Bizi Takip Edin

ASYA

“Hwasong-15” testinin teknik ve politik mesajları

Yayınlanma

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (KDHC), cumartesi günü ABD ve Güney Kore’ye bir uyarı olarak ve yeni kurulan Füze Genel Bürosu altındaki özel birimlerin hazır olup olmadığını test etmek için bir Hwasong-15 kıtalararası balistik füze (ICBM) testi gerçekleştirdi.

Kore Merkezi Haber Ajansı (KCNA) pazar günü, “düşman güçlere karşı ölümcül nükleer karşı saldırı kapasitesinin” kanıtladığını kaydederek “ABD ve Güney Kore’nin askeri tehditleri göz ardı edilmeyecek kadar ciddileşiyor” ifadelerini kullandı.

Ülke lideri Kim Jong Un’un kız kardeşi Kim Yo Jong, pazar günü KCNA tarafından yayınlanan ayrı bir açıklamada Seul ve Washington’u “düşmanlığa” karşı “ezici bir tepki” konusunda uyarmıştı. Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı pazar günü yaptığı açıklamada, Güney Kore savaş uçakları ve bir B-1B bombardıman uçağına eşlik etmek için Amerikan F-16 savaş uçaklarıyla birlikte uçtuğunu söyledi.

Açıklamada, “ABD’nin Kore Yarımadası’na genişletilmiş caydırıcılık varlıklarının zamanında ve anında konuşlandırılması yoluyla göstermeyi amaçlayan eğitim” ifadelerine yer verildi.

Güney Kore’den yapılan ortak uçuş haberi ardından 20 Şubat 2023’te sabahı 06:59 ve 07.04’de KDHC’nin Güney Pyongan Eyaletindeki Sukchon bölgesinden Doğu Denizi’ne doğru kısa menzilli balistik füze fırlatıldığı belirlendi. Kore Halk Ordusu’na ait topçu birliklerinin, atış tatbikatları sırasında 600 mm çoklu roketatardan iki el ateş ettiği ve sırasıyla roketlerin 395 km ve 337 km uçuş gerçekleştirdiği kaydedildi.

Geliştirilen caydırıcı unsur: Hwasong-15 (KN-22)

Cumartesi günü Pyongyang Uluslararası Havaalanından KST ile 17.22’de fırlatılan ve Japon Doğu Denizi sınırları içerisindeki 989 km uzaktaki uluslararası sularda belirlenen bir hedefi isabetli şekilde vuran füzenin maksimum performansa ulaştığı bildirildi. Füzenin yaklaşık 5,768 km yükseklikte toplam 66 dakika uçuş ile yeni bir rekor kırdığı kayıtlara geçti.

KDHC, Hwasong-15’i 2017’den bir süre önce geliştirmeye başladı. ABD istihbarat topluluğu, ilk testinden önce Hwasong-15’in geliştirilmesinden haberdar olduğunu ve tasarımın tamamen Hwasong-14 ve Hwasong-12 füze tasarımları ile ortak olduğuna işaret etmişti.

28 Kasım 2017'de ilk kez test edilen Hwasong-15 53 dakika boyunca uçarak maksimum 4.500 km yüksekliğe ve 960 km menzile ulaşmıştı.

28 Kasım 2017’de ilk kez test edilen Hwasong-15 53 dakika boyunca uçarak maksimum 4.500 km yüksekliğe ve 960 km menzile ulaşmıştı.

Hwasong-15 ilk kez 28 Kasım 2017’de Pyongyang’ın 30 km kuzeyindeki bir bölgeden test edildiğinden motor ve fırlatma değerlerinde değişim olduğu ortaya çıktı. Füze ilk testinde 53 dakika boyunca uçarak maksimum 4.500 km yüksekliğe ve 960 km menzile ulaşmıştı. Böylece ateşlenen füzenin 10.000 km’ye kadar yol alabileceği ve Amerika Birleşik Devletleri kıtasını risk altında tutmayacağı raporlanmıştı.

Teknik gelişim süreci ve artan menzil

Füze, ilk aşamasında Hwasong-14’ün “Kore tarzı yüksek itiş gücü” motorlarından ikisini kullanıyor gibi görünse de Sovyet tasarımı RD-250 motorunun yerli olarak üretilmiş bir çeşidi olan Pektusan-B varyant motorları ile her biri 48 tonluk itme gücü uygulayan sisteme sahiptir.

