Bizi Takip Edin

ASYA

İki Toplantı’dan öne çıkanlar: Denetim, mali politika, teknoloji ve savunma

Yayınlanma

Çin Halk Cumhuriyeti’nin ulusal yasama organı olan 14. Çin Ulusal Halk Kongresi (ÇUHK), ilk oturumunu pazar sabahı Pekin’deki Büyük Halk Salonu’nda açtı.

13. ÇUHK Daimi Komitesi başkan yardımcısı Wang Chen, açılış toplantısında Mevzuat Yasası değişiklik taslağını açıkladı. 37 maddelik değişiklik taslağı ağırlıklı olarak yedi sektörü kapsıyor. Öne çıkan noktalar arasında, Anayasa’nın uygulanmasını ve denetimini geliştirmek ve mevzuatta anayasaya uygunluk inceleme gerekliliklerini ve inceleme sistemini belirlemek yer alıyor.

Xinhua Haber Ajansı’na göre, değişikliğin bir başka odak noktası da “yasama sürecinde desteklenmesi ve geliştirilmesi gereken” tüm süreç olarak belirtildi.

Çin devlet konseyi ve ülkenin kabinesine yönelik bir dizi bakanlık reformunun parçası olan değişiklikler arasında yeni bir mali düzenleme komisyonu kurulması, bilim ve teknoloji bakanlığının yeniden düzenlenmesi ve Çin’in geniş veri hazinesini denetlemek için bir departman kurulması da yer alıyor.

Savunma bütçesi konusunda ‘dış güçler’ vurgusu

Çin’in ABD’den sonra dünyada ikinci sırada yer alan savunma bütçesi, bu yıl yüzde 7,2’lik artışla 1,553 milyar yuana (225 milyar dolar) yükseldi. Çin böylece 2019 yılından bu yana savunma bütçesindeki en büyük artışı kaydetti. Görev süresi sona eren Başbakan Li Keqiang, başkent Pekin’deki Büyük Halk Salonu’nda gerçekleştirilen ve yaklaşık 3 bin delegeyi bir araya getiren oturumda, ‘dış güçlerin Çin’i ablukaya alma girişimlerinin yoğunlaştığını’ vurguladı. Başbakan Li, Çin Halk Kurtuluş Ordusunun muharebe kapasitesinin artırılması için her cephede askeri eğitimin ve hazırlığın yoğunlaştırması gerektiğine dikkati çekti. Çin ile ABD arasında özellikle Tayvan konusunda gerilim artarken Li, Çin ekonomisinin, Kovid-19 kaynaklı kısıtlamalar nedeniyle üç yıllık yavaşlamanın ardından “sağlam bir toparlanmanın keyfini sürdüğünü” söyledi.

Uzmanlar, ilk defa üçüncü dönem başkanlık kaydeden Xi’nin hükümet içerisinde daha güçlü bir denetim mekanizması oluşturmak istediğini söylüyor. Denetim ve güçlü bir mali politikanın yanı sıra savunma bütçesindeki artışın yeni bir duruşa işaret ettiği belirtiliyor.

“İstişare demokrasisi ile somut hedefler ortaya çıktı”

Çin Halk Cumhuriyeti’ni yakından takip eden gazeteci Gökhun Göçmen, Harici’ye verdiği demeçte,” Bu yılki İki Toplantı, ÇKP 20. Ulusal Kongresi’nin ardından düzenlenen ilk büyük çaplı etkinlik olması nedeniyle önemli. Genel anlamda ÇKP’nin “istişare demokrasisi” olarak adlandırılan etkinliklerde hem politikaları hayata geçirecek kadroları hem de somut hedefleri öğrenme imkânı bulduk. Bu somut hedefler arasında en önemli olanları Çin’in Gayri Safi Yurt İçi Hasıla büyüme tahmini ve savunma bütçesindeki artış” dedi.

