Bizi Takip Edin

ORTADOĞU

Suriye Dışişleri Bakanı Miktad Suudi Arabistan’a gitti

Yayınlanma

Suriye krizinin çözümüne ilişkin bölgesel inisiyatif ağırlık kazanıyor. Suriye’nin Arap Birliği’ne dönüşü ve Suriye kaynaklı diğer sorun başlıklarını görüşmek üzere bölge devletlerinin dışişleri bakanları Cuma günü Suudi Arabistan’da bir araya gelecek. Toplantı öncesi Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Miktad da Suudi Arabistan’a gitti.  

Suriye’nin Arap dünyasıyla bağlarını yeniden inşa edebilmesi ve Suriye krizine çözüm arayışları kapsamında bölge devleti ve Arap ülkeleri arasında diplomasi trafiği artan tempoda sürüyor. Suriye ile “normalleşme” gündemini sıcak tutan Suudi Arabistan bu Cuma günü bölgesel dışişleri bakanları toplantısına ev sahipliği yapacak. Toplantıda Suriye’nin Arap Ligi’ne dönüşü temel gündem maddesi olacak.

Bu yılki Arap Birliği toplantısı 19 Mayıs’ta Suudi Arabistan’ın ev sahipliğinde yapılacak. Geçtiğimiz yıl Cezayir’de yapılan Arap Birliği toplantısı öncesinde Suriye’nin koltuğunun iade edilmesi gündem olsa da gerekli uzlaşı sağlanamadığı için bu gündem bir sonraki toplantıya ertelenmişti. Bir ay sonra toplanacak zirve öncesinde dönüş şartlarını görüşmek üzere bölge devletleri arasında soluksuz bir diplomasi trafiği işliyor.

Suriye Dışişleri Bakanı Suudi mevkidaşıyla görüştü 

Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Miktad Suudi mevkidaşı Prens Faysal bin Ferhan’ın daveti üzerine Suudi Arabistan’a gitti. Miktad ve beraberindeki heyet ikili ve bölgesel gelişmeleri ele almak üzere Suudi Arabistan’ın Cidde kentine ulaştı.

Suriye dışişlerinin normalleşme turları kapsamında önümüzdeki hafta Kuzey Afrika temasları planladığı bildirildi. Suriye devletinin görüşlerini yansıtan El Vatan gazetesi Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Miktad’ın önümüzdeki hafta Cezayir ve Tunus’u ziyaret edeceğini duyurdu.

Katar’dan Suriye’de değişim mesajı 

Katarlı bir yetkili Salı günü yaptığı açıklamada “Arap mutabakatı” ve buna ek olarak “sahadaki değişikliğin” Katar’ın pozisyonunu değiştireceğini söyledi.

Katar Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Macit al Ansari, Irak, Ürdün, Mısır ve Körfez İş Birliği Konseyi (KİK) ülkelerinin dışişleri bakanlarının Kızıldeniz kenti Cidde’de bir araya geleceğini aktardı. KİK, Suudi Arabistan, birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Bahreyn, Umman, Katar ve Kuveyt’i içeriyor.

Reuters ajansının aktardığına göre al Ansari, yerel basına verdiği demeçte “Asıl amaç Suriye’deki duruma ve Arap devletlerinin Suriye’nin Arap Birliği’ne dönüşüne ilişkin bakış açısına dair bir çok gelişme var” dedi. Ajansın ulaştığı kaynaklara göre Suudi Arabistan 19 Mayıs’ta ev sahipliği yapacağı Arap Birliği zirvesine Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ı davet etmeyi planlıyor.

Katar’ın Suriye ile normalleşmeye itirazları hakkında yorum yapan Ansari, “Suriye konusunda Katar’ın mevcut pozisyonundaki herhangi bir değişiklik, esas olarak bir Arap mutabakatına ve Suriye halkının özlemlerini gerçekleştiren bir zemin değişikliğine bağlıdır” ifadelerini kullandı.

Suudi – İran diyaloğu bölgesel arayışları hızlandırdı 

6 Şubat’ta Türkiye ve Suriye’de meydana gelen deprem sonrası Şam’la yürütülen insani diplomasi, Suriye’nin Arap Birliği’ne dönüşü yolundaki diplomatik çabalara yeni bir soluk kazandırmıştı.

BAE Dışişleri Bakanı Şam’ı ziyaret etmiş bunu takiben Suriye lideri Beşar Esad eşi Esma Esad’la birlikte BAE’ye resmi bir gezi düzenlemişti. Bu süreçte Tunus, Şam’daki büyükelçiliğini yeniden açma kararı almış, Suudi Arabistan ile Suriye arasındaki mesaj trafiği de hız kazanmıştı.

Bütün bu gelişmelerle eş anlı olarak 10 Mart’ta Çin’in ara buluculuk yaparak Suud – İran normalleşmesini kolaylaştırması bütün bu sürece destekleyen en önemli bölgesel gelişme olarak öne çıktı.

ORTADOĞU

ABD “sınırlı misilleme” karşılığında Refah saldırısına onay verdi

Yayınlanma

ABD’nin, İran’a kapsamlı bir saldırıya girişmemesi karşılığında İsrail’in, “Refah’a saldırı planını kabul ettiği” iddiaları tartışılırken ABD ve İsrail’in “Refah’ta Hamas’ın yenilmesi” konusunda uzlaştıkları duyuruldu. Duyurudan saatler sonra İsrail’in İran’a sınırlı misilleme saldırısı geldi.

Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamaya göre ABD’nin ve İsrail’in ulusal güvenlik yetkilileri, çevrim içi toplantıda hem İran’ın İsrail’e son saldırılarını hem de İsrail’in 1,5 milyona yakın yerinden edilmiş Filistinlinin sığındığı Refah’a yönelik olası saldırı planlarını ele aldı.

Açıklamada, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan’ın Amerika tarafına, İsrail tarafına ise Stratejik İşler Bakanı Ron Dermer ile Ulusal Güvenlik Danışmanı Tzachi Hanegbi’nin başkanlık ettiği kaydedildi. İran’ın İsrail’e yönelik son saldırılarının geniş şekilde ele alındığı belirtilen açıklamada ABD’nin bu konuda İsrail’e desteğinin tam olduğu vurgulandı. Açıklamada, Refah’la ilgili tarafların karşılıklı olarak görüşlerini ortaya koyduğu aktarılarak “İki taraf, Hamas’ın Refah’ta yenildiğini görme amacı konusunda uzlaştı” ifadesine yer verildi.

Öte yandan ABD tarafının, İsrail’in Refah’a yönelik olası saldırı planlarıyla ilgili endişelerini gündeme getirdiği ve İsrail tarafının da söz konusu endişeleri göz önünde bulunduracağı belirtildi. Tarafların daha kapsamlı görüşmeler için yakın zamanda yeniden toplantı yapacağı kaydedildi.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), ABD ile İsrailli yetkililer arasında Gazze’deki Refah kentinin durumunun ve İsrail’in olası askeri operasyonunun tartışılmaya devam ettiğini açıklamıştı. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun ise Gazze’nin güneyindeki Refah kentine girmek için tarih belirlediği belirtilmişti.

Katar merkezli Al-Araby Al-Jadeed’in Mısırlı yetkililere dayandırdığı haberde, ABD’nin, İran’a kapsamlı bir saldırıya girişmemesi karşılığında İsrail’in, yaklaşık 1,5 milyon yerinden edilmiş Filistinlinin sığındığı “Refah’a saldırı planını kabul ettiği” öne sürülmüştü.

İki ülkenin Refah konusunda anlaştığını duyurmasından saatler sonra İsrail’in İran’a sınırlı saldırısı geldi. 3 İHA ile İsfahan’daki Hava Üssü’ne yönelik saldırı İran’ın hava savunması tarafından engellendi.

Refah’a olası kara saldırısı

Refah’a saldırı planını onayladığını defalarca kez yineleyen İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, 8 Nisan’da yaptığı açıklamada saldırı için tarih belirlendiğini belirtmişti.

Buna karşın, İsrail devlet televizyonu KAN’ın 14 Nisan tarihli haberinde ise Netanyahu’nun, tarihinin belli olduğunu açıkladığı Refah’a saldırı planının “ertelendiği” iddiasına yer verilmişti.

Ayrıca, İsrail’in, kara işgali öncesinde bölgeye sığınanları çıkarmak için iki hafta içerisinde Refah yakınlarında 10 bin çadır kurmayı planladığı öne sürülmüştü. 30 bin ek çadırın da satın alma aşamasında olduğu, bunların da aynı bölgeye daha sonra kurulacağı kaydedilmişti.

Okumaya Devam Et

ORTADOĞU

İsrail’den İran’a misilleme: 300 İHA ve füzeye 3 İHA ile yanıt

Yayınlanma

Amerikan medyası, ABD’li yetkililere dayandırarak geçtiği haberlerde, İsrail’in İran topraklarına yönelik bir saldırı düzenlediğini duyurdu. İsfahan Havalimanı’nın ve Ordu Hava Kuvvetleri’nin 8’inci Üssü’nün yakınında meydana gelen patlama sesleri duyurdu. İran’ın Mehr Haber Ajansına göre duyulan patlama İHA’ların imha edilmesinden kaynaklandı.

İlk olarak Amerikan ABC News kanalının ABD’li bir yetkiliye dayandırarak verdiği İsrail’in İran’a yönelik saldırı haberi, daha sonra CBS News ve CNN tarafından da takipçilerine aktarıldı.

Adı açıklanmayan ABD’li yetkililere dayandırılan haberlere göre İsrail, yerel saatle cuma sabahı erken saatlerde İran’a yönelik bir karşı saldırı düzenledi. New York Times (NYT) gazetesinde yer alan ve İsrailli yetkililere dayandırılan haberde de “İsrail ordusunun İran’a yönelik bir saldırı düzenlediğini doğruladığı” iddia edildi.

ABC News, İsrail’in aynı zamanda Suriye ve Irak’ta da bazı bölgeleri vurduğu yönündeki iddiaların doğrulanmadığını kaydetti.

CNN’e konuşan ABD’li yetkili ise Biden yönetiminin İsrail’in “İran’a yönelik bu karşı saldırısına yeşil ışık yakmadığını” ve ABD’nin bölgede kapsamlı bir çatışma istemediğini vurguladı.

İsrail, ABD’ye saldırıdan önce haber vermiş

Yetkili, İsrail’in saldırıdan önce, “İran’a yönelik sınırlı bir karşı saldırı düzenleyeceğini” perşembe günü haber verdiğini ve ABD’nin bu saldırıyı “desteklemediğini” kaydetti. Ayrıca yetkili, söz konusu saldırıda vurulan bölgenin nükleer bir tesis olmadığını da sözlerine ekledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı ve Pentagon ise söz konusu saldırıyı henüz resmi olarak doğrulamadı.

İran basını: İHA’lar düşürüldü

İran basını, İran Hava Kuvvetleri Üssüne ev sahipliği yapan İsfahan eyaletinin kuzeydoğusunda patlama seslerinin geldiğini duyurmuştu. Devlet televizyonunun haberinde, “Haber kaynakları, İsfahan eyaletinde nispeten şiddetli patlama sesi duyulduğunu bildiriyor. Bu sesin kaynağının ne olduğu henüz açıklanmadı” ifadelerine yer verilmişti.

Yarı resmi Fars Haber Ajansı da yerel kaynaklara dayandırarak, İsfahan’ın kuzeydoğusundaki Kehcavaristan şehrinde bir patlamanın duyulduğunu bildirmişti. Bu seslerin nedeninin henüz bilinmediğini belirten Fars, Kehcavaristan şehrinin, İsfahan Havalimanı’nın ve Ordu Hava Kuvvetleri’nin 8’inci Üssü’nün yakınında yer aldığını aktarmıştı.

Mehr Haber Ajansı’nın haberine göre ise İsfahan’da duyulan patlama sesi, İsfahan semalarındaki üç insansız hava aracının pasif savunma sistemi tarafından imha edilmesinden kaynaklandı.

İsrail’in hafta boyunca İran’ın pazar günü erken saatlerde balistik füzeler, seyir füzeleri ve insansız hava araçlarından oluşan eşi benzeri görülmemiş saldırısının karşılıksız kalmayacağını duyurması, kısasa kısas saldırıların topyekûn bir savaşa dönüşmesinden korkulmasına yol açmıştı. Ancak İsrail’in hem İran’ın tehditleri hem de uluslararası baskılar nedeniyle saldırı planlarını yumuşattığına dair işaretler de vardı.

İsrail saldırısının görünüşte sınırlı olması, İran medyasının saldırıları önemsizleştirmesi İran’a misilleme tehditlerinden sıyrılması için gereken stratejik inkâr edilebilirliği sağlayabilir. Böylece İran çekilmek istemediği topyekûn savaşın eşiğinden dönme fırsatı yakalarken İsrail de hem İran’ın misillemesinden hem de artan uluslararası baskılardan kurtulabilir.

Okumaya Devam Et

ORTADOĞU

İran’dan “nükleer” uyarısı

Yayınlanma

Devrim Muhafızları, İsrail’in füze ve insansız hava aracı saldırısına misillemede bulunacağı uyarısında bulundu.

İran’ın geçen hafta sonu İsrail’in saldırısına misilleme olarak İsrail topraklarına düzenlediği saldırının ardından tansiyon yükselirken Tahran, nükleer tesislerinin tehdit edilmesi halinde nükleer tutumunu gözden geçirebileceği konusunda uyardı.

İran Devrim Muhafızları yaptığı açıklamada, Batılı güçlerin silah üretim kapasitesinin eşiğine geldiğinden endişe ettiği nükleer politikasını “yeniden gözden geçirebileceğini” söyledi.

Nükleer tesislerin güvenliğini denetleyen Tümgeneral Ahmed Hak Talab, “Sahte Siyonist rejim ülkemizin nükleer merkezlerine saldırma tehdidinde bulunursa, İran İslam Cumhuriyeti’nin, nükleer doktrinini ve politikalarını yeniden gözden geçirmesi olası ve düşünülebilir bir durumdur” dedi.

Talab ayrıca İran’ın nükleer tesislerine yönelik herhangi bir saldırıya, İsrail’in hiçbir zaman resmi olarak kabul etmediği nükleer tesislerini hedef alarak karşılık vereceği uyarısında bulundu.

İran saldırısına yanıt arayan İsrail’in 3 seçeneği

İsrail geçen hafta sonu İran’ın 300’den fazla füze ve insansız hava aracıyla düzenlediği saldırıya yanıt vermeye hazırlanırken olası hedeflerden birinin İran’ın nükleer programı olduğu iddia ediliyor.

Tahran üç yıldır uranyumu silah üretim kapasitesine yakın seviyelerde zenginleştiriyor.

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar

English