Bizi Takip Edin

AVRUPA

Rakibi yarıştan çekilen Rutte, NATO’nun yeni genel sekreteri olacak

Yayınlanma

AFP’nin haberine göre, tek rakibi Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis’in çekilmesinin ardından, Hollanda’da başbakanlıktan ayrılması öngörülen Mark Rutte NATO Genel Sekreteri olacak.

57 yaşındaki deneyimli siyasetçinin önümüzdeki günlerde NATO’nun 32 ülkesi tarafından resmen seçilmesi ve mevcut başkan Jens Stoltenberg’in görev süresi 1 Ekim’de sona erdiğinde görevi devralması bekleniyor.

Rutte, Ukrayna savaşı sürerken ve Donald Trump kasım ayında ABD’de başkanlığı geri almak için mücadele ederken Batılı müttefikler için “kritik” bir anda göreve gelecek.

Geçen yıl koalisyonunun çökmesinin ardından göreve talip olan Ukrayna’nın sadık destekçisi Rutte, kısa sürede ABD, İngiltere, Fransa ve Almanya gibi ağır topların desteğini kazandı. Ancak Türkiye ve Macaristan’ın çekincelerini gidermek için de epey uğraştı.

Rutte, nisan ayında İstanbul’a yaptığı ziyaretle Türkiye’nin suskunluğunu aştı ve nihayet bu hafta Avrupa Birliği zirvesinde Macaristan Başbakanı Viktor Orban ile bir anlaşma imzaladı.

Geriye son engel olarak kalan Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis de NATO Genel Sekreterliği adaylığından çekildiğini açıkladı. Iohannis’in adaylığı Rutte’nin sorunsuz bir şekilde atanmasına bel bağlayan müttefikleri kızdırmıştı.

Romanya Güvenlik Konseyi perşembe günü Iohannis’in resmen geri çekildiğini ve ülkenin Rutte’yi desteklediğini açıkladı.

Trump korkusu

Rutte, Soğuk Savaş’ın sona ermesinden bu yana ittifakın en önemli on yıllarını yöneten Norveç’in eski başbakanı Stoltenberg’den görevi devraldığında önünde pek çok engel olacak.

Dört yıllık görev süresinin başlamasından sadece haftalar sonra, ABD’deki seçmenler görevdeki Joe Biden ile Trump arasında seçim yapmak için sandık başına gidecek.

Eski başkanın Oval Ofis’e dönme ihtimali, Washington’un Avrupa’nın nihai güvenlik garantörü rolünü zayıflatabileceğinden korkan müttefikleri sarstı.

Trump seçim kampanyası sırasında Rusya’yı kendi savunmaları için yeterince harcama yapmayan NATO ülkelerine saldırmaya teşvik edeceğini söyleyerek bu korkuları körükledi.

Stoltenberg gibi Rutte de, ABD’yi NATO’dan çıkarmayı bile düşündüğü söylenen iktidardaki ilk döneminde Trump’a karşı dikkatli tutumuyla takdir topladı.

Stoltenberg salı günü Washington’a yaptığı ziyarette “Mark Rutte’nin çok güçlü bir aday olduğunu düşünüyorum. Başbakan olarak çok fazla deneyimi var. Yakın bir dostum ve meslektaşım” demişti.

Trump’ın dönüşü NATO’nun doğusunda büyük bir meydan okuma yaratabilirken, Rutte Kiev’in yorgun destekçilerinden yardım toplamak konusunda kilit bir role sahip olacak.

Bu hafta NATO, 32 üye ülkesinden 23’ünün ittifakın gayri safi yurtiçi hasılalarının yüzde ikisini savunmaya harcama hedefine ulaştığını açıkladı. 

‘Teflon Markası’

Hollanda’da uzun süre iktidarda kalabildiği için “Teflon Mark” lakabıyla anılan Rutte, NATO’ya liderlik eden dördüncü Hollandalı olacak.

Bisikletli muhafazakâr, Rusya’nın 2022’deki Ukrayna müdahalesinin ardından ülkesinin ekonomik ağırlığını Ukrayna’nın arkasına atarak Kiev’e F-16 savaş uçakları gönderme çabalarına öncülük etti.

İttifakın doğu kanadındaki NATO ülkeleri görevi kendi içlerinden birinin alması için bastırırken, Rutte’nin destekçileri onun Rusya’nın yarattığı tehdidin tamamen farkında olduğunda ısrar ediyor.