Yüzde 5’lik büyüme hedefi küresel büyümenin ana motoru olacak

Çin’in yüzde 5’lik büyüme hedefi ve artan savunma bütçesine de değinen Göçmen, şöyle konuştu:

“Çin’de geçen dönemde Covid-19 tedbirleri nedeniyle büyüme tahmini duyurulmamıştı. Salgının denklemden çıktığı yeni dönemde Çin büyüme hedefini yüzde 5 civarında duyurdu. Yüzde 5’lik büyüme tahminin Çin açısından ihtiyatlı bir beklentiyi ifade etse de diğer ülkelerle karşılaştırıldığı zaman azımsanmayacak bir oran. Örneğin benzer aralıkta Amerika Birleşik Devletleri’nin yüzde 0,5, Almanya2nın yüzde 0,2 ve İngiltere’nin yüzde 0,6 oranında daralacağı tahmin ediliyor. Dolayısıyla Çin’in yüzde 5’lik büyümesinin küresel büyümenin ana motoru olacağını söylemek mümkün. Çin’in yeni döneminde büyüme oranı kadar büyümenin nasıl olacağının şifrelerini de İki Toplantı’da okumak fırsatı bulduk. Basın toplantılarında özellikle “yüksek kaliteli büyüme” hedefinin altı çizildi. Zira Çin’in yüksek kaliteli büyüme yöntemi hedefi içeride azalan nüfusa inovasyona dayalı büyüme imkânı veriyor. Bundan daha önemlisi ise Çin, yüksek kaliteli büyüme hedefi ile ABD’nin baskısı karşısında özellikle yüksek teknoloji gibi alanlarda kendine yeter bir ülke haline gelmeyi arzuluyor.”

Savunma bütçesinde çevresel faktörler etkili oldu

“İki Toplantı neticesinde Çin’in savunma bütçesini yüzde 7,2 oranında artması ise her ne kadar uluslararası kamuoyuna “artan militarizm” haberleri eşliğinde aktarsa da, Çin savunma bütçesinde artışa giderken birden fazla parametreyi göz önünde bulundurdu. Bunlardan ilki savunma harcamalarının Gayri Safi Yurt İçi Hasıla içindeki payının sabit kalması. Beijing genel prensip olarak savunma harcamalarının ülkenin GSYİH’sı içindeki payının yüzde 1,5 altında kalmasına dikkat dikkat ediyor. Bu rakam dünya ortalaması olan yüzde 2’den daha düşüktür. Buna karşılık ABD, GSYİH’sının yaklaşık yüzde 4’ünü savunmaya harcıyor ve NATO üyesi müttefiklerinden bu rakamı yüzde 2’nin üzerine çıkarmalarını talep etmekte. Benzer biçimde, Hindistan’ın askeri bütçesi geçen yıl GSYİH’sının yüzde 2.2’si seviyesindeydi ve Japonya daha önce bu rakamı beş yıl içinde yüzde 2’ye çıkarma sözü verdi. Çin’in dikkat ettiği diğer husus ise ülkenin çevresinde değişen güvenlik ortamı ve rakiplerin askeri harcamaları. ABD’nin silaha Çin’in dört katını aşacak şekilde yatırım yaptığı, Japonya’nın yüzde 26,3, Hindistan’ın yüzde 13’lük savunma bütçesi artışına gittiği atmosferde Beijing’in de benzer bir adım atması bekleniyordu.”

ASYA

ABD ve Filipinler, Güney Çin Denizi’nde şimdiye kadarki en kapsamlı Balikatan tatbikatını başlattı

Yayınlanma

Filipinler ve ABD pazartesi günü, iki ülkenin Çin ile ilişkilerini daha da gerginleştirecek üç haftalık Balikatan askeri tatbikatına başladı. Filipin halkı tatbikatı protestolarla karşıladı.

Müttefiklerin en büyük yıllık askeri tatbikatı olan Balikatan’ın bu yılki etabı, Filipinler’in karasuları dışındaki tartışmalı Güney Çin Denizi’nde ortak bir yelkeni de içerecek. Balikatan’a ilk kez Fransız donanması ve Avustralya donanması da katılıyor.