Bu, Hwasong-14’e kıyasla kalkış itiş gücünü yüzde 170 (788 kN SL) oranında yükseltse de sistem üzerinde dümen motorları eksiktir. Yönlendirme motorlarının işlevi, ana motor üzerinde vektörler aracılığıyla sağlanıyor. 129 saniye sonrasında gerçekleşecek ikinci aşamanın takat tahriki tamamen belirsiz. İkinci aşamanın muhtemelen küçültülmüş bir Unha-3 varyantı motoru ile desteklenme ihtimali söz konusu. Bu değerler göz önüne alındığında her geçen gün geliştirilen motorlar ve füze teknolojisi ile ilk testten daha uzun bir menzile işaret ediyor. Pyongyang’dan yapılan açıklamalar, uçuş değerleri ve teknik bilgiler 13.000 km’lik bir menzili içeriyor.

Kaynak: N.Brügge

Japonya Savunma Bakanı Yasukazu Hamada, cumartesi günü gerçekleşen test sonrasında verdiği demeçte, “hesaplamalara göre füzenin yaklaşık 14.000 km bir menzile sahip olabileceğini, bu durumda, tüm Amerika Birleşik Devletleri’nin menzili içinde olacağını” açıklayarak KDHC füze geliştirme sürecinin ilerlediğini teyit etmiş oldu.

Kim Yo-jong: Güçlü ve ezici tepki gösterilecek

Fırlatma ardından konuşan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, “ABD’nin Kuzey Kore ile herhangi bir ön koşul olmaksızın angajmana girmeye hazır olduğunu” söyledi.

KDHC lideri Kim Jong-un’nun kız kardeşi ve Devlet İşleri Komisyon Üyesi olan Kim Yo-jong’dan ise sert açıklamalar geldi.

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti Devlet İşleri Komisyon Üyesi Kim Yo-jong

Kim, Washington’un Pyongyang’a karşı düşmanca bir politikası olmadığına dair defalarca verdiği güvencelere asla güvenmediklerini belirterek, “Yetki üzerine, düşmanın her hareketini izleyeceğimiz ve çok güçlü ve ezici bir yanıt vereceğimiz konusunda uyarıyorum” ifadelerini kullandı.

Güney Kore konusundaki tutumlarına da değinen Kim, “kıtalararası füzelerin Seul’ü hedef almayacağı” konusunda güvence verirken, KDHC liderliğinin “hala diyaloga girme niyeti olmadığını” da sözlerine ekledi.

Güney Kore hükümeti “nükleer silah” konusunda hız kazanmak istiyor

Güney Kore iktidarındadaki Halkın Gücü Partisi’nden (PPP) yapılan açıklamada, Pyongyang’ın “askeri provokasyonlarına devam etmesi halinde Güney Kore’nin kendi nükleer silahlarını edinmesinin hızlanacağı” konusunda uyarıda bulunuldu.

Parti sözcüsü Chung Jin-suk’un açıklamalarında, “Kuzey Kore’nin nükleer silahları konusunda net bir seçeneğimiz var. Önce somut bir nükleer caydırıcılık sağlamalıyız” dedi.

ASYA

Ulusal Samsung Elektronik Sendikası binlerce işçi ile şirketin çalışma koşullarını protesto etti

Yayınlanma

Samsung Electronics işçi sendikasının 2,000’den fazla üyesi çarşamba günü bir miting düzenleyerek şirkete çalışma koşullarını iyileştirmesi için baskı yaptı; bu, teknoloji holdinginin çalışanlarından gelen en güçlü eylem çağrılarından biriydi.

Güney Koreli şirketin 124 bin 800 kişilik işgücünün %17’sini oluşturan 21 bin çalışanı temsil eden Ulusal Samsung Elektronik Sendikası (NSEU), üyelerinin şirketin kendilerine saygı göstermesini ve ücretler, ikramiyeler ve ücretli tatiller konusunda daha iyi davranmasını istediklerini söyledi.

Çoğunluğu şirketin yarı iletken bölümünden olan sendika üyeleri, şirketin Seul’ün güneyindeki Hwaseong’da bulunan yarı iletken araştırma ofisinin önünde toplandı ve “işçilere saygı gösterin”, “sendikacıları bastırmayı bırakın” gibi sloganlar attı.

