Bizi Takip Edin

ASYA

Japonya’da Kürt Göçmen krizi nasıl başladı?

Yayınlanma

1990’ların başında, bir dizi Kürt mülteci (çoğunlukla Türkiye’den) Japonya’ya sığınma talebinde bulundu. 2004 yılında, Japonya Adalet Bakanlığı’nın Göç Bürosu yetkililerinden oluşan bir soruşturma ekibi, Türkiye’den gelen sığınmacıları araştırdığında, gelenlerin aynı köy ve aile mensuplarından oluştuğunun tespit edilmesi kamuoyunun dikkatini çekti. Ardından bu heyet Türkiye’yi ziyaret ederek gerekli merciler ile temasa geçti. Heyetin Türkiye ziyareti o dönemde kamuya açıklanmamıştı, ancak bir avukat grubunun Göçmenlik Bürosu’nun çok sayıda Kürt sığınma talebini reddetme kararına ilişkin idari inceleme başvurusunda bulunması ve heyet ekibinin raporunun daha önce yapılan işlemlerde sunulmasının ardından kamuoyuna duyuru yapıldı. Ağustos 2004’te Tokyo Bölge Mahkemesi ziyaret ekibinin soruşturma raporu ile toplanan delilleri kabul etti ve 2005 yılında Kürtlerin sığınma taleplerini reddeden kararına ekledi.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) ve sığınmacıların avukatlar grubu, Göç Bürosu’nun Türkiye’ye yaptığı ziyaretin sığınmacılara ilişkin uluslararası kabul görmüş gizlilik kurallarını ihlal etmesi nedeniyle Kürt sığınmacıların haklarına ilişkin endişelerini gündeme taşıdı. Bu gelişme, Kürt sığınmacıların özel meselesi olarak addedilen “PKK Terör Örgütü” sorununu Japonya’da kamuoyuna duyuran ilk olaylardı.

Kürt sığınmacıları temsil eden avukatlar ve Japon avukatlardan oluşan bir örgüt olan Japonya Barolar Birliği (JFBA), hükümetin eylemlerini sert bir şekilde eleştirerek destek sağlamaya çalıştı. Bu noktada hükümet, eylemlerinin hukuka uygun olduğu gerekçesiyle bu eleştirileri açıkça reddetti. Bu sırada ülkede Kürt sığınmacıların karıştığı suç ve yasa ihlal haberleri Japon kamuoyunun dikkatini çekmeye başlamıştı.

13 Temmuz 2004’te iki Kürt aile (Kazankıran ve Doğan aileleri), BMMYK’nin Tokyo’daki bölge ofisi önünde oturma eylemi düzenlediler ve Japon Hükümeti tarafından zulme uğradıklarını iddia ettiler. 72 gün süren oturma eylemi sırasında ya Japonya’da mülteci statüsü ya da üçüncü ülkeye garantörlü bir şekilde yerleştirilme imkânı talep ettiler. Japon avukatlar bu talepleri desteklemek üzere Adalet Bakanlığı’na gönderilen dilekçe için 6 bin imza topladı. Ancak 17 Ocak 2005’te Türkiye pasaportuna sahip iki Kürt sığınmacı geçici ikamet izinlerini yenilemek için Tokyo’daki göçmen bürosuna başvurduklarında gözaltına alındı ve Türkiye’ye sınır dışı edildi. Göç yanlısı sivil toplum grupları ve PKK’ya yakın gruplar Kürt sığınmacıların sınır dışı edilmesinin Japonya’nın uluslararası toplumdaki konumunu “lekeleyeceği” şeklinde açıklamalar ile gündem oluşturmak istedi. Bu girişim ardından, sözde insan hakları grupları sesini giderek daha fazla duyurmaya başlayarak Kürt lobilerinin oluşmasında büyük rol oynadı.

Bu bağlamda, Japon Polisi Kasim 2006’dan Nisan 2007’ye kadar Saitama Vilayetinde ikamet eden sekiz Kürt uyrukluyu şahsı Göçmen Mülteci Yasasını ihlal ettikleri şüphesiyle tutukladı. 27 Haziran 2007’de Asayiş Bakanlığı’nın yaptığı soruşturmada yakalanan sekiz kişiden bazılarının terör örgütü PKK destekçisi olduğu iddiasıyla tutuklanmaları talep edilmiş fakat elde yeterli delil olmaması nedeniyle gözaltına alınanlar serbest bırakılmıştı. Bazı isimler ise sınır dışı edilmişti.

Saitama Eyaleti, Kawaguchi’de yaşayan 32 yaşındaki Türk vatandaşlığına sahip Kürt erkek ve Filipinli eşi ve kızı bu sınır dışı kararında yer alan bazı isimlerdi. Yetkililer eşlerin kendi ülkeleri olan Türkiye ve Filipinler’e ayrı ayrı sınır dışı edileceğini çocuğun ise anneleri ile gönderileceğini kararlaştırıldı.

Buna avukatları ile karşı çıkan Kürt erkek sığınmacı savunmasında, “Sınır dışı edilirsem dini ve siyasi nedenlerden yaşamayız” diyerek askerlik yapmayı reddettiği için Türkiye’ye dönmesi halinde zulüm görebileceğini de ileri sürdü. İlk sınır dışı vakasında Kazankıran ailesinden genç erkeklerin de Türkiye’de askerlik yapmak istemedikleri yönünde resmi savunma metinleri yayınlanmıştı.

Sınır dışı edilmelerinin önlenmesi için çok sayıda dilekçe toplandı ve muhalefet partileri, Kürt sığınmacılara yönelik tutumu nedeniyle hükümete yönelik saldırılarını artırdı. 168. ve 169. Meclis toplantısı sırasında Demokrat Parti’den (Şimdiki Liberal Demokrat Parti) vekil Azuma Konno, Yargı İşleri Komitesi’nin müzakerelerinde Japonya’daki Kürt sorununa yönelik iddiaları üç kez gündeme getirdi. Japon Hükümeti Kürt sığınmacılarla ilgili olarak dönemin Adalet Bakanı Kunio Hatoyama’ya defalarca soru taşıdı. Tartışmalar boyunca Bakan Hatoyama açık yanıt vermekten kaçınmakla kalmadı, aynı zamanda ilk kez hükümetin eylemlerini savunmaya çalışmadı. Giderek artan eleştiri, endişe ve tartışmalarla karşı karşıya kalan Tokyo Yüksek Mahkemesi, Kasım 2007’de bu aile ile ilgili sınır dışı etme kararını geri aldı. Kabine toplantısının ardından düzenlenen basın toplantısında dönemin Adalet Bakanı Kunio Hatoyama, “Yüksek mahkemenin bir çözüm önerisi sunmasının ardından, bunun onlara insani açıdan özel ikamet izni vermenin en iyi yolu olduğuna karar verdik” dedi.

Yani bu açıklama ile Japonya’da sadece Kürt göçmenler “resmi göçmen” unvanını elde etmiş oldu.

Kürt göçmenler Japonya’da neden ulusal sorun haline geldi?

Japonya’da artan asayiş problemlerinde Kürt göçmenlerin yer alması, Japon güvenlik güçlerinin hükümete sunduğu raporlara yansımıştı. 2023 yılında Japon iç istihbarat servisinin (PSIA) PKK’yı terör örgütü listesinden çıkarması ile ülkede PKK sempatizanı birçok Kürt göçmenin ülke ulusal değerlerine zarar verici eylem ve söylemlerde bulunduğu gündeme gelmişti.

Japon milliyetçi kanat, Japonya’nın göçmenler ile işgal edildiğini düşünüyor. Aşırı sağcı Japonya Birinci Partisi’nden Nakamura Kazuhiro, bir konuşmasında “Japonya göçmen kabul etmeyi bırakmalı” diyerek halkı uyarmış ve ırkçı söylemleri sebebiyle eleştirilmişti. Ancak Kazuhiro’yu tetikleyen olay geçtiğimiz temmuz ayında bazı Kürt gruplar arasında çıkan kavgaydı. Kavgada bir grubun diğer grubun hastanede olduğunu öğrenmesi ile hastane basılarak hastalar ve yakınları darp edilmiş hastanenin acil servisi beş saat süreyle kapalı kalmıştı. Öte yandan PKK destekçisi bir grubun göz altına alınan arkadaşları için bir karakolu basması ve polisleri darp etmesi infial uyandırmıştı. Geçtiğimiz yıl Nevruz kisvesi altında PKK’ya ait simgelerin açıldığı olaylı gösteriler Japon halkını öfkeye sürükledi. Son olaylarda ise Kürt göçmenler tarafından Japon halkına hakaret edilen görüntüler sonrası ülkede göçmen karşıtı söylemler daha da yükseldi.

ASYA

Solomon Adaları’nın Çin dostu başbakanı yeniden parlamentoya seçilerek yeniden göreve gelmeye bir adım daha yaklaştı

Yayınlanma

Yerel medyanın cuma günü bildirdiğine göre, Pasifik ada ülkesi Solomon Adaları’nın Çin dostu başbakanı Manasseh Sogavare, bu hafta yapılan genel seçimlerin ardından parlamentodaki koltuğunu korudu.

Sogavare, Solomon Adaları’nda bir dönem görev yaptıktan sonra arka arkaya yeniden başbakan seçilen ilk isim olmaya bir adım daha yaklaştı. Takımadalar, beş yıl sonra ilk kez yasama organının 50 üyesini seçmek üzere çarşamba günü seçimlere gitti.

2019 yılında Sogavare’nin dördüncü kez başbakan seçilmesinin ardından Solomon Adaları 36 yıl sonra Tayvan ile diplomatik bağlarını kopardı ve Çin’i tanımaya başladı. Ayrıca 2022 yılında Pekin ile bir güvenlik anlaşması ve geçen yıl da bir polis işbirliği anlaşması imzaladı.

Çin ile ilişkiler derinleştikçe ABD ve Avustralya, Çin’in Solomon Adaları’nda askeri bir dayanak kazanacağından endişe ediyor.

Parlamento seçimleri başlangıçta geçen yıl için planlanmıştı ancak Sogavare ülkenin aynı yıl içinde hem parlamento seçimlerini hem de Pasifik Oyunlarını gerçekleştiremeyeceğini söyleyerek erteledi. Sogavare’nin muhalifleri bu gecikmeyi bir “güç gaspı” olarak nitelendirdi.

Arka arkaya başbakanlık

Sogavare dört kez başbakanlık görevinde bulunmuş, ancak hiçbir zaman üst üste başbakanlık yapmamıştı.

Solomon Adaları Seçim Komisyonu’nun baş seçim görevlisi Jasper Highwood Anisi’ye göre, sonuçların çoğu pazar günü geç saatlerde ya da pazartesi günü erken saatlerde belli olacak.

Şimdi gözler Sogavare’nin daha önce benzeri görülmemiş bir şekilde üst üste başbakan olarak yeniden seçilip seçilmeyeceğine çevrilmiş durumda.

50 sandalyenin açıklanmasının ardından seçilenler başkent Honiara’da bir araya gelecek. Yeni başbakan, kapalı kapılar ardında seçilecek. Bir hükümet koalisyonunun kurulması haftalar alabilir.

Doğudaki Malaita eyaletinde, merkezi hükümetin Pekin ile derinleşen bağlarını sert bir şekilde eleştiren devrik eyalet başbakanı Daniel Suidani, cuma günü eyalet meclisindeki koltuğunu geri aldı.

Suidani, Çinli şirketlerin ülkenin en kalabalık eyaleti olan Malaita’da faaliyet göstermesini yasaklamasının ardından geçen yıl yapılan güvensizlik oylamasında başbakanlıktan düşürülmüştü. Koltuğunu yeniden kazanan Suidani, eyalet başbakanlığı için yeniden yarışmak istediğini ifade etti.

Suidani’nin yerine Malaita başbakanı olarak atanan Martin Fini, yeniden seçilme teklifini kaybetti. Fini eyaletteki Çin yatırımlarının hızla artmasını sağlamış ve kısa bir süre önce Çin’in Jiangsu eyaleti ile dostane alışverişe ilişkin bir mutabakat zaptı imzalamıştı.

Okumaya Devam Et

ASYA

Filipinler Komünist Partisi, Marcos Jnr’ın af teklifini reddetti: Önce yoksulluk ve adaletsizlik ele alınsın

Yayınlanma

Filipinler Komünist Partisi (FKP) hükümetin en son af önerisini “saçma” olarak nitelendirerek reddederken, analistler de temel nedenler ele alınmadığı sürece dünyanın en uzun süreli isyanını sona erdirme şansının çok az olduğu görüşünde.

Bu ayın başlarında Devlet Başkanı Ferdinand Marcos Jnr, silahlı devrimciler için, isyanın bir parçası olarak işledikleri herhangi bir suçtan dolayı yargılanmamalarını sağlayacak bir af programı emretti. Kasım ayında teklif edilen bir önceki af programı da özetle reddedilmişti.

FKP’nin enformasyon sorumlusu Marco Valbuena, hükümetin bu tür bir teklifi genişletmesi için hiçbir neden görmediklerini söyledi.

İsyancı lider perşembe günü This Week in Asia’ya verdiği demeçte “Halka yanlış yapanlar zalimler ve sömürücüler olduğu halde devrim neden zalimlerden af dilesin ki?” dedi.

Başta kırsal bölgeler olmak üzere Filipinler geneline yayılmış olan komünist gerilla güçleri 1960’ların sonlarından bu yana hükümetle silahlı çatışmalara giriyor. Ancak FKP, silahlı çatışmanın kökleri olan yaygın yoksulluk ve adaletsiz politikalar ele alınmadığı sürece çatışmaların devam edeceğini söylüyor.

Marcos Jnr, çatışmaların sona erdiği yönündepropaganda yapıyor

South China Morning Post’un haberine göre, Marcos Jnr’ın yönetimi, “komünist isyancılarla on yıllardır süren çatışmanın sona ermekte olduğuna” dair bir söylem geliştiriyor. Hükümet ve askeri yetkililer şimdiye kadar isyancıların kaçmakta olduğunu, sayılarının azaldığını ve ülkede hala sadece 11 “zayıflatılmış” üssün faaliyet gösterdiğini iddia etti.

Mart ayında Filipinler Silahlı Kuvvetleri (FSK) o ayın sonuna kadar gerillaların kökünü kazıma sözü vermişti.

Ulusal Güvenlik Danışmanı Sekreter Eduardo Año nisan ayı başında yaklaşık 1,500 isyancının başlangıçta af anlaşmasını kabul etmeye istekli olduğunu ifade ettiğini iddia etti. Año ayrıca geri dönen isyancıların başvurularını işleme koymak üzere 17 yerel af kurulunun oluşturulduğunu açıkladı.

FKP’nin siyasi kanadı Ulusal Demokratik Cephe’nin (UDC) başkanı Julie de Lima bu hafta yaptığı açıklamada Año’nun iddialarının “gülünç” olduğunu söyledi.

De Lima, ordunun mart ayı sonuna kadar isyancı üslerini yok etme taahhüdüne atıfta bulunarak, “Rakamlarının tutarsız olması ve son tarihlerinin sürekli değişmesi, devrimci güçleri yenmedeki başarısızlıklarının bir göstergesidir” dedi.

Año, Kongre’nin af ilanını kabul ettiğini ve bu rakamların FKP, UDC ve FKP’nin silahlı kanadı olan Yeni Halk Ordusu’nun (YHO) kalan üyelerini temsil ettiğini söyledi.

Filipin ordusu, 2023 yılının ilk yarısında 2,447 isyancının teslim olmasını sağladıklarını söyledi.

FKP yetkilisi Valbuena güçlerinin azaldığı iddiasını reddederek gerilla üslerinin “siyasi ve askeri dayanaklarını yeniden kazandıklarını ve sürekli olarak genişleyip güçlendiklerini” söyledi.

Ayrıca hükümetin teslim olan isyancıların sayısını halkın gözünde kazanmış gibi göstermek için uydurduğunu vurguladı.

Valbuena, “Faşistlerin devrimci davayı desteklediklerinden şüphelendikleri binlerce silahsız insan, mahkemeler dışında keyfi olarak suçlandı ve haksız tutukluluk ya da ölüm acısı altında ‘teslim olmaya’ zorlandı” dedi.

İnsan hakları grupları da devletin teslim olan isyancılarla ilgili raporlarını eleştirerek çoğunun zorla teslim edilen siviller olduğunu söylüyor.

SCMP haberine göre, geçtiğimiz yıl, Metro Manila’daki bir gecekondu mahallesinin 20’den fazla sakini, silahlarını bırakan UDC üyeleri gibi davranmaları için kandırıldıklarını iddia etti. Hükümet 2019 yılında teslim olan isyancıların sahte fotoğraflarıyla ilgili bir soruşturma başlatılmasını emretti.

Adil ve kalıcı bir barış talebi

Her iki taraf da olası görüşmelere kapıyı kapatmamış olsa da, son aylarda askerler ve gerillalar arasında bir düzineden fazla çatışmanın rapor edilmesiyle gerginlik alevlendi.

Hükümetin barış panelinin eski başkanı olan Filipinler Üniversitesi profesörü Miriam Coronel-Ferrer, This Week in Asia’ya verdiği demeçte hükümetin af teklifinin bazı kişileri cezbedebileceğini ancak FKP’nin bir örgüt olarak kabulü olmadan bunun işe yaramayacağını söyledi.

“Af bir paketin parçası olmalı” diyen Coronel-Ferrer, şu anda “FKP’nin silahlı mücadeleyi bırakmaya hazır olduğuna dair bir işaret olmadığını” da sözlerine ekledi.

Coronel-Ferrer, hükümetin af programını gelecekteki müzakereler için bir platform olarak mı yoksa “bölmek ve yönetmek için başka bir yol” olarak mı kullandığının belirsiz olduğunu söyledi.

Profesör, hükümeti “siyasi cephe söz konusu olduğunda daha stratejik bir yaklaşım” geliştirmeye çağırdı.

De Lima hükümetin af teklifini reddederek, böyle bir girişimin “adalete dayalı ve iç savaşın köklerini ele alan … barış müzakereleri çerçevesinde tartışılması” gerektiğini söyledi.

Bunun yerine, devletin 800’den fazla siyasi mahkumu incelemesini talep etti; bunların çoğunun UDC liderliğindeki barış sürecinin katılımcıları olduğunu ve özellikle hükümet adil ve kalıcı bir barış taahhüdünde samimi ise serbest bırakılmaları gerektiğini söyledi.

Okumaya Devam Et

ASYA

Pakistan’daki intihar saldırısında beş Japon vatandaşı hedef alındı

Yayınlanma

Cuma günü Karaçi’de beş Japon vatandaşının araçlarına intihar saldırısı düzenlendi. Japon vatandaşları sağ kurtulurken Pakistan polisi, aşırılık yanlısı ayrılıkçı grupların sık sık hedefi olan Çinli işçilerle karıştırılmış olabileceklerini söyledi.

Japonlar üç zırhlı araçla seyahat ederken araçlarından biri bir intihar bombacısı tarafından saldırıya uğradı, bir başka militan ise hız tümseği için yavaşlayan araca ateş açtı. Polis, Japon vatandaşlarından hiçbirinin yaralanmadığını söyledi.

Yetkililere göre militanın arabası biraz uzakta patladı ve içindeki kişi öldü. Silahlı saldırgan Japon gruba eşlik eden güvenlik personeli tarafından öldürüldü. Biri güvenlik görevlisi olmak üzere iki Pakistan vatandaşı yaralandı.

Yetkililer yerel medyaya yaptıkları açıklamada olay yerinde bir hafif makineli tüfek ve el bombalarıyla dolu bir çantanın ele geçirildiğini söyledi.

Japonya kabine sekreteri Yoshimasa Hayashi, Tokyo’da düzenlediği basın toplantısında bir Japon vatandaşının yaralandığının doğrulandığını ve hükümetin ayrıntıları kontrol ettiğini söyledi.

Nikkei Asia’ya konuşan bir hükümet kaynağı, hedef alınan kişilerin fermuar ve bağlantı elemanları devi YKK Group için çalıştığını söyledi. Diğer yerel yetkililer ise grubun Pakistan’ın ticari başkentindeki bir ihracat işleme şirketi için çalıştığını söyledi.

BBC’nin aktardığına göre polis, saldırganların Japonları asıl hedefleri olan Çinli işçilerle karıştırdığını söyledi.

Güney Asya ülkesinde çalışan Japon vatandaşlarına yönelik ilk saldırı olduğuna inanılan saldırının sorumluluğunu henüz üstlenen olmadı.

Ancak Çin vatandaşları sık sık saldırıların hedefi oluyor ve Pekin defalarca İslamabad’ı, nakit sıkıntısı çeken Pakistan’ın şiddetle ihtiyaç duyduğu vatandaşlarını ve yatırımlarını korumak için daha fazlasını yapmaya çağırdı.

Pakistan’da Çinli mühendislere yönelik intihar saldırısında altı kişi öldü

Pakistan, 50 milyar dolarlık Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru’nun (CPEC) merkezi olan Gwadar Limanı’na ev sahipliği yapan güneybatı eyaleti Belucistan’daki ayrılıkçılardan aşırılıkçı İslamcı örgütlere kadar sayısız grubun dahil olduğu militan faaliyetlerindeki artışla mücadele ediyor.

Mart ayında beş Çinli mühendis ve Pakistanlı şoförleri, başkent İslamabad’ın yaklaşık 270 kilometre kuzeybatısındaki Besham’da düzenlenen bir intihar saldırısında öldürüldü. Kurbanlar Çin destekli 4,320 megavatlık elektrik üretim projesi olan Dasu hidroelektrik projesine gidiyorlardı. Olay, bir hafta içinde Çin çıkarlarına yönelik ya da yakınlarındaki üçüncü ölümcül saldırı oldu.

2022 yılında bir intihar bombacısı Karaçi’deki Konfüçyüs Enstitüsü’nde üç Çinli öğretmeni öldürmüştü.

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar

English