ABD ve Filipinler geçen yıl bölgede ortak deniz devriyelerine yeniden başladı ve ABD geçmişte diğer müttefikleri ve ortaklarıyla birlikte bölgede seyretmiş olsa da, Balikatan tatbikatları ilk kez Filipin kıyılarının 12 deniz mili ötesine ve Çin’in hak iddia ettiği sulara uzanmış olacak.

Tatbikata altı Filipin sahil güvenlik gemisi de katılacak ve geçtiğimiz yıl Çin ile sık sık çatışmaların ön saflarında yer alan bu servis ilk kez bir askeri tatbikata dahil edilmiş olacak.

Çin sahil güvenlik gemileri, Manila’nın İkinci Thomas Sığlığı’nda karaya oturttuğu ve söz vermesine rağmen geri çekmediği eski bir savaş gemisindeki bir deniz karakoluna düzenli ikmal yapmasını engellemek için tazyikli su gibi askeri araçlar kullandı.

Çin Dışişleri Bakanlığı geçen hafta Balikatan’a atıfta bulunarak Filipinler’i “kendi güvenliğini bölge dışındaki güçlere teslim etmenin sadece daha fazla güvensizliğe yol açacağı ve kendini bir başkasının satranç taşına dönüştüreceği” konusunda uyardı.

Filipin ordusunun Müşterek ve Birleşik Eğitim Merkezi direktörü Albay Michael Logico ise, her ülkenin kendini savunma hakkı olduğunu söyledi. “Diğer ülkelerin yaptıklarımız hakkında ne düşündükleri bizi yıldırmıyor” diye ekledi.

Gençlerden protesto: ABD defol

Filipin halkı daha önce olduğu gibi tatbikatı protestolarla karşıladı. Ülkenin farklı bölgelerinde gençler, sendikalar, siyasi oluşumlar gibi farklı kesimler protesto gösterileri gerçekleştirdi.

Başkentteki gösterilere önderlik eden gençler ellerinde “ABD defol”, “Emperyalist savaşa hayır” yazılı pankartlarla Manila’daki Mendiola Caddesi’ne yürümek isterken polis önlerini kesti.

Bütçenin eğitim yerine savaşa ayrılmasını protesto eden gençler, bu tatbikatların ve ülkedeki Amerikan askeri üslerinin ülkeyi Çin’in hedefi haline getirdiğini ve tehlikeye attığını söylediler. Öğrenci liderleri açıklamalarında, her türlü yabancı müdahaleye karşı olduklarını ifade ettiler.

Yine tatbikatı protesto eden başka bir gençlik örgütü de tatbikata ve Amerikan askeri üslerine karşı çıkarken, “ABD terörist”, “Bizler kukla değil, vatanseveriz”, “Emperyalist savaşa hayır” yazılı pankartlar taşıdı.

Typhon füze sistemi ilk kez bölgeye konuşlandırıldı

Tatbikatın yakından izlenen bir diğer bileşeni de Typhon olarak bilinen ve 2,500 km’ye kadar menzile sahip Stratejik Orta Menzilli Ateşleme füze sistemi olacak. ABD Ordusu bu sistemi bu ay Filipinler’e hava yoluyla göndererek Hint-Pasifik’te bu tür bir konuşlandırmanın ilkini gerçekleştirdi. Orta menzilli karadan fırlatılan füzeler Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması kapsamında yasaklanmıştı, ancak anlaşma 2019’da hem ABD hem de Rusya’nın anlaşmadan ayrılmasının ardından çöktü.

ABD ve Filipinli yetkililer Balikatan’da Typhon ile sadece tehdit altında fırlatma sisteminin hızla hareket ettirilmesi gibi lojistik tatbikatlar yapılacağını, ancak fırlatma yapılmayacağını söylediler.