AVRUPA

Polonya, Avrupa’daki yeni NATO merkezinde Ukraynalı mültecilere askeri eğitim vermeyi teklif etti

Yayınlanma

Polonya Ulusal Güvenlik Dairesi Başkanı Jacek Siewiera, ülkenin Bydgoszcz kentindeki yeni NATO-Ukrayna eğitim ve analiz merkezinin, Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinde görev yapmaya karar veren Ukraynalı mültecileri eğitmek için kullanılması gerektiğini söyledi.

Associated Press (AP) ajansına mülakat veren Siewiera, Avrupa ülkelerinde bu türden milyonlarca mülteci olduğunu belirtti.

Siewiera, “Batı, bu merkezi şu anda Avrupa ülkelerinde bulunan ve gelecekte Ukrayna’yı savunma arzusunu dile getiren Ukraynalı gönüllüler için potansiyel bir eğitim üssü olarak görmesi gerek, zira bu gönüllülerden milyonlarca var,” dedi.

Yetkiliye göre bunlardan bazıları Avrupa’da eğitilmek istiyor.

Merkezin hedeflerinden biri de Rusya’ya karşı savaşan Ukrayna ordusuyla ‘deneyim alışverişinde’ bulunmak olacak. Siewiera’ya göre NATO ordusu, ‘savaş alanında sivil insansız hava araçlarının kullanımı konusunda’ bilgi almak istiyor.

NATO merkezi oluşturma girişimi Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda tarafından 2022 yılında başlatılmıştı. Merkezin kuruluşu 9-11 Temmuz tarihlerinde Washington’da gerçekleştirilen NATO zirvesinin sonuç bildirgesinde yer aldı.

NATO Zirvesi’nin ilk günü: Ukrayna’ya askeri desteğe devam

 

 

Okumaya Devam Et

AVRUPA

Ukrayna, 2024 yılının başından bu yana bağışçılardan 16 milyar dolar aldı

Yayınlanma

Ukrayna’nın bütçesi 2024 yılının başından bu yana bağışçılardan 16 milyar dolar dış finansman aldı.

Ülkenin yıl sonuna kadar 22 milyar dolar daha alması bekleniyor. Geçen yıl Batılı müttefikler, Ukrayna’ya 42,5 milyar dolar göndermişti.

Kommersant gazetesinin haberine göre Ukrayna Maliye Bakanlığı, internet sitesinde yayımladığı yazılı açıklamada, “Bağışçılarla şeffaf ve hesap verebilir işbirliğinin sürdürülmesi adına hükümet, Ukrayna’da bağış fonlarının kullanımına ilişkin tüm bilgilerin düzenli olarak erişilebilir olmasını sağlıyor,” ifadelerine yer verildi.

Dün Ukrayna’nın Bağışçı Platformundaki Faaliyetlerinin Koordinasyonu İdari Konseyi toplantısı yapıldı.

Konseyde Ukrayna Maliye Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Toplumsal Kalkınma, Bölgeler ve Altyapı Bakanlığı’nın yanı sıra ülkenin Dünya Bankası, IMF ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’ndan (EBRD) temsilcileri de yer aldı.

Toplantıda özel sektör desteği, ‘kritik toparlanma’ ve bütçe desteğinin çekilmesi konuları ele alındı.

Ukrayna’nın 2024 yılı bütçesine ilişkin yasaya göre gelirlerin 49 milyar dolara, harcamaların ise 92,9 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Yetkililer toplam harcama miktarının yarısı olan 46,9 milyar doları askeri ihtiyaçlar için ayırdı. Bu yıl dış borçlanmanın 41 milyar dolar, bütçe açığının ise 43,5 milyar dolar olması bekleniyor.

Okumaya Devam Et

AVRUPA

Rusya, Alman silah şirketi Rheinmetall’in CEO’suna suikast planladı iddiası

Yayınlanma

CNN’in beş ABD’li ve batılı yetkiliden aktardığına göre ABD istihbaratı bu yılın başlarında Rus hükümetinin Ukrayna için top mermileri ve askeri araçlar üreten Alman silah üreticisi Rheinmetall’in genel müdürüne suikast düzenlemeyi planladığını ortaya çıkardı.

Bu kaynaklar, söz konusu planın Rusya’nın Avrupa genelinde Ukrayna’nın savaş çabalarına destek veren savunma sanayi yöneticilerine yönelik bir dizi suikast planından biri olduğunu ileri sürdü.

