Bizi Takip Edin

DİPLOMASİ

FT: Avrupalılar NATO zirvesini Trump’a yakın isimlerle temas kurmak için kullanıyor

Yayınlanma

Bu hafta Washington’da başlayan NATO liderler zirvesine katılan Avrupalı heyetler Donald Trump’ın dış siyaset ortaklarıyla görüşmeler yaparken, askeri ittifak içinde Başkan Joe Biden’ın yeniden seçilme ihtimaline ilişkin tedirginlik artıyor.

Biden anketlerde son sıralarda yer alıyor ve geçen ayki felaket tartışma performansının partisinde yaşı ve göreve uygunluğu konusundaki derin endişeleri yeniden alevlendirmesinin ardından Beyaz Saray yarışından çekilmesi için yoğun baskı altında.

Başta Doğu Avrupa ve İskandinav hükümetleri olmak üzere birçok Avrupa hükümetinden liderler, bakanlar ve üst düzey yetkililer, Financial Times’a (FT) yaptıkları açıklamada, Ulusal Güvenlik Konseyi eski özel kalem müdürü Keith Kellogg ve eski dışişleri bakanı Mike Pompeo gibi Trump’la bağlantılı isimlerle bu hafta toplantılar düzenlediklerini söylediler.

Trump, Avrupalılardan Ukrayna’ya “eşit destek” istedi

Trump, kasım ayında Beyaz Saray’a tekrar gelmesi halinde ABD’nin tüm NATO müttefiklerini savunmayabileceğini öne süren açıklamalarıyla birçok Avrupa başkentini ürkütmüştü. Ayrıca Kiev’in Moskova ile barış görüşmelerini reddetmesi halinde Ukrayna’ya yapılan askeri yardımın askıya alınması ihtimalini de gündeme getirdi.

Trump salı günü de, ABD’nin Kiev’e verdiği desteği “eşitlemek” için Avrupa ülkelerinin Ukrayna’ya 100 milyar dolar katkıda bulunmasını talep etti.

Truth Social platformunda yaptığı bir paylaşımda NATO’nun mevcut gücünden övgüyle söz etti ve üyeleri daha fazla katkıda bulunmaya çağırmasının ardından ittifaka “milyarlarca dolar” aktığını söyledi fakat NATO müttefiklerinin Ukrayna konusunda üzerlerine düşeni yapmadıklarını söyledi.

Trump, “Şimdi de benzer bir sorunumuz var. ABD, Ukrayna’nın Rusya ile savaşmasına yardım etmek için paranın çoğunu ödüyor. Avrupa en azından EŞİTLİK sağlamalı! Bunu yapmak için 100 milyardan fazla borçları var. Sahtekâr Joe onlardan bunu yapmalarını hiç istemedi bile,” diye yazdı.

Yabancı elçilikler Trump ile temas kurma yarışında

Washington’daki yabancı elçilikler, seçim yarışı kızıştıkça gelecekteki olası bir Trump yönetimi içinde temaslar kurmaya giderek daha fazla odaklandı.

FT’ye göre diplomatlar Trump’ın 2016’daki seçim zaferinin kendilerini şaşırtmasının ardından hazırlıksız yakalanmaktan çekiniyorlar. Trump’a bağlı kişilere ulaşma konusunda bilgi sahibi olan bir kişi, “[Avrupa konusundaki] tutumları hakkında ne düşünürsek düşünelim, onlarla konuşmamız gerekiyor,” dedi ve kasım ayından önce temas kurmanın artık mantıklı bir yaklaşım olduğunu sözlerine ekledi.

Pek çok diplomat ve analist, Trump’ın ikinci döneminde nasıl bir yol izleyebileceğine dair sinyaller almak için Kellogg’un güvenlik programının eş başkanlığını yaptığı Trump dostu bir düşünce kuruluşu olan America First Policy Institute’a bakıyor.

FT’ye açıklama yapan Kellogg, “Çeşitli başbakanlar, ulusal güvenlik danışmanları, savunma bakanları, dışişleri bakanları ve büyükelçilerle bir dizi toplantı yaptık,” diyerek görüşmeleri doğruladı.

Kellogg ve Fred Fleitz kısa bir süre önce Ukrayna savaşının sona erdirilmesi için Kiev ve Moskova’yı müzakere masasına oturtacak bir rapor kaleme almış ve bu rapor Washington ve Avrupa başkentlerinde yankı uyandırmıştı.

