Bizi Takip Edin

AMERİKA

Trump’ın vergi indirimi vaadi Wall Street’i heyecanlandırıyor

Yayınlanma

Donald Trump’ın yeniden seçilmesi halinde önümüzdeki yıl yeni vergi indirimler vaadinde bulunması Wall Street’teki bağışçılarını cezbediyor ama Bloomberg’e göre ulusal borca trilyonlarca dolar ekleme tehdidini de beraberinde getiriyor.

Trump’ın 2017 vergi indirimlerinin süresi dolan kısımlarını uzatmanın tahmini 4,6 trilyon dolarlık maliyet çıkarması bekleniyor ama bu, Cumhuriyetçilerin gelecek yılki yenileme hevesini azaltmıyor. Birçoğu vergi indirimlerinin “ekonomik kazanımlarla kendini amorti ettiğini” ileri sürerek maliyet tahminlerini reddediyor.

Bloomberg’e göre “bağımsız analizler” bunun Trump’ın 2017 vergi indirimleri için geçerli olmadığını ve 2025’te yenilenmeleri halinde de geçerli olmayacağını gösteriyor. Bu da vergi indirimlerinin nasıl ödeneceği ve hatta ödenip ödenmeyeceği konusunda büyük bir siyasi mücadeleye yol açıyor.

Trump vergi indirimlerinin haricinde çok sayıda pandemi teşviki ve Biden yönetiminin altına imza attığı temiz enerji, altyapı ve çip üretimi girişimleri için yaptığı harcamalar da ABD’nin borcunu bir hayli artırıyor.

Kamu tarafından tutulan ABD devlet borcu 2017’de GSYİH’nin %76’sından Aralık 2023’te GSYİH’nin %97’sine yükseldi. Yatırımcıların 10 yıllık ABD Hazine tahvillerinden talep ettiği getiri 2017’deki %2,4 seviyesinden perşembe günü %4,3’e yükselerek neredeyse iki katına çıktı.

Federal hükümetin yıllık net faiz ödemeleri bu yıl 263 milyar dolardan 890 milyar dolara yükseldi ki bu, Savunma Bakanlığı bütçesinden daha fazla.

Baby Boom neslinin emekliliğinin mali etkisi de bütçe üzerinde baskı yaratıyor: Sosyal Güvenlik’in 2033’te, Medicare’in ise 2036’da tüm yardımları ödeyecek parasının kalmayacağı öngörülüyor.

Birçok Cumhuriyetçi vergi indirimlerinin maliyetini inkar ederken, bazı muhafazakârlar açığı azaltmak için Demokratlar tarafından tercih edilen programların hedef alınmasını öneriyor. Bunlar arasında Sosyal Güvenlik ve Medicare’in zaman içinde kesilmesi, Biden’ın temiz enerji vergi indirimlerinin tersine çevrilmesi, diğer vergi indirimlerinin azaltılması veya diğer sosyal programların küçültülmesi yer alıyor.

Trump ayrıca ithal mallara uygulanan gümrük vergilerinde de büyük bir artışa gitmeyi planlıyor. Bu durum tüketici fiyatlarını artıracak fakat vergi indirimlerinin uzatılmasının maliyetinin en azından bir kısmını karşılayabilecek.

Mayıs ayında Kongre Bütçe Ofisi, 2017 yasasının vergilerde yaptığı indirimlerin süresini uzatmanın önümüzdeki on yıl içinde 4,6 trilyon dolara mal olacağını öngörmüştü. Yasa, kurumlar vergisi oranını kalıcı olarak düşürmüştü.

IMF’den ABD’ye “mali yük” uyarısı

Bununla birlikte IMF’nin birinci genel müdür yardımcısı Gita Gopinath, dünyanın en büyük ekonomisindeki güçlü büyümenin harcamaları dizginlemek ve vergileri artırmak için “yeterli” alan sağladığını söyleyerek ABD’yi artan mali yükünü azaltmaya çağırdı.

Gopinath, gelişmiş ekonomiler için “mali konsolidasyona yatırım yapma” ve borç yüklerini pandemi öncesi seviyelere nasıl indirmeyi planladıklarını ele alma zamanının geldiğini söyledi.

