Bizi Takip Edin

AVRUPA

Yunanistan’da tren kazası protestoları sürüyor

Yayınlanma

Yunanistan’da 57 kişinin hayatını kaybettiği tren kazasının ardından başlayan protestolar sürüyor. Dün işçiler de genel greve giderek eylemlere kitlesel bir katılım gerçekleştirdi.

İşçilerin yıllardır görmezden gelindiğini, yeterli mali desteğin verilmediğini ve bakım yapılmadığını söylediği demiryollarında göz göre göre gelen kaza öfkeyi de beraberinde getirdi. Atina’da parlamento önünde yapılan gösteride, ‘Katiller!’, ‘Hepimiz aynı vagondayız!’ gibi sloganlar atıldı.

Selanik’te de on binlerce kişinin katıldığı gösterilerde hükümete öfke vardı.

Grevdeki demiryolu işçileri, yıllarca güvenlik protokollerinin uygulanmasını istediklerini, bunun için grev yaptıklarını ancak seslerinin duyulmadığını vurguluyorlar.

Metro, tramvay ve otobüs hizmetlerinde çalışan kamu emekçileri de 24 saatlik genel greve katılarak hayatı durdurdu.

Öğretmenler sendikası da, “Şimdi sessiz kalmanın zamanı değil,” diyerek greve katıldı.

Yunanistan, şimdilerde ‘Hellenic Train’ olarak adlandırılan devlet demiryollarını, 2017’deki borç krizi döneminde İtalya’nın devlet şirketi Ferrovie dello Stato Italiane’ye satmıştı.

Bu satış, ülkeyi borç krizinden ‘kurtarma’ paketi kapsamında AB ve IMF ile varılan anlaşma sonucunda yapılmıştı.

İstifa eden bakan soru önergesini reddetmiş

Tren kazasının ardından istifa eden eski Ulaştırma Bakanı Kostas Karamanlis’in, olaydan önce yaptığı açıklamaların yeniden gündem olması ise öfkeyi daha da artırdı.

Kazadan birkaç gün önce, muhalefetin demiryollarındaki güvenlik sorunları ile ilgili bir soru önergesine yanıt veren Karamanlis, “Güvenlik sorunlarını gündeme getirmeniz utanç verici, bunu derhal geri çekmenizi öneriyorum […] Güvenliği biz sağlıyoruz,” dediği görüntüler nedeniyle topa tutuluyor.

Kalkına ve Yatırım Bakanı Adonis Georgiadis’in, Karamanlis’in sözlerini bir televizyon programında savunması da işleri çığrından çıkarmış görünüyor. Georgiadis, “Ulaşım bakanısınız. Parlamentoya gidip ‘Evet, trenlerin güvenlik problemleri var’ diyebilir misiniz? Eğer böyle derseniz, kimse ertesi gün trene binmez,” dedi. 

Muhafazakâr Yeni Demokrasi’nin (ND) lideri ve Başbakan Kriyakos Miçotakis’in, istifasına rağmen Karamanlis’in bir sonraki seçimlerde yine aday göstereceği belirtiliyor. Bu kararın ND içerisinde de tepki ile karşılandığı aktarılıyor.

Yine gündem olan bir başka videoda, Altyapı ve Ulaşım Bakan Yardımcısı Michalis Papadopoulos’un Temmuz 2022’de parlamentoda yaptığı bir konuşmada, işçilerin trenlerin güvenliği konusundaki suçlamalarına ‘mikrosiyaset’ dediği görülüyor.

Konuşmasında Papadopoulos, “Mikrosiyaset yapmanıza izin vermeyeceğim. Geçen üç yılda, hızlı adımlarla ve gecikmelere rağmen, demiryolları alanında ülkemizin olanak verdiği şeyleri yapmaya çalışıyoruz. Planlıyor ve uyguluyoruz,” demişti.

AVRUPA

Fransız parlamentosunun başkanı Macron’un seçtiği isim oldu

Yayınlanma

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Ulusal Meclis başkan adayı perşembe günü yeniden seçilerek, Macron’un ittifakının seçimlerde yenilgiye uğramasına rağmen yeni bir hükümet kurma şansına sahip olduklarını gösterdi.

Yaël Braun-Pivet, muhafazakâr milletvekillerinin desteğini alarak ve Yeni Halk Cephesi (NFP) ve Ulusal Birlik’ten (RN) adayları yenerek, milletvekilleri tarafından yapılan üç tur oylamanın ardından yeni meclisin başkanı seçildi.

Braun-Pivet, 207 oy alan Komünist Parti vekili André Chassaigne’e karşı 220 oy aldı. RN üyesi Sébastien Chenu 143 oyla üçüncü, son olarak Merkezciler üyesi Charles de Courson 12 oy aldı fakat 3. tur oylamadan çekildi.

Macron’un ittifakı, haziran ayında yapılan erken parlamento seçimlerinin ardından soldan daha az sandalyeye sahip olmasına rağmen yeniden seçildi. Mecliste hiçbir grup çoğunluğa sahip değil.