Zirve çevresindeki özel sohbetlerde pek çok Avrupalı yetkili, seçim kampanyasının NATO’nun toplantıya ilişkin hedeflerini gölgelemesinden ve özellikle de gelecekteki güvenlikleri üzerinde çok büyük etkisi olabilecek bir durumu etkileyememelerinden duydukları öfkeyi dile getirdiler.

Üst düzey bir Avrupalı diplomat Biden’ın sağlığına ve adaylığına atıfta bulunarak, “Onun geleceği tüm haftayı gölgeledi. Tam bir karmaşa,” ifadelerini kullandı.

DİPLOMASİ

Fransa, ‘yabancı acenta’ yasası nedeniyle Gürcistan’a mali yardımı durdurdu

Yayınlanma

Fransa’nın Tiflis Büyükelçisi Sheraz Gasri, ‘Yabancı Etkinin Şeffaflığı’ yasasının kabul edilmesinin ardından ülkesinin Gürcistan hükümetine mali yardım sağlamayı durduracağını bildirdi.

Eho Kavkaza portalına demeç veren Gasri, “Gürcistan’ın Avrupa Birliği’ne katılım yolu fiilen askıya alınmıştır. Bu durum Gürcistan hükümeti tarafından alınan ve herkesin bildiği kararların bir sonucudur. Bu nedenle, Gürcistan bütçesine yönelik doğrudan yardımlarımızı geçici olarak askıya almaya ve sivil toplum ve medyaya yönelik yardımlarımızı güçlendirmeye karar verdik,” diye konuştu.

Gürcistan hükümetinin ‘her alanda desteği’ geri kazanmak için siyasi rotasını değiştirmesi gerektiğini savunan Gasri, “Gürcü yetkilileri ve tüm Gürcistan halkını bir arada durmaya, güçlerini birleştirmeye ve yol sizin için hazır olduğuna göre harekete devam etmeye çağırıyoruz,” ifadelerini kullandı.

Bundan önce Almanya, Gürcistan’a mali yardımı kesme kararı almıştı. ABD de Tiflis ile tüm işbirliği programlarını gözden geçirmeye başladı.

Washington, ayrıca ‘yabancı acenta’ yasası lehinde oy kullanan 30 kadar Gürcü parlamentere yaptırım uyguladı ve temmuz ayında gerçekleştirilecek olan ‘Worthy Partner’ adlı ortak askeri tatbikatı iptal etti.

Bunun yanı sıra Avrıpa Birliği (AB), geçen ayın sonunda Gürcistan’ın birliğe entegrasyon sürecini askıya aldı. AB’nin ülkedeki Büyükelçisi Pawel Herczynski, söz konusu yasa ile Batı ve Avrupa karşıtı söylemlerin ülkenin AB’ye katılım hedefiyle ‘tamamen uyumsuz’ olduğunu iddia etmişti.

Herczynski, ekim ayında yapılacak parlamento seçimlerinin ardından yeni hükümetin, ‘her ne olursa olsun AB entegrasyonuna yönelik ciddi çalışmalara yeniden başlamasını’ umduğunu ifade etmişti.

Brüksel, ayrıca Gürcistan’ın savunma kapasitesinin güçlendirilmesi için tahsis edilen 30 milyon avroyu dondurdu ve Gürcistan hükümetine doğrudan yardımı kesme niyetini açıkladı.

Gürcistan’ın AB entegrasyon süreci askıya alındı

Okumaya Devam Et

DİPLOMASİ

Kremlin: Türkiye’nin ŞİÖ’ye katılımı için henüz net bir tarih yok

Yayınlanma

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Türkiye’nin Şanghay İşbirliği Örgütü’ne (ŞİÖ) katılımı için henüz net bir tarihin olmadığını ve ülkenin NATO üyesi olarak konumuyla alakalı bazı çelişkilerin olduğunu belirtti.

TASS haber ajansının aktardığına göre Peskov, bugün düzenlediği basın toplantısında “Burada Türkiye’nin NATO’nun, Kuzey Atlantik İttifakı’nın bir üyesi olarak yükümlülükleri ve konumu ile ŞİÖ’nün temel belgelerinde yer alan dünya görüşü arasında bazı çelişkiler söz konusu,” dedi.

Peskov, Kremlin’in Ankara’nın örgüte katılma arzusundan haberdar olduğunu da sözlerine ekledi.

Bu bağlamda tartışılması gereken bazı konuların olduğuna dikkat çeken Peskov, pek çok ülkenin birliğe ilgi gösterdiği için ŞİÖ’nün genişlemesi daima gündemde olduğuna işaret etti.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 12 Temmuz’da Washington’da düzenlediği basın toplantısında Ankara’nın ŞİÖ’ye daimi üye olarak katılması gerektiğini ifade etmişti.