Askerler ayrıca hava ve füze tehditlerini izleme ve hedef alma, Filipinler’in kuzeyinde, Tayvan’ın hemen güneyinde düşman işgali altındaki adaları geri alma ve Güney Çin Denizi’ne bakan kıyılarda bir gemiyi batırma gibi geçen yıl yapılan tatbikatları genişletme çalışmaları yapacaklar.

ABD Hint-Pasifik’te ilk kez orta menzilli füze sistemi konuşlandırıyor, Çin tepkili

Şimdiye kadarki en kapsamlı tatbikat

2023 tatbikatı Filipinler-ABD askeri ittifakında önemli bir genişleme ve derinleşmeye işaret ederek katılan asker sayısını iki katına çıkardı ve geçmişte çok hassas olarak görülen Tayvan’a komşu adaları da ilk kez tatbikata dahil etti. Ayrıca ABD birliklerinin kısa bir süre önce erişim sağladığı Filipin üsleri de tatbikata dahil edildi.

Yaklaşık 17,000 askerin katılacağı bu yılki tatbikat da aynı ölçeğe yakın olacak, ancak Pasifik’teki ABD Deniz Piyadeleri Komutanı Korgeneral William Jurney tatbikatın daha karmaşık olacağı için “şimdiye kadarki en geniş kapsamlı” tatbikat olduğunu söyledi.

Tatbikat, Çin Deniz Kuvvetleri’nin ABD’den de üst düzey subayların katılacağı yıllık konferansıyla aynı zamana denk geliyor. Tatbikat aynı zamanda ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in çarşamba günü Çin’e giderek iki ülke arasındaki gergin ilişkileri yönetmeye çalışacağı bir dönemde gerçekleşiyor.

Okumaya Devam Et

ASYA

Solomon Adaları’nın Çin dostu başbakanı yeniden parlamentoya seçilerek yeniden göreve gelmeye bir adım daha yaklaştı

Yayınlanma

Yerel medyanın cuma günü bildirdiğine göre, Pasifik ada ülkesi Solomon Adaları’nın Çin dostu başbakanı Manasseh Sogavare, bu hafta yapılan genel seçimlerin ardından parlamentodaki koltuğunu korudu.

Sogavare, Solomon Adaları’nda bir dönem görev yaptıktan sonra arka arkaya yeniden başbakan seçilen ilk isim olmaya bir adım daha yaklaştı. Takımadalar, beş yıl sonra ilk kez yasama organının 50 üyesini seçmek üzere çarşamba günü seçimlere gitti.

2019 yılında Sogavare’nin dördüncü kez başbakan seçilmesinin ardından Solomon Adaları 36 yıl sonra Tayvan ile diplomatik bağlarını kopardı ve Çin’i tanımaya başladı. Ayrıca 2022 yılında Pekin ile bir güvenlik anlaşması ve geçen yıl da bir polis işbirliği anlaşması imzaladı.

Çin ile ilişkiler derinleştikçe ABD ve Avustralya, Çin’in Solomon Adaları’nda askeri bir dayanak kazanacağından endişe ediyor.

Parlamento seçimleri başlangıçta geçen yıl için planlanmıştı ancak Sogavare ülkenin aynı yıl içinde hem parlamento seçimlerini hem de Pasifik Oyunlarını gerçekleştiremeyeceğini söyleyerek erteledi. Sogavare’nin muhalifleri bu gecikmeyi bir “güç gaspı” olarak nitelendirdi.

Arka arkaya başbakanlık

Sogavare dört kez başbakanlık görevinde bulunmuş, ancak hiçbir zaman üst üste başbakanlık yapmamıştı.

Solomon Adaları Seçim Komisyonu’nun baş seçim görevlisi Jasper Highwood Anisi’ye göre, sonuçların çoğu pazar günü geç saatlerde ya da pazartesi günü erken saatlerde belli olacak.

Şimdi gözler Sogavare’nin daha önce benzeri görülmemiş bir şekilde üst üste başbakan olarak yeniden seçilip seçilmeyeceğine çevrilmiş durumda.

