Bizi Takip Edin

DİPLOMASİ

Bloomberg: Riyad, Rusya’nın dondurulan varlıklarına el konulması durumunda G7’yi tahvil satışıyla tehdit etti

Yayınlanma

Bloomberg‘in kaynaklara dayandırdığı haberine göre Suudi Arabistan, G7 ülkelerini Rusya’nın Şubat 2022’de dondurulan 300 milyar avroluk varlıklarına el koymamaları konusunda uyardı.

Habere göre aksi takdirde Riyad, Avrupa’nın bazı borç yükümlülüklerinin satışına izin verecek.

Kaynaklara göre Suudi Maliye Bakanlığı, Rusya’nın Avrupa Birliği (AB) ve G7 ülkelerindeki varlıklarına el koyma planına katılmadığını özel olarak ifade etti.

Kaynaklardan birine göre, bakanlığın uyarısı ‘örtülü bir tehdit’ gibiydi. Bu, Suudi Maliye Bakanlığı’nın elinde bulunan Fransız Hazine tahvillerinin ve diğer Avrupa tahvillerinin olası satışıyla ilgili.

Son aylarda G7 ülkeleri, Rusya Merkez Bankası’nın bloke edilen varlıklarını kullanmak için çeşitli alternatifler üzerinde çalışıyordu. Nihayetinde ülkeler, bu varlıkların faizinden elde edilen karların Ukrayna’ya yardım etmek için kullanılması konusunda anlaştı.

ABD ve İngiltere varlıklara tamamen el konulması çağrısında bulunurken, bazı AB ülkeleri olumsuz sonuçları olabileceği gerekçesiyle bu fikre karşı çıktı.

Bloomberg‘in kaynaklarına göre bu ülkelerin tutumunu etkileyen Suudi Arabistan’ın uyarısı oldu.

Aynı zamanda haberde, Suudi Arabistan’ın avro ve Fransız tahvillerine yaptığı yatırımların on milyarlarca avroya ulaşmasına rağmen, satış yaparken piyasayı gözle görülür ölçüde etkilemek için muhtemelen yeterli olmadığı belirtildi.

Bununla birlikte kaynaklar, Avrupalı yetkililerin ‘diğer ülkelerin de Suudi Arabistan’ın izinden gitmesinden endişe duyduklarını’ kaydetti.

İsmi açıklanmayan bir Suudi yetkili, hükümetin ‘bu tür önlemlerle tehditte bulunma alışkanlığı olmadığını, ancak G7 üyelerine muhtemel sonuçları özetlemiş olabileceğini’ dile getirdi.

Suudi Arabistan Maliye Bakanlığı ise ‘böyle bir tehdidin söz konusu olmadığını’ öne sürdü.

Bakanlıktan ajansa yapılan açıklamada, “G7 ve diğer ülkelerle ilişkilerimiz karşılıklı saygıya dayanıyor ve küresel kalkınmaya katkıda bulunan ve uluslararası finans sisteminin istikrarını arttıran tüm konuları görüşmeye devam ediyoruz,” ifadeleri kullanıldı.

G7 liderleri, haziran ayındaki zirvelerinin ardından, Rusya Merkez Bankası’nın dondurulan varlıklarının kullanımından elde edilecek karı teminat göstererek Ukrayna’ya kredi sunma kararı almıştı.

Yıl sonuna kadar Ukrayna’ya sağlanacak olan 50 milyar dolarlık kredi, tüm G7 ülkelerinin katkılarıyla oluşturulacak.

Fakat ABD, Kanada, İngiltere, Fransa, Almanya, Japonya ve İtalya’nın kesin payları henüz belirlenmedi. Rusya Dışişleri Bakanlığı, buna karşı Moskova’nın iktisadi ve siyasi karşı tedbirler geliştirdiğini bildirmişti.

G7, Rusya’nın dondurulan varlıklarının karından Ukrayna’ya 50 milyar dolar yardım üzerinde anlaştı

DİPLOMASİ

Fransa, ‘yabancı acenta’ yasası nedeniyle Gürcistan’a mali yardımı durdurdu

Yayınlanma

Fransa’nın Tiflis Büyükelçisi Sheraz Gasri, ‘Yabancı Etkinin Şeffaflığı’ yasasının kabul edilmesinin ardından ülkesinin Gürcistan hükümetine mali yardım sağlamayı durduracağını bildirdi.

