Bizi Takip Edin

DİPLOMASİ

Trump ve Duda buluştu: Gündem Ukrayna, Ortadoğu ve NATO

Yayınlanma

Eski ABD Başkanı ve bu seneki seçimlerde Cumhuriyetçilerin başkan adayı Donald Trump ile Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda New York’ta akşam yemeğinde bir araya geldi.

Trump’ın kampanya ekibi tarafından yayınlanan bir bilgi notuna göre, iki buçuk saatlik akşam yemeği Trump Tower’da düzenlendi. Eski başkan, hakkındaki ‘sus payı’ suçlamalarından yargılandığı dava nedeniyle New York’ta.

Duda ile yemeğe geçmeden önce gazetecilere konuşan Trump, “Birlikte harika dört yıl geçirdik. Bunu tekrar yapabiliriz,” dedi. 

Yemekte, Duda’nın NATO üyesi ülkelerin savunma harcamalarını GSYİH’lerinin yüzde 3’üne yükseltmesi önerisinin görüşüldüğü açıklandı. 

Trump’ın kampanya ekibine göre, ikili ayrıca Ukrayna ile Gazze’yi de görüştü. Açıklamada daha fazla ayrıntı verilmedi.

Trump, Duda’dan önce Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile konuştu; Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı David Cameron ile yemek yedi; Arjantin Devlet Başkanı Javier Milei ve Macaristan Başbakanı Viktor Orban ile bir araya geldi.

Başbakan Tusk’ın tepkisi düşük tonda

Eski iktidar partisi muhafazakâr Hukuk ve Adalet (PiS) ile bağlantılı Duda’nın Trump ile görüşmesi, iktidardaki AB yanlısı Donald Tusk tarafından şüpheyle karşılandı.

Tusk, Duda’nın Trump ile görüşme planlarına tepkisi sorulduğunda, “Bu görüşmenin gerçekleşmesinin iyi olup olmadığına karar vermek benim görevim değil,” dedi.

Yine de bu konuda ‘kesinlikle çok fazla tartışma’ hatta ‘sansasyon’ olacağını söyleyen Tusk, Duda’nın ‘mahkeme salonundan ayrıldıktan hemen sonra Bay Trump ile görüşeceğini’ de sözlerine ekledi.

Tusk, Trump’ın ‘açıkça Batı dünyasının, demokrasinin ve Avrupa’nın yanında yer alması konusunda çok sağlam bir duruş sergilemesini’ beklediğini de dile getirdi.

Polonyalı bakan kızdı: Biz Biden yönetimine bağlıyız

Fakat Tusk hükümetindeki bakanlar bu konuda ikiye bölünmüş durumda. Tusk’un Sivil Platformu’ndan (PO) Spor ve Turizm Bakanı Sławomir Nitras Polsat News yayın kuruluşuna verdiği demeçte, “Polonya büyük ölçüde Joe Biden’ın yönetimine bağlı,” dedi.

Duda’nın Trump’la görüşmeye karar vermesinin ‘çirkin’ olduğunu söyleyen Nitras, ‘Sayın Duda ve ofisinin yerine getirdikleri göreve uygun olmadıklarından’ korktuğunu da sözlerine ekledi.

Öte yandan Savunma Bakan Yardımcısı Paweł Zalewski görüşmeyi memnuniyetle karşılayarak Polonya’nın bundan fayda sağlayabileceğini söyledi. Özel radyo TOK FM’e verdiği demeçte, “Kendi çıkarlarımızın temsilcileri olarak herkesi argümanlarımıza ikna etmeliyiz,” dedi.

Bu arada ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Matthew Miller bir basın brifinginde, “Yıllar boyunca Amerikan seçimleri sırasında yabancı hükümetlerin buradaki büyük partilerin adaylarıyla, tıpkı Amerikalı diplomatlar ve Amerikalı liderlerin yabancı muhalefet liderleriyle sık sık ilişki kurduğunu gördük,” dedi.

DİPLOMASİ

Kongo’da darbe girişimi: ‘ABD ve İngiltere’nin parmağı var’ iddiası

Yayınlanma

19 Mayıs’ta Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde gerçekleşen darbe girişimi engellendi. Ülke makamlarına göre ‘çeşitli uyruklardan şahısların’ dahil olduğu darbede, Kongo kökenli bir Amerikalı olan Christian Malanga’nın organizatör olduğuna inanılıyor.

Ordu Sözcüsü Sylvain Ekenge, devlet televizyonunda yayınlanan açıklamasında, darbe girişiminde sadece Kongoluların değil, aralarında birkaç Amerikalı ve İngilizin de bulunduğu yabancıların da yer aldığını belirtti.

AFP‘nin aktardığına göre Ekenge, aralarında darbenin lideri olduğu belirtilen Kongo asıllı Amerikalı Christian Malanga’nın da bulunduğu dört kişinin öldürüldüğünü kaydetti.

Ekenge, ayrıca 40 kişinin gözaltına alındığını ve sorguya alındıklarını bildirdi.

19 Mayıs sabahı Devlet Başkanı Felix Tshisekedi’nin başkent Kinşasa’daki konutunun yakınlarında silah sesleri yükseldi. Sosyal ağlarda dolaşan videolarda, binanın dışında toplanan askeri üniformalı kişilerin Zaire (1965-1997 yılları arasında devlet başkanlığı yapan Mobutu Sese Seko döneminde ülkenin adı) bayrakları salladıkları görüldü.

Silahlı kişiler Ulusal Meclis adayı Vital Kamerhe’nin evine saldırdı ancak güvenlik görevlileri tarafından durduruldu.