50 sandalyenin açıklanmasının ardından seçilenler başkent Honiara’da bir araya gelecek. Yeni başbakan, kapalı kapılar ardında seçilecek. Bir hükümet koalisyonunun kurulması haftalar alabilir.

Doğudaki Malaita eyaletinde, merkezi hükümetin Pekin ile derinleşen bağlarını sert bir şekilde eleştiren devrik eyalet başbakanı Daniel Suidani, cuma günü eyalet meclisindeki koltuğunu geri aldı.

Suidani, Çinli şirketlerin ülkenin en kalabalık eyaleti olan Malaita’da faaliyet göstermesini yasaklamasının ardından geçen yıl yapılan güvensizlik oylamasında başbakanlıktan düşürülmüştü. Koltuğunu yeniden kazanan Suidani, eyalet başbakanlığı için yeniden yarışmak istediğini ifade etti.

Suidani’nin yerine Malaita başbakanı olarak atanan Martin Fini, yeniden seçilme teklifini kaybetti. Fini eyaletteki Çin yatırımlarının hızla artmasını sağlamış ve kısa bir süre önce Çin’in Jiangsu eyaleti ile dostane alışverişe ilişkin bir mutabakat zaptı imzalamıştı.

Okumaya Devam Et

ASYA

Filipinler Komünist Partisi, Marcos Jnr’ın af teklifini reddetti: Önce yoksulluk ve adaletsizlik ele alınsın

Yayınlanma

Filipinler Komünist Partisi (FKP) hükümetin en son af önerisini “saçma” olarak nitelendirerek reddederken, analistler de temel nedenler ele alınmadığı sürece dünyanın en uzun süreli isyanını sona erdirme şansının çok az olduğu görüşünde.

Bu ayın başlarında Devlet Başkanı Ferdinand Marcos Jnr, silahlı devrimciler için, isyanın bir parçası olarak işledikleri herhangi bir suçtan dolayı yargılanmamalarını sağlayacak bir af programı emretti. Kasım ayında teklif edilen bir önceki af programı da özetle reddedilmişti.

FKP’nin enformasyon sorumlusu Marco Valbuena, hükümetin bu tür bir teklifi genişletmesi için hiçbir neden görmediklerini söyledi.

İsyancı lider perşembe günü This Week in Asia’ya verdiği demeçte “Halka yanlış yapanlar zalimler ve sömürücüler olduğu halde devrim neden zalimlerden af dilesin ki?” dedi.

Başta kırsal bölgeler olmak üzere Filipinler geneline yayılmış olan komünist gerilla güçleri 1960’ların sonlarından bu yana hükümetle silahlı çatışmalara giriyor. Ancak FKP, silahlı çatışmanın kökleri olan yaygın yoksulluk ve adaletsiz politikalar ele alınmadığı sürece çatışmaların devam edeceğini söylüyor.

Marcos Jnr, çatışmaların sona erdiği yönündepropaganda yapıyor

South China Morning Post’un haberine göre, Marcos Jnr’ın yönetimi, “komünist isyancılarla on yıllardır süren çatışmanın sona ermekte olduğuna” dair bir söylem geliştiriyor. Hükümet ve askeri yetkililer şimdiye kadar isyancıların kaçmakta olduğunu, sayılarının azaldığını ve ülkede hala sadece 11 “zayıflatılmış” üssün faaliyet gösterdiğini iddia etti.

Mart ayında Filipinler Silahlı Kuvvetleri (FSK) o ayın sonuna kadar gerillaların kökünü kazıma sözü vermişti.

Ulusal Güvenlik Danışmanı Sekreter Eduardo Año nisan ayı başında yaklaşık 1,500 isyancının başlangıçta af anlaşmasını kabul etmeye istekli olduğunu ifade ettiğini iddia etti. Año ayrıca geri dönen isyancıların başvurularını işleme koymak üzere 17 yerel af kurulunun oluşturulduğunu açıkladı.