Örgütün tüm üye ülkelerinden bu konuda destek talep eden Erdoğan, Ankara’nın NATO, ŞİÖ ve BRICS ile işbirliğinin aynı zamanda ‘dünya barışına’ katkıda bulunduğunu öne sürmüştü.

Okumaya Devam Et

DİPLOMASİ

Dört Avrupa ülkesi ortak füze geliştirecek

Yayınlanma

Almanya, Fransa, İtalya ve Polonya perşembe günü Washington’daki NATO Zirvesi çerçevesinde bir araya gelerek 500 kilometreden fazla menzile sahip karadan fırlatılan seyir füzeleri geliştirmek üzere bir mutabakat zaptı imzaladı.

Dört ülkenin Ukrayna’da devam eden savaşın Avrupa savunmasında yarattığı boşluğu doldurmayı amaçladığını teyit ettiği anlaşma Polonya Savunma Bakanı Władysław Kosiniak-Kamysz ile Alman, Fransız ve İtalyan mevkidaşları Boris Pistorius, Sebastien Lecornu ve Guido Crosetto tarafından imzalandı.

Polonya Milli Savunma Bakanlığı’nın X’te yer alan açıklamasına göre, “Anlaşmanın amacı, gelecekte ortak (savunma) projelerini mümkün kılacak ve bunların uygulanmasını kısaltacak bir işbirliği oluşturmak.”

Lecornu ise basına verdiği demeçte “amacın bunu mümkün olduğunca geniş bir alana yaymak olduğunu” belirterek anlaşmanın “bütçe düzeyinde de bir değeri olduğunu, çünkü farklı maliyetlerin amortismana tabi tutulmasına da olanak sağladığını” sözlerine ekledi.

Lecornu ayrıca Keir Starmer liderliğindeki Birleşik Krallık’ın yeni İşçi Partisi hükümetinin de dört ülkeli anlaşmaya katılabileceğini öne sürdü.

2026’da Amerikan füzeleri Almanya’ya konuşlandırılacak

Lecornu, uzun menzilli füzeye ilişkin ilk taslak belgenin 2024 yılı sonuna kadar yayınlanmasının beklendiğini, teknik özellikler gibi ayrıntıların ise daha sonra belirleneceğini sözlerine ekledi.

Washington ve Berlin önceki gün ABD’nin uzun menzilli füzelerini 2026 yılında Alman topraklarına konuşlandırmaya başlayacaklarını açıklamıştı.

Rusya ise NATO Zirvesinde alınan kararların “ülkenin ulusal güvenliğine yönelik ciddi bir tehdit” olduğunu ve ittifakın “bir güvenlik aracı değil, bir çatışma aracı” olduğunun kanıtı olduğunu söyledi.

TASS’ın Kremlin’den aktardığına göre Rus yetkili, “Avrupa ve ABD’deki hasımlarımızın diyalogdan yana olmadıklarını görüyoruz. NATO zirvesinde kabul edilen belgelere bakılırsa, barışın destekçisi değiller,” dedi.

12 ülke Ukrayna’ya İHA tedarik edecek

NATO zirvesinde Polonya da Ukrayna’ya çeşitli tipte insansız hava araçları sağlamak üzere 12 ülkeden oluşan koalisyona katıldı. Kosiniak-Kamysz, “Bu Ukrayna’nın şu anda ihtiyaç duyduğu en önemli yeteneklerden biri,” dedi.

Polonya bakanlığından yapılan açıklamaya göre, bağışların yanı sıra koalisyonun bir parçası da ülkelerin savunma sanayilerinin Ukrayna için insansız hava aracı üretimine katılması olacak.

Koalisyonda Avustralya, Danimarka, Estonya, Almanya, İtalya, Letonya, Hollanda, Yeni Zelanda, Polonya, İsveç, İngiltere ve Ukrayna yer alacak.

Fakat Kosiniak-Kamysz, Ukrayna’nın uzun zamandır istediği bu olsa bile Polonya’nın NATO kararı olmadan Ukrayna toprakları üzerindeki Rus füzelerinin vurulmasında yer almayacağını söyledi.

Polonyalı bakan, “Ukrayna’nın her zaman alabileceklerinden çok daha fazlasını bekleyeceği açıktır ve bu durumda da öyle olabilir. [Yine de] bu ittifakın kararı olmalı, asla tek taraflı bir karar olmamalı (…) ve Polonya kesinlikle böyle bir kararı kendi başına almayacaktır,” diye ekledi.

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar

English