AVRUPA

Rusya’nın Noel ateşkesi teklifine Ukrayna, AB ve ABD’den ret

Yayınlanma

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski’nin danışmanı Podolyak, Rus Ortodoks Kilisesi Patriği Kirill’in teklifi üzerine Ukrayna’da ‘Noel ateşkesi’ ilan edilmesine tepki göstererek, ateşkesin ‘ancak Rusya’nın işgal ettiği topraklardan çekildiğinde mümkün olacağını’ söyledi. Benzer tepkiler AB Konseyi Başkanı Michel ve AB Başkanı Biden’dan da geldi.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski’nin danışmanı Mihail Podolyak, Rus Ortodoks Kilisesi Patriği Kirill’in teklif ettiği ve Kremlin’in onayladığı, 7 Ocak öğle 12.00’den 8 Ocak gece 00.00’a kadar sürecek olan Noel ateşkesi kararını yorumladı.

Twitter hesabından paylaşımda bulunan Podolyak, “Birincisi Ukrayna, Rusya’nın yaptığı gibi yabancı ülkelerin topraklarına saldırmaz ve sivilleri katletmez. Ukrayna sadece kendi topraklarındaki işgal ordusu mensuplarını yok ediyor” dedi.

Podolyak, “Geçici ateşkes ancak Rusya, işgal ettiği toprakları terk ederse mümkün. İkiyüzlüğünüzü kendinize saklayın” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Ukrayna lideri Zelenski de “Şimdi Noel’i Donbass’taki evlatlarımızın saldırılarını en azından bir süreliğine durdurmak ve askeri araçlarını, mühimmatlarını ve seferber ettikleri askerleri bize yakın konumlara getirmek için kullanmak istiyorlar. Bu ne getirir? Daha fazla zaiyattan başka bir şey değil” yorumunu yaptı.

AB’den ‘ikiyüzlülük’ yorumu

Bununla birlikte Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel, Moskova’nın ateşeks çağrısının ‘ikiyüzlülük’ olduğunu ve barışı yeniden sağlamanın tek yolunun Rus kuvvetlerinin ülkeden çekilmesi olduğunu savundu.

Twitter hesabından paylaşım yapan Michel, “Rus birliklerinin geri çekilmesi, barış ve güvenliğin yeniden tesis edilmesi için tek ciddi alternatiftir. Tek taraflı ateşkes ilanı, yasadışı ve grotesk ilhaklar ve beraberindeki referandumlar kadar düzmece ve ikiyüzlüdür” değerlendirmesinde bulundu.

Biden: Rusya nefes almaya çalışıyor

Ayrıca ABD Başkanı Joe Biden, Moskova’nın ateşkes ilanıyla ‘biraz nefes almaya çalıştığını’ dile getirdi.

Biden, dün Beyaz Saray’da basın mensuplarına verdiği demeçte, “Putin’in söylediklerine yanıt vermeye pek niyetim yok. Ayın 25’inde ve yılbaşında hastaneleri, kreşleri ve kiliseleri bombalamaktan tereddüt etmemesini ilginç bulmuştum” dedi.

Erdoğan ile Zelenski olası müzakereleri görüştü

Bu arada Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Putin’in ardından Zelenski ile yaptığı telefon görüşmesinde Rusya-Ukrayna müzakerelerini ele aldı.

Görüşmede Ankara’nın iki ülke arasındaki müzakerelerde arabuluculuk yapabileceğini yineleyen Erdoğan, ayrıca Rus kuvvetlerinin kontrolünde bulunan ve son 6 aydır Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin saldırılarına maruz kalan Zaporojye nükleer santralinde güvenli bölge oluşturulması çabalarına yardım teklifinde bulundu.

Zelenski de Erdoğan ile görüşmesinde savaşı sona erdirmeye yönelik ‘barış formülünü’ ele aldıklarını vurguladı.

Çok Okunanlar

Exit mobile version