Kamerhe ve ailesi yara almadan kurtulurken iki polis memuru öldürüldü. Ekenge, saldırganların nisan ayında göreve gelen Kongo Demokratik Cumhuriyeti Başbakanı Judith Suminwa Tuluka ve Savunma Bakanı Jean-Pierre Bemba’nın evlerine de saldırmayı planladıklarını ancak başarısız olduklarını ifade etti.

Aynı zamanda Reuters‘a konuşan Ekengue, Malanga’nın ilk olarak 2017’de darbe girişiminde bulunduğunu ancak o zaman da engellendiğini anımsattı.

Batı basının Kongo muhalefetinin lideri olarak tanımladığı Malanga, 41 yaşındaydı. 2017 yılında kendisini ‘sürgündeki Yeni Zaire hükümetinin’ lideri ilan etmişti.

ABD Büyükelçisi Lucy Tamlin X’te (eski Twitter) ABD vatandaşlarının olaya karıştığına dair haberlerden ‘son derece endişe duyduğunu’ ve Washington’un Kongo Demokratik Cumhuriyeti yetkilileriyle işbirliği içinde olduğunu kaydetti.

Okumaya Devam Et

DİPLOMASİ

Julian Assange, ABD’ye iadesine itiraz etme hakkını kazandı

Yayınlanma

WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange’a casusluk suçlamasıyla ABD’ye iade kararına itiraz etme hakkı tanındı.

Londra Yüksek Mahkemesi pazartesi günü verdiği kararla Avustralyalı yayıncının Britanya’dan ABD’ye gönderilmesine itiraz edebileceğine hükmederek Assange’ın zaten uzun süren hukuk mücadelesini biraz daha uzattı.

Mart ayında Yüksek Mahkeme Assange’a geçici bir erteleme vermiş ve Amerikan hükümetine adil yargılanacağına, birinci madde ile korunan ifade özgürlüğü haklarına sahip olacağına ve ölüm cezasına çarptırılmayacağına dair “tatmin edici güvenceler” vermesi için üç hafta süre tanımıştı.

Fakat mahkemenin pazartesi günü aldığı karar Assange’ın sınır dışı edilmesini daha da geciktirecek ve yasal statüsünün tartışmalı olmaya devam edeceği anlamına geliyor. Pazartesi günü yapılan hukuki tartışmalar Assange’ın birinci madde korumasından yararlanıp yararlanamayacağı konusuna odaklandı.

Assange, ABD Casusluk Yasasını ihlal etmek, gizli askeri belgeleri ele geçirmek ve Pentagon bilgisayar ağına sızmak için komplo kurmak gibi 17 suçtan aranıyor. Suçlu bulunması halinde 175 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilir.

Okumaya Devam Et

AVRUPA

Alman CDU’dan Meloni’nin partisi ile işbirliğine yeşil ışık

Yayınlanma

Alman Hıristiyan Demokratların (CDU) önde gelen milletvekillerinden Jens Spahn Euractiv’e yaptığı açıklamada İtalya’nın sağcı iktidar partisi İtalya’nın Kardeşleri (Fratelli d’Italia – FdI) ile normalleşme zamanının geldiğini söyledi.

Avrupa Parlamentosu (AP) içerisindeki en büyük grup olan ve CDU’nun da dahil olduğu Avrupa Halk Partisi (EPP) aylardır, Avrupalı merkez sağcıların genellikle uzak durduğu sağcı Avrupa Muhafazakârları ve Reformistleri (ECR) grubunun parçası Giorgia Meloni’nin FdI partisi ile daha yakın bir işbirliğine gitmeyi düşünüyor.

Meloni’nin partisi ‘post-faşist’ olarak nitelendirilirken, Spahn partisinin çekincelerini yitirdiğinin sinyalini verdi.

CDU yönetim kurulu üyesi Spahn, “EPP’nin potansiyel ortaklarının Avrupa yanlısı, NATO yanlısı, hukuk devleti yanlısı ve Ukrayna yanlısı olması gerektiği şeklindeki ‘güvenlik duvarı’, Meloni’nin Avrupa Parlamentosu’ndaki partisinin sağında yer alıyor,” dedi.

CDU’lu, AfD ve onun Avrupa’da mensup olduğu grup Kimlik ve Demokrasi’yi (ID) sınırların dışında görürken, Meloni’nin durumunun farklı olduğuna inanıyor.

Meloni ile Le Pen işbirliği arayışında

Spahn, “[Meloni] Halihazırda 26 AB hükümet başkanıyla çalışıyor (…) ve [Almanya] Şansölyesi [Olaf Scholz] dahil kimsenin onunla çalışmayacağını söylediğini duymadım(…),” dedi.

Spahn, tepkilerden ve “solun özenti kışkırtma kampanyalarından” korkmadığını belirtti. Alman siyasetçi, “[Sosyalist lider adayı] Nicolas Schmit ve [SPD lider adayı] Katarina Barley’i kimse tanımıyor; ne Almanya’da ne de Avrupa’da,” ifadelerini kullandı.

Spahn, CDU’yu “aşırı sağcılarla işbirliği yapmak” istemekle suçlamanın, “tehlike altındaki sol partilerin sarıldığı son öcü” olduğunu savundu.

Spahn’ın fikirleri önemli bir rol oynayabilir. Daha önce “Merkel’in yerine şansölye olabilecek adam” olarak adlandırılan eski sağlık bakanı, 2025 yılında önemli bir göreve hazır görünüyor.

Seçim sonrası planları, seçimlerden sonra çok daha muhafazakâr bir AB vizyonunu ortaya koyuyor.

Spahn, sosyal demokratlar/sosyalistler ve liberaller ile seçim sonrası “merkezci” bir anlaşmayı destekliyor, fakat AP gruplarını “dogmatik” olarak nitelendirdiği için, “Yeşiller bunun bir parçası olmamalı,” dedi.

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar

English