Nikkei Asia’nın haberine göre, sendikanın başkan yardımcısı Lee Hyun-kook mitingin ardından düzenlediği basın toplantısında “Şirketin ücretlerimiz ve sosyal haklarımızla ilgili kararlar alırken sesimize kulak vermesini istiyoruz. Şirketin içinde bulunduğu kötü durumu yansıtan kararlar alabileceğini anlıyoruz. Ancak şirketin bizim onlar hakkındaki düşüncelerimizi de yansıtmasını istiyoruz” dedi.

Sendika, önümüzdeki ay şirketin Seul’ün güneyindeki Seocho ofisinde başka bir miting düzenlemeyi planladığını da sözlerine ekledi.

Kolektif güç gösterisine rağmen sendika liderleri ve çalışanlar, şirket ve hatta ülke üzerindeki potansiyel etkisini göz önünde bulundurarak greve gitme konusunda temkinli davrandı.

“Genel olarak çoğu insan Samsung Electronics’te grev yapılmasına karşı çıkıyor. Nedenini biliyor olabilirsiniz. Samsung’un Kore toplumunda büyük bir etkisi var,” dedi NSEU Başkan Yardımcısı Lee. “Eğer bir grev olursa ve bir yarı iletken fabrikası çalışmayı durdurursa, bu sadece şirkete değil sendikaya da darbe vuracaktır. Ve hatta Kore halkına da” diye ekledi.

Sendika lideri yine de grev olasılığını göz ardı etmedi ve bunun yönetimin sendikanın eylemlerine nasıl tepki vereceğine bağlı olduğunu söyledi. Sendikalar, bu ayın başlarında konuyla ilgili yapılan oylamanın ardından yasal olarak grev düzenleyebiliyor.

Lee, “Bir sonraki miting grevi duyurmak için bir fırsat olabilir” dedi.

Nikkei Asia’nın yorum talebine yanıt olarak Samsung, tutumunun değişmediğini söyledi ve daha önceki açıklamasına atıfta bulundu: “Şirket diyalog için kapıyı her zaman açık bırakır. Normal iş faaliyetlerinde sorun yaratmamak için çaba göstereceğiz ve sendikalar ile şirket arasındaki uçurumu daraltmak için sürekli iletişim halinde olacağız.”

Şirketin faaliyet kârı ilk çeyrekte bir yıl öncesine kıyasla on kat artarak 6,6 trilyon won’a (4,8 milyar $) ulaştı.

Okumaya Devam Et

ASYA

Japonya’da hükümetin zayıf yeni desteklemek için harekete geçmemesi tartışma yarattı

Yayınlanma

Yenin ABD doları karşısında sürekli olarak yeni tarihi düşük seviyelere gerilemesiyle birlikte, Japon finans yetkililerinin döviz piyasasına her an müdahale edebileceği yönünde spekülasyonlar artmaya başladı.

Geçtiğimiz ay boyunca üst düzey finans yetkilileri uyarılarda bulunmuş ve devreye girmeye hazır olduklarını ima etmişlerdi. Ancak yen, hükümetin Ekim 2022’de harekete geçmesine neden olan seviyeyi çoktan aşmış olmasına rağmen şu ana kadar herhangi bir müdahale belirtisi görülmedi.

Bu durum Japon yetkililerin neden henüz harekete geçmediği sorusunu gündeme getirdi.

Japonya Araştırma Enstitüsü’nden ekonomist Soichiro Tateishi, “Hükümet müdahale konusunda isteksiz görünüyor çünkü yen şu anda ABD’de yükselen faiz oranları gibi bazı temel faktörler nedeniyle zayıflıyor,” dedi.

Japan Times’a konuşan Tateishi, “Eğer mali otoriteler, örneğin bu zamanlamada aniden müdahale ederse, yen muhtemelen 140 yen seviyesine yükselecektir, ancak ABD ve Japonya arasındaki faiz oranı farkı muhtemelen yenin sonunda mevcut seviyeye dönmesine neden olacaktır” dedi.

Gösterge 10 yıllık Hazine tahvilinin faizi, ABD’de mart ayında açıklanan tüketici fiyatları verilerinin enflasyonun inatçı seyrini koruduğunu göstermesinin ardından geçen hafta %4,5 seviyesinin üzerine tırmanarak ABD Merkez Bankası’nın faiz indirim sürecine ilişkin görünümü gölgeledi.

ABD enflasyon verileri yenin 1990’dan bu yana ilk kez yakından izlenen 152 yen seviyesini aşmasına neden olurken, Japonya’nın hızlı bir müdahalede bulunacağına dair spekülasyonlar arttı.

