sözlerine ekledi.

Rusya Devlet Başkanı BRICS’in ülkeler arasındaki anlaşmalarda ulusal para birimlerinin payına büyük önem verdiğini de dile getirerek şöyle devam etti:

“Ulusal para birimlerinin ticaret ve yatırımdaki payının artırılmasının yanı sıra güvenli ve güvenilir finansal araçların ve karşılıklı mutabakat mekanizmalarının geliştirilmesine büyük önem veriyoruz.”

Rusya’nın BRICS dönem başkanlığının amacının, birliğin tüm katılımcılarının gelişimi için elverişli koşullar yaratmak olduğunu vurgulayan Putin, “Rusya’nın mevcut birlik başkanlığının ana hedefi, tüm katılımcılarının ilerici gelişimi için en uygun koşulları yaratmaktır,” değerlendirmesini yaptı.

Diğer yandan Moskova’nın gerçek durumu yansıtan bir dünya düzeninin oluşturulmasının karmaşık ve sancılı bir süreç olduğunun farkında olduğunu ifade eden Putin, şunları kaydetti:

“Bu yıldan itibaren birliğimizdeki katılımcı sayısı 10’a yükseldi. Her ülkenin kendi kimliği, kadim kültürü ve gelenekleri vardır, kendi sosyo-ekonomik ve siyasi kalkınma modelini uygular. Ve Rusya, birliğin yeni üyelerinin, birliğin tüm çok disiplinli mekanizmalarına etkin bir şekilde entegre olmalarını sağlamak için her türlü çabayı göstermektedir.”

Putin, Rusya’nın BRICS’teki çalışma temposunu artırmaya devam edeceğini de sözlerine ekledi.

Rus uzmanlar, Türkiye’nin olası BRICS üyeliğini nasıl değerlendiriyor?

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar

English