Financial Times’a verdiği röportajda IMF yöneticisi, “ABD için, ABD ekonomisinin gücü de göz önüne alındığında, mali açıklarının boyutunu azaltmaları için geniş bir zemin görüyoruz,” dedi.

Gopinath, “tüm harcamaları borçlanma yoluyla finanse etme cazibesinin gerçekten de ülkelerin kaçınması gereken bir şey” olduğunu savundu.

IMF nisan ayında yayınladığı karşılaştırmalı Mali Gözlem raporunda ABD’nin gelecek yıl yüzde 7,1 oranında mali açık vermesini beklediğini açıklamıştı. Bu oran diğer gelişmiş ekonomilerin ortalaması olan yüzde 2’nin üç katından fazla.

IMF yöneticisi, hem ABD hem de Çin’deki mali açıkların dünya ekonomisi için “önemli riskler” oluşturduğu uyarısında bulundu.

Gopinath, Avro bölgesinin son mali reformlarını övmekle birlikte, aralık ayında kabul edilen tedbirlerin uygulanmasının “kesinlikle kritik olacağını” da sözlerine ekledi.

AMERİKA

Trump’ın CEO’lara vaatleri: Vergiler azaltılacak, regülasyonlar kaldırılacak

Yayınlanma

Eski ABD Başkanı Donald Trump, Washington’da düzenlenen Business Roundtable toplantısında, aralarında Citigroup’tan Jane Fraser, Apple’dan Tim Cook, Bank of America’dan Brian Moynihan ve JPMorgan’dan Jamie Dimon da dahil olmak üzere 100’ün üzerinde şirket yöneticisiyle bir araya geldi.

Etkinliğe katılmayanlar arasında Microsoft’tan Satya Nadella, BlackRock’tan Larry Fink, Trump’ı destekleyeceğini açıklayan Blackstone’dan Stephen Schwarzman’ın yanı sıra ExxonMobil’den Darren Woods ve KPMG’den Bill Thomas da vardı.

Trump toplantıda, gümrük tarifelerini artırırken vergileri ve regülasyonları azaltacağını söyledi.

Trump, eski Ulusal Ekonomi Konseyi direktörü Larry Kudlow ile yaklaşık bir saat süren sohbetinde kendi ekonomik gündemini tartıştı ve Başkan Joe Biden’ın ABD’nin Afganistan’dan çekilmesinden Ukrayna savaşına ve Gazze savaşına kadar küresel olayları ele alışını eleştirdi.

Trump’tan “iş dünyası yanlısı” mesajlar

Toplantıya katılan bir kişinin Financial Times’a (FT) aktardığına göre, eski başkan dinleyicilerine 2017’de yüzde 35’ten yüzde 21’e indirdiği kurumlar vergisi oranını daha da düşürmeyi düşündüğünü söyledi.

Odada bulunan bir yönetici, “[Toplantıya] Bazen gördüğümüz gibi değil, sağlam, neredeyse işadamı gibi geldiğini düşündüm,” dedi.

Toplantıya katılan bir başka CEO ise, “Yüzlerce kez gördüğümüz ve duyduğumuz Trump’ın aynısıydı ama daha bastırılmıştı,” iddiasında bulundu.

Eski başkan ayrıca bahşişlerden alınan vergileri kaldırma planından da bahsetti ve bu fikri beğenen bir garson ve golf görevlileri ile konuştuğunu söylediğinde izleyicilerden kahkahalar yükseldi.

Trump’ın ekonomi danışmanı Stephen Moor, eski başkanın konuşmasında “çok iş dünyası yanlısı bir mesaj verdiğini” söyledi.

Biden’ın temsilcisi “Çin ile ticaret savaşı niyetimiz yok” dedi

Business Roundtable, her ABD seçimi öncesinde her iki başkan adayını da 200 CEO üyesine hitap etmeye davet ediyor.

Biden’ın özel kalem müdürü Jeff Zients, İtalya’daki G7 zirvesinde bulunan Başkanın yerine etkinliğe katıldı ve toplantıda bulunan bazı kişilere göre, CEO’ları “siyasi istikrarı hafife almamaları” konusunda uyardı.

Bunun yanı sıra Zients, Apple CEO’su Cook da dahil olmak üzere birçok üst düzey yöneticiyi övdü.