Bir önceki mecliste başkan olarak görev yapan Braun-Pivet, “Son birkaç hafta çok gergin geçti. Ülkenin üçe bölündüğünü, parçalanmış bir ülke olduğunu gördük,” dedi.

Ulusal Meclis başkanlığı Fransa’daki en önemli dördüncü devlet görevi.

Komünist parti milletvekili ve sol ittifakın meclis başkanı adayı olan ve 13 oyla kaybeden André Chassaigne, seçimin Macron ile sağ arasındaki “doğal olmayan bir ortaklık tarafından çalındığını” söyledi.

NFP içinde yer alan La France Insoumise’den (Boyun Eğmeyen Fransa – LFI) müttefiki Mathilde Panot ise sonucun Fransız demokrasisi için “korkunç bir sinyal” olduğunu söyledi.

Marine Le Pen’in RN partisinden üst düzey bir milletvekili ise, her şeye yine mecliste değil Élysée Sarayı’nda karar verileceğini söyledi.

Seçimlerin 7 Temmuz’daki son turundan sonra Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, görevden ayrılan Başbakan Gabriel Attal’ı geçici olarak görevde kalmakla görevlendirdi. Meclis başkanının seçimi, bir parlamento grubu ve müttefiklerinin başbakanlık iddiası için olası bir atlama taşı olarak görüldüğü için özel bir önem kazandı.

Başkan parlamentodaki tartışmaları denetliyor, anayasa mahkemesi gibi kritik görevlere atamalar yapıyor ve yasa tasarılarını incelenmek üzere sevk edebiliyor.

Okumaya Devam Et

AVRUPA

Leyen, manifestosunda Çin’i hedef aldı

Yayınlanma

Ursula von der Leyen Perşembe günü yaptığı açıklamada, Avrupa Komisyonu başkanlığı için ikinci dönem adaylığının bir parçası olarak “Çin’i Tayvan’ı işgal etmekten caydırmaya” çalışacağını söyledi.

“Hint-Pasifik bölgesi dünyanın geleceği için belirleyici bir bölge haline geldi,” diyen Leyen, Avrupa’nın Seçimi başlıklı manifestosunda şu ifadelere yer verdi.

Leyen, “Ortak zorluklarla karşı karşıya olduğumuz Japonya, [Güney] Kore, Yeni Zelanda ve Avustralya ile birlikte çalışacağız… Bu, Çin’i, özellikle Tayvan konusunda, statükoyu askeri yollarla tek taraflı olarak değiştirmekten caydırmak için birleşik devletçiliğimizin tüm yelpazesini kullanmaya yönelik ortak çabalarımızı da içeriyor,” diyerek bugüne kadarki en net açıklamasını yaptı.

ABD böyle bir savaşın 2027 yılına kadar, Leyen’in olası ikinci görev süresinin ortasına kadar gerçekleşebileceğine inanıyor.

Leyen’in Tayvan konusunda birlikte çalışma sözü verdiği dört ülke aynı zamanda NATO’nun dört Hint-Pasifik ortağı.

Leyen manifestosunda ayrıca Çin’in askeri harcamalarındaki hızlı artışa karşı uyarıda bulundu.

Belgede, “2019‘dan 2021’e kadar AB’nin savunma harcamalarının toplamı yüzde 20 arttı. Bu süre zarfında Rusya’nın savunma harcamaları neredeyse yüzde 300, Çin’in ise neredeyse yüzde 600 arttı,” deniyor.

Okumaya Devam Et

AVRUPA

Fransa yakın gelecekte 2100 Ukrayna askerini eğitecek

Yayınlanma

Fransa, bu yıl 2100 Ukraynalı askeri eğiterek ve silah ve üniforma sağlayarak Ukrayna Silahlı Kuvvetleri için tam teşekküllü bir tugay kurmayı planlıyor.

France 3 televizyonunun haberine göre Ukrayna ordusu, Fransız askerlerinin normalde denizaşırı görevlere gitmeden önce eğitildikleri Fransa’daki eğitim üslerinde pratik yapacak.

Televizyon kanalı, askerlere zırhlı araç sürüşüyle ilgili eğitimin de verileceğini belirtti.

Eğitimin süresi iki ay olarak tasarlandı.

Fransız Silahlı Kuvvetlerinin üst düzey yetkilileri, konuya ilişkin henüz bir yorum yapmadı.

Haberde, eğitim hedefinin Aralık 2024’e kadar Ukrayna ordusu için bir tugay hazırlamak olduğu bilgisine yer verildi.

Bu kapsamda Ukrayna ordusuna 128 VAB zırhlı personel taşıyıcı, 18 Caesar kundağı motorlu obüs ve 24 hafif tank teslim edilecek.

Paris ayrıca 2024 yılında Kiev’e askeri kamyonlar, tanksavar güdümlü füzeler ve radarlar da tedarik edecek.

ABD, Ukrayna’ya askeri yüklenici gönderilmesine yönelik yasağı kaldıracak

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar

English