DİPLOMASİ

Joe Biden’dan Kiev’e sürpriz ziyaret

Yayınlanma

ABD Başkanı Joe Biden, Polonya lideri Andrzej Duda ile buluşmak için bölgeye gittiği sırada Ukrayna’nın başkenti Kiev’e de sürpriz bir ziyaret yaptı.

Çok sayıda batılı lideri ağırlayan Kiev’e yapılan bu ziyaretin sembolik değeri hayli büyük. Biden, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski ile birlikte 2014 yılındaki Maydan eylemlerinde ölen 107 kişinin anma törenine katılacak.

Biden’ın ziyareti nedeniyle başkentte birçok sokak ve cadde, araç ve yaya trafiğine kapatıldı.

Beyaz Saray’dan yapılan basın açıklamasında, savaşın birinci yıl dönümünde Ukrayna demokrasisine, egemenliğine ve toprak bütünlüğüne ABD’nin ‘sarsılmaz desteğini’ göstermek için Biden’ın Kiev’e gittiği vurgulandı.

Bir yıl önce, Vladimir Putin’in, ‘Ukrayna’nın zayıf ve batının bölünmüş olduğunu düşünerek işgale başladığını’ savunan Biden, Rus liderin yanıldığını öne sürdü.

Kiev ziyaretinde Ukrayna’ya yönelik yeni askeri ekipman desteğini de açıklayacağını kaydeden Biden, bu hafta Rus yöneticilerine yönelik yeni yaptırımları da ilan edeceklerini belirtti. Topçu mühimmatı ve hava savunma radarları gibi askeri ekipmanların da yer aldığı yeni yardım paketinin 500 milyon dolar büyüklüğünde olduğu açıklandı.

ABD Başkanı, Ukrayna’ya destek konusunda Atlantik’ten Pasifik’e kadar kurdukları uluslar ittifakının da devam edeceğini vurguladı.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski ise Biden’ın ziyaretinin ‘desteğin önemli bir işareti’ olduğunu kaydetti.

 

Çok Okunanlar

Exit mobile version