Eho Kavkaza portalına demeç veren Gasri, “Gürcistan’ın Avrupa Birliği’ne katılım yolu fiilen askıya alınmıştır. Bu durum Gürcistan hükümeti tarafından alınan ve herkesin bildiği kararların bir sonucudur. Bu nedenle, Gürcistan bütçesine yönelik doğrudan yardımlarımızı geçici olarak askıya almaya ve sivil toplum ve medyaya yönelik yardımlarımızı güçlendirmeye karar verdik,” diye konuştu.

Gürcistan hükümetinin ‘her alanda desteği’ geri kazanmak için siyasi rotasını değiştirmesi gerektiğini savunan Gasri, “Gürcü yetkilileri ve tüm Gürcistan halkını bir arada durmaya, güçlerini birleştirmeye ve yol sizin için hazır olduğuna göre harekete devam etmeye çağırıyoruz,” ifadelerini kullandı.

Bundan önce Almanya, Gürcistan’a mali yardımı kesme kararı almıştı. ABD de Tiflis ile tüm işbirliği programlarını gözden geçirmeye başladı.

Washington, ayrıca ‘yabancı acenta’ yasası lehinde oy kullanan 30 kadar Gürcü parlamentere yaptırım uyguladı ve temmuz ayında gerçekleştirilecek olan ‘Worthy Partner’ adlı ortak askeri tatbikatı iptal etti.

Bunun yanı sıra Avrıpa Birliği (AB), geçen ayın sonunda Gürcistan’ın birliğe entegrasyon sürecini askıya aldı. AB’nin ülkedeki Büyükelçisi Pawel Herczynski, söz konusu yasa ile Batı ve Avrupa karşıtı söylemlerin ülkenin AB’ye katılım hedefiyle ‘tamamen uyumsuz’ olduğunu iddia etmişti.

Herczynski, ekim ayında yapılacak parlamento seçimlerinin ardından yeni hükümetin, ‘her ne olursa olsun AB entegrasyonuna yönelik ciddi çalışmalara yeniden başlamasını’ umduğunu ifade etmişti.

Brüksel, ayrıca Gürcistan’ın savunma kapasitesinin güçlendirilmesi için tahsis edilen 30 milyon avroyu dondurdu ve Gürcistan hükümetine doğrudan yardımı kesme niyetini açıkladı.

Gürcistan’ın AB entegrasyon süreci askıya alındı

Okumaya Devam Et

DİPLOMASİ

Kremlin: Türkiye’nin ŞİÖ’ye katılımı için henüz net bir tarih yok

Yayınlanma

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Türkiye’nin Şanghay İşbirliği Örgütü’ne (ŞİÖ) katılımı için henüz net bir tarihin olmadığını ve ülkenin NATO üyesi olarak konumuyla alakalı bazı çelişkilerin olduğunu belirtti.

TASS haber ajansının aktardığına göre Peskov, bugün düzenlediği basın toplantısında “Burada Türkiye’nin NATO’nun, Kuzey Atlantik İttifakı’nın bir üyesi olarak yükümlülükleri ve konumu ile ŞİÖ’nün temel belgelerinde yer alan dünya görüşü arasında bazı çelişkiler söz konusu,” dedi.

Peskov, Kremlin’in Ankara’nın örgüte katılma arzusundan haberdar olduğunu da sözlerine ekledi.

Bu bağlamda tartışılması gereken bazı konuların olduğuna dikkat çeken Peskov, pek çok ülkenin birliğe ilgi gösterdiği için ŞİÖ’nün genişlemesi daima gündemde olduğuna işaret etti.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 12 Temmuz’da Washington’da düzenlediği basın toplantısında Ankara’nın ŞİÖ’ye daimi üye olarak katılması gerektiğini ifade etmişti.

Örgütün tüm üye ülkelerinden bu konuda destek talep eden Erdoğan, Ankara’nın NATO, ŞİÖ ve BRICS ile işbirliğinin aynı zamanda ‘dünya barışına’ katkıda bulunduğunu öne sürmüştü.

