Bizi Takip Edin

ASYA

Rusya Devlet Başkanı Putin’in Çin ziyareti başladı: ‘Kapsamlı ortaklığın derinleştirilmesi’ mesajı

Yayınlanma

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Çin ziyareti kapsamında Pekin’deki Halk Kongresi binasına geldi. Putin, mevkidaşı Xi Jinping tarafından karşılandı.

İki devlet başkanı el sıkıştıktan sonra top atışları eşliğinde içeriye geçtiler. Halk Kongresi binasında genişletilmiş formatta toplantı başladı.

Putin, toplantının başında Çin’in Rusya’nın ticari ve ekonomik alandaki ana ortağı olduğunu söyledi.

RİA Novosti‘nin aktardığına göre Moskova ile Pekin’in ortak çalışmaları sırasında ‘sağlam bir pratik işbirliği bagajı’ biriktirmeyi başardıklarına işaret eden Putin, 2023 yılında ikili ticaret hacminin neredeyse dörtte bir oranında artarak 227 milyar dolara ulaştığını hatırlattı.

Putin, “Rusya, geçen yılın sonunda Çin’in ticaret ortağı ülkeler listesinde dördüncü sıraya yükseldi. Mart 2023’te Moskova’ya yaptığınız ziyaretin ardından 2030 yılına kadar Rus-Çin ekonomik işbirliğinin kilit alanlarının geliştirilmesine yönelik planın onaylanması bunda doğrudan rol oynadı,” dedi.

Devlet Başkanı ayrıca Rusya ve Çin arasında yüksek teknolojiler, inovasyon, altyapı inşası ve ulaştırma alanlarındaki işbirliğine de dikkat çekti.

‘Rusya ile Çin arasındaki ödemelerin yüzde 90’ı yuan ve ruble cinsinden yapılıyor’

Bunun yanı sıra Putin, ülkeler arasındaki ikili anlaşmaların yüzde 90’ının ruble ve yuan cinsinden yapıldığını ve bu durumun, iki ülke arasındaki ticaret akışının genişlemesine ivme kazandırdığını ifade etti.

Putin, “Şimdi küçük bir grupla, hem Rusya hem de Çin ekonomilerinin çıkarları doğrultusunda ilişkilerimizi daha da geliştireceğimiz alanlar hakkında konuştuk. Planlanan tüm faaliyetlerin yerine getirileceğinden eminim,” yorumunu yaptı.

Moskova ile Pekin’in 80 büyük ortak yatırım projesinden oluşan bir portföy oluşturduğunu kaydeden Putin, şöyle devam etti: “Pandeminin sonuçlarına ve gelişmemizi engellemeye yönelik bazı eylemlere, üçüncü ülkelerin bazı eylemlerine rağmen, Rusya ile Çin arasındaki ticaret hacmi iyi bir hızla artıyor.”

Xi: Büyük güçler ve ve komşu ülkeler arasındaki ilişkiler açısından bir mihenk taşı

Öte yandan Çin Devlet Başkanı Xi, Putin’e iki ülke arasındaki ilişkilerin testlerden geçtiğini ve bir mihenk taşı haline geldiğini söyledi.

Xinhua‘nın aktardığına göre Xi, “Yeni kampanyada, her zaman olduğu gibi Rusya ile iyi komşu, güvenilir dost ve güvenilir ortak olma niyetindeyiz,” diye konuştu.

Xi, ülkesinin ‘iki halk arasındaki asırlık dostluğu sürekli olarak güçlendirme’ ve ‘uluslararası eşitlik ve adaleti birlikte koruma’ niyetinde olduğunu vurguladı.

Son üç çeyrek yüzyılda Rusya ile ilişkilerin ‘zor koşullar altında sertleştiğini ve değişken bir uluslararası ortamın testine dayandığını’ belirten Xi, bu etkileşimin ‘büyük güçler ve ve komşu ülkeler arasındaki ilişkiler açısından bir mihenk taşı’ haline geldiğini dile getirdi.

Çin lideri, söz konusu ilişkilerin ‘kolay olmadığını ve azami özen gösterilmeyi hak ettiğini’ de sözlerine ekledi.