FKP’nin siyasi kanadı Ulusal Demokratik Cephe’nin (UDC) başkanı Julie de Lima bu hafta yaptığı açıklamada Año’nun iddialarının “gülünç” olduğunu söyledi.

De Lima, ordunun mart ayı sonuna kadar isyancı üslerini yok etme taahhüdüne atıfta bulunarak, “Rakamlarının tutarsız olması ve son tarihlerinin sürekli değişmesi, devrimci güçleri yenmedeki başarısızlıklarının bir göstergesidir” dedi.

Año, Kongre’nin af ilanını kabul ettiğini ve bu rakamların FKP, UDC ve FKP’nin silahlı kanadı olan Yeni Halk Ordusu’nun (YHO) kalan üyelerini temsil ettiğini söyledi.

Filipin ordusu, 2023 yılının ilk yarısında 2,447 isyancının teslim olmasını sağladıklarını söyledi.

FKP yetkilisi Valbuena güçlerinin azaldığı iddiasını reddederek gerilla üslerinin “siyasi ve askeri dayanaklarını yeniden kazandıklarını ve sürekli olarak genişleyip güçlendiklerini” söyledi.

Ayrıca hükümetin teslim olan isyancıların sayısını halkın gözünde kazanmış gibi göstermek için uydurduğunu vurguladı.

Valbuena, “Faşistlerin devrimci davayı desteklediklerinden şüphelendikleri binlerce silahsız insan, mahkemeler dışında keyfi olarak suçlandı ve haksız tutukluluk ya da ölüm acısı altında ‘teslim olmaya’ zorlandı” dedi.

İnsan hakları grupları da devletin teslim olan isyancılarla ilgili raporlarını eleştirerek çoğunun zorla teslim edilen siviller olduğunu söylüyor.

SCMP haberine göre, geçtiğimiz yıl, Metro Manila’daki bir gecekondu mahallesinin 20’den fazla sakini, silahlarını bırakan UDC üyeleri gibi davranmaları için kandırıldıklarını iddia etti. Hükümet 2019 yılında teslim olan isyancıların sahte fotoğraflarıyla ilgili bir soruşturma başlatılmasını emretti.

Adil ve kalıcı bir barış talebi

Her iki taraf da olası görüşmelere kapıyı kapatmamış olsa da, son aylarda askerler ve gerillalar arasında bir düzineden fazla çatışmanın rapor edilmesiyle gerginlik alevlendi.

Hükümetin barış panelinin eski başkanı olan Filipinler Üniversitesi profesörü Miriam Coronel-Ferrer, This Week in Asia’ya verdiği demeçte hükümetin af teklifinin bazı kişileri cezbedebileceğini ancak FKP’nin bir örgüt olarak kabulü olmadan bunun işe yaramayacağını söyledi.

“Af bir paketin parçası olmalı” diyen Coronel-Ferrer, şu anda “FKP’nin silahlı mücadeleyi bırakmaya hazır olduğuna dair bir işaret olmadığını” da sözlerine ekledi.

Coronel-Ferrer, hükümetin af programını gelecekteki müzakereler için bir platform olarak mı yoksa “bölmek ve yönetmek için başka bir yol” olarak mı kullandığının belirsiz olduğunu söyledi.

Profesör, hükümeti “siyasi cephe söz konusu olduğunda daha stratejik bir yaklaşım” geliştirmeye çağırdı.

De Lima hükümetin af teklifini reddederek, böyle bir girişimin “adalete dayalı ve iç savaşın köklerini ele alan … barış müzakereleri çerçevesinde tartışılması” gerektiğini söyledi.

Bunun yerine, devletin 800’den fazla siyasi mahkumu incelemesini talep etti; bunların çoğunun UDC liderliğindeki barış sürecinin katılımcıları olduğunu ve özellikle hükümet adil ve kalıcı bir barış taahhüdünde samimi ise serbest bırakılmaları gerektiğini söyledi.

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar

English