Bizi Takip Edin

AMERİKA

ABD, Guatemala’da ‘Rusya yaptırımları’ bahanesi ile nikel madenini devralacak

Yayınlanma

ABD hükümeti, Guatemala’da tartışmalı bir nikel madenini satın alması için Kanadalı bir şirketi destekliyor.

Madenin sahibi, Rusya’nın “nüfuz ticareti’ yaptığı iddiaları nedeniyle Guatemala’daki varlıkları ABD yaptırımlarına tabi tutulan İsviçre merkezli bir yatırım grubu.

Newsweek’in ele geçirdiği bir belge, ABD hükümetinin desteğiyle, Rusya’nın nüfuz ticareti ve ekolojik yıkım iddiaları nedeniyle ABD yaptırımlarına maruz kalan İsviçre merkezli Solway Investment Group’un Guatemala’daki varlıklarının ‘önemli bir indirim’ karşılığında Kanadalı bir şirket tarafından satın alınmak üzere olduğunu gösteriyor.

Montreal merkezli Central America Nickel (CAN) şirketinin, Guatemala’nın doğusundaki El Estor kasabası yakınlarında bulunan, 1 milyar dolar değerindeki ve yerel yerli toplulukların şiddetli direnişine rağmen 1960 yılından bu yana faaliyette olan geniş bir kompleks olan Fenix Nikel Projesini satın almayı planladığı bildiriliyor.

Nadir toprak elementleri ve diğer stratejik madenler alanında Çin’e olan bağımlılığı azaltmak isteyen ABD’nin bu hamlesi hayli dikkat çekici.

ABD’deki üretim için gerekli olan değerli mineral ve metallerin yaklaşık 35’i şu anda Pekin tarafından kontrol ediliyor. Bunların arasında akıllı telefonlar, elektrikli araçlar ve çok çeşitli gelişmiş silah sistemleri üretmek için gereken malzemeler de var.

Newsweek’e açıklama yapan bir Solway sözcüsü, şirketin belgeden haberdar olduğunu fakat CAN’in Solway’e henüz resmi bir teklifte bulunmadığını söyledi.

Sözcü ayrıca, “Bir şirketin satın alma teklifini önce şirket sahibine yapmak yerine ABD hükümetine yapması oldukça nadir görülen bir ticari uygulamadır,” ifadelerini kullandı.

Fakat CAN’in yasal temsilcisi Newsweek’e yaptığı açıklamada, firmanın ‘usulüne uygun olarak kurulmuş Amerikan iştiraki aracılığıyla Guatemala’daki Solway’e ait varlıklar ve izinler için Ocak 2023’te muafiyet talebi’ yoluyla yaptırım uygulanan varlıkları satın almak için Hazine onayı başvurusunda bulunduğunu kabul etti.

ABD Kongresinden bir kaynak, anlaşmanın yürürlükte olduğunu teyit edemeyeceklerini söyledi ama şöyle ekledi: “Nikelin çok stratejik olduğu açık ve Rusya’ya yönelik yaptırımların neden olduğu bir fırsattan yararlanmamak aptallık olur.”

Fenix, yüzde 1,86 nikel içeren yaklaşık 40 milyon ton nikel cevheri rezervi ve daha geniş ruhsat alanı içinde 77 milyon ton ek kaynak için madencilik haklarına sahip dünya standartlarında bir tesis.

Solway’e göre Fenix her ay 1.000 tondan fazla nikel üretiyor.

CAN temsilcisi, “CAN’in anlayışına göre Guatemala’daki ABD Büyükelçiliğinin rolü, ABD’deki yeşil dönüşüm için stratejik olan ekonomik faaliyetleri kolaylaştırmaktır,” diyor.

Temsilci, firmanın, diplomatın görevinin ‘ABD’ye kritik minerallerin tedarik edilmesiyle ilgili olarak Guatemala’daki iş ortamına ilişkin tartışmaları kolaylaştırmak’ olduğunu da ekliyor.

Temsilci, CAN’in 2022 yılında ülkeye yaptığı bir ziyaret sırasında firmanın Rio Nickel ve Nichromet Guatemala iştiraklerini görüşmek üzere Kanada ve Amerikan büyükelçilikleriyle bir araya geldiğini söyledi.

AMERİKA

Trump üst düzey CEO’lara seslenecek

Yayınlanma

Eski ABD Başkanı Donald Trump perşembe günü Washington’daki Business Roundtable’da (BRT) yaklaşık 90 üst düzey CEO’nun yer alacağı bir toplantıya katılacak.

Dışa kapalı etkinlikte kendisiyle mülakat yapacak isim ise eski ekonomi danışmanı Larry Kudlow.

Axios’ta yer alan habere göre Trump’ın müttefikleri, Beyaz Saray’da Trump’ın baş ekonomi danışmanlığını yapan ve şimdi Fox Business programında eski patronunu öven Kudlow’un eski başkanın ekonomiye odaklanmasını sağlayabileceğini umuyor.

Eğer Trump ikna edici görünürse, bazıları Başkan Joe Biden’ın iş dünyasını kötülemesinden şikayetçi olan CEO’lar üzerinde büyük bir etki yaratabilir.

Beyaz Saray Genel Sekreteri Jeff Zients, aynı toplantıda, İtalya’daki G7 Zirvesi için bugün yola çıkan Biden adına konuşacak. Zients’in moderatörlüğünü de bir CEO yapacak.

BRT’nin haziran ayındaki CEO Üç Aylık Toplantısına her iki muhtemel adayı da davet etme gibi bir uygulaması var.

Bazı Demokratlar Trump’ın tarafsız bir muhatap tarafından sorgulanması gerektiğini düşünüyor.