Kapsamlı ortaklığın derinleştirilmesine ilişkin bildiri imzalandı

Görüşmelerin tamamlanmasının ardından devlet başkanları kapsamlı ortaklık ve stratejik işbirliği ilişkilerinin derinleştirilmesine ilişkin ortak bir bildiri imzaladı. İki ülke arasında işbirliğine ilişkin toplam on belge imzalandı.

Rusya Devlet Başkan Yardımcısı Yuriy Uşakov, daha önce Moskova ile Pekin’in imzalayacağı ortak bildirinin 30 sayfadan fazla detaylı bir belge olduğunu bildirmişti.

Uşakov’a göre bildiride, ‘ikili ilişkilerin özel niteliğine’ dikkat çekiliyor ve ‘Rusya ve Çin’in adil ve demokratik bir düzenin şekillendirilmesindeki öncü rolünü teyit ederek, ikili ilişkilerin tüm yelpazesini geliştirmenin yolları’ özetleniyor.

ASYA

Çin’in yeni denizcilik kuralı yürürlüğe giriyor, Filipinler tetikte

Yayınlanma

Çin Sahil Güvenliği’ni Pekin’in belirlediği deniz sınırlarını geçen yabancı uyrukluları gözaltına almaya yönlendiren ve Filipinli yetkililerin endişesine yol açan yeni Çin denizcilik hükümleri cumartesi günü yürürlüğe giriyor.

Geçen ay çıkarılan yönetmelik, “izinsiz giren” yabancıların yargılanmaksızın 60 güne kadar alıkonulmasına izin veriyor. Bu durumun sahil güvenliğin Güney Çin Denizi’nde balıkçılık yapan Filipinlileri hapsetmesine olanak sağlayabileceğini söyleyen Manila derhal uygulamayı kınadı.

Filipinler Devlet Başkanı Ferdinand Marcos Jr. bu hükmü ve öngördüğü “eylem türünü” “tamamen kabul edilemez” olarak nitelendirdi. Marcos Mayıs 2022’de seçildiğinde, selefinin Pekin’le olan yakın ilişkilerini tersine çevirerek Filipinler’i ABD’nin yanında yeniden konumlandırmıştı.

Filipinler Dışişleri Bakanlığı da kararnameyi kınayarak, Çin’in sahil güvenliğinin Filipinler’in münhasır ekonomik bölgesinde Filipinlileri yakalamak için bu kararnameyi kullanması halinde “uluslararası hukuku doğrudan ihlal etmiş olacağını” söyledi.

Bakanlık, “Bir devletin iç hukuku diğer devletlerin topraklarında, deniz bölgelerinde ya da yetki alanlarında uygulanamaz ve yürütülemez, ayrıca diğer egemen devletlerin uluslararası hukuk kapsamındaki hak ve yetkilerini ihlal edemez” dedi.

Geçen yıldan bu yana Çin ve Filipinler Güney Çin Denizi’nde gerilim yaşıyor. Filipinler’in kendi sahasını ihlal ettiğini söyleyen Pekin’in Filipin gemilerine yönelik tazyikli su kullanımından gemiler arası çarpışmalara kadar uzanan bu gerilim bölgede daha büyük bir çatışmaya yol açabileceği endişesi yaratıyor.

Manila, sahil güvenliğini açık sularda yabancı uyrukluları tutuklamaya yönlendirmenin Güney Çin Denizi’ndeki sinirleri daha da yıpratma riski taşıdığını savunuyor.

Manila merkezli düşünce kuruluşu Stratbase ADR Enstitüsü’nün başkanı Dindo Manhit, Nikkei Asia’ya verdiği demeçte, Çin’in kararnamesinin “abluka olasılığını” artırması nedeniyle Filipinler’in ileri karakollara ikmal görevlerinin “karmaşık” hale geleceğini belirtti.

Manhit, “Bir Filipin gemisine çarpılması ve gıda malzemelerine el konulması gibi son olaylar tehlikeli çatışmaların potansiyelini ortaya koyuyor” dedi. Geçtiğimiz ay Çin, Manila’nın Second Thomas Shoal’daki ileri karakolu olarak görev yapan BRP Sierra Madre’de konuşlu Filipinli askerlere havadan gönderilen malzemelere el koymuştu.