Ancak, finans yetkilileri sözlü uyarılar göndermeye devam etti ve yen çarşamba günü itibariyle 154 yen seviyesini aştı.

Nomura Araştırma Enstitüsü baş ekonomisti Takahide Kiuchi salı günü yayınladığı bir raporda, hükümetin Washington’da iki gün sürecek olan G20 maliye bakanları ve merkez bankası başkanları toplantısı öncesinde sorun tohumları ekmek istemediğini öne sürdü.

“Japonya G20 ya da G7’den önce döviz piyasasına müdahale ederse, ABD ya da diğer gelişmiş ekonomiler tarafından toplantılarda ‘kur manipülasyonu’ olarak eleştirilebilir. Japonya böyle bir durumdan kaçınmak istiyor,” diye yazdı Kiuchi.

G20 maliye bakanları ve merkez bankası başkanları da Washington’da görüşmelerde bulunacak.

Maliye Bakanı Shunichi Suzuki geçen hafta yaptığı açıklamada, doların diğer para birimleri karşısında son dönemde kazandığı değerin G20 toplantısı sırasında gündeme gelebileceğini söyledi.

Kiuchi, “G20’de uluslararası koordinasyon yoluyla doların güçlenmesini engelleme olasılığı, Japon hükümetinin şimdilik döviz müdahalesinden kaçınmasının bir nedeni olabilir” dedi.

Bazı piyasa katılımcıları para birimi 155 Yen’in altına düştüğünde Japonya’nın bir hamle yapabileceğini söylese de Tateishi, hükümetin bir sınır koyma ihtimalinin düşük olduğunu, çünkü tüccarların hükümetin koruyacağı bir savunma hattı olduğunu düşünmesini istemeyeceğini söylüyor.

Finans yetkilileri değer seviyesinden ziyade dalgalanmaların hızına daha fazla dikkat ettiklerini vurguladılar.

Tateishi, “(hükümetin) müdahalenin etkili olabileceği durumlarda döviz piyasasına müdahale etmek isteyeceğini” sözlerine ekledi.

Fed’in yakın vadede faiz indirimine gideceğine ya da Japonya Merkez Bankası BOJ’un ek bir faiz artırımına gideceğine dair daha net bir işaret varsa müdahalenin daha etkili olacağı, zira merkez bankalarının bu tür hamlelerinin muhtemelen yenin yükselmesine neden olacağı ifade ediliyor.

Ancak Tateishi’ye göre yenin değer kaybı hızlanırsa zayıf bir yen ithalat maliyetlerini artıracağı ve Japonya’nın nihayet görmeye başladığı olumlu fiyat-ücret döngüsünü etkileyeceği için hükümet bu tür fırsatları bekleyemeyebilir.

Japon para birimi düşüş eğilimini sürdürürken, piyasa katılımcıları merkez bankasının faiz artırımına ilişkin bazı ipuçları verip vermeyeceğini görmek için önümüzdeki hafta yapılması planlanan bir sonraki BOJ politika toplantısını yakından izleyecek.

Geçtiğimiz ay BOJ 17 yıl sonra ilk kez faiz artırımına gitmiş ancak zayıf yeni tersine çevirmeyi başaramamıştı. Merkez bankası şimdilik güvercin tutumunu sürdüreceğini ve yakın gelecekte ek bir artırım planlanmadığını söyledi.

BOJ Başkanı Kazuo Ueda, merkez bankasının döviz dalgalanmalarını doğrudan etkilemek için politikasını değiştirmeyeceğini, ancak artan ithalat maliyetlerinin Japonya’nın fiyat eğilimini etkilemesi halinde bankanın bazı adımlar atmayı düşüneceğini söyledi.

Buna ek olarak, İran’ın hafta sonu İsrail’e füze saldırısı düzenlemesiyle birlikte, politika yapıcılar ve yatırımcılar Orta Doğu’daki çatışmaların genişlemesi korkusuyla petrol fiyatlarındaki artış riskini de dikkatle izliyor.

Daha yüksek petrol fiyatları, kaynak fakiri Japonya’nın ticaret açığı miktarını şişirerek yen üzerinde daha fazla aşağı yönlü baskı yaratacaktır.

Okumaya Devam Et

ASYA

Avustralya ‘yeni risklere karşı’ 32 milyar dolarlık savunma artışı planlıyor

Yayınlanma

ABD ve Çin arasındaki stratejik rekabet Hint-Pasifik bölgesinde kızışırken Avustralya savunma bütçesini artırma ve savunma planlarını yeniden gözden geçirme kararı aldı.