CNN’e göre, Kiev’e destek için Alman üretimine liderlik eden Rheinmetall CEO’su Armin Papperger’i öldürme planı “en olgun olanıydı.” Amerikalılar bu girişimden haberdar olduklarında Almanya’yı bilgilendirdiler ve güvenlik güçleri Papperger’i koruyarak planı bozdular. Üst düzey bir Alman hükümet yetkilisi Berlin’in ABD tarafından komplo konusunda uyarıldığını doğruladı.

Papperger’in “aşikar bir hedef” olduğunu öne süren CNN, Rheinmetall’in Ukrayna savaşında önemli bir silah haline gelen 155 mm’lik top mermilerinin en büyük ve en başarılı Alman üreticisi olduğunu hatırlatıyor.

Şirket önümüzdeki haftalarda Ukrayna içinde bir zırhlı araç fabrikası açıyor ve istihbarat konusunda bilgi sahibi bir kaynağın söylediğine göre bu girişim Rusya’yı “derinden endişelendiriyor.”

NATO’ya göre Rusya “komplo” kuruyor

Daha önce kamuoyuna duyurulmamış bu “komplo” dizisi, NATO yetkililerinin sabotaj kampanyasının ciddiyeti konusunda giderek daha sert uyarılarda bulunmalarının nedenini açıklıyor. Bazı üst düzey yetkililer bu kampanyanın Doğu Avrupa’da silahlı çatışma eşiğini aşma riski taşıdığına inanıyor.

Üst düzey bir NATO yetkilisi salı günü gazetecilere yaptığı açıklamada, “Sabotajlar görüyoruz, suikast planları görüyoruz, kundaklamalar görüyoruz. İnsan hayatına mal olan şeyler görüyoruz. Rusya’dan gelen ve stratejik sonuçları olan gizli bir sabotaj faaliyeti kampanyası gördüğümüze çok inanıyorum,” dedi.

ABD Ulusal Güvenlik Konseyi (NSC), “Rus komplosunun” varlığı ve ABD’nin Almanya’ya yaptığı uyarı konusunda yorum yapmaktan kaçındı. Fakat NSC sözcüsü Adrienne Watson yaptığı açıklamada, “Rusya’nın giderek yoğunlaşan yıkıcı kampanyası son derece ciddiye aldığımız ve son birkaç aydır dikkatle üzerinde durduğumuz bir konudur. Amerika Birleşik Devletleri bu konuyu NATO Müttefiklerimizle görüşüyor ve bu faaliyetleri ortaya çıkarmak ve engellemek için aktif olarak birlikte çalışıyoruz,” ifadelerini kullandı.

Almanya “hibrit savaş” uyarısı yapıyor

Alman yetkililer de CNN’in haberinin ayrıntıları hakkında yorum yapmayı reddetti. Perşembe günü Washington’da düzenlenen NATO zirvesi sırasında konuşan Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, bunun Rusya’nın Avrupalı müttefiklerine karşı nasıl “hibrit bir saldırı savaşı” yürüttüğünü gösterdiğini söyledi.

Alman bakan, “Fabrikalara saldırılar olduğunu gördük. Bu da Avrupalılar olarak kendimizi en iyi şekilde korumamız ve saf olmamamız gerektiğinin altını bir kez daha çiziyor,” dedi.

Rheinmetall sözcüsü Oliver Hoffman yorum yapmayı reddetti ve “gerekli tedbirlerin her zaman güvenlik makamlarıyla düzenli olarak istişare edilerek alındığını” söylemekle yetindi.

CNN haberine göre, Rheinmetall ile ilgili istihbaratın Rusya’nın Papperger’i doğrudan öldürmeyi mi yoksa yerel bir vekil tutmayı mı amaçladığını gösterip göstermediği net değildi.

Papperger’in çevresindeki güvenlik artırıldı

ABD’nin suikast iddiasıyla ilgili Alman yetkilileri bilgilendirdiği ve bunun üzerine Papperger’e yönelik korumanın artırıldığı söyleniyor.

Alman faz gazetesi tarafından yöneltilen bir soruya yanıt olarak şirket, “prensip gereği kurumsal güvenlik konularında yorum yapamayacağını” belirtti.

faz’a göre Papperger bir süredir artan ilgiyle birlikte yaşıyor. Nisan ayı sonunda yazlık evine yapılan saldırıdan bu yana, savunma müdürü kamuoyu önüne çıkarken polis memurları tarafından eşlik ediliyor.

faz, “61 yaşındaki yöneticiyle şirket merkezinde bir röportaj için buluşursanız, binanın dışında her zaman polis var,” diye yazıyor.

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar

English