AVRASYA GÜNLÜĞÜ

Wang Yi: Kuşak ve Yol ülkelerin ortak kalkınması için itici güç olacak

Yayınlanma

Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Siyasi Bürosu Üyesi ve Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, 14. Çin Ulusal Halk Meclisi 2. Toplantısı kapsamında bu sabah düzenlenen basın toplantısında  Kuşak ve Yol inisiyatifinin nitelikli bir şekilde ortaklaşa inşasının ülkelerin ortak kalkınması için itici güç olmasını umduklarını belirtti.

Wang Yi, Çin Devlet Balkanı Xi Jinping’in ortaya koyduğu Kuşak ve Yol inisiyatifinin yıllar boyunca verimli sonuçlar doğurduğunu, Çin’in tüm paydaşlarla birlikte İpek Yolu ruhunu sürdürerek inisiyatifin ikinci altın on yılını başlatmaya hazır olduğunu ifade etti.

Kuşak ve Yol çerçevesinde, küresel altyapı tesisleri arasında geniş bir bağlantı ağı kurmayı hızlandıracaklarını vurgulayan Wang Yi, inisiyatifin tüm dünya ülkelerinin kalkınma stratejileriyle entegrasyonunu güçlendireceklerini, ülkeler arası kültürel diyaloğu yoğun bir şekilde teşvik edeceklerini söyledi.

Wang, Çin’in sadece kendi kalkınmasına dayalı bir modernleşmeyi hedeflemediğini, Kuşak ve Yol’un nitelikli ortak inşasıyla ülkelerin ortak kalkınmasına katkıda bulunacak bir itici güç ve küresel modernleşmeye hız kazandıracak bir araç olmasını umduklarını açıkladı.

Çok Okunanlar

Exit mobile version