Avustralya Savunma Bakanı Richard Marles, ülkenin İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana “en karmaşık stratejik koşullarla” karşı karşıya olduğu uyarısında bulunurken, önümüzdeki on yıl içinde askeri güç harcamalarını 50,3 milyar A$ (32 milyar $) artırma sözü verdi.

Aynı zamanda başbakan yardımcısı olan Marles çarşamba günü Canberra’daki Ulusal Basın Kulübünde yaptığı konuşmada “Avustralya artık çatışma için 10 yıllık bir stratejik uyarı süresi lüksüne sahip değil” dedi.

Marles, 2024-2025 yıllarında %2,1 olan savunma fonlarının 2033-2034 yıllarında gayri safi yurtiçi hasılanın %2,4’üne yükselmesinin beklendiğini açıkladı. Savunma harcamalarının 2024-2025 döneminde yaklaşık 55 milyar A$’dan 2033-2034 döneminde yaklaşık 100 milyar A$’a çıkması öngörülüyor.

ABD’nin kilit müttefiki ayrıca askeri güçlerini elden geçirme planlarını da özetledi. Yetkililerin söylediğine göre amaç, potansiyel bir düşmanın Avustralya’nın kuzey yaklaşımları üzerinden güç yansıtma girişimlerini caydırmak.

Yetkililer, Avustralya ordusunun ülkenin en önemli stratejik risklerini ele alabilecek daha odaklı bir güç olmasını istediklerini söylediler. Bu da Avustralya’nın daha büyük ve daha ölümcül bir donanma, kıyı ortamlarında daha iyi çalışabilen bir ordu, daha iyi bir hava kuvvetleri ve daha fazla siber ve uzay kabiliyeti geliştirmeyi planladığı anlamına geliyor.

Öncelik AUKUS ortaklığı

Çarşamba günü açıklanan yeni ulusal savunma stratejisine göre acil öncelikler arasında ABD ve İngiltere ile üçlü AUKUS ortaklığı yoluyla nükleer enerjiyle çalışan denizaltılar edinme, uzun menzilli saldırı ve füze üretimini geliştirme ve ülkenin kuzeyindeki kilit üsleri güçlendirme planı yer alıyor.

Avustralya’nın yeni savunma stratejisine göre “Çin, savaşın her alanında kabiliyetlerini neredeyse bir asırdır dünyada görülmemiş bir hız ve ölçekte geliştiriyor. Bu, stratejik amaçları konusunda şeffaflık olmadan gerçekleşiyor.”

Washington Pekin’i baskılamak için bölgedeki ittifak ağını güçlendiriyor.

Avustralya son yıllarda ABD ile savunma işbirliğini derinleştirdi ve iki ülkenin orduları sık sık birlikte eğitim yapıyor ve aynı ekipmanı satın alıyor. Yakın zamanda ABD, Japonya ve Filipinler ile birlikte tartışmalı Güney Çin Denizi’nde deniz tatbikatlarına katıldı.

Öte yandan, Avustralya’nın Başbakan Anthony Albanese yönetimindeki hükümet, en büyük ticaret ortağı olan Çin ile bozulan diplomatik bağları onarmaya çalışıyor. Albanese’nin 2022’de seçimleri kazanmasından bu yana Avustralya ve Çin arasında üst düzey diyalog yeniden başladı ve Pekin son zamanlarda şarap da dahil olmak üzere Avustralya malları üzerindeki ticari kısıtlamaları kaldırmak için harekete geçti.

Yeni savunma stratejisinde “Avustralya ve Çin farklı değerlere ve siyasi sistemlere sahip olsalar da, istikrarlı ve yapıcı bir ilişki her iki ulusun da çıkarınadır” denildi.

Çin’den yanıt

Çin Dışişleri Bakanı sözcüsü Lin Jian, Avustralya Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Richard Marles’ın Çin’e atıflarına yanıt vererek, Avustralya’nın Çin’in gelişimini ve stratejik niyetini doğru şekilde görmesi, Soğuk Savaş zihniyetini terk etmesi ve Çin’i sorun haline getirmeyi bırakması gerektiğini söyledi. Yeni Savunma Stratejisinde, Çin’in “zorlayıcı taktikler kullandığı” ifade edilmişti.

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar

English