Okumaya Devam Et

DİPLOMASİ

Dört Avrupa ülkesi ortak füze geliştirecek

Yayınlanma

Almanya, Fransa, İtalya ve Polonya perşembe günü Washington’daki NATO Zirvesi çerçevesinde bir araya gelerek 500 kilometreden fazla menzile sahip karadan fırlatılan seyir füzeleri geliştirmek üzere bir mutabakat zaptı imzaladı.

Dört ülkenin Ukrayna’da devam eden savaşın Avrupa savunmasında yarattığı boşluğu doldurmayı amaçladığını teyit ettiği anlaşma Polonya Savunma Bakanı Władysław Kosiniak-Kamysz ile Alman, Fransız ve İtalyan mevkidaşları Boris Pistorius, Sebastien Lecornu ve Guido Crosetto tarafından imzalandı.

Polonya Milli Savunma Bakanlığı’nın X’te yer alan açıklamasına göre, “Anlaşmanın amacı, gelecekte ortak (savunma) projelerini mümkün kılacak ve bunların uygulanmasını kısaltacak bir işbirliği oluşturmak.”

Lecornu ise basına verdiği demeçte “amacın bunu mümkün olduğunca geniş bir alana yaymak olduğunu” belirterek anlaşmanın “bütçe düzeyinde de bir değeri olduğunu, çünkü farklı maliyetlerin amortismana tabi tutulmasına da olanak sağladığını” sözlerine ekledi.

Lecornu ayrıca Keir Starmer liderliğindeki Birleşik Krallık’ın yeni İşçi Partisi hükümetinin de dört ülkeli anlaşmaya katılabileceğini öne sürdü.

2026’da Amerikan füzeleri Almanya’ya konuşlandırılacak

Lecornu, uzun menzilli füzeye ilişkin ilk taslak belgenin 2024 yılı sonuna kadar yayınlanmasının beklendiğini, teknik özellikler gibi ayrıntıların ise daha sonra belirleneceğini sözlerine ekledi.

Washington ve Berlin önceki gün ABD’nin uzun menzilli füzelerini 2026 yılında Alman topraklarına konuşlandırmaya başlayacaklarını açıklamıştı.

Rusya ise NATO Zirvesinde alınan kararların “ülkenin ulusal güvenliğine yönelik ciddi bir tehdit” olduğunu ve ittifakın “bir güvenlik aracı değil, bir çatışma aracı” olduğunun kanıtı olduğunu söyledi.

TASS’ın Kremlin’den aktardığına göre Rus yetkili, “Avrupa ve ABD’deki hasımlarımızın diyalogdan yana olmadıklarını görüyoruz. NATO zirvesinde kabul edilen belgelere bakılırsa, barışın destekçisi değiller,” dedi.

12 ülke Ukrayna’ya İHA tedarik edecek

NATO zirvesinde Polonya da Ukrayna’ya çeşitli tipte insansız hava araçları sağlamak üzere 12 ülkeden oluşan koalisyona katıldı. Kosiniak-Kamysz, “Bu Ukrayna’nın şu anda ihtiyaç duyduğu en önemli yeteneklerden biri,” dedi.

Polonya bakanlığından yapılan açıklamaya göre, bağışların yanı sıra koalisyonun bir parçası da ülkelerin savunma sanayilerinin Ukrayna için insansız hava aracı üretimine katılması olacak.

Koalisyonda Avustralya, Danimarka, Estonya, Almanya, İtalya, Letonya, Hollanda, Yeni Zelanda, Polonya, İsveç, İngiltere ve Ukrayna yer alacak.

Fakat Kosiniak-Kamysz, Ukrayna’nın uzun zamandır istediği bu olsa bile Polonya’nın NATO kararı olmadan Ukrayna toprakları üzerindeki Rus füzelerinin vurulmasında yer almayacağını söyledi.

Polonyalı bakan, “Ukrayna’nın her zaman alabileceklerinden çok daha fazlasını bekleyeceği açıktır ve bu durumda da öyle olabilir. [Yine de] bu ittifakın kararı olmalı, asla tek taraflı bir karar olmamalı (…) ve Polonya kesinlikle böyle bir kararı kendi başına almayacaktır,” diye ekledi.

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar

English