Trump’ın mülakat açıklamalarını bilen bir kaynak Axios’a Trump’ın “enflasyonu derhal düşürme ve iş dünyası karşıtı Biden regülasyonlarını geri alma” planına odaklanmasının muhtemel olduğunu söyledi.

The Economist’in bu sabah yayınladığı bir model, Trump’ın kazanma şansını 3’te 2, Biden’ın ise yeniden seçilme şansını 3’te 1 olarak (%34) veriyor. Dört yıl önce bu haftalarda aynı model Biden’a %83 şans vermişti.

Okumaya Devam Et

AMERİKA

Tatbikat için Küba’ya yanaşan Rus gemileri ABD Donanmasını teyakkuza geçirdi

Yayınlanma

CBS televizyon kanalına konuşan Amerikalı yetkililer, Başkan Joe Biden yönetiminin Havana limanına giden bir grup Rus donanma gemisini izlemek üzere deniz kuvvetlerini harekete geçirdiğini bildirdi.

Yetkililere göre Washington, Rus gemilerinin Küba limanına yapacağı ziyarette bir tehdit görmese de Amerikan gemileri ‘Rusları gözetlemek için gönderildi’.

Küba Devrimci Silahlı Kuvvetleri, Rusya Donanmasına ait bir grup geminin resmi bir ziyaret için 12 Haziran’da Havana limanına geleceğini duyurmuştu.

Söz konusu gemiler Amiral Gorşkov firkateyni, nükleer denizaltı Kazan, tanker Akademik Paşin ve kurtarma römorkörü Nikolay Çiker olarak öne çıkıyor.

Açıklamada, ‘gemilerin hiçbirinin nükleer silah taşımadığı’ ve bu nedenle demirlemelerinin ‘bölge için bir tehdit oluşturmadığı’ vurgulandı.

CBS‘e konuşan yetkililer, denizaltının iki Amerikan destroyeri ve hidroakustik ekipmana sahip iki gemi tarafından izleneceğini, Rus gemilerinin ise bir destroyer ve bir ABD Sahil Güvenlik botu tarafından izleneceğini belirtti.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby ise kanala yaptığı açıklamada “Açıkçası, Ukrayna için yaptıklarımızdan hoşnut olmadıklarının sinyalini veriyorlar,” dedi.

Kirby, daha önce de ABD’nin Rus donanma gemilerinin Havana limanına yaptığı ziyaretle ilgili durumu izlediğini ancak bunu ulusal güvenliğe yönelik ciddi bir tehdit olarak görmediğini söylemişti.

5 Haziran tarihli Associated Press (AP) haberinde Washington yönetiminin, Rus gemilerinin yaz aylarında deniz tatbikatı yapmak üzere Karayiplere gelmesini beklediği iddia edilmişti.

Ajansa konuşan Amerikalı yetkililer gemilerin ‘önümüzdeki haftalarda’ bölgeye geleceğini ve Venezuela ve Küba’daki limanlara uğrayabileceğini ifade etmişti.

ABD’li senatör Rubio: Küba, Rus savaş gemilerini kabul ettiği için cezalandırılmalı

Okumaya Devam Et

AMERİKA

FT: ABD Merkez Bankası, bu yıl sadece bir kez faiz indirecek

Yayınlanma

Financial Times (FT) gazetesi, ekonomistlerin tahminlerine dayanarak, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) bu yıl içinde sadece bir kez faiz indireceğini yazdı.

Gazetenin anketine katılan uzmanlara göre, süregelen enflasyon Fed’i faiz programını değiştirmeye zorluyor.

Ankete katılan analistlerin yarısından fazlası Fed’in bu yıl faizleri ‘sadece çeyrek puan’ indireceğini söyledi ve dörtte biri de ‘hiç indirim yapılmamasını’ bekliyor.

Gazete aynı zamanda, uzmanların ABD ekonomisinin yumuşak iniş yapacağına dair beklentilerinde de bir artış olduğunu belirtti.

Ankete katılan ekonomistlerin yüzde 52’si, 2026 ya da daha sonrasına kadar ABD’nin resesyona girme ihtimalinden şüphe duyarken, mart ayında ankete katılanların yüzde 46’sı benzer görüşleri paylaşıyordu.

Diğer yandan katılımcıların üçte biri, Fed’in bu yıl ilk kez eylül ayında, 5 Kasım’daki ABD başkanlık seçimlerinden önceki son toplantısında faiz indirimine gideceği görüşünde.

Gazeteye göre, ABD’de kasım ayındaki seçimlere kadar faiz oranının yüksek tutulması, ‘Başkan Joe Biden’a bir darbe olacak’. Ancak gazeteye konuşan uzmanlara göre seçmenler, Beyaz Saray’ın ekonomi politikasının beraberinde getirdiği yüksek konut ve gıda maliyetleri nedeniyle Biden’dan uzaklaşabilir.

Geçen yılın temmuz ayında Fed, politika faizi oranını 25 baz puan artırmıştı.

ABD’de tüketici fiyatları resmi olarak 2022’de yüzde 8 ve 2021’de yüzde 4,7 yükseldi. Reuters haber ajansı, 10 Nisan’da ABD tüketici fiyat endeksinin son 12 ayda yüzde 3,5 artarak Eylül 2023’ten bu yana en yüksek seviyeye ulaştığını duyurdu.

Messenger ise 2023 sonbaharında resmi istatistiklere dayanarak Biden’ın göreve geldiği Ocak 2021’den Eylül 2023’e kadar ABD’deki enflasyonun yüzde 16,4 olduğunu, ancak pek çok Amerikalının hükümetin yanlış veri sunduğuna inandığını, zira ürün fiyatlarının çok daha fazla arttığını bildirmişti.

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar

English