“Çin’in yeni düzenlemeleri ordunun Batı Filipin Denizi’ndeki ileri karakollarına ikmal ve insani yardım görevlerini yerine getirme kabiliyetini engelliyor” diye ekledi Manhit.

Stanford Üniversitesi’ndeki Gordian Knot Ulusal Güvenlik Merkezi’nin denizcilikte şeffaflık girişimi SeaLight’ın kurucusu ve direktörü Ray Powell da bu politikanın, bazıları ihtilaflı sularda geçimini sağlayan Filipinli balıkçıların cesaretini kıracağını belirtti.

“Manila, Çin’in Filipinler’i deniz anlaşmazlığında taviz vermeye zorlamak amacıyla bir Filipin vatandaşını gözaltına alabileceğini hesaba katmak zorunda kalacak.”

Filipinler’in yanı sıra Vietnam, Tayvan, Brunei, Malezya ve Endonezya da Güney Çin Denizi’nin bir bölümünde hak iddia ediyor.

New York merkezli RANE’de Asya-Pasifik analisti olan Nate Fischler, Çin kararnamesinin bölgede deniz çatışması olasılığını “artıracağını” söyledi.

Nikkei Asia’ya konuşan Fischler, “Çin bu yasayı iddia ettiği karasularının herhangi bir bölümünü hedef almak için kullanabilir, bu da Vietnam ve Tayvan gibi Çin ile deniz anlaşmazlıklarına karışmış diğer bölgesel tarafların da gemilerinin hedef alındığını ve mürettebatlarının gözaltına alındığını görebileceği anlamına geliyor” dedi ve her iki ülkenin komünist yöneticileri arasındaki yakın ilişki nedeniyle Vietnam ile bu tür vakaların daha az olası olacağını ekledi.

Filipinler Deniz Kuvvetleri’nin Batı Filipin Denizi’nden sorumlu sözcüsü Tuğamiral Roy Vincent Trinidad salı günü gazetecilere verdiği demeçte Filipinler’in nasıl bir tepki verebileceği sorulduğunda “Filipin Deniz Kuvvetleri, Silahlı Kuvvetler, Sahil Güvenlik ve hükümetin diğer tüm denizcilik aktörlerinin şu andaki seçenekleri böyle bir durumu önlemektir” dedi.

Aklındaki durumun ne tür bir durum olduğu konusunda ayrıntılı bilgi vermedi.

“Devriyeleri arttırdık, ortaklarımıza ve müttefiklerimize dahil olduk” diyen donanma sözcüsü, ABD ile ortaklığa işaret etti.

Okumaya Devam Et

ASYA

Japonya Merkez Bankası temmuzda faiz artırımı ve tahvil alımını azaltma olasılığını açık bıraktı

Yayınlanma

Japonya Merkez Bankası (BOJ) cuma günü Japon devlet tahvili alımlarını azaltmaya karar verdi, ancak bunu 30-31 Temmuz’daki toplantısında piyasa katılımcılarının görüşlerini aldıktan ve önümüzdeki bir ila iki yıl için azaltma detaylarını belirledikten sonra yapacak. Uzmanlara göre, BOJ reel ekonomiyi etkileyebilecek bir sıkılaştırma biçimine temkinli bir yaklaşımın sinyalini verdi. O zamana kadar BOJ, aylık yaklaşık 6 trilyon yen (38,1 milyar dolar) olan mevcut hızda alımlara devam edeceğini söylüyor.

Nikkei Asia’nın haberine göre, Bankanın haziran ayı toplantısının ardından düzenlenen basın toplantısında Başkan Kazuo Ueda “azaltım gerçekleştiğinde bu oldukça büyük bir miktar olacak” dedi. Daha fazla ayrıntı vermekten kaçındı.

Ueda ayrıca BOJ’un temmuz ayında aynı anda hem faiz artırımı hem de bilanço küçültme kararı alma olasılığını da açık bıraktı. “O zamana kadar elde edilecek ekonomik ve fiyat durumuna ilişkin veri ve bilgilere bağlı olarak (temmuz ayında) bir faiz artırımına karar vermek kesinlikle mümkün” diye ekledi.

Başkan, merkez bankasının niceliksel bir sıkılaştırmaya başladığını kabul ederek, tutulan tahvil miktarının “kademeli bir düşüş” içinde olduğunu söyledi.

BOJ’un azaltımlara ilişkin ayrıntılar konusunda bir sonraki toplantıya kadar bekleme kararı başlangıçta “güvercin” bir sinyal olarak algılandı.

Nomura’da faiz stratejisti olan Tomoaki Shishido, politika açıklamasının yayınlanmasının ardından Nikkei’ye verdiği demeçte, “BOJ, piyasanın beklediğinden çok daha güvercin çıktı” dedi. Piyasa, BOJ’un bu hafta tahvil alımlarını azaltmaya başlayacağını ve temmuz ayında faiz oranlarını artırmaya devam edeceğini tahmin ediyordu. Shishido, “Bu olasılık artık azaldı,” dedi ve ekledi: “BOJ’un temmuz ayında aynı anda hem tahvil alımlarını azaltıp hem de faiz artırımına gitmesinin önündeki engel çok yüksek olacaktır.”

Japonya ekonomisi Ocak-Mart döneminde bir önceki çeyreğe göre %0,5 ya da yıllık bazda %1,8 oranında küçülürken, tüketici enflasyonu hızlanmak yerine ılımlı bir seyir izledi. Shishido, “BOJ açıkça hemen bir sıkılaştırma hamlesi yapmayı haklı göstermekte zorlanıyor,” dedi.

Ancak Dai-ichi Life Research Institute baş ekonomisti Hideo Kumano, Ueda’nın tahvil alımlarında büyük azaltmalar olacağına dair sözlerinin piyasanın dikkatini çektiğini söyledi. Kumano, “Eğer büyük bir azaltma olursa, tahvil getirileri yükselecek ve bu da Japon yenini destekleyecektir” tahmininde bulundu.

Planlanan tahvil alım azaltımı, merkez bankasının sıfır faiz politikasını, yeni hisse senedi alımlarını ve getiri eğrisi kontrollerini sona erdirmeye karar verdiği ancak tahvil alımlarının miktarını azaltmaktan vazgeçtiği 19 Mart’ta başlayan politika normalleşmesine doğru bir hareketin işareti olarak görülüyor. Bu değişim, Japon politika yapıcıları arasında, gittikçe kötüleşen zayıf yen konusunda artan alarmı gösteriyor.

2022’nin başından bu yana ABD doları karşısında %27 değer kaybeden Japonya’nın para birimi nisan ayında 160 dolar ile 34 yılın en düşük seviyesine geriledi.

İki gün süren politika toplantısının ardından BOJ, politika faiz oranını (teminatsız gecelik çağrı oranı) %0 ile %0,1 arasında tutmak da dahil olmak üzere diğer tedbirleri değiştirmeme kararı aldı.

BOJ, tüketici enflasyonunun 2024 mali yılında ortalama %2,8 olacağını ve 2025 mali yılında %1,9’a gerileyeceğini öngörüyor.

ABD Merkez Bankası geçen temmuz ayından bu yana politika faizlerini %5,25 ila %5,5 seviyesinde tutuyor ve 10 yıllık ABD Hazine tahvili getirisi %4,2 civarında seyrediyor. ABD ve Japonya faiz oranları arasındaki büyük fark yen üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturuyor.

Piyasa oyuncuları BOJ’un temmuz toplantısında politika faizini %0,25’e yükseltmesini bekliyor.

Okumaya Devam Et

ASYA

Xi’den bilimsel-teknolojik ilerlemeyi hızlandırma vurgusu

Yayınlanma

Global Times’ın salı günü yapılan üst düzey bir toplantıdan aktardığına göre Çin, modern kurumsal sistemini  geliştirerek daha fazla dünya çapında şirket yetiştirmeyi ve risklere karşı koruma sağlayacağına inandığı bilimsel ve teknolojik (sci-tech) güvenlik mekanizmalarını geliştirmeyi hedefliyor.

Xinhua Haber Ajansı’nın bildirdiğine göre Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, 20. Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi’nin genel reformunu derinleştirmeye yönelik merkezi komisyonun beşinci toplantısına başkanlık ederken, Çin özelliklerine sahip modern kurumsal sistemi geliştirme ve bilimsel ve teknolojik yenilik için küresel olarak rekabetçi açık bir ortamı teşvik etme çabalarını vurguladı.

Çinli uzmanlar çarşamba günü yaptıkları açıklamada, üst düzey toplantının odak noktasının Çin’in üst düzey bir sosyalist piyasa ekonomisi sistemi inşa etme, ekonomik, teknolojik ve diğer alanlarda Çin’in küresel rekabet gücünü artırma ve artan korumacılık ve ablukaların damgasını vurduğu giderek karmaşıklaşan bir dış ortamda büyük risklere karşı korunma yeteneklerini güçlendirme yönündeki yoğun çabalarının altını çizdiğini söyledi.

Xinhua’ya göre toplantıda Çin karakteristiğine sahip modern kurumsal sistemin optimize edilmesi, tahıl yetiştiren çiftçilerin gelirlerinin korunması ve başlıca tahıl üretim bölgelerinde tazminat mekanizmalarının iyileştirilmesi ve bilimsel ve teknolojik yenilikler için küresel düzeyde rekabetçi bir açık ortamın oluşturulmasına ilişkin kılavuz ilkeler görüşülerek onaylandı.

Aynı zamanda ÇKP Merkez Komitesi Genel Sekreteri ve Merkez Askeri Komisyonu Başkanı olan Xi, ÇKP liderliğinin güçlendirilmesi, kurumsal yönetişimin geliştirilmesi ve işletmelerin daha fazla dünya standartlarında şirket yetiştirmek için açıkça tanımlanmış sorumluluklara ve etkin yönetime sahip modern bir kurumsal sistem kurmaya teşvik edilmesi gerektiğini vurguladı.

Xinhua’ya göre Xi, açıklık yoluyla inovasyonu katalize etmenin de zorunlu olduğunu söyleyerek teknoloji sektöründe dışa açılma, küresel odaklı bir inovasyon sistemi kurma ve küresel inovasyona aktif olarak katılma çağrısında bulundu.

Toplantıda, işbirliğine dayalı bir kazan-kazan ortaklığı oluşturmak için küresel bilimsel ve teknolojik alışverişin genişletilmesinin yanı sıra yetenekleri cezbeden, elinde tutan ve onlara tam fırsat veren uluslararasılaştırılmış bir bilimsel araştırma ortamının oluşturulmasının önemi vurgulandı. Ayrıca bilim-teknoloji güvenlik mekanizmalarının ve risklere karşı koruma mekanizmalarının geliştirilmesi çağrısında bulundu.

Çin Sosyal Bilimler Akademisi Hukuk Enstitüsü’nde araştırma görevlisi olan Zhi Zhenfeng, “Teknolojik yenilik ve sanayi devrimi, ulusal ekonomik rekabet gücü ve kapsamlı rekabet edebilirlik açısından giderek daha önemli bir rol oynamaktadır” dedi ve bir ülkenin bilimsel ve teknolojik yenilik ve sanayi devriminin tarihi fırsatlarını değerlendirip değerlendiremeyeceğinin bir anlamda ülkenin geleceğini ve kaderini belirlediğini söyledi.

Zhi Global Times’a verdiği demeçte Çin’in bilimsel ve teknolojik inovasyona daha elverişli, daha iyi ve daha açık bir ortam oluşturma çabalarını hızlandırdığını söyledi. Salı günü onaylanan kılavuz ilkelerin Çin’in kazan-kazan işbirliğini teşvik eden küresel bir bilim-teknoloji inovasyon sistemi kurması için zemin hazırlayacağını belirten Zhi, “Çin bugün bazı ülkelerin aşırı baskıları ve ablukasıyla karşı karşıya olduğu için hala üst düzey açılımı teşvik etmemiz gerekiyor” dedi.

ABD ve bazı müttefiklerinin Çin’in yükselişini engellemek amacıyla yarı iletkenler de dahil olmak üzere çeşitli yüksek teknoloji alanlarında Çin’e karşı kısıtlamalar ve ablukalar uyguladığını hatırlattı. Ayrıca Çin’in elektrikli araçlar ve güneş panelleri gibi rekabet gücü yüksek ürün ihracatına da kısıtlamalar getirdiler ve daha fazlasını da getirmeyi planlıyorlar. Çin ürünlerine ek olarak ABD, hem devlete ait işletmeler hem de küresel çapta önem kazanmış özel şirketler olmak üzere Çinli şirketlere baskı yapmak için devlet gücünü de kullanıyor.

Uzmanlar, böyle bir arka plan karşısında, Çinli şirketlerin risklerle mücadele etme kabiliyetlerini güçlendirmek için kurumsal sistemlerini geliştirmelerinin giderek daha zorunlu hale geldiğini belirtti.

Global Times’ın haberine göre salı günü yapılan toplantıda, modern kurumsal sistemin iyileştirilmesi için işletmelere ticari faaliyetlerde kilit oyuncular olarak saygı gösterilmesi, devlete ait işletmelerde modern kurumsal yönetişimin geliştirilmesi ve devlete ait sermayenin denetim ve yönetiminin güçlendirilmesi gerektiği sonucuna varıldı. Ayrıca, uygun özel işletmelerin modern kurumsal sistemler kurmaya teşvik edilmesi gerektiği de belirtildi.

ÇKP Chongqing Belediye Komitesi Parti Okulu profesörlerinden Su Wei çarşamba günü Global Times’a verdiği demeçte, “Hem devlete ait işletmeler hem de özel işletmeler için modern kurumsal sistemler kurmak, hem yurtiçi hem de yurtdışı pazarlardan yararlanmak ve Çin’in şu anda zorluklarla karşılaştığı alanlarda gelişme kaydetmek için çaba sarf etmek önemlidir” dedi.

Su ayrıca kamu iktisadi teşebbüsleri reformunun Çin’in genel reformunda en önemli önceliklerden biri olmaya devam ettiğini ve kamu iktisadi teşebbüslerinde modern kurumsal sistemler inşa etmenin kritik önem taşıdığını, hem özel hem de yabancı işletmelerin de Çin’in üst düzey bir sosyalist piyasa ekonomisi inşa etme planına uygun modern kurumsal sistemler kurmaya odaklanması gerektiğini söyledi.

Toplantı, Çin’in genel reform gündeminin bir parçası olarak üst düzey bir “sosyalist piyasa ekonomisi” inşa etme hedefinde ilerlediğini ilan ettiği bir dönemde gerçekleşti. Xi, 23 Mayıs’ta Doğu Çin’in Shandong Eyaleti’nin Jinan kentinde düzenlenen ve iş dünyası ile akademi dünyasından temsilcilerin katıldığı bir sempozyuma başkanlık ederken, Çin’in modernleşmesini ilerletmeye odaklanan çabalarla reformun her alanda daha da derinleştirilmesi gerektiğini vurgulamıştı. Xi, Çin’in temel ekonomik sistemine bağlı kalması ve geliştirmesi ve üst düzey bir sosyalist piyasa ekonomisi sistemi inşa etmek için çalışması gerektiğini söylemişti.

Ayrıca, 30 Nisan’da yapılan Siyasi Büro toplantısına göre, 20. ÇKP Merkez Komitesi, reformun daha kapsamlı bir şekilde derinleştirilmesi ve Çin modernleşmesinin ilerletilmesine ilişkin konuların ele alınacağı çok önemli üçüncü genel kurul oturumunu temmuz ayında gerçekleştirecek.

Uzmanlar, yaklaşan üçüncü genel kurul oturumunun yeni teorik yenilikler getireceği ve sosyalist piyasa ekonomisi sisteminin kapsamlı ve sistematik bir şekilde geliştirilmesinde ilerleme kaydedilmesini sağlayacağı görüşünde.

Çinli uzmanlar, giderek karmaşıklaşan küresel jeo-ekonomik durum, yeni bilim-teknoloji trendleri ve sanayi devrimi karşısında Çin’in en önemli önceliğinin, sürekli reform ve dışa açılma yoluyla risklere karşı rekabet gücünü ve yeteneklerini güçlendirmek olduğunu ifade ediyor.

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar

English