Comcast CEO’su Brian Roberts’ın moderatörlüğünde soruları cevaplayan Zients, Biden’ın Çin ile bir ticaret savaşı başlatmakla ilgilenmediğini savunurken, Reuters’ın toplantıda bulunan bir kişiden aktardığına göre ABD’nin Çin’e kıyasla dört yıl öncesine göre daha güçlü bir konumda olduğunu söyledi.

Vergiler konusunda Zients, Başkanın ABD’nin daha fazla gelir elde etmesi gerektiğini düşündüğünü, fakat aynı zamanda yatırım konusunda da rekabetçi olması gerektiğini belirtti.

Tekeller Amerika’sı kimi destekleyecek?

Amerikan şirketleri, Biden döneminde rekor kârlar elde etti fakat birçok iş dünyası lideri, Başkan’ın zengin bireyler ve şirketler için daha yüksek vergilerin yanı sıra sermaye kazançları ve hisse senedi geri alımları da dahil olmak üzere bazı bütçe önerilerine karşı temkinli.

Trump’ın son haftalarda Wall Street patronları arasında giderek artan bir destek kazandığı düşünülüyor.

Aralarında Bill Ackman’ın da bulunduğu hedge fon devleri bu yılki Beyaz Saray yarışında Trump’ı destekleyeceklerini açıkladılar.

Birçok iş dünyası lideri hem Biden’a hem de Trump’a şüpheyle yaklaştıklarını söyledi. Bir Business Roundtable üyesi FT’ye verdiği demeçte, “ABD tarihindeki en felaket başkan adayları kombinasyonuyla karşı karşıyayız,” dedi.

Bir Business Roundtable şirketinin finans müdürü de, “Kasımda kazanan Trump ya da Biden olsun, bence regülasyoncu denetimin arttığı bir dönemdeyiz. Her şey söylendiğinde ve yapıldığında oyunu oynayacağız,” ifadelerini kullandı.

Mayıs ayında Reuters/Ipsos tarafından yapılan bir ankette kayıtlı seçmenlerin %44’ü Trump’ın ekonomi için daha iyi bir planı olduğuna inandıklarını söylerken, Biden’ın ekonomik stratejisini destekleyenlerin oranı %33 oldu.

Okumaya Devam Et

AMERİKA

Rusya’nın savaş gemileri Küba’ya yanaştı, ABD Guantanamo’ya nükleer denizaltı gönderdi

Yayınlanma

Rusya’nın savaş gemileri ve bir nükleer denizaltısının tatbikat için Küba’ya ulaştıktan sonra bir ABD denizaltısı Guantanamo Körfezi limanına gönderildi.

Amerikan ordusunun Güney Komutanlığı X’te (eski adıyla Twitter) yaptığı açıklamada, Washington yönetiminin nükleer enerjiyle çalışan saldırı denizaltısı Helena’yı standart liman ziyareti için Küba’daki Guantanamo Körfezi’ne gönderdiğini bildirdi.

Açıklamada, “Hızlı saldırı denizaltısı USS Helena, küresel deniz güvenliği ve ulusal savunma görevini yerine getirmek üzere Guantanamo Körfezi’nde bulunuyor. Aracın konumu ve geçişi önceden planlanmıştı,” ifadelerine yer verildi.

USS Helena, ABD Donanmasının denizaltı gücünün belkemiğini oluşturan Los Angeles sınıfı denizaltılar arasında. Donanmanın bu sınıftan 41’i hizmette olmak üzere toplam 62 denizaltısı mevcut. Denizaltı 1986 yılında denize indirildi ve 110 metre uzunluğunda.

Ayrıca Guantanamo Körfezi, uzun zamandır Amerikan deniz üssüne ev sahipliği yapıyor.

Önceki gün Rusya’nın Amiral Gorşkov fırkateyni ve Kazan nükleer denizaltısından oluşan bir muhrip grubu bölgeye ulaştı. Gemiler füze silahlarının kullanımını tatbik etti ve Havana limanına girdi.

Müfreze, 12-17 Haziran tarihleri arasında Küba’ya resmi bir ziyarette bulunacak.

Rus gemilerinin girişi, eski ABD Başkanı Donald Trump tarafından ‘kabul edilemez’ olarak nitelendirilerek eleştirildi. Senato’da Cumhuriyetçilerle yaptığı toplantının ardından basın mensuplarına konuşan Trump, “Rus gemilerini şu anda bulundukları Florida kıyılarında görmek istemiyoruz,” dedi.

Beyaz Saray Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, Rus gemilerinin gelişinde herhangi bir tehdit görmediklerini, gemilerin daha önce de pek çok kez Batı Yarımküre’yi ziyaret ettiklerini ve mevcut tatbikatların muhtemelen Washington yönetiminin Ukrayna’ya verdiği desteğe Rusya’nın verdiği yanıtın bir parçası olduğunu söylemişti.

Tatbikat için Küba’ya yanaşan Rus gemileri ABD Donanmasını teyakkuza geçirdi

Okumaya Devam Et

AMERİKA

Fed faizleri sabit tuttu, bu yıl yalnızca tek indirim sinyali verdi

Yayınlanma

ABD’de Federal Rezerv (Fed) yetkilileri bu yıl faiz oranlarında indirim beklentilerini düşürdü, fakat Başkan Jerome Powell yeni tahminlerin “muhafazakâr bir yaklaşımı” temsil ettiğini vurgulayarak daha fazlası için kapıyı açık bıraktı.

Çarşamba günü Washington’da yapılan iki günlük politika toplantısının ardından yayınlanan politika yapıcıların güncellenmiş ekonomik projeksiyonları, ortalama tahminlerine göre borçlanma maliyetlerini 2024 yılında daha önce öngörülen üç indirim yerine yalnızca bir kez düşürmeyi beklediklerini gösterdi.

Ayrıca, günün erken saatlerinde yayınlanan tüketici fiyatları enflasyonuna ilişkin daha iyi verilerin iyimserliğe neden olmasına rağmen, enflasyon tahminlerini de yükselttiler.

ABD Merkez Bankası’nın politika belirleyici Federal Açık Piyasa Komitesi, üst üste yedinci toplantısında da gösterge faiz oranını yirmi yılı aşkın bir sürenin en yüksek seviyesi olan %5,25 ila %5,5 aralığında sabit tutma kararı aldı.

Yatırımcılar şu anda bu yıl iki faiz indirimi öngörüyor ve vadeli işlemlere göre ilk faiz indiriminin eylül ayında yapılması ihtimali daha yüksek.

Günün erken saatlerinde, Çalışma İstatistikleri Bürosu, temel enflasyon ölçütlerinden birinin, yılın başındaki yüksek değerlerin ardından mayıs ayında üst üste ikinci kez gerilediğini gösteren rakamları yayınladı.

TÜFE nisan ayındaki %0,3’lük artışın ardından mayıs ayında değişmedi. Gıda ve enerji fiyatlarının dahil edilmediği çekirdek enflasyon oranı ise %0,2 ile Ağustos 2021’den bu yana en düşük aylık artış hızına ulaştı.

Yıllık enflasyon ise sınırlı bir düşüşle %3,5’ten %3,4’e geriledi. Çekirdek TÜFE son üç ayda yıllık bazda %3,3 artarak ekim ayından bu yana en düşük seviyeye geriledi.

Powell rakamları “cesaret verici” olarak nitelendirdi ve yeni tüketici fiyat endeksi rakamlarının politika yapıcıların son üç aylık projeksiyonlarına tam olarak yansıtılmayabileceğini ima etti.

Komiteye bu konuda bilgi verilmesine rağmen, politika toplantılarının ortasında bu tür veriler geldiğinde “çoğu insanın genellikle projeksiyonlarını güncellemediğini” söyledi.

Yetkililer, gıda ve enerji hariç enflasyon tahminlerini 2024 yılında %2,6’dan %2,8’e yükselterek yıl boyunca mevcut seviyelerden çok az ilave ilerleme kaydedileceğini ima etti.

Fed Başkanı, yetkililerin hem yukarı hem de aşağı yönlü riskleri dikkatle değerlendirdiğini söyledi. Ayrıca komite içindeki bir bölünmeye de vurgu yaparak, yedi yetkilinin bu yıl bir faiz indirimi beklediğini, sekizinin iki, dördünün ise hiç faiz indirimi beklemediğini